اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش EmWin روی میکرو های STM32 ((قابل توجه علاقه مندان TFT LCD))

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : آموزش EmWin روی میکرو های STM32 ((قابل توجه علاقه مندان TFT LCD))

من فکر کنم هنوز اموزش ها رو شروع نکرده دوستان و مهندسانی اومدن و با سوالات خودشون نه تنها جلوی اموزش رو گرفتن
    بلکه خودشونم چون سوالاتشون جسته و گریخته هستش به جواب نرسیدن و انجمن را با گروه تلگرامی اشتباهی گرفتن
    اقایون مهندسان عزیز
    بهتر نیست کمی دندان سرجگر بزارید و بزارید اموزش را از اول تا اخر بگه بعد سوالاتتون رو مطرح کنید؟
    اصلا شاید از صفر تا 100 گفت به صورت خودکار خیلی از سوالات و ابهامات حل و فصل شد و خودتون و بقیه را در گیر سوالات خودتون نکنید.
    و اگر دوباره بخواهید ادامه بدین طبق تجربه ای که در انجمن های مختلف به خصوص این انجمن داشتم این بوده
    که تا یکی اومده یک اموزش رو شروع کنه انقدر همه دنبال رفع مشکل خودشون بودند که انرژی را از طرف اموزش دهند گرفتن
    و بحث هم فقط کلیشه ای شده و جذابیتی برای بقیه افراد نداشته به جای اینکه این افراد صبر کنند تا اموزش تکمیل بشه
    بعد بیان سوالاتشون رو مطرح کنند 6 صفحه شده تو ی این چند روز و فقط سه نفر داران سوال میکنند بی توجه به اینکه اموزش
    همون مرحله اول مونده و این مهندسان هم توجه به بقیه ندارند .مهندسان رعایت کنید.

دیدگاه

با تشکر از کاربر
      sarbaz13

یه عده ای گفتن که تصویری کار کنیم. چشم تا اونجایی که میتونم تصویری کار میکنیم.

خوب اینم تصویر از فایل هایی که باید به کیل اضافه کنیم:

از اولیش شروع میکنم: (این فایل ها رو توی پست های قبل گذاشته بودم)
      فایل GUI_CM4.lib : این فایل کتابخونه ای و قلب اصلی سیستم عامل هست که البته برای هر هسته پردازنده فرق میکنه
      فایلی که گذاشتم مخصوص هسته Cortex-M4 هست که با برد های کاتالیست سری F400Z و یا میکرو های STM32F4 کار میکنه
      اگه از برد های کاتالیست F200 یا F100 که میکرو های STM32F2 و STM32F1 هستند باید به پوشه کیل و آدرس C:\Keil\ARM\Segger\emWin\Lib برین :

برای میکرو های سری STM32F1 و STM32F2 یا هر میکرویی که هسته Cortex-M3 داره باید فایل GUI_CM3.lib رو جایگزین فایل GUI_CM4 کنید و برای سری STM32f0 یا هر میکرویی که هسته اون Cortex-M0 هست هم به همین طریق
      فایل GUI_CM0.lib رو جایگزین میکنید و به کیل اضافه میکنید.

فایل بعدی که GUIConf.c هست تنظیمات مربوط به رم اختصاص داده شده به Emwin هست. اگه مثل من از رم خارجی 1 مگابایتی استفاده میکنید این فایل رو به صورت زیر تغییر بدین:

اون مقدار 0x68000000 که توی خط 24 هست آدرس شروع رم خارجی هست که چون برد های کاتالیست رمشون به پایه NE3 میکرو هست آدرسش میشه این و اگه از رم داخلی استفاده میکنید به این صورت میشه این خط:

فقط خط 24 توی عکس بالا تغییر میکنه.
      خط 22 هم توی این فایل مشخص کننده مقدار رمی هست که به Emwin اختصاص میدین. من توی تصویر 003 چون از رم خارجی استفاده کرده بودم یک مگابایت گذاشته بودم و توی تصویر 004 چون از رم داخلی استفاده کردم مقدارشو 128 کیلو بایت
      گذاشتم تا کامپایلر خطای کمبود رم نده.

فایل بعدی فایل LCDConf.c هست که مربوط به تنطیمات LCD هست:

توی خط 37 کتابخونه tft lcd خودم که ili9325 با سایز 2.8 اینچ هست فراخوانی کردم که شما میتونید کتابخونه lcd خودتونو جایگزین این کنید.
      توی خط 38 هم کتابخونه تاچ رو فراخوانی کردم که برای شروع واجب نیست و میتونید کامنتش کنید(برای شروع)

توی خط های 51 و 52 هم سایز LCD تعریف میشه که نیاز به توضیح دیگه ای نداره و باید خودتون با توجه به lcd تون تغییر بدین.
      توی خط 57 هم نوع رنگ lcd رو مشخص میکنه که چون این lcd رنگ 16 بیتی داره به صورت 565 هست که شما میتونید مقادیر زیر رو جایگزین کنید:
      کد:
       GUICC_0        GUICC_1        
       GUICC_1_2      
       GUICC_1_4    
       GUICC_1_5      
       GUICC_1_8      
       GUICC_1_16    
       GUICC_1_24     
       GUICC_2         
       GUICC_4      
       GUICC_5       
       GUICC_6        
       GUICC_8         
       GUICC_16       
       GUICC_1616I
       GUICC_111     
       GUICC_222 
       GUICC_233     
       GUICC_323    
       GUICC_332   
       GUICC_M4444I  
       GUICC_444_12   
       GUICC_444_12_1 
       GUICC_444_16 
       GUICC_555     
       GUICC_565     
       GUICC_556    
       GUICC_655      
       GUICC_666      
       GUICC_666_9    
       GUICC_822216    
       GUICC_84444     
       GUICC_8666    
       GUICC_8666_1  
       GUICC_88666I   
       GUICC_888    
       GUICC_8888
      قسمت بعدی این فایل هم در تصویر زیر میبینید:

توی خط 96 تابع نمونه برای نوشتن دیتا های دسته جمعی روی lcd هست که توش فقط کافیه تابع نوشتن 1 دیتای 16 بیتی قرار بدین
      خط 104 هم تابع برای خوندن چند بایتی هست که مثل تابع بالایی میتونید دستور خوندن یک دیتای 16 بیتی رو توی خط 106 و بعد از *pData = قرار بدین.

خط 121 تابع مربوط به اینیشیالیز کردن lcd و در صورت وجود تاچ هم هست.
      خط 122 اینیشیالیز اولیه LCD هست و خط های 123 و 124 هم مربوط به تنظیمات اولیه تاچ هست که اگه تاچ ندارید میتونید کامنتش کنید.

این قسمت از این فایل خیلی مهم هست.
      خط 159 تنظیماتی مربوط به آینه کردن و یا چرخاندن lcd رو انجام میده که برای lcd من به این صورت تنظیم شده
      خط 165 تابع مربوط به نوشتن یک فرمان روی lcd رو از ما میگیره که شما میتونید به جای LCD_WR_REG تابع lcd خودتونو قرار بدین
      خط 166 هم تابع مربوط به نوشتن یک دیتای 16 بیتی روی lcd رو از می میگیره و به جای LCD_WR_DATA باید تابع خودتونو بنویسین
      دو خط بعدی مربوط به نوشتن و خواندن دیتای دسته جمعی هست که توی اول فایل توضیح دادم.
      خط 169 هم نوع درایور lcd رو مشخص میکنه که جای GUIDRV_FLEXCOLOR_F66708 باید کد مربوط به درایور lcd خودتون قرار بدین.

بقیه آموزش باشه برای بعدا اگه زنده بودیم
      معيار واقعي بودن تصميم، آن است که دست به عمل بزنيم.

دیدگاه

با سلام
        ضمن تشکر از شما برای در اختیار قرار دادن این اطلاعات با ارزش
        1- تصاویری را که در بالا فرمودید "
        " من در مانیتور ندارم
        2- مثلا میفرمایید سطر xxx فایلی را هم که شما زحمت بکشید و بگذارید تا سطر مورد نظر را سرچ کنم من متاسفانه پیدا نکردم
        جدیدترین ویرایش توسط shapour; ۱۲:۰۶ ۱۳۹۶/۰۹/۲۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shapour نمایش پست ها
          با سلام
          ضمن تشکر از شما برای در اختیار قرار دادن این اطلاعات با ارزش
          1- تصاویری را که در بالا فرمودید "
          " من در مانیتور ندارم
          2- مثلا میفرمایید سطر xxx فایلی را هم که شما زحمت بکشید و بگذارید تا سطر مورد نظر را سرچ کنم من متاسفانه پیدا نکردم
          من فایل هام یکم به خاطر این که توی مانیتور جاش بشه مجبور شدم کد های اضافی رو پاک کنم
          شما بگین کدوم قسمت و تصویرشو بذارین تا راهنماییتون کنم

دیدگاه

سلام سپاس از شما بنده این دو خط رو متوجه نشدم چی باید قرار بدم درایو بنده ssd1963 است

خط 165 تابع مربوط به نوشتن یک فرمان روی lcd رو از ما میگیره که شما میتونید به جای LCD_WR_REG تابع lcd خودتونو قرار بدین
            خط 166 هم تابع مربوط به نوشتن یک دیتای 16 بیتی روی lcd رو از می میگیره و به جای LCD_WR_DATA باید تابع خودتونو بنویسین

ایا منظورتون
            WriteData و WriteCommand است؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sam hossein نمایش پست ها
              ایا منظورتون
              WriteData و WriteCommand است؟
              دقیقا منظورم همینه.
              این دو کد رو میتونید با توجه به تصاویری که گذاشتم پیدا کنید

دیدگاه

سرعت اجرای EMWIN بدون استفاده از FSMC (کلا کانفیگ با GPIO ) خیلی پایینه؟
                مثلا با F103RBT6
                Telegram:
                @reza_br_2489

Instagram:
                _amp_c

دیدگاه

سلام مهندس جان ما بی صبرانه منتظر ادامه اموزش های شما هستیم
                  ما هم کلی سوال داریم ولی میزاریم بعد از اتمام اموزش ها ی شما
                  که الکی صفحات اموزش رو زیاد نکنیم
                  از شما هم من و بقیه مهندسان تشکر میکنیم اگر تا اتمام اموزش ها به سوالات
                  مهندسان دیگر جواب ندین و اموزش را ادامه بدین دست اخر
                  انقدر سوال پرسیده بشه که نتونید سرتون هم به خوارونید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط noorworkshop نمایش پست ها
                    سرعت اجرای EMWIN بدون استفاده از FSMC (کلا کانفیگ با GPIO ) خیلی پایینه؟
                    مثلا با F103RBT6
                    خیلی پایین نیست
                    برای کارا های عادی عالیه.

دیدگاه

با سلام،
                      ممنون از آموزش ها
                      لطفا ادامه بدین
                      جدیدترین ویرایش توسط kazemihossein33; ۱۸:۰۰ ۱۳۹۶/۰۹/۲۶.
                      [img width=67 height=100]http://dc365.4shared.com/img/pGCA8eEE/30607875402595991224.jpg[/img]
                      1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
                      2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
                      3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

خب ، بریم سراغ قسمت بعدی آموزش
                        فایل بعدی GUI_X.c هستش. (تقریبا نیاز به ویرایش نداره)
                        این فایل برای ایجاد تاخیر توی سیستم عامل Emwin هست.
                        مثلا تابع GUI_Delay(t); کارش ایجاد تاخیر به زمان t میلی ثانیه هست
                        خوب این فایل چیا توش هست و به چی نیاز داره؟
                        توی این فایل ما به یه متغیر نیاز داریم که وقتی میکرو شروع به کار کرد این متغیر هر 1 میلی ثانیه افزایش پیدا کنه
                        یعنی ما باید یه تایمر میکرو رو جوری تنظیم کنیم که هر 1 میلی ثانیه سر ریز بشه و یه متغیر مشخص رو یک واحد یک واحد اضافه کنه.
                        بهترین تایمر برای این کار تایمر systick هستش که اگه از کتابخونه HAL استفاده میکنید این تایمر روی 1 میلی ثانیه تنظیم شده و داره متغیر 32 بیتی به نام uwTick رو هر 1 میلی ثانیه افزایش میده

برای اینکه به متغیر uwTick توی فایل GUI_X.c بتونیم دسترسی پیدا کنیم اول از همه کد #include "stm32f4xx_hal.h" رو اول برنامه مینویسیم و بعد متغیر uwTick رو extern میکنیم.

البته توی فایل هایی که من گذاشته بودم اینکار انجام شده بوده و نیازی نیست شما کاری توی این فایل انجام بدین.

بقیه فایل ها مربوط به کتابخانه های lcd و تاچ هستش و خودتون باید اضافه کنید و میشه گفت که emwin کارش تقریبا تمومه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alidehghan288 نمایش پست ها
                          خیلی پایین نیست
                          برای کارا های عادی عالیه.
                          میشه بفرمایین تا چه سطح کاری مناسبه؟
                          جدیدترین ویرایش توسط noorworkshop; ۱۵:۰۷ ۱۳۹۶/۱۰/۰۹.
                          Telegram:
                          @reza_br_2489

Instagram:
                          _amp_c

دیدگاه

مهندس مشتاقانه منتظر اموزش های بعدی شما هستیم
                            اگر امکانش بود به صورت ویدیو بسازید اینطور وقت کمتری شما ازتون گرفته میشه تا یکی یکی عکس بگیریر و تایپ کنید البته این یک پیشنهاد هست.یاعلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sam hossein نمایش پست ها
                              مهندس مشتاقانه منتظر اموزش های بعدی شما هستیم
                              اگر امکانش بود به صورت ویدیو بسازید اینطور وقت کمتری شما ازتون گرفته میشه تا یکی یکی عکس بگیریر و تایپ کنید البته این یک پیشنهاد هست.یاعلی
                              منم موافق هستم ، مهندس جان لطفا بصورت ویدیوئی قرار بدین ، تو این مدت من همچنان موفق به راه اندازی emwin بر روی stm32f103 نشدم
                              [img width=67 height=100]http://dc365.4shared.com/img/pGCA8eEE/30607875402595991224.jpg[/img]
                              1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
                              2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
                              3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kazemihossein33 نمایش پست ها
                                منم موافق هستم ، مهندس جان لطفا بصورت ویدیوئی قرار بدین ، تو این مدت من همچنان موفق به راه اندازی emwin بر روی stm32f103 نشدم
                                بله من هم دقیقا همین مشکل دارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X