اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط دوطرفه بین AVR و کامپیوتر Bascom AVR + VB.NET2010 فقط با USB TO COM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط دوطرفه بین AVR و کامپیوتر Bascom AVR + VB.NET2010 فقط با USB TO COM

سلام
    دوستان من با نرم افزار VB.NET2010 و زبان بسکام کار میکنم

از نظر آشنایی هم با این دوتا برنامه راحتم و سطحمم خوبه و نیازم رو برطرف میکنه

فقط یه کاری نتونستم انجام بدم....یعنی قبلا انجام دادم ولی زبان #c بود و بدردم نخورد

میخوام ارتباط دو طرفه بین کامپیوتر و میکرو داشته باشم

این 3تا عمل اگه انجام بشه خیلی عالیه : دما - LED - کلید

میخوام با این 3تا سه عمل :
    -آنالوگ به دجیتال و ارتباطش با کامپیوتر
    -ارسال دیتا از کامپیوتر به AVR
    -دریافت دیتا به کامپیوتر از AVR
    یاد بگیرم

به طور مثال نحوه کارشون هم باید به صورت:

-دما بر روی form در کامپیوتر نمایش داده بشه ( ADC )
    -از میکرو کلیدی بزنیم و در form یک حالتی پیش بیاد مثلا کلید BUTTOM = ENABLE بشه ( RESIVE )
    -از FORM کلیدی رو بزنیم و یک LED متصل به میکرو روشن بشه ( SEAND )

میکرو بهتره مگا16 باشه
    از RS232 یا FT232 هم استفاده نمیکنم
    با یک مبدل USB TO COM که با مگا8درست کردم کار میکنم که فکر نمیکنم با FT232 هم بجز سرعت تفاوت دیگه ای بکنه
    همین
    هرکی هر چقدر میتونه و اطلاعات داره کمکم کنه تا این کار رو پیش ببرم و انجام بدم
    کلی دعاتون میکنم
    پس بسم الله

اضافه شده در تاریخ :
    یکی پیدا نمیشه تو این انجمن بتونه به ما کمک کنه؟
    حتما باید از این شکلکا بزارم ؟
    :cry: :cry: :cry: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry: :cry: :cry: :cry:
    هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

پاسخ : ارتباط دوطرفه بین AVR و کامپیوتر (Bascom AVR + VB.NET2010 ) بدون FT232

وقتی پورت usb رو به کامپیوتر وصل میکنی تو device manager یه comport ضاهر میشه . حالا تو باید تو VB این کامپورتو معرفی کنی و بهش اطلاعات بدی یا بگیری .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_hashemi_85
      وقتی پورت usb رو به کامپیوتر وصل میکنی تو device manager یه comport ضاهر میشه . حالا تو باید تو VB این کامپورتو معرفی کنی و بهش اطلاعات بدی یا بگیری .
      بله این کارو کردم
      COM 33 شناخت که اون رو به COM 1 تغییر دادم
      حالا بحث اصلی اینه که !!!
      چطوری باید تو VB این کامپورتو معرفی کنم و بهش اطلاعات بدم یا بگیرم !!!!! oo:

اضافه شده در تاریخ :
      در اینجا کسی فریاد رس ما نیست؟
      اه این چه شورش است !
      این انجمن برنامه نویسی باز نمیشد سنگین تر بود
      هیشکی رو نداره جواب سوالای بچه ها رو بده

وقتی چیز به این سادگی رو کسی نتونه کمک کنه
      این بخش رو تعطیلش کنین بره پی کارش
      :angry: :angry: :angry: :angry:
      هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

سلام

من دوتا فایل روی سیستمم داشتم در رابطه با راه اندازی پورت سریال در VB و نحوه ارسال و دریافت و توابع اون . توی لینک زیر گذاشتم . امیدوارم بدردت بخوره .

دانلود کن
        تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
        دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
        مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
        حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

پاسخ : ارتباط دوطرفه بین AVR و کامپیوت Bascom AVR + VB.NET2010 فقط با USB TO COM

نوشته اصلی توسط محمد م
          سلام

من دوتا فایل روی سیستمم داشتم در رابطه با راه اندازی پورت سریال در VB و نحوه ارسال و دریافت و توابع اون . توی لینک زیر گذاشتم . امیدوارم بدردت بخوره .

دانلود کن
          ممنونم محمد جان از کمک....
          ولی تا حالا 100تا پروژه ارتباط سریال توی گوگل پیدا کردم
          خدایا مگه من چه گناهی کردم :cry2:
          لپتاپ هم مگه پورت سریال داره :cry:
          اون اول هم گفتم USB TO COM
          یعنی باید به پورت USB وصل بشه
          در این رابطه چیزی داری آقا محمد گل ؟ :nerd:

\|/_\/_

دیدگاه

پاسخ : ارتباط دوطرفه بین AVR و کامپیوتر Bascom AVR + VB.NET2010 فقط با USB TO COM

این مبدل شما تو سیستمتون یه پورت سریال مجازی میسازه، و شما با اون کار میکنی، هر دیتایی هم که بفرستی میره سمت اون سر مبدلت.
            هیچآ‌ ربطی به اینکه لپتاپت پورت سریال داشته باشه یا نداشته باشه نداره.
            ;()((void (*)(void))0x0000))

دیدگاه

پاسخ : ارتباط دوطرفه بین AVR و کامپیوت Bascom AVR + VB.NET2010 فقط با USB TO COM

نوشته اصلی توسط مهران چمنی
              ممنونم محمد جان از کمک....
              ولی تا حالا 100تا پروژه ارتباط سریال توی گوگل پیدا کردم
              خدایا مگه من چه گناهی کردم :cry2:
              لپتاپ هم مگه پورت سریال داره :cry:
              اون اول هم گفتم USB TO COM
              یعنی باید به پورت USB وصل بشه
              در این رابطه چیزی داری آقا محمد گل ؟ :nerd:
              مهران جان من خودم از این مبدل ها دارم . وقتی به پورت USB وصلش می کنم به عنوان پورت سریال توی نرم افزار شناسایی میشه . برای اینکه این موضوع رو متوجه بشی نرم افزارهایی مثل هایپرترمینال و یا Advance serial port monitorرو روی سیستمت نصب کن . وقتی مبدل رو به سیستم وصل می کنی با نام مثلا COM33 می شناسه .این یعنی اون در حقیقت یک پورت سریاله و نه USB . این کار رو یک تست بکن .

پی نوشت : درایور مبدل رو که نصب کردی دیگه ؟

دیدگاه

پاسخ : ارتباط دوطرفه بین AVR و کامپیوتر Bascom AVR + VB.NET2010 فقط با USB TO COM

نوشته اصلی توسط SAJAD-G
                این مبدل شما تو سیستمتون یه پورت سریال مجازی میسازه، و شما با اون کار میکنی، هر دیتایی هم که بفرستی میره سمت اون سر مبدلت.
                همش همون چیزی بود که خودم گفته بودم
                با این بخشش مشگلی ندارم
                نوشته اصلی توسط SAJAD-G
                هیچآ‌ ربطی به اینکه لپتاپت پورت سریال داشته باشه یا نداشته باشه نداره.
                مگه میشه ربطی نداشته باشه!

نوشته اصلی توسط محمد م
                مهران جان من خودم از این مبدل ها دارم . وقتی به پورت USB وصلش می کنم به عنوان پورت سریال توی نرم افزار شناسایی میشه . برای اینکه این موضوع رو متوجه بشی نرم افزارهایی مثل هایپرترمینال و یا Advance serial port monitorرو روی سیستمت نصب کن . وقتی مبدل رو به سیستم وصل می کنی با نام مثلا COM33 می شناسه .این یعنی اون در حقیقت یک پورت سریاله و نه USB . این کار رو یک تست بکن .
                پی نوشت : درایور مبدل رو که نصب کردی دیگه ؟
                بله درسته به نام پورت 33 COM میشناسه که به COM 1 تغییرش دادم

بعدش ....مشگل من از اینجا به بعدشه :angry:

سوالم رو واضح تر و بهتر باز میکنم تا شما هم دقیق تر پاسخ بدین :agree:

-من یک مدار مبدل درست کردم که به USB متصل میشه و زمانی که کامپیوتر وصل میکنم با نام COM 1 میشناسش

-این مبدل بین دیگر مدارات الکترونیکیم میخوام قرار بگیره
                مثلا میخوام به مگا 16 متصل کنم

-در کامپیوتر هم با نرم افزار VB.NET پنجره ای درست کنم که با زدن کلید هاش دستورانی رو به مگا16 بده و عملی رو مگا16 انجام بده

همینطور که گفتم این 3تا عمل اگه انجام بشه خیلی عالیه : دما - LED - کلید
                میخوام با این 3تا سه عمل :
                -آنالوگ به دجیتال و ارتباطش با کامپیوتر
                یاد بگیرم

***بعد از طراحی مدار میخوام این کار به سادگی روی سیستم های دیگه انجام بشه***
                یعنی من مدارم رو برم بزنم به یک کامپیوتر دیگه و VB.NET که به راحتی باز میشه که هیچ
                ولی در تشخیص پورت COM خیلی ساده باشه و به نصب یک DRIVER ختم بشه و وارد تنظیمات پیچیده دیگه نشیم

تبدیل سریال به پورت USB بیشتر برام توضیح بدین لطفا

ممنونم از همتون

\|/_\/_

دیدگاه

توابع این کار توی اون دوتا فایلی که برات گذاشتم هست .

یعنی من مدارم رو برم بزنم به یک کامپیوتر دیگه و VB.NET که به راحتی باز میشه که هیچ
                  ولی در تشخیص پورت COM خیلی ساده باشه و به نصب یک DRIVER ختم بشه و وارد تنظیمات پیچیده دیگه نشیم
                  من خودم هم توی برنامه نویسی این زبان مبتدی ام ولی شما می تونید تنظیمات رو به صورت ثابت درون برنامه با مقدار دهی ثابت برای نرخ باودریت و ... لحاظ کنید ولی از جهت پیدا کردن شماره پورت باید توسط کاربر این کار تعیین بشه چون توی هر سیستمی یک شماره ای داره . البته برنامه های برای این کار هست که خودشون بصورت اتومات حتی شماره پورت های فعال رو هم تشخیص میدن ولی باز هم کاربر باید از بین اون ها شماره پورت ارتباطی مورد نظر رو خودش انتخاب کنه .

دیدگاه

شما یه مبدل USB به سریال دارین، که سمت USB به لپتاپتون متصل هست و سمت سریالش به میکروتون.
                    شما اگه درایور مبدل رو نصب کنید ویندوز شما مبدلتون رو به جای USB یه پورت سریال میشناسه، با اینکه لپتاپ شما 1دونه پورت سریال هم واقعا نداره پس این پورت سریالی که شناخته شده یه پورت سریال مجازی حساب میشه که شما با این پورت تبادل دیتا میکنید و مقصد دیتاهاتون هم اونسر مبدلتون هست که به شکل یه پورت سریال به میکروتون متصل شده، این کاری هست که شما انجام میدید، ولی اصل کاری که انجام میشه اینه:
                    شما به پورت سریالی که تو سیستم شناخته شده یتا می فرستید.
                    چون پورت سریال مجازی هست و مربوط به مبدل USB ، پس دیتا تحویل درایور مبدلتون داده میشه و اون به استاندارد خودش تبدیل میکنه و به USB میفرسته و خود سخت افزار مبدل دیتا رو از USB میگیره و به پورت سریالی که در اختیارتون گزاشته (همونی که به میکرو متصلش کردی) میفرسته و برعکس.
                    این باعث میشه که نداشتن پورت (سخت افزاری) سریال رو لپتاپت ربطی به کارت نداشته باشه.
                    از این ساده تر نتونستم بگم.
                    ;()((void (*)(void))0x0000))

دیدگاه

آقا سجاد و آقا محمد واقعا ازتون ممنونم
                      کمک خوبی کردین
                      حالا دیدم نسبت به این مدار باز تر شد و بهتر میتونم دستورات رو درک کنم
                      مخصوصا اقا سجاد که قشنگ توضیح دادن :nerd:

حالا برم سر برنامه نویسیش
                      یه برنامه خام دوستم بهم کمک کرد برای ارتباط سریال میکرو

کد:
                                  $regfile "m8def.dat"
                      $crystal = 11059200
                      $baud = 9600

Config Portc.0 = Input
                      Config Portc.1 = Input
                      Config Portc.2 = Input
                      Config Portc.3 = Input

Config Portb.1 = Output
                      Config Portb.2 = Output
                      Config Portb.3 = Output
                      Config Portb.4 = Output

Portc.0 = 1
                      Portc.1 = 1
                      Portc.2 = 1
                      Portc.3 = 1
                      Portb.1 = 0
                      Portb.2 = 0
                      Portb.3 = 0
                      Portb.4 = 0

Dim New_serial As Bit
                      Dim Receive_data As Byte

Enable Interrupts
                      Enable Urxc
                      On Urxc Receive_label

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
                      Do

If New_serial = 1 Then
                        If Receive_data = 11 Then
                         Portb = &B00000010
                        End If

If Receive_data = 12 Then
                         Portb = &B00000100
                        End If

If Receive_data = 21 Then
                         Portb = &B00001000
                        End If

If Receive_data = 22 Then
                         Portb = &B00010000
                        End If

If Receive_data = 30 Then
                         Portb = &B00000110
                        End If

If Receive_data = 31 Then
                         Portb = &B00011000
                        End If
                        New_serial = 0
                        Receive_data = 0
                      End If
                      Loop

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
                      Receive_label:
                      Receive_data = Udr
                      New_serial = 1
                      Return

End

این برای دریافت اطلاعات است
                      حالا توی VB.NET چطوری دستور رو بفرستم؟
                      یک COMBOBOXهم میخواد که شماره پورت ها داخلش باشه
                      البته با C# یکی با کمک دوستم درست کرده بودم که پورت های متصل رو خودش شناسایی میکرد و توی COMBOBOX نشون میداد
                      میشه واسه VB.NET کمک کنید فرمان بفرستم ؟

\|/_\/_

دیدگاه

حالا توی VB.NET چطوری دستور رو بفرستم؟
                        یک COMBOBOXهم میخواد که شماره پورت ها داخلش باشه
                        البته با C# یکی با کمک دوستم درست کرده بودم که پورت های متصل رو خودش شناسایی میکرد و توی COMBOBOX نشون میداد
                        میشه واسه VB.NET کمک کنید فرمان بفرستم ؟
                        همونطور که قبلا هم گفتم من توی این زمینه تازه کارم ولی این لینک رو ببین . خوب توضیح داده :

http://pro-programming.com/?p=183

اون فایل serialdotnet هم که برات گذاشتم یکسری دستورات پورت سریال رو برای ارسال و دریافت داده داره .

دیدگاه

د از طراحی مدار میخوام این کار به سادگی روی سیستم های دیگه انجام بشه***
                          من برای این مورد راه حلی نتونستم پیدا کنم . البته دنبالش نگشتم . اگه بخوای صد در صد حل میشه.
                          ولی من ناچارا خودم تو اول برنامه یه textbox گذاشته بودم که قبل از این که برنامه شروع بشه اسم comport رو باید وارد می کردی . بعد برنامه خودش اونو config می کرد .

چون پورت سریال مجازی هست و مربوط به مبدل USB ، پس دیتا تحویل درایور مبدلتون داده میشه و اون به استاندارد خودش تبدیل میکنه و به USB میفرسته و خود سخت افزار مبدل دیتا رو از USB میگیره و به پورت سریالی که در اختیارتون گزاشته (همونی که به میکرو متصلش کردی) میفرسته و برعکس.
                          این درایور باید یه فایل DLL باشه . نه ؟
                          من قبلا با K750 کار کرده بودم . اونم با USB به کامپیوتر وصل میشد . وقتی همه ی DLL هاشو نصب میکردم رو ویندوز ، خودش چند تا کامپورت باز میکرد که یکیش واسه ATCOMMAND ها بود و من با اون کار می کردم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد م
                            همونطور که قبلا هم گفتم من توی این زمینه تازه کارم ولی این لینک رو ببین . خوب توضیح داده :

http://pro-programming.com/?p=183

اون فایل serialdotnet هم که برات گذاشتم یکسری دستورات پورت سریال رو برای ارسال و دریافت داده داره .
                            بازهم ممنونم ازت مهندس
                            لینکی که دادی رو مطالعه کردم
                            متاسفانه c# بود که توی vb.net مشگلاتی ایجاد میکنه و برنام رو زدم و جواب نداد

دومین موضوع اون فایل جالبی بود که گذاشته بود SerialPortCommunication
                            متاسفانه اون هم خرابه و کار نمیکنه
                            وقتی شماره پورت رو بهش میدم و کانکت میزنم میگه
                            Access to the port 'COM1' is denied.

اون مقاله ای هم که پیشنهاد دادی رو با دقت خودم serialdotnet
                            کامل نیست و به درد این میخورد که یه چشم اندازی راجب پورت سریال داشته باشیم و برنامه عملی نداشت
                            جناب خازاما هم خیلی سنگین و خشک توضیح دادن که سطحشم بالاست
                            خداوکیلی این برنامه ساده که مطرح کردم و کمک خواستم...کسی نیست بنویسه و بده و ما رو از این آلاخون والاخونی نجات بده !
                            والا تو زندگی این کار خیر هم انجام بدین تا همیشه دعای خیرم دور و برتون پرسه بزنه -O<

دیگه خسته شدم خداوکیلی :cry:
                            اینهمه سایت های قدرت مند...اینهمه آدم که vb.net و اینجور مسائل رو قورت میدن ولی اطلاعاتشون رو مثل کیف دوران دبستانشون دو دستی تو شیکمشون نگه داشتن تا مبادا کسی یاد بگیره و ازشون بزنه جلو
                            هرچی اینور و اونور میزنم واسه این سوال ساده کسی جواب دقیق رو بهم نداده
                            :cry2:

\|/_\/_

دیدگاه

مهران جان اینطوری که نمی شه آخه . خودت هم باید یه حرکتی بکنی . من یه برنامه آماده دارم که دو سال پیش توی VB.net نوشتم .اگه می خوای بذارمش . ولی مطمئنم به هیچ دردت نمی خوره . باید خودت از بنا بنویسیش .
                              این برنامه پروژه ی کارشناسیم بود . ولی اگه بخوای ازش استفاده کنی صددرصد همون تجربه های قبلی رو می کنی و بعدش میگی خرابه یا اشتباهه . و کار نمی کنه . در ضمن مقاصد تو با اون برنامه ها آماده که گیر میاری فرق می کنن .
                              دقیقا مشکل تو کجاست . وقتی کامپورتو تو VB تعریف می کنی ، کار میکنه ؟
                              باید baud rate و stop bit های کامپیوتر و میکرو یکی باشه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X