اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب لیزر یا مادون قرمز برای تشخیص مانع متحرک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتخاب لیزر یا مادون قرمز برای تشخیص مانع متحرک

سلام عرض شد...
    قصد دارم عبور یه مانع از یه مسیر رو تشخیص بدم...اولش به نظرم رسید با مادون قرمز این کار رو بکنم ولی بعدش دیدم نور خورشید میتونه ایجاد اختلال کنه...
    کسی هست که با مادون قرمز این کارو انجام داده باشه زیر نور آفتاب؟البته با احتساب اینکه گیرنده داخل یه لوله باشه که از اطراف نور بهش وارد نشه و بیشتر نور مستقیم فرستنده موثر باشه؟
    اگه نمیشه بجاش از لیزر استفاده کنم...واسه گیرنده سمت لیزر چی بزارم خوبه؟
    با تشکر...
    تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

پاسخ : انتخاب لیزر یا مادون قرمز برای تشخیص مانع متحرک

سلام
    فکر کنم با مادون بشه وبعید میدونم خورشید اختلالی در حدیکه شما میگی بکنه چون سنسور تشخیص عبور مانع در درب های اتوماتیک که در خانه ها بکار گرفته شده مادون هست اونم خب تو روز روشن
    امام مهدی(عج): اگر شیعیان ما ، که خداوند طاعتشان دهد. در عهد ما وفادار و همدل بودند، هرگز دیدار ما (ظهور) به تاخیر نمی افتاد.(کدام عهد ؟)

دیدگاه

اوکی داداش
      دستت درد نکنه...فقط ی سوال دیگه...توان مناسب واسه این کار چقدره؟...کدوم مدلشو انتخاب کنم؟

www.intelart.ir

دیدگاه

سلام

داداش چرا از ماژول های pir استفاده نمی کنی ؟
        این ماژول ها بصورت اتوماتیک نسبت به تشعشعات مادون قرمز محیط کالیبره میشه و مخصوص تشخیص حرکته! :agree:

دیدگاه

من خودم باطلاع دقیقی از عملکرد مادون ندارم ولی یه بنده خدا از همین فرستنده گیرنده های کنترل ویدئو سی دی استفاده کرده بود یعنی فرستنده در کنترل ویدئو سی دی و گیرنده در خود ویدئو سیدی رو در اورده بود و در مدارش کار گذاشته بود بعد میگفت این 2 تا رو بفاصله 2/5 متر روبروی هم گذاشته بود و اگر مانعی از این فاصله 2/5 متری بین سنسور ها رد میشد عمل میکرد ولی میگفت سنسور فرستنده و گیرنده روبروی هم باشن مهمه

به عنوان مثال شما یه کنترل تلویزیون رو بگیر روبروی تلویزیون و انگشتتو بذار مثلا رو دکمه ای که کانال عوض میکنه ونگهدار بعد موقعی که کانالهل دارن سریع عوض میشن به یکی بگو بیاد جلو کنترل و تلویزیون مانع بشه دیگه عملکردی در عوض کردن کانال تلویزیون نمیبینی تا مانع رد شه

اینجا ینکته هست که شما با نگهداشتن دکمه دائم پالس میدی به سنسور فرستنده وفرستنده هم دائم ارسال میکنه به گیرنده
          یعنی شما باید یه مداری درست کنی پالس دائمی بده برخلاف کنترل که باید دکمه رو نگه داری (چون اگه انگشتتو از دکمه کنترل برداری پالس قطع میشه)
          داداش چرا از ماژول های pir استفاده نمی کنی ؟
          این ماژول ها بصورت اتوماتیک نسبت به تشعشعات مادون قرمز محیط کالیبره میشه و مخصوص تشخیص حرکته! :agree:
          باید ببینیم منظور دوستمون تشخیص حرکت هست یا مثلا تشخیص مانع برای کانت انداختن یا شماردن مثلا فلان قطعه که در کارخونه ها استفاده میشه
          امام مهدی(عج): اگر شیعیان ما ، که خداوند طاعتشان دهد. در عهد ما وفادار و همدل بودند، هرگز دیدار ما (ظهور) به تاخیر نمی افتاد.(کدام عهد ؟)

دیدگاه

دست همگی درد نکنه
            ببینید من میخام در واقع سرعت ماشین رو حساب کنم...
            دو جفت سنسور مادون قرمز قراره بزارم به فاصله 2.5 متر از هم...بعدش وقتی نوک ماشین به محل اولین جفت سنسور رسید شروع کنم به زمانسنجی و وقتی که نوک ماشین به دومین جفت سنسور رسید زمان رو نگه دارم...مسافت بین دو جفت سنسور رو دارم ..مدت زمان رسیدن از اولین جفت سنسور تا دومین جفت سنسور رو هم دارم پس میتونم سرعتشو محاسبه کنم...خیییلی نیاز نیس دقیق باشه....فقط بتونم حدودی حساب کنم...سرعت ماشین رو هم در محدوده حدود 6 متر بر ثانیه میخام حساب کنم...یعنی فاصله بین دو سنسور حدودا در 500 میلی ثانیه طی میشه که میشه با میکروکنترلر راحت حسابش کرد...

فقط نوع سنسورهایی که باید استفاده کنم رو نمیدونم..آیا ماژول هست واسه اینکار؟
            آیا دیود فرستنده و گیرنده رو جداگانه نصب کنم ؟اگه اینطوره توان سنسورها در چ حدودی باشه خوبه؟...فاصله بین فرستنده و گیرنده رو هم 4 متر در نظر بگیرید...
            یعنی سنسور ها رو میخام با آرایش زیر بچینم :

www.intelart.ir

دیدگاه

پاسخ : انتخاب لیزر یا مادون قرمز برای تشخیص م

سلام از همون فرستنده و گیرنده مادون قرمز استفاده کنید جوابتونو میده
              فقط گیرنده از این سه پایه ها باشه بهتره (قویتره)
              مشکل نور خورشید هم که با قرار دادن گیرنده توی جای تاریک مثل یه لوله حل میشه
              :nice:

دیدگاه

مهندس دستت درد نکنه...
                واسه فرستنده این خوبه ؟
                http://eshop.eca.ir/%D8%B3%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1-ir/2086-%D9%81%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2-ir-5mm-%D8%A2%D8%A8%DB%8C.html

واسه گیرنده هم این :
                http://eshop.eca.ir/%D8%B3%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1-ir/3303-%DA%AF%D9%8A%D8%B1%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2-hs0038a2.html

یه سوال دیگه..این سنسورهای PIR چی هستند و کجاها کاربرد دارند؟

www.intelart.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi.Faani
                  مهندس دستت درد نکنه...
                  واسه فرستنده این خوبه ؟
                  http://eshop.eca.ir/%D8%B3%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1-ir/2086-%D9%81%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2-ir-5mm-%D8%A2%D8%A8%DB%8C.html

واسه گیرنده هم این :
                  http://eshop.eca.ir/%D8%B3%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1-ir/3303-%DA%AF%D9%8A%D8%B1%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2-hs0038a2.html

یه سوال دیگه..این سنسورهای PIR چی هستند و کجاها کاربرد دارند؟
                  مهندس؟ :eek:خیلی زوده :mrgreen:
                  بله خوبه
                  سنسور pir همون طور که دوستمون گفتن واکنش های مادون قرمز محیط رو تشخیص میده
                  مثلا اگه اینو یه جای ثابت بزاری بعد یه نفر از جلوش رد بشه خروجی اون عوض میشه
                  توی اینا هم از pir استفاده میشه:

دیدگاه

سلام
                    شما همون از مادون استفاده کن
                    منم اینو شنیده بودم که گیرنده 3 پایه قوی تره تازه مارک توشیبا هم خوبه

اما درباب لیزر یه فیلمی گیر اوردم ببین که انتقال صوت با لیزر و موقعیکه مانع میاد صوت قطع میشه خیلی جالبه حتما ببین
                    http://www.aparat.com/v/fXIL5/%D9%81...8C%D8%B2%D8%B1

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi8866
                      سلام
                      شما همون از مادون استفاده کن
                      منم اینو شنیده بودم که گیرنده 3 پایه قوی تره تازه مارک توشیبا هم خوبه

اما درباب لیزر یه فیلمی گیر اوردم ببین که انتقال صوت با لیزر و موقعیکه مانع میاد صوت قطع میشه خیلی جالبه حتما ببین
                      http://www.aparat.com/v/fXIL5/%D9%81...8C%D8%B2%D8%B1
                      آره همون مادون قرمز استفاده میکنم...

آقا این فیلمی ک گذاشتی فوق العاده بود.. :wow:
                      از این کارا تو ایرانم میکردن و ما بیخبر بودیم!!!! :rolleyes:

www.intelart.ir

دیدگاه

سلام
                        اره فیلمه خیلی جالب بود موقعیکه خودم هم دیدم حال کردم
                        البته لیزر هم گزینه بدی نیستا فقط فکر کنم قیمت سنسور هاش گرونتره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi8866
                          سلام
                          اره فیلمه خیلی جالب بود موقعیکه خودم هم دیدم حال کردم
                          البته لیزر هم گزینه بدی نیستا فقط فکر کنم قیمت سنسور هاش گرونتره
                          قیمتشون که حتما گرونتره....
                          گیرنده ش رو فروشگاه اینجا داره؟

www.intelart.ir

دیدگاه

والا تو این قسمت گیرنده هست خودت ببین
                            http://eshop.eca.ir/168-%D9%84%DB%8C...B1%D9%87%D8%A7

دیدگاه

دوست گرامی

اکثر دوستان نظرشان را گفتند و شاید اینجا نتیجه گیری کمی مشکل باشه :

اگر از LED و سیستم مادون قرمز استفاده کنید قاعدتا برای فاصله 4 متری و با وجود نور محیط اطراف ( آلودگی به نوعی نویز ) نیازمند تقویت در مدار قتودیود یا سنسور خواهید بود که مجددا سبب حساسیت بیشتر به نور محیط میگردد

در صورت استفاده از لیزر با مشکل کمتری از این نظر مواجه هستید ( به دلیل تمرکز بیشتر نور لیزر ) ولی به طور اصولی سنسور و احتمالا فیلترهای اپتیک مورد نیاز ممکن است هزینه بیشتر ( چه از نظر زما و چه تنظیمها و ...) ایجاد نمایند

روش صحیح استفاده از کنترل شعاع نور ( یا مادون قرمز ) در این گونه موارد Light barrier یا سد نوری نامیده میشود که تقریبا در اکثر موارد با استفاده از تشعشع مدوله شده صورت میگیرد زیر با استفاده از یک فیلتر ساده هم هرگز امکان تداخل آن با روشناسس اطراف وجود نخواهد داشت

میتوایند به طور خیلی ساده LED مادون قرمز را با استفاده از یک 555 با فرکانس تقریبی 40 کیلوهرتز مدوله نمایید و در مدار گیرنده نیز با یک فیلتر میانگذر و یا PLL معروف 567 ( با پیکر بندی به صورت آشکارساز تن ) حساسیت مناسب را به دست آورید
                              نمونه مدار با استفاده از تقویت کننده عملیاتی :

http://www.circuitstoday.com/wp-content/uploads/2008/04/ir-motion-detector-circuit.jpg

نمونه مدار با 567

http://www.next.gr/uploads/6/Infra-Red%2BLight%2BBarrier%2BCircuit-Diagramw.gif

ترکیب دو مدار

http://letsma****bots.com/files/Reflection_light_barrier.jpg
                              پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X