اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

stm32f7

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : stm32f7

نوشته اصلی توسط metalelec
    یه سوال .pcb که واسه اون طراحی کردید 2 لایه است یا چند لایه؟ چون با وجود فرکانس fsmc بالا فکر نکنم که فیبر دو رو مناسب سری f7 باشه .توی یکی از فروم های خارجی هم دیدم که حتی مدارهای stm32F4 با پکیج lqfp رو هم روی فیبر 4 لایه طراحی میکنن چون اولا دسترسی به Vcc و Gnd توی مسیرکشی میکرو آسون تر میشه و به نوعی دیباگ pcb راحت تر هستش. ثانیا امپدانس خطوط یکسان هست (در ارتباط با fsmc و SDRAM) .
    در مورد پکیج TQFP روی برد متالیزه هم میشه جواب گرفت اما طراحی اش تا حدودی مشکله. مهمترین مسئله هم اینه که Trackهای SDRAM باید تیون بشن. بهتره که به سمت برد 4 لایه برید و از پکیج TFBGA استفاده کنید. در حال حاضر هزینه تولید 4 لایه در چین از برد متالیزه با کیفیت در بازار ما پایین تره.
    There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

یه سوال .pcb که واسه اون طراحی کردید 2 لایه است یا چند لایه؟ چون با وجود فرکانس fsmc بالا فکر نکنم که فیبر دو رو مناسب سری f7 باشه .توی یکی از فروم های خارجی هم دیدم که حتی مدارهای stm32F4 با پکیج lqfp رو هم روی فیبر 4 لایه طراحی میکنن چون اولا دسترسی به Vcc و Gnd توی مسیرکشی میکرو آسون تر میشه و به نوعی دیباگ pcb راحت تر هستش. ثانیا امپدانس خطوط یکسان هست (در ارتباط با fsmc و SDRAM) .
      باسلام
      حرف شما کاملا درسته
      وقتی احتمال نویز زیاد باشه بهتره برد چند لایه کشیده بشه
      ولی خوب کار مهندسی همینه که با کمترین هزینه به تنیجه برسیم
      من 2 لایه کشیدم و نکات حذف نویز رو رعایت کردم تا اونجایی که امکان داشت
      استفاده از poligonدر کل سطح و استفاره از خازن های دیکوپلاژ در مسیرهای دیتا و تغدیه ها.
      نویز حرارتی و نویز فرکانس بالا حذف خواهد شد.
      نداشتن منابع انتشار تابشی تا اونجایی که امکان داره.
      و شبیه سازی با cadence.
      من یک برد رو با ترکیب fpgaو cortexm7
      ارتباط اترنت و...

از fmcاستفاده ای نکردم.

دیدگاه

باسلام
        کسی با uclinuxکارکرده؟

دیدگاه

نرم افزار cadence برای شبیه سازی تشعشع track ها به کار میره یا استفاده دیگه ای داره مگه آلتیوم میکرو استریپ رو شبیه سازی نمیکنه؟ و تشعشع و overvoltage ترک ها رو نشون نمیده... در ضمن منظور شما از منابع انتشار تابشی و نویز حرارتی دقیقا چیه؟
          .

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : stm32f7

نرم افزار cadence برای شبیه سازی تشعشع track ها به کار میره یا استفاده دیگه ای داره مگه آلتیوم میکرو استریپ رو شبیه سازی نمیکنه؟ و تشعشع و overvoltage ترک ها رو نشون نمیده... در ضمن منظور شما از منابع انتشار تابشی و نویز حرارتی دقیقا چیه؟
            .
            باسلام
            شبیه سازی cadenceخیلی قوی تر هست و خشک
            در مورد نویز های تابشی این رو بگم که خیلی از منابع موجود در برد های کنترلی وجود دارد
            منبع تابش می تونه نت انتن باشه یا حتی کریستال استفاده شده
            که ضرویب فرد اون منبع شروع به انتشار می کنه
            و هارمونی های ناخواسته ای ایجاد میکنه که مثلا اگر این برد کنترلی در کنار مدار مخابراتی باشه خودش میشه منبع نویز
            باید جلوی اونها گرفته بشه.
            معمولا هم تا برد ساخته نشه و منتاژ نشه دیده نمیشه
            ولی بر اثر تجربه یک سری از حالت های ممکن باید حذف بشه

نویز های حرارتی هم یک مثال میزنم تا متوجه بشید
            ببینید وقتی یک فلز داغ میشه تا جایی که سرخ رنگ میشه
            در این حالت شما تابش نور رو در اون فلز میبینید ور واقع طول موج های مختلف در حال انتشار هست
            که ما می توتیم ببینیم و به حالت مرعی رسیده
            حالا در برد های الکترونیکی بخاطر خاصیت فلز و الکترون های ان بر اثر حرارت الکترون ها شروع به جنبش خواهند کرد
            و همین جنبش ایجاد فرکانس انتشاری خواهد داشت
            یکی از دلایلی که زمین گسترده انجام میشه هم همین است باز هم میگم یکی از دلایل
            چون در زمین گسترده حرارت بهتر دمپ میشه.
            زمین گسترده خواص زیادی داره

دیدگاه

باسلام
              متوجه شدم که یک سیستم عامل بر پایه لینوکس
              برای این میکرو وجود داره به نام uclinux
              که کرنلش
              uClinux kernel v2.6.33;

فقط نمیدونم nand flash نیاز داره یا خیر
              و اینکه کسیbspشرکتdiscoveryرو برای این برد داره؟
              شرکتdiscovery مجانیbspخودشه نمیده

دیدگاه

مهندس راستی قیمت میکرو stm32f7 مدل 176 پین چقدر هست(به تومن) چون من هم دارم یه مدار برای cortex m4 طراحی میکنم(هنوز sdram ش روت شده ) و اگه قابلیت ریپلیس داشته باشه میشه بجای اون از cortex m7 استفاده کرد درسته؟

دیدگاه

مهندس راستی قیمت میکرو stm32f7 مدل 176 پین چقدر هست(به تومن) چون من هم دارم یه مدار برای cortex m4 طراحی میکنم(هنوز sdram ش روت شده ) و اگه قابلیت ریپلیس داشته باشه میشه بجای اون از cortex m7 استفاده کرد درسته؟
                  باسلام
                  بله بر اساس داکیومنت های به قطع
                  گفته میشه جای همدیگه گذاشت و مشکلی نداره.
                  البته هنوز به دستم نرسیده ولی حدود 100 تومان

حالا من برام سوال پیش اومد sdramرو برای چی تهیه میکنید؟

دیدگاه

ببین مهندس .کاربرد sdram توی این میکرو به چند دلیل هست اول برای راه اندازی ال سی دی که بدون این حافظه کار نمی کنه (طبق گفته دیتاشیت) چون به یه فضا برای نگهداری اطلاعات مربوط به lcd نیاز هستش و ال سی دی باید دائما رفرش بشه. البته برای ال سی دی های فاقد کنترلر مثل 4.3 یا 7 یا 9اینچ .
                    ثانیا برای یه سیستم عاملی مثل uclinux وجود یه حافظه بالای چند مگ لازم و حیاتیه پس باید این قسمت حتما راه اندازی بشه چون کد ها از این قسمت خونده میشن و اطلاعات سیستم عامل و متغیر ها و ... در این فضا جاسازی میشن و بر این مبنا کار میکنه. و دلایل دیگه مثل حجم زیاد و سرعت بالای این حافظه برای ذخیره داده ها.

دیدگاه

ببین مهندس .کاربرد sdram توی این میکرو به چند دلیل هست اول برای راه اندازی ال سی دی که بدون این حافظه کار نمی کنه (طبق گفته دیتاشیت) چون به یه فضا برای نگهداری اطلاعات مربوط به lcd نیاز هستش و ال سی دی باید دائما رفرش بشه. البته برای ال سی دی های فاقد کنترلر مثل 4.3 یا 7 یا 9اینچ .
                      ثانیا برای یه سیستم عاملی مثل uclinux وجود یه حافظه بالای چند مگ لازم و حیاتیه پس باید این قسمت حتما راه اندازی بشه چون کد ها از این قسمت خونده میشن و اطلاعات سیستم عامل و متغیر ها و ... در این فضا جاسازی میشن و بر این مبنا کار میکنه. و دلایل دیگه مثل حجم زیاد و سرعت بالای این حافظه برای ذخیره داده ها.
                      باسلام
                      درسته در رابطه با uclinux متوجه شدم bspبرای این برد پولیه 45 دلار قیمتشه

حالاسوالم این هست sdچی دارید استفاده می کنید .من lcd نیازی ندارم ولی سیستم عامل نیازم خواهد شد

دیدگاه

من برای این برد از یه اس دی رم به شمارهk4s561632n-lc60 به ظرفیت 64مگ و 16 بیتی و دارای سرعت باس 166mhz استفاده خواهم کرد البته سرعت کنترلر sdram در میکرو stm32f429 نهایتا به 90 مگ میرسه.سرعت باس f7رو نمیدونم ولی احتمالا سرعتش از 166 مگ کمتر باید باشه و همین رم کافی باشه براش. ضمنا همین رم با ظرفیت 256 مگ هم وجود داره

دیدگاه

باسلام
                          تو ایران هست؟
                          قیمت چنده؟

دیدگاه

آره اگه تهران هستی میتونی از جوان این رم رو تهیه کنی در غیر این صورت اس دی رم های issi داخل فروشگاه رو هم یه نگاهی بهش بنداز چون روی خود برد دیسکاوری و توی فروم های خارجی هم دیدم که استفاده کردند.

دیدگاه

اگر سرعت و پردازش دیتای بالایی داری
                              sdram رو به نظرم 32 بیتی بگیر و استفاده کن
                              هرچی نباشه سرعت دو برابر میشه تو استفاده از رم ، البته بستگی به دیتای مورد استفاده داره ولی خب
                              هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

آره اگه تهران هستی میتونی از جوان این رم رو تهیه کنی در غیر این صورت اس دی رم های issi داخل فروشگاه رو هم یه نگاهی بهش بنداز چون روی خود برد دیسکاوری و توی فروم های خارجی هم دیدم که استفاده کردند.
                                سلام قیمتش رو نفرمودید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X