اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نیاز به کمک دوستان در یافتن قطعات مورد نیاز برای بورد ARM9

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نیاز به کمک دوستان در یافتن قطعات مورد نیاز برای بورد ARM9

با سلام
    میآ‌خواهم انشالله یه بورد برای AT91SAM9260 درست کنم ولی خوب در پیدا کردن قطعات مورد نیاز بورد از جمهوری به مشکل بخوردم. از نظر هزینه و زمان هم ترجیحاً نمیآ‌خواهم خرید از خارج انجام دهم (در واقع به بیان دیگر پول ندارم!).

حالا به چه قطعاتی نیاز است؟ این لیست مورد نیاز من است که من نمیآ‌دونم از کجای بازار پیداشون کنم و اسمشون هم چیه؟

۱- اولین و اصلیآ‌ترین مشکل SDRAM است. من نیاز به یک رم 32MB یا 64MB دارم که توی بازار هر چی گشتم پیدا نکردم. کلا SDRAM نبود که اندازهآ‌اش کم یا زیاد باشه؟ البته یه روش هکری وجود داره که این قطعه رو از روی ماژولآ‌های SDRAM قدیمی کامپیوتر دربیاریم! ولی خوب عقل سلیم میآ‌گه اول حسابی بگردم تا خود تراشه رو پیدا کنم. (یک رم نمونه MT48LC16M16 )
    ۲- یک NAND فلش با ظرفیت بالا (این هم به روش هکری شاید بتوان از روی فلش مموریآ‌ها در آورد)
    ۳- یک کنترلر شبکه که 10/100 باشد. سایت جوان الکترونیک زده که RTL8201 رو داره ولی هنوز نتونستم ازشون بپرسم. البته فکر میآ‌کنم که نداشته باشه.
    ۴- مبدل ۳ ولتی MAX232 که فکر کنم مدل معمول آن MAX3232 باشد.
    ۵- کنترل کننده reset که ۳.۳ ولتی باشد.

دوستان بورد مورد نظر من لایسنسش GPL است و طراحی آن کاملا باز خواهد بود و همه میآ‌توانند از خروجی آن به هر صورت که علاقه دارند استفاده کنند.
    جمله بالا رو گفتم تا احساسات انسان دوستانه تون رو تحریک کنم
    پیشاپیش از کمکآ‌های دوستان تشکر فراوان میآ‌کنم
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

پاسخ : نیاز به کمک دوستان در یافتن قطعات مورد نیاز برای بورد ARM9

فکر کنم تنها راه پیدا کردن SDRAM همون روشی هکری باشه ! چون من که تا حالا تو بازار قطعات الکترونیک SDRAM ندیدم !

اگرم باشه به احتمال زیاد باید قیمت خون باباشون باشه :mrgreen:
    از ماست که بر ماست !

دیدگاه

سلام manian جان

قیمتش چند دلاره؟ اگه تو ترکیه پیدا بشه شاید من بتونم کمکت کنم.

Only Open Source :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بهازین اقابیگی
        سلام manian جان

قیمتش چند دلاره؟ اگه تو ترکیه پیدا بشه شاید من بتونم کمکت کنم.

Only Open Source :nerd:
        با سلام
        تشکر بسیار فراوان از توجه شما. فعلا روش هکری که گفتم رو در نظر دارم (فعلا یه هویه هوای داغ یا همون هیتر خریدهآ‌ام!) حالا ببینم چی میآ‌شه.
        بازهم تشکر فراوان
        من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

سلام. چند سوال واسم پیش اومده. ببخشید اگه ربطی به موضوع نداره.
          اولا منظورتون از " بورد " برای ARM9 همون Evalution Kit یا برد آموزشی است؟

دوما sdram چیه؟
          همین رم های قدیمی کامپیوتر را می فرمایید؟ (استاتیک؟)
          از این رم ها به عنوان رم خارجی استفاده می کنید؟ مگه رم خود ARM9260 کافی نیست؟
          حالا چرا هک؟ مگه onboard هستند؟ من یه 32 مگی داشتم اما رو اسلات جا می خورد. می خواین بگردم پیداش کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط regiona
            سلام. چند سوال واسم پیش اومده. ببخشید اگه ربطی به موضوع نداره.
            اولا منظورتون از " بورد " برای ARM9 همون Evalution Kit یا برد آموزشی است؟
            با سلام

فرق این دو بورد چیه؟ بورد مورد نظرم یه بورد ساده است که بتونه اولا لینوکس روش اجرا بشه ثانیا قطعات جانبی هم مثل LAN و USB و سریال داشته باشه. البته باید یه expansion connector هم داشته باشه که بشه برای اضافه کردن بوردآ‌های جانبی استفاده بشه.

نوشته اصلی توسط regiona
            دوما sdram چیه؟
            همین رم های قدیمی کامپیوتر را می فرمایید؟ (استاتیک؟)
            نه این رمآ‌ها رم دینامیک و به صورت سنکرون (با کلاک) هستند.

نوشته اصلی توسط regiona
            از این رم ها به عنوان رم خارجی استفاده می کنید؟ مگه رم خود ARM9260 کافی نیست؟
            نه خیلی کوچک است به خصوص برای اجرا کردن یه سیستمآ‌عامل به نسبت بزرگ.

نوشته اصلی توسط regiona
            حالا چرا هک؟ مگه onboard هستند؟ من یه 32 مگی داشتم اما رو اسلات جا می خورد. می خواین بگردم پیداش کنم؟
            اون رمآ‌های داخل کامپیوتر به صورت یک ماژول هستند ولی خوب من یه چیپ رم میآ‌خواهم. باید یکی از ۸ چیپ روی ماژول رم SD که ۲۵۶ و یا ۵۱۲ ظرفیت دارد را دربیاورم.

دیدگاه

سلام. از توضیحات شما ممنونم.
              چند سوال دیگه:
              با فرض اینکه حجم این ماژولی که نشون دادید 512 مگ باشد این هشت عدد چیپ که روی ماژول قرار دارند هر کدام چقدر حافظه دارند و ایا با هم موازی شده اند؟
              برگه اطلاعاتی از این چیپ ها دارید؟

دیدگاه

سلام..
                اصلا چرا از همون ماژول رم استفاده نمیکنی؟
                این لینک رو ببین:
                http://pinouts.ru/Memory/DimmSdram168Unbuf_pinout.shtml
                البته سایت king stone در مورد رم هاش یه اطلاعات جزیی داده

http://www.valueram.com/datasheets/KVR133X64C2_256.pdf
                خوشحال میشم اگه با هم تو راه انداختن رم همکاری داشته باشیم. :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط trrstrima
                  سلام..
                  اصلا چرا از همون ماژول رم استفاده نمیکنی؟
                  این لینک رو ببین:
                  http://pinouts.ru/Memory/DimmSdram168Unbuf_pinout.shtml
                  البته سایت king stone در مورد رم هاش یه اطلاعات جزیی داده

http://www.valueram.com/datasheets/KVR133X64C2_256.pdf
                  خوشحال میشم اگه با هم تو راه انداختن رم همکاری داشته باشیم. :nerd:
                  با سلام
                  استفاده از خود ماژول کار غیر منطقی است. چون اولا طول دیتا باسش خیلی بزرگه و فقط ما نیاز داریم از ۸ بیت یا حداکثر ۱۶ بیتش استفاده کنیم (البته باس خود چیپ تا ۳۲ بیت میآ‌توانه باشه ولی خوب سیمآ‌کشی آن توی یه بورد دولایه کار سختی است). ثانیا ماژول خودش حجم زیادی میآ‌گیره علاوه بر این بازم نیاز به هک داره چون فکر نکنم کانکتورش گیر بیاد. احتمالا باید از روی مادربوردآ‌ باز کنیم.

دیدگاه

سلام
                    درست میگین...
                    به این لینک یه سر بزنین..
                    شاید مفید باشه..
                    http://www.atmel.com/dyn/general/advanced_search_results.asp?device=1&tools=1&a mp;faqs=1&datasheets=1&appNotes=1&user Guides=1&software=1&press=1&articles=1 &flyers=1&checkAll=1&checkAllReference =1&target=SDRAM
                    اگر اطلاعات خوبی به دست آوردین لطفا به من هم کمک کنین.
                    ممنون..

دیدگاه

ایده استفاده از SDRAM عملی است،فقط ببین spec این SDRAM های کامپیوتر با BUS این پروسسورها میخوره به هم!
                      برا FLASH هم یک مدل فلش رسیور تو بازار هست ارزونه(تعمیر کارای رسیور)
                      ولی یک نکته اخلاقی:
                      ARM9 که داری TQFP است؟ چه شماره ای مد نظرت است؟
                      اگه بوردت 2 رو بشه به صرفه است ولی اگه 2+ بشه،باید چند برابر اون بورد خارجی روش پول بدی :icon_razz:

حرکت جسورانه ای است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mjtooba
                        ایده استفاده از SDRAM عملی است،فقط ببین spec این SDRAM های کامپیوتر با BUS این پروسسورها میخوره به هم!
                        برا FLASH هم یک مدل فلش رسیور تو بازار هست ارزونه(تعمیر کارای رسیور)
                        ولی یک نکته اخلاقی:
                        ARM9 که داری TQFP است؟ چه شماره ای مد نظرت است؟
                        اگه بوردت 2 رو بشه به صرفه است ولی اگه 2+ بشه،باید چند برابر اون بورد خارجی روش پول بدی :icon_razz:
                        حرکت جسورانه ای است
                        با سلام
                        فعلا نظر من AT91SAM9260 هست که پکیج QFP208 هست.
                        از نظر هزینه غیر از دو رو برای من امکان نداره!
                        فعلا مشک SDRAM پابرجا است. علاوه بر این به دنبال ایسی کنترل کننده reset هم هستم که 3.3v باشه، این رو هم نمیآ‌دونم از کجا باید پیدا کنم.
                        این فلش هم یه توضیحی دربارهآ‌اش بدید خیلی خوب میآ‌شه؟ حجمش چهآ‌قدره؟
                        با تشکر

دیدگاه

با سلام
                          فعلا مشک SDRAM پابرجا است. علاوه بر این به دنبال ایسی کنترل کننده reset هم هستم که 3.3v باشه، این رو هم نمیآ‌دونم از کجا باید پیدا کنم.
                          با تشکر

[/quote]

سلام بر دوستان عزیز
                          مانیان جان بلاخره با این اس دی رم چه کردید خریدید یا هک کردید؟؟ من شدیدا به یکی از آنها نیاز پیدا کردم :sad:
                          خداوند جهاد را برای سرافرازی اسلام واجب کرد.
                          حضرت فاطمه (س)

دیدگاه

سلام، جواب مارو که کسی نداد ولی ما جواب می دیم. اگر نیاز به یه همچین ولتاژی دارید می توانید از ماسفت روی مادربورد که در اطراف cpu وجود دارد استفاده کنید. این قطعات از با +5 یا +12 ولت از یک پایه حدود 4 ولت که همون تقریبا 3.3 یا یکم بیشتر ولتاژ می دهند و در پایه دیگر نیز حدود 1.8 ولت خروجی می دهند و بسیار مناسب برای میکروی آرم می باشند که هم ولتاژ هسته را تهیه کنند و هم ولتاژ ماژولهای آنرا و ضمنا می شود برای مدار ریست نیز مناسب خواهند بود. ضمنا ولتاژ موجود در این ماسفت ها نیز تثبیت می شود و دارای نوسان بسیار پایینی می باشد که به نظر نخواهد آمد. برای استاتیک رم نیز می توانید از یکسری آی سی های بخصوص استفاده کنید که حتما با سرچ در گوگل می توانید پیدا کنید و یا هم از گفته دوستان استفاده کنید یعنی از رم استاتیک کامپیوتر استفاده کنید که قیمت هم ندارد و هم اینکه دارای جذابیت بیشتری روی بوردتان خواهد بود. و هم اینکه برقراری ارتباط با این رم ها ساده می باشد و همانند خواندن یا نوشتن در آی سی های حافظه eeprom پارالل می باشد. اگر در زمینه ماسفت و یا برای تهیه آن مشکلی داشتید می توانید برای من پیغام خصوصی بگذارید تا برایتان تهیه کنم.

امیدوارم موفق باشد.
                            {امضاء خلاف قوانین}

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ایمان
                              با سلام
                              با تشکر
                              سلام بر دوستان عزیز
                              مانیان جان بلاخره با این اس دی رم چه کردید خریدید یا هک کردید؟؟ من شدیدا به یکی از آنها نیاز پیدا کردم :sad:
                              [/quote]
                              با سلام
                              من یه دستگاه هیتر تهیه کردهآ‌ام ولی هنوز خود رم را نخریدهآ‌ام. مشکل دیگری هم که دارم اینکه شک دارم وقتی که قطعه رو باز کنم سالم بمونه؟ به این راحتی هم نمیآ‌شه تست کرد :sad:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X