اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایور 3 آمپر استپر موتور با L297-L298

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : درایور 3 آمپر استپر موتور با L297-L298

سلام
    1- کلید j1 که برای انتخاب وضعیت phase-inh1/2 استفاده شده چه استفاده ای داره؟
    2- اگه بخوایم وقتی 1 محور حرکت نمیکنه موتور قفل بشه باید چکار کنیم؟
    در دستگاه هایی که از بال اسکرو استفاده شده وقتی موتور کار نمیکنه اون محور خود به خود قفل میشه و حرکت نمیکنه تا دوباره به موتور دستور حرکت داده بشه اما تسمه تایم این خاصیتو نداره لطفا کمک کنید :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mebk1988
      کلید j1 که برای انتخاب وضعیت phase-inh1/2 استفاده شده چه استفاده ای داره؟
      اطلاعات L297 را در مورد مدهای Phase chopping و Inhibit chopping مطالعه کنید.

نوشته اصلی توسط mebk1988
      اگه بخوایم وقتی 1 محور حرکت نمیکنه موتور قفل بشه باید چکار کنیم؟
      برای حرکت موتورها باید در P5 پین 1 را به 2 متصل کنید که در وضعیت توقف هم باعث قفل شدن موتور می شود. در مورد سوال های مشابه هم ابتدا عملکرد L297-L298 را از روی Datasheet مطالعه کنید.
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

اگه پایه enable همیشه های باشه موتور قفل میمونه؟

اضافه شده در تاریخ :
        نوشته اصلی توسط mebk1988
        اگه پایه enable همیشه های باشه موتور قفل میمونه؟
        دوستان این کارو تست کردم و جواب داد :nice: :wow:
        وقتی پایه enable ایسی l297 به 5 ولت متصل بشه موتور بعد از چرخش قفل میشه و تا فرمان بعدی از جاش تکون نمیخوره

دیدگاه

با سلام و تشکر از زحمات آقای کی نژاد
          من یه استپر موتور 6 سمیه دارم و همونطور که شما هم در پستهای مربوط به انواع استپر موتورها گفتید این نوع استپر موتور دو تا سر مشترک داره که به ولتاژ مثبت وصل میشه و 4تا سیم باقی مانده هم به ترتیب و یکی یکی مغناطیس میشود و همچنین قابلیت درایو شدن به صورت Bipolar را نیز دارند . میخواستم بدونم که از کدوم روش برای درایو کردن اون استفاده کنم ؟ به روش unipolar ویا bipolar ؟
          تا الان از یک درایور آماده که با l297 و l298 ساخته شده بود اون رو درایو میکردم اما میخوام یدونه با مسفت بسازم که جریان بالاتری رو عبور بده . در هنگام استفاده از این نوع درایور آماده که به صورت bipolar موتور رو راه میندازه وقتی دو سر وسط رو به هم وصل میکنم و اونها رو زمین میکنم گشتاور موتور بالاتر میره و بهتر کار میکنه !! پس آیا میشه نتیجه گرفت که درایو کردن به صورت unipolar بهتر برای این موتور جواب میده ؟ البته اینم میدونم که کلا درایو استپر موتور ها به صورت bipolar باعث ایجاد گشتاور بالاتری میشه . میشه یه راهنمایی بفرمایید ؟
          راستی شما میدونید که دلیل اینکه وقتی دو سر وسط این استپر موتور رو زمین میکنم گشتاور بهتر میشه ؟
          ممنون
          "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
          در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tictactoe
            راستی شما میدونید که دلیل اینکه وقتی دو سر وسط این استپر موتور رو زمین میکنم گشتاور بهتر میشه ؟
            دلیل افزایش گشتاور این است که در حالت اخیر، ولتاژ تغذیه بجای تمام سیم پیچ روی نیمی از آن می افتد و بنابراین جریان حاصل دو برابر می شود. برای مقایسه عملکرد دو حالت باید در وضعیت bipolar ولتاژ تغذیه را دو برابر کنید تا همان جریان از سیم پیچ عبور کند.
            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
              در این تاپیک درباره یک درایور 3 آمپر استپر موتور مبتنی بر IC های L297-L298 بحث خواهد شد.
              در تاپیک "ساخت یک CNC ساده بر اساس نرم افزار KCAM" سوالی درباره ساخت یک درایور استپر موتور با L297-L298 از طرف جناب feshwari مطرح شد که به دلیل عدم ربط مسئله به نرم افزار KCAM، بحث در مورد این مسئله به این تاپیک منتقل شد و پست های غیر مرتبط با آن تاپیک هم تعدیل یا حذف شدند.
              نقشه ای از طرف جناب feshwari به صورت زیر برای درایور استپر موتور قرار داده شد:

با توجه به جریان دهی کم L298، هدف استفاده از تکنیک موازی کردن خروجی های این IC است که در شکل 2 از متن زیر به آن اشاره شده است:

http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1681.pdf

نحوه اتصال L297 به دو عدد L298 بصورت زیر است.
              پایه شماره 1 --- به جایی وصل نمی شود
              پایه شماره 2 --- GND
              پایه شماره 3 --- به جایی وصل نمی شود
              پایه شماره 4 --- به پایه های 5 و 12 L298 اول
              پایه شماره 5 --- به پایه های 6 و 11 L298 اول
              پایه شماره 6 --- به پایه های 7 و 10 L298 اول
              پایه شماره 7 --- به پایه های 5 و 12 L298 دوم
              پایه شماره 8 --- به پایه های 6 و 11 L298 دوم
              پایه شماره 9 --- به پایه های 7 و 10 L298 دوم
              پایه شماره 10 --- ورودی ENABLE
              پایه شماره 11 --- ورودی CONTROL
              پایه شماره 12 --- +5V
              پایه شماره 13--- به پایه های 1 و 15 L298 دوم
              پایه شماره 14--- به پایه های 1 و 15 L298 اول
              پایه شماره 15 --- ورودی VREF
              پایه شماره 16 --- این پایه در نقشه شما به زمین متصل شده و این درحالی است که باید به یک مدار RC (مطابق مشخصات L297) متصل شود.
              پایه شماره 17 --- ورودی جهت حرکت موتور
              پایه شماره 18 --- ورودی CLOCK
              پایه شماره 19 --- ورودی HALF/FULL
              پایه شماره 20 --- RESET

حال با توجه به اطلاعات L297-L298 و شماتیک قرار داده شده، باید نقشه اولیه ای را رسم کنید تا در صورت لزوم مورد تصحیح قرار بگیرد. ضمنا بهتر است هر محور بصورت یک درایور مستقل باشد و برای چند محور این درایور تکثیر شود و به این ترتیب از شلوغی بیمورد هم جلوگیری می شود.
              با سلام خدمت شما دوست عزیز

سوال دیگه اینکه با این کار دو آی سی م298 جریان زیادی از l297 نمیکش که این آی سی بسوزه؟؟!!
              ودیگه اینکه میتونیم مقادیر خازن های c13 , c12 رو دو برابر کنیم تا مدار شلوغ نشه؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : درایور 3 آمپر استپر موتور با L297-L298

نوشته اصلی توسط ghmasoud
                با این کار دو آی سی م298 جریان زیادی از l297 نمیکش که این آی سی بسوزه؟؟!!
                ودیگه اینکه میتونیم مقادیر خازن های c13 , c12 رو دو برابر کنیم تا مدار شلوغ نشه؟
                اگر منظور موازی کردن طبقات داخلی L298 است که در صورتی که مطابق شکل موجود در Datasheet پایه ها متصل شوند، مشکلی ایجاد نمی شود. دو برابر کردن خازن ها هم باعث افزایش حجم مدار می شود و چطور این امر می تواند شلوغی مدار را کاهش دهد؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : درایور 3 آمپر استپر موتور با L297-L298

نوشته اصلی توسط طراح
                  اگر منظور موازی کردن طبقات داخلی L298 است که در صورتی که مطابق شکل موجود در Datasheet پایه ها متصل شوند، مشکلی ایجاد نمی شود. دو برابر کردن خازن ها هم باعث افزایش حجم مدار می شود و چطور این امر می تواند شلوغی مدار را کاهش دهد؟
                  سلام آقای طراح واقعا دستت درد نکنه .
                  مدار 3 امپر با دو تا L298 رو درست کردم خوب هم کار میکنه ولی یه سوال داشتم من وقتی دو استپ (یک آمپر و 4.5 ولت )بهش وصل میکنم یه کم قدرت موتور ها کم میشه ؟؟ به نظر شما چون من پایه 15 (VERF) رو همونجور که واسه مدار یدونه L298 بود به یه پتاسیومتر 2کیلو اهم وصل کردم مشکل تو جریان خروجی تنظیم جریان L298 ها نیست؟؟
                  بازم ممنون و متشکر

دیدگاه

سلام
                    من یه استپر استوک خریدم عکسش اون پایینه
                    http://s4.picofile.com/file/7802679886/steper_motor_54d500_4_.jpg
                    راه اندازی کردم با درایور l298 هم چنین با ترانزیستور هم تست کردم اما قدرتش به نسبت اندازش خیلی کمه در حدی که میشه با دست نگه داشت اونو بهش ولتاژش 8 هست اما من تا 16 بهش دادم زیاد تفاوتی نکرد
                    راهش چیه ممکنه من اشتباه راه اندازی کرده باشم؟
                    درضمن با مولتی متر نمیشد سیم های مشترک رو پیدا کرد با همه بوق میزد
                    یکی یکی ولتاژ دادم و سیم هارو پیدا کردم
                    مدت هاست نیستم

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : درایور 3 آمپر استپر موتور با L297-L298

نوشته اصلی توسط ghmasoud
                      مدار 3 امپر با دو تا L298 رو درست کردم خوب هم کار میکنه ولی یه سوال داشتم من وقتی دو استپ (یک آمپر و 4.5 ولت )بهش وصل میکنم یه کم قدرت موتور ها کم میشه ؟؟ به نظر شما چون من پایه 15 (VERF) رو همونجور که واسه مدار یدونه L298 بود به یه پتاسیومتر 2کیلو اهم وصل کردم مشکل تو جریان خروجی تنظیم جریان L298 ها نیست؟؟
                      نوشته اصلی توسط abbasalifix
                      اما قدرتش به نسبت اندازش خیلی کمه در حدی که میشه با دست نگه داشت اونو بهش ولتاژش 8 هست اما من تا 16 بهش دادم زیاد تفاوتی نکرد
                      راهش چیه ممکنه من اشتباه راه اندازی کرده باشم؟
                      درضمن با مولتی متر نمیشد سیم های مشترک رو پیدا کرد با همه بوق میزد
                      یکی یکی ولتاژ دادم و سیم هارو پیدا کردم
                      حداکثر جریان بستگی به مقاومت سری شده با موتورها و حداکثر ولتاژ Vref دارد. اگر مقاومت سری شده برای هر فاز نیم اهم باشد، برای رسیدن به جریان مجموع 2 آمپر باید Vref=1v باشد. همچنین یک دلیل ممکن برای افت قدرت ممکن است افت ولتاژ تغذیه و عدم امکان جریان دهی آن باشد.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : درایور 3 آمپر استپر موتور با L297-L298

نوشته اصلی توسط طراح
                        حداکثر جریان بستگی به مقاومت سری شده با موتورها و حداکثر ولتاژ Vref دارد. اگر مقاومت سری شده برای هر فاز نیم اهم باشد، برای رسیدن به جریان مجموع 2 آمپر باید Vref=1v باشد. همچنین یک دلیل ممکن برای افت قدرت ممکن است افت ولتاژ تغذیه و عدم امکان جریان دهی آن باشد.
                        ببخشید ولی منظورتون رو متوجه نشدم آخه من مقاومتی رو با موتور ها سری نکردم شاید منظور شما مقاومت سیم پیچ موتور هاست که من اونها رو موازی با درایور وصل کردم میشه موتور ها روهم سری به درایور متصل نمود یعنی یه سیم از هر کویل هر موتور به موتور دیگه متصل کنیم ؟؟؟
                        لطفا در مورد تنظیم جریان vref بیشتر توضیح بدید.
                        با تشکر اینم عکس درایور ها سمت راستی 3 آمپره:

دیدگاه

منظور مقاومت هایی است که در پین های شماره 1 و 15 در مسیر جریان گذرنده از سیم پیچ های موتور قرار می گیرند و افت ولتاژ روی آنها به عنوان فیدبک به ورودی های 14 و 13 در L297 اعمال می شود. برای درک بهتر و گرفتن پاسخ سوالات خود، با دقت اطلاعات L297-L298 را مطالعه کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                            منظور مقاومت هایی است که در پین های شماره 1 و 15 در مسیر جریان گذرنده از سیم پیچ های موتور قرار می گیرند و افت ولتاژ روی آنها به عنوان فیدبک به ورودی های 14 و 13 در L297 اعمال می شود. برای درک بهتر و گرفتن پاسخ سوالات خود، با دقت اطلاعات L297-L298 را مطالعه کنید.
                            خیلی ممنون از راهنماییتون
                            همونطور که تو عکس مشخصه من برای هر فاز دوتا مقاومت 0.5 اهم رو با هم موازی کردم که مقاومت کل برای هر فاز میشه 0.25 اهم با این کار افت ولتاژ بیشتری برای فیدبک داریم پس چرا باز جواب نداده؟؟ آیا باید مقاومت رو دوباره برای هر فاز کاهش بدم؟؟؟
                            سوال دیگه اینه که سرعت چرخش موتورها توی این مدار که تو پست اوله خیلی کمه(حدود 120 دور در دقیقه ) یعنی وقتی از یه اندازه ای سرعت ارسال پالس از کنترلر بالا میره موتور دیگه نمیچرخه و فقط میلرزه؟؟ این از نوع موتوره یا کلا فرکانس کاری این درایور در همین حده؟؟
                            بازم تشکر از اینکه وقت گرانبهاتون رو در اختیار ما میزارید.

دیدگاه

من از مجموعه توضیحات شما دقیقا متوجه نشدم که مشکل شما آیا کم بودن قدرت در دور پائین است و یا مشکل، کاهش قدرت در دورهای بالاتر است که در صورت اول، مشکلی در مدار شما وجود دارد و در صورت دوم باید تغذیه اعمال شده به L298 را بالاتر ببرید. ترکیب L297-L298 دارای یک مکانیزم کنترل جریان است و بنابراین حتی اگر تغذیه اعمال شده به مراتب بیشتر از تغذیه نامی موتور باشد مشکل خاصی ایجاد نمی شود. البته حد تغذیه بالای L298 (کمتر از 40 ولت) باید رعایت شود. مقدار مقاومت سری شده هم باید بگونه ای انتخاب شود که Vref تقسیم بر مقدار مقاومت از حداکثر جریان مجاز موتور و L298 بیشتر نشود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                                من از مجموعه توضیحات شما دقیقا متوجه نشدم که مشکل شما آیا کم بودن قدرت در دور پائین است و یا مشکل، کاهش قدرت در دورهای بالاتر است که در صورت اول، مشکلی در مدار شما وجود دارد و در صورت دوم باید تغذیه اعمال شده به L298 را بالاتر ببرید. ترکیب L297-L298 دارای یک مکانیزم کنترل جریان است و بنابراین حتی اگر تغذیه اعمال شده به مراتب بیشتر از تغذیه نامی موتور باشد مشکل خاصی ایجاد نمی شود. البته حد تغذیه بالای L298 (کمتر از 40 ولت) باید رعایت شود. مقدار مقاومت سری شده هم باید بگونه ای انتخاب شود که Vref تقسیم بر مقدار مقاومت از حداکثر جریان مجاز موتور و L298 بیشتر نشود.
                                این که سرعت چرخش موتورها توی این مدار که تو پست اوله خیلی کمه(حدود 120 دور در دقیقه ) ؟؟ این مشکل از نوع موتوره یا درایور ؟؟ کلا با استپر های معمولی حداکثر چه سرعت دورانی رو انتظار میره؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X