اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چاپگر سوخته بیار cnc ببر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چاپگر سوخته بیار cnc ببر

چند نکته در مورد ساخت cnc برای علاقه مندان:الف- مکانیک:

1-در سیستم های cnc می توان از پیچ و مهره(بال اسکرو یا معمولی) یا چرخ دنده و شانه های دنده دار و یا تسمه دندانه دارو پولی استفاده کرد که هر یک از این موارد بستگی به دقت عملکرد دستگاه و سرعت پیشروی مورد نظر (Feed Rate) دارد.

2-در جایی که اعمال نیروی زیادی مورد نظر نباشد می توان از مکانیزم تسمه های دندانه دار که از طریق پولی های دندانه دار به موتور کوپل می شوند استفاده کرد و موتور مناسب در این حالت می تواند استپر موتور باشد که البته سرعت پیشروی چندان زیادی در مقایسه با سرو موتور ایجاد نمی کند.

3-مکانیزم چرخ دنده به همراه شانه های دنده دار معمولا در کاربرد هایی مانند cnc های هوابرش که دقت بسیار بالایی مورد نظر نیست و سرعت جابجایی هم پائین است، استفاده می شود.

4- مکانیزم پیچ و مهره بال اسکرو از جمله دقیق ترین و مطرح ترین مکانیزم ها محسوب می شود که البته بسته به دقت پیاده سازی و نوع(grade) بال اسکرو مورد نظر، هزینه های زیادی را در صورتی که برای کاربرد های صنعتی طراحی طراحی شود،به همراه دارد(قطعا بیش از یک ملیون تومان)

5- استفاده از پیچ و مهره معمولی هم در برخی کاربرد های نه چندان دقیق می تواند راهگشا باشد و این مسئله البته وابستگی کامل به لقی (back lash)
    پیچ و مهره مورد استفاده و همچنین یکنواختی این لقی در طول پیچ و مهره است. یعنی اینکه در پیچ و مهره لقی وجود داشته باشد یک بحث است و اینکه این لقی در طول پیچ ثابت بماند بحث مهم تری است.

6- برای جبران سازی مسئله لقی در هریک از موارد فوق و در صورتی که فیدبک مکانی (encoder) وجود نداشته باشد،دو شیوه می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. یکی تعریف نقطه صفر در ابتدای شروع به کار دستگاه است که همیشه بعد از روشن شدن دستگاه یک روتین Home اجرا شود و نقطه ابتدایی حرکت پیدا شود و همه عملیات بر مبنای این نقطه انجام شود. نکته دوم تعریف مقدار لقی در نرم افزار است. به این ترتیب که اگر قرار است تغییر جهتی در پیچ انجام شود، ابتدا به میزان لقی تعریف شده در جهت مخالف بچرخد و بعد حرکت مورد نظر خود را انجام دهد. در دستگاههای cnc اصولا چنین جبران سازی در عمل انجام می شود و یک مسئله شناخته شده است.

7- مرکز فروش بال اسکرو و متعلقات مکانیکی دیگر، کوچه ناظم الاطباء واقع در سعدی جنوبی است و از نظر برند تجاری مارک HIWIN از کیفیت و عملکرد بهتری برخوردار است. از نظر فروشگاه هم فروشگاه های نوین بلبرینگ، کامل بلبرینگ، تکامل بلبرینگ،بلبرینگ اسکویی و دیگران در این مورد فعالیت می کنند که اولین مورد از نظر قیمت بر دیگران ترجیح دارد. همچنین فروشگاه لاندا الکترونیک در زیرزمین پاساژ عباسیان هم تعدادی بال اسکرو و متعلقات دست دوم دارد که برای ساخت سیستم های آزمایشی مناسب تر به نظر می رسد. البته هزینه های اینکار منحصر به بال اسکرو نیست و کوپلینگ ها و ریل و واگن و یا گاید های لازم و اجرت تراشکاری و سنگ زنی و غیره در سیستم های صنعتی هم برای خود هزینه های جداگانه ای را می طلبند.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

چند نکته در مورد ساخت cnc برای علاقه مندان:ب- الکترونیک:

1- اولین موردی که در بخش الکترونیک تعیین کننده است انتخاب موتور مورد نظر برای هر محور است. انتخاب موتور بستگی به قدرت مورد نظر و سرعت پیشروی کار دارد. در کاربردهای با سرعت و قدرت بالا، استفاده از سروموتورهای DC و AC اجتناب ناپذیر است که هزینه های سنگینی را بر کار تحمیل می کند. اما در کاربردهایی که سرعت پیشروی چندان بالایی مورد نظر نباشد، استفاده از استپر موتور می تواند برای انواع زیادی از cnc ها جوابگو باشد. گاهی هم ترکیبی از این دو مورد استفاده قرار می گیرد . مثلا برای محورهای X و Y که سرعت و جابجایی بالاتری دارند از سروموتور و برای محور Z که ممکن است بسته به نوع CNC جابجایی بسیار کمی داشته باشد، از استپر موتور می تواند استفاده شود. انتخاب موتور به صورت قهری انتخاب درایور مورد نظر را هم به دنبال دارد. در مورد استپر موتورها علیرغم سادگی که در بدو امر به نظر می رسد، نوع درایور از نظر تکنیک درایو کردن می تواند بسیار مهم باشد. دو نوع درایور FULL/HALF و MICROSTEP برای استپر موتورها وجود دارد که هریک می توانند در مدهای ولتاژ و جریان عمل کنند. در نوع دوم که کمتر شناخته شده است، دقت حرکت موتور چندین برابر درایورهایFULL/HALF است و تا دقت های چند هزار قسمت بر دور را فراهم می کنند. سرو موتورها هم درایورهای خاص خود را دارند که در برند های تجاری مختلف عرضه می شوند.
      مرکز فروش استپر موتورهای با قدرت کم و درایورهای آن ، فروشگاه های لاندا و روبوتیک و کایتو در پاساژ عباسیان و فروشگاهی در زیرزمین پاساژ امجد است. مرکز فروش استپرموتورهای صنعتی و درایورهای آن به علاوه برخی متعلقات مکانیکی و ارزان ترین نوع سروموتورهای صنعتی، فروشگاه سروتک خاورمیانه واقع در سعدی جنوبی- پاساژ صدقی نژاد است. مرکز فروش استپر موتورهای 5 فاز Autonics و درایورهای آن در فروشگاه هایی در لاله زار جنوبی واقع شده است.برای سروموتورها هم چند شرکت فعال در این زمینه وجود دارند که با جستجو در اینترنت می توانید آنها را پیدا کنید.

2- بحث وجود فیدبک های مختلف، اعم از وجود خط کشهای دیجیتال و سنسورهایی که برای تشخیص ابتدا و انتهای مسیر به کار می روند، از وجوه دیگر بخش الکترونیک این دستکاه هاست و توضیحات مفصلی لازم دارد که در این مجال نمی گنجد.

3- موتور اسپیندل ( Spindle) که برای چرخش ابزار در برخی دستگاههای صنعتی استفاده می شود و درایو کردن آن هم از قسمت های حساس cnc است که گاهی هزینه های نجومی به دنبال دارد و در همین کشور دستگاههایی وجود دارند که یک موتور اسپیندل کوچک روی آنها تا حد هفت ملیون تومان هزینه دارد. اما در کاربردهای غیرصنعتی می توان از فرزهای بسیار ارزان قیمت هم استفاده کرد که حداقل 3 نوع آن در خیابان های جمهوری و ناصرخسرو و سپه وجود دارد . لیزر هم از موارد مهم در این بخش است که در دستگاه های صنعتی استفاده زیادی دارد، اما هزینه های چند ملیون تا چند صد ملیون تومانی آن هم باید مورد نظر قرار گرفته شود.

4- CNC Contoller: با فرض فراهم بودن کلیه بخش های مکانیکی و الکترونیکی، به یک کنترل کننده cnc نیاز هست که به موتورهای مورد نظر فرمان لازم را ارسال کند و سنسورها و ورودی ها را هم بخواند و به آنها نظارت کند. کنترل کننده های cnc در دو گروه PC Based و PLC Based تقسیم می شوند. البته صحبت در این مورد نیاز به مطالب مفصلی دارد که از جمله آن، فرمت های ورودی به دستگاه های cnc شامل GCODE و HPGL و DXFو موارد دیگری می شود. اما بصورت بسیار بسیار خلاصه برای کاربردهای غیرصنعتی و دانشجویی می توان از نرم افزارهایی مانند KCAM یا mach3 و برخی نرم افزارهای دیگر استفاده کرد و اخیرا نرم افزارها و کنرل کننده هایی هم توسط مهندسان ایرانی عرضه شده که قابل تهیه و استفاده می باشند.
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

سلام طراح عزیز
        ممنون بخاطر اطلاعات بسیار مفیدتون

برای کوپلینگ باید حتما به تراشکار مراجعه کنیم؟ یا کوپل ها ی اماده تو بازار وجود دارن

زندگی یه فرصته

دیدگاه

سلام
          اینم یه نرم افزار 5 مگی برای به دست آوردن gcode
          KCam v4.0.46 (Release 23.08.2009):
          http://depositfiles.com/files/09f2qvf3x

Here are a few of the key features:
          *Load GM code files
          *Import Excellon ASCII drill files (.NC)
          *Import DXF files (.DXF)
          *Import HPGL files (.PLT)
          *Import Gerber files(.GB0)
          *Edit/Write GM code files
          *3D Graphical Viewer w/ Zoom, Pan and Table Views
          *Manual Jogging motor control
          *Controller and Table setup features
          *Supports Parallel Port (LPT) Stepper Motor Controllers
          *Selectable Feed Rate
          *Backlash Compensation
          *Windows 98/NT/2000/XP 32bit Software
          *CB Isolation conversion from Gerber(RS274X) files
          *Constant Velocity Contouring
          *Multiple Machine Setups
          زندگی یه فرصته

دیدگاه

سلام.
            می شود این فایل رو در یک جای دیگر پلود کنید.
            ممنون

دیدگاه

کوپلینگ آماده در بازار موجود است(مثلا در همان فروشگاه سروتک خاورمیانه) که اگر سایز شفت موتور و خروجی بال اسکرو با کوپلینگ موجود مطابقت داشته باشد ، برای این قسمت احتیاجی به تراشکاری نیست. در غیر اینصورت باید برای مطابقت سوراخ کوپلینگ با هر یک از دو طرف، سوراخ مناسبی روی آن به اندازه لازم زده شود. سایز شفت بعضی استپر موتورهای مناسب برای cncهای کوچک 6میلی متر است و البته یک سایز 10 میلی متر هم موجود است. برای این دو سایز کوپلینگ آماده هست و فقط مسئله سمت بال اسکرو است. در ضمن از نظر اصولی و در مکانیزم های بسیار دقیق، تراشکاری بال اسکرو کار اصولی نیست و بهتر است پروسه تراشکاری و سخت کاری در کارخانه سازنده انجام شده باشد که چنین بال اسکروهایی هم در بازار وجود دارد.
              نکته دیگر اینکه این بحث بیشتر با انجمن رباتیک مناسبت دارد .

دیدگاه

عجب بحثی رو بیخیال شدین
                بحث دنیا و آخرته
                درس و مشق و عشق و ... بزارید کنار اگه بتونید ( اگه باهم بتونیم ) میدونید چی میشه ( نمی شه :mrgreen
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

پروژه کارشناسی ارشدی دکتری ای چیزی هم از همین CNC تو دانشگاه علم و صنعت هست. کاملا با بدنه فلزی با استپر یا سرو های چند صد هزار تومنی یا بیشتر . کلا چیزه چرند و مزخرفی بود. هزینه اضافی کرده بودند و کلی تراشکاری و ... داده بودند اما چیزهای ساده ای رو در نظر نگرفته بودند :NO:. خلاصه کل ابعاد دستگاه مثلا نیم متر در نیم متر بود با ارتفاع مثلا 20-30 سانت. خلاصه کل بدنه رو جابه جا میکرد تا قطعه تو مختصات مورد نظر قرار بگیره. فقط صفحه زیرش فکر کنم بالای 10-15 کیلو شایدم خیلی بیشتر وزن داشت که تکون می خورد . کلا هیچ جنبه ی عملی نداشت با اون همه هزینه من دیدم دپرس شدم.
                  من چیزی به عنوان بال اسکرو ندیدم (اون چیزی که تو اینترنت دیدم نبود) فقط یه میله شبیه میله بال اسکرو بود که دنده هاش داخل بدنه پیچ میشد تا بدنه حرکت کنه oo: با دست خودمونو کشتیم نشد چرخوندش(یکی از موتور ها که باز بود رو امتحان کردیم پس 100 درصد به خاطر موتور نبود که بگید گربکس دار بوده موتوره نمیشد چرخوند. خلاصه موتور کوپل نبود و نمی چرخید با دست. :NO:
                  Gracias A La Vida
                  [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
                  http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
                  زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

یا حق

سلام دوستان

ممنون می شم دوستانی که تو این زمینه کار می کردن اگر فایل PDF یا سایتی سراغ داشته باشن که در مورد ساخت این دستگاه با پرینتر به صورت کامل توضیح داده باشه رو در اختیار این حقیر بزارن

دیدگاه

:wow:
                      سلام
                      به نظر من مهم ساختن نمونه اولیه این دستگاه است چه با چوب چه با فلز و .. یا با هر دقتی بعد میشه به راه حل های الکترونیکی و مکانیکی بهتری فکر کرد و دستگاه رو اصلاح کرد. دنبال چیزهای آماده هم نباشید که خیلی گرونه ؟
                      برای مثال شاید بتوان برای رفع مشکل چالی محور پیچ از روشهایی مبتنی بر مقاومت متغیر ، نور یا لیزر استفاده کرد. یا برای جلوگیری از استهلاک پیچ ها ومهره ، مهره ها باید از جنس برنج باشد (اصطکاک بین برنج و آهن خیلی کمه) برای ریل های حرکتی هم می توان ریل های آماده در صنایع مختلف را با هم مقایسه کرد و با کمی ابتکار نمونه مناسبی را انتخاب کرد مثال ریل های آماده چوب پرده های اتوماتیک(مثلا پرده عمودی) به همراه چرخهای مناسب یا بلبرینگ های کوچک (این فقط یک پیشنهاده) :agree: فکر خودتون رو اسیر قالبهای آماده ای مثل بال اسکرو و خط کش دیجیتال هم نکنید شاید راه حل مکانیکی دیگری هم بدست بیاد که در این مقیاس از اون هم کارآمدتر باشه!
                      به هر صورت هر تلاش هدفمندی با ارزشه -
                      ضمنا سعی کنید غلط های املایی کمتری داشته باشید. زشته افراد ارزشمندی چون شما به عنوان مثال کلمه "رزوه" را بصورت "رضوه" بنویسند
                      باز هم ببخشید قصد اظهار فضل نداشتم :bye
                      كاروان رفت و تو در خواب و بيابان در پيش كي روي ؟ره زكه پرسي؟ چه كني؟ چون باشي؟

دیدگاه

آقاجون خیلی سخت میگیرین! لاشه یه پلاتر قلمی ساده A4 (البته اگه گیرتون بیاد) حداکثر چیزی حدود 20 تومن میشه. مکانیسم حرکتیش آماده است. و دقتشم 1/4 میلی متر. البته بگردین A3 اش هم ممکنه باشه اما بهترین نوعش چرخ دنده ای مدل Huston Instruments Sketchmate هست. که البته میتونه کاتر پلاتر هم باشه. (محصول بیست و اندی سال پیش) ضمنا این جنس رو توی بازار فعلی کسی نمیشناسه. از قدیمی ها باید بپرسین.

دیدگاه

سلام
                          اقا رضا فکر می کنی جنسی که 20 سال کارکرده چقدر دیگه کار می کنه؟ بعد هم آیا یک مکانیزم مناسب برای برداشتن قلم می تونه تحمل وزن یک موتور و گیربکس رو داشته باشه و فشار زمان مته کاری رو تحمل کنه؟
                          به نظر من درست کردن این دستگاه از پایه ساده تره تا سرو کله زدن با یک دستگاه قدیمی ؟(تازه به شرط پیدا کردن)

دیدگاه

برای نمونه بد نیست. تازه برای چه کاری؟ مسلما برای کارهای سبک. من یکیشو پیدا کردم برای چاپ روی فیبر با هد های شرکت Xaar اما متاسفانه الان سه چهار ماهی هست که درگیر کارهای دیگه شدم. ضمنا من فقط پیشنهاد دادم. به عنوان نمونه. تصمیم گیری برای نحوه استفاده اش به خودتون ربط داره.
                            ولله من بی تقصیرم!!!

دیدگاه

سلام . :applause:
                              مدل PCB CNC رو میشه با 2.5 ملیون از آلمان خریداری کرد. با نرم افزارش.
                              با یه بال اسکرو گام 2 میلی متر و یه استپ موتور 1.8 درجه می تونید به دقت 0.01 و 0.005 میلی متر برسید...
                              من یه طرح کامل دارم ... یه CNC که ابعاد کاریش 65*65*25 سانتی متره و توانایی کار روی فلزاتم داره...
                              دستگاهی با این مشخصات حدود 65 ملیون تومان قیمتشه
                              البته بدنه این دستگاه رو میشه با حداکثر 10 ملیون درست کرد.
                              طرح کاملا حرفه ای هست...
                              کنترلرشم دوستانی که با آرم کار کردن باید به راحتی بتونن طراحی کنن...
                              من خودم به روش PC Control اجراش کردم... خیلی سال پیش...
                              مشکل برنامه نویسی هم توی AutoCAD ندارم... می تونم AutoCAD رو خصوصیش کنم .. (برای هر کاری)
                              اگه کسی حاظره که این طرح رو به صورت صنعتی عملیش کنیم من حاظرم از نزدیک همکاری کنم... تمام اطلاعات لازم روهم در مورد CNC دارم. (تراش و فرز تا 4 محور)
                              کاره صختی نیست. مطمئنم که شما می تونیدبه خوبی انجامش بدید. :job:

دیدگاه

چی شد چرا ادامه ندادید ؟
                                میشه یک نفر برای من توضیح بده که چطور میشه یک تصویر رو به حرکت های پلاتر تبدیل کرد منظورم الگوریتم قضیه است
                                بارها به ساخت CNC فکر کرده بودم اما همین نکته منو متوقف می کرد.
                                میشه در مورد Gcode هم توضیح بدهید؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X