اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایور 3 آمپر استپر موتور با L297-L298

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پاسخ : درایور 3 آمپر استپر موتور با L297-L298

نوشته اصلی توسط sami222
    بله مشکل حل شد :biggrin:
    pcb رو دیدم دستت دردنکنه :applause:
    بنظرم برای من که موتورم .6 آمپر هست جواب بده ولی برای جریان های بالاتر باید خطوط قدرت رو پهن تر کرد یا با لحیم ضخامتشون رو زیادتر کرد
    تا اونجا که میتونستم سعی کردم مدارو کوچیک در بیارم بخاطر همین خطوط نازکن. :smile:
    فقط خودمو خودشو خدامون...

دیدگاه

پاسخ : درایور 3 آمپر استپر موتور با L297-L298

سلام دوستان
      زمانی که پالس مورد نظرمون تمام شد و موتور پله ای در موقعیت مطلوب رسید ایا موتور به حالت ترمز میره یا شفتش ازاد هستش
      با تشکر
      انجمن LABVIEW
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
      اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
      http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

دوستان کسی نبود لیست قطعات بزاره میخوام خرید کنم بسازم
        البته اگه میبینید من اینهمه سوال میکنم واسه اینه که من رشتم ربطی به برق نداره واسه دل خودم شروع کردم به کار
        و دوست دارم این دستگاه cnc رو بسازم
        ممنون میشم لیست قطعات درایور رو قرار بدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ya30ien
          دوستان کسی نبود لیست قطعات بزاره میخوام خرید کنم بسازم
          البته اگه میبینید من اینهمه سوال میکنم واسه اینه که من رشتم ربطی به برق نداره واسه دل خودم شروع کردم به کار
          و دوست دارم این دستگاه cnc رو بسازم
          ممنون میشم لیست قطعات درایور رو قرار بدید
          دوست من شما برای درست کردن این درایور به فایل پروتئوس نیاز دارید خوب فایلو دانلود کن قطعاتشو بخون دیگه
          مقاومت:
          2 عدد 0.5 اهم 5 وات یا 4 عدد 1 اهم 2 وات
          2 عدد 4.7K
          2 عدد 10K
          22K
          1K
          1M
          پتانسیومتر 20K ترجیحا مولتی ترن
          خازن
          4 عدد 100 نانو
          470 میکرو
          4.7 میکرو
          8 عدد دیود 1N4001
          رگولاتور 7805
          آی سی
          L297
          L298
          پین هدر و یا هر پین استاندارد
          ترمینال کوچیک( تو تصویر 3 بعدی همون جعبه های سبز هستن)
          فیبر مدار چاپی
          اسید
          اراده
          تمرکز
          دقت
          ساخت
          پایان...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احسان رودپیش زاده
            دوست من شما برای درست کردن این درایور به فایل پروتئوس نیاز دارید خوب فایلو دانلود کن قطعاتشو بخون دیگه
            مقاومت:
            2 عدد 0.5 اهم 5 وات یا 4 عدد 1 اهم 2 وات
            2 عدد 4.7K
            2 عدد 10K
            22K
            1K
            1M
            پتانسیومتر 20K ترجیحا مولتی ترن
            خازن
            4 عدد 100 نانو
            470 میکرو
            4.7 میکرو
            8 عدد دیود 1N4001
            رگولاتور 7805
            آی سی
            L293
            L298
            پین هدر و یا هر پین استاندارد
            ترمینال کوچیک( تو تصویر 3 بعدی همون جعبه های سبز هستن)
            فیبر مدار چاپی
            اسید
            اراده
            تمرکز
            دقت
            ساخت
            پایان...
            سلام ممنون از پاسختون
            تو تصویر نوشته l297 شما نوشتی l293 آیا با هم تفاوتی ندارن یا این مدل که نوشتین بهتره؟
            ولتاژ خروجی تا چقدر هست ؟ واسه این سوال میکنم که چه موتوری براش بگیرم ؟
            ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ya30ien
              سلام ممنون از پاسختون
              تو تصویر نوشته l297 شما نوشتی l293 آیا با هم تفاوتی ندارن یا این مدل که نوشتین بهتره؟
              ولتاژ خروجی تا چقدر هست ؟ واسه این سوال میکنم که چه موتوری براش بگیرم ؟
              ممنون
              سلام
              نه اشتباه بود تصحیحش کردم این مدار بر اساس L297 طراحی شده.
              ولتاژ خروجی بر اساس ولتاژ ورودی هست و فکر کنم تا 35 ولت باشه در اینجا جریان مهمتره که جریان خروجیش 1.5 آمپر هستش.
              موفق باشید

دیدگاه

دوستان مدار رو ساختم و کار میکنه ولی یه مشکلی هست وقتی که تغذیه ها رو وصل میکنی موتورها قفل میشند و بعد چند لحظه گرم میشند درصورتی که بااینکه قفل شدن و کم کم گرم میشن با نرم افزار میشه چرخوندشون از لحاظ چرخش مشکلی ندارن پس این گرم شدن یعنی چی؟
                موتورهام 6 ولت .9 درجه .6 آمپر هستند ومقدار مقاومت سری در مسیر +5 پتانسیومتر روهم 2.2k گذاشتم
                وقتی که پتانسیومتر رو به یک طف میچرخونی صدای سوت از موتور میاد و اگه کم هم میکنی صدا قطع میشه و بعدا موتورها گرم میشند. لطفا راهنمایی کنید

در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

گرم شدن موتور در وضعیت قفل یک مسئله طبیعی است، زیرا جریان تنظیم شده توسط پتانسیومتر در این حالت هم از موتور عبور می کند. در درایور های صنعتی حفاظتی وجود دارد که در صورتی که برای مدت زمان مشخص کلاک به درایور وارد نشود، جریان موتور بصورت خودکار نصف می شود تا از گرم شدن بیش از حد موتور در وضعیت قفل جلوگیری شود. در صورت عدم نیاز به گشتاور موتور در وضعیت قفل می توانید با غیر فعال کردن ورودی Enable جریان موتور را قطع کنید.
                  اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                  دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                  برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                  وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                  قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                  اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                  ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون
                    Enable هرسه درایورها یکی شده درصورتی که میتونستیم هرکدوم رو به پورت پارالل بدیم و توسط نرم افزار هم کنترلش کرد.

اضافه شده در تاریخ :
                    دوستان این لینک هم مدارش خوب هست دوستم این مدارو ساخته بود لینکشو بهم داد و میگفت برای استپرهای نسبتا بزرگ هم میشه ازش استفاده کرد
                    http://320volt.com/en/cnc-3-axis-pc-paralel-port-step-motor-kontrol-karti/
                    در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                    گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

کار پایه cw توی l297 چیه؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedco
                        کار پایه cw توی l297 چیه؟؟؟؟؟؟
                        برای تعیین جهت چرخش موتور مورد استفاده قرار می گیرد.
                        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

تشکر از آقای طراح.
                          لطفا نظرتون رو راجع به نقشه لینکی که آقای sami معرفی کردن بیان کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedco
                            لطفا نظرتون رو راجع به نقشه لینکی که آقای sami معرفی کردن بیان کنید
                            در لینک نقشه درایور 3 محور با L297 قرار داده شده که آرایش آن بصورت unipolar است. از نظر جزئیات مداری این نوع درایور بسیار ساده تر است، اما کیفیت عملکرد درایورهای bipolar را به لحاظ گشتاور ندارد. ضمنا استپر موتور های 4 سیمه قابلیت اتصال به این نوع درایور را ندارند و فقط استپر موتورهای دو فاز 5 و 6 و چهار فاز 8 سیم می توانند به این شیوه درایو شوند.

دیدگاه

امکان تصحیح این مدار به bipolarوجود نداره؟؟؟

دیدگاه

برای تبدیل به آرایش Bipolar باید از مدارات Full bridge استفاده شود که مستلزم استفاده از IC هایی مانند L298 یا L6203 و یا MOSFET به همراه درایورهایی مانند سری IR21xx است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X