اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروژه دستگاه CNC حکاکی با لیزر دی وی دی رایتر+فیلم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پروژه دستگاه CNC حکاکی با لیزر دی وی دی رایتر+فیلم

نوشته اصلی توسط sami222
    سلام مهندس میتونی کمک کنی pcb این مدار ور بزنیم؟ خیلی ممنون

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41409.msg590126#msg590126
    در مورد اون درایور فکر کنم گزینه خوبی برای این پروژه باشه خروجی 1.5 آمپر داره ولی من دارم رو یه پروژه بزرگتر کار میکنم اگه خروجی 3 تا 5 آمپرشو با ماسفت درست کردید PCB شو من درست میکنم.
    اینم یه نمونه تک محور همون مداره:
    فقط خودمو خودشو خدامون...

دیدگاه

سلام
      اسکلتش رو درست کردی یا پیش ساخته بود؟ اگر درستش کردی چطور !؟ اونم با این ظرافت؟ oo: :eek:
      تعمیرات پاور
      تعمیرات لپ تاپ
      تعمیرات موبایل
      تعمیرات مانیتور

دیدگاه

نوشته اصلی توسط EAMASTER
        سلام
        اسکلتش رو درست کردی یا پیش ساخته بود؟ اگر درستش کردی چطور !؟ اونم با این ظرافت؟ oo: :eek:
        ساختم دیگه!!! oo: البته از اپتیک دی وی دی رایتر استفاده کردم فقط پایه های نگه دارنده اپتیک رو من ساختم

دیدگاه

آقا فقط یه چیز بت بگم:
          you are a geek ,a successful freak
          فقط یه ماجرایی:
          من قبلا لیزر یه دی وی رایتر رو برداشتم و رو لنز لیزر 5 میلی واتی سوار کردم ولی هر چقدر هم نور لیزر رو متمرکز کردم فقط تونستم پلاستیک سیاه رو بسوزونم نه هیچ چیز دیگه.
          واسه همین به همه این فیلمایی که تو یوتوب هست شک داشتم.
          الان با کار شما دیدم که حقیقت داره :eek:
          به نظرت مشکل کار من کجاست که لیزرم نمیتونه چیزی به جز پلاستیک سیاه رو بسوزونه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FUBA
            آقا فقط یه چیز بت بگم:
            you are a geek ,a successful freak
            oo: oo: oo: oo:
            زبونم درد میکنه نمیتونم ترجمش کنم :biggrin:
            نوشته اصلی توسط FUBA
            به نظرت مشکل کار من کجاست که لیزرم نمیتونه چیزی به جز پلاستیک سیاه رو بسوزونه؟
            کار شما مشکلی نداره 50 در صد از قدرت لیزر بخاطر لرزش دست از بین میره منظورم اینه که نور لیزر رو شما نمیتونید با دست روی یک نقطه ثابت نگه دارید تا تاثیر گذار بشه. البته امکان این هم وجود داره که لیزرتون نیم سوز شده باشه و قدرتش کم شده باشه :agree: و البته تو متمرکز کردن نور لیزر هم باید خیلی دقت بشه اینکه بدونید دقیقا نور لیزر تو چه فاصله ای متمرکز تر هستش

دیدگاه

این قسمت های مکانیکیش و اون دقت در حرکتش خیلی خوبه
              چجوری و کجا باید برم واسه ساختش؟ اگه ممکنه راهنمایی کنید
              تعمیرات پاور
              تعمیرات لپ تاپ
              تعمیرات موبایل
              تعمیرات مانیتور

دیدگاه

نوشته اصلی توسط EAMASTER
                این قسمت های مکانیکیش و اون دقت در حرکتش خیلی خوبه
                چجوری و کجا باید برم واسه ساختش؟ اگه ممکنه راهنمایی کنید
                به خدمات کامپیوتری و تعمیرات کامپیوتر باید برید و دو سه تا دی وی دی رایتر خراب بگیرید که هم از لیزرش استفاده کنید هم از اپتیکش برای حرکت در محور های X و Y.

بعدشم یه اسکلت ساده به عنوان پایه های نگهدارنده اپتیک واسش درست میکنید

دیدگاه

زبونم درد میکنه نمیتونم ترجمش کنم
                  یعنی تو نابغه ای :rolleyes:
                  کار شما مشکلی نداره 50 در صد از قدرت لیزر بخاطر لرزش دست از بین میره منظورم اینه که نور لیزر رو شما نمیتونید با دست روی یک نقطه ثابت نگه دارید تا تاثیر گذار بشه. البته امکان این هم وجود داره که لیزرتون نیم سوز شده باشه و قدرتش کم شده باشه و البته تو متمرکز کردن نور لیزر هم باید خیلی دقت بشه اینکه بدونید دقیقا نور لیزر تو چه فاصله ای متمرکز تر هستش
                  شما لیزر رو از یه دی وی دی نو برداشتی یا دی وی دی سوخته بود؟
                  لیزری که از توش در آوردی (خود لیزر نه با قابش) لنز داشت یا بدون لنز بود و می تونستی اتصالات داخلیشو ببینی؟
                  خودم فکر می کنم چون لیزر من خودش لنز نداشته نورش خیلی متمرکز نمیشه!

بزرگترین مشکلی هم که باهاش دارم ایمنیه :cry2:
                  شما عینک مخصوص داری ؟ چطوری نورش رو متمرکز کردی که به چشمت آسیب نرسه
                  واسه من این کار خیلی سخته بازتاب نوریش واقعا شدیده و نمیشه بهش نگاه کرد :cry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FUBA
                    یعنی تو نابغه ای :rolleyes:شما لیزر رو از یه دی وی دی نو برداشتی یا دی وی دی سوخته بود؟
                    لیزری که از توش در آوردی (خود لیزر نه با قابش) لنز داشت یا بدون لنز بود و می تونستی اتصالات داخلیشو ببینی؟
                    خودم فکر می کنم چون لیزر من خودش لنز نداشته نورش خیلی متمرکز نمیشه!

بزرگترین مشکلی هم که باهاش دارم ایمنیه :cry2:
                    شما عینک مخصوص داری ؟ چطوری نورش رو متمرکز کردی که به چشمت آسیب نرسه
                    واسه من این کار خیلی سخته بازتاب نوریش واقعا شدیده و نمیشه بهش نگاه کرد :cry:
                    لیزر هارو از دی وی دی رایتر خراب در آوردم.
                    لیزر هایی که من از دی وی دی رایتر ها در آوردم بعضیا یه قابلمه روشون بود (لنز داشتن) مثل این بعضیا هم هیچی روش نبود و اتصالات داخلیش معلوم بود. البته باید بگم لیزری که الان روی دستگاه وصله اون قابلمه روش نبود. :biggrin:

در مورد ایمنی باید بگم من عینک ندارم و پدر چشام در اومده :cry2: اما برا تنظیم کردن لنز یه راه هست اونم اینه که تغذیه لیزر رو تا حد امکان کم کنید تا جایی که نور بسیار کمی بهتون بده اونوقت با خیال راحت یک ساعت هم میتونید بهش زل بزنید و نورتونو متمرکز کنید بعد که به نتیجه مطلوب رسیدید تغذیه اصلی رو بهش بدید برای تنظیم لنز بهترین کار همینه

دیدگاه

نرم افزار کنترلی رو خودم نوشتم :nerd: البته با نرم افزار prossesing نوشتم در واقع برنامه ای که نوشتم اساس کارش اینه که یسری کدهای بدست اومده از تصویر رو که Gcode هم نیست از طریق پورت سریال به میکرو ارسال میکنه و داخل میکرو هم با توجه به برنامه خودش کدارو میخونه و به پالس برای کنترل محور ها تبدیل میکنه...
                      فوق العاده خلاصه گفتما اگه لازمه دقیقتر بگم.
                      احسان جان اگه درست متوجه شده باشم شما از نرم افزارهای کنترلر CNC مثل MACH3 استفاده نکردی. درسته؟
                      حالا سوال اینه که آیا طرح رو بصورت bitmap چاپ میکنه؟ یعنی مثلاً اون نوشته EHSAN رو از چپ به راست و بالا به پایین چاپ میزنه؟
                      اونوقت اون قضیه "برش کاری" و Gcode که تو بلوک دیاگرام اومده چیه؟
                      در ضمن این Processing که گفتی چیه؟ یه توضیح مختصر با یه لینک بدی ممنون میشم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط freedom_truth
                        احسان جان اگه درست متوجه شده باشم شما از نرم افزارهای کنترلر CNC مثل MACH3 استفاده نکردی. درسته؟
                        حالا سوال اینه که آیا طرح رو بصورت bitmap چاپ میکنه؟ یعنی مثلاً اون نوشته EHSAN رو از چپ به راست و بالا به پایین چاپ میزنه؟
                        اونوقت اون قضیه "برش کاری" و Gcode که تو بلوک دیاگرام اومده چیه؟
                        در ضمن این Processing که گفتی چیه؟ یه توضیح مختصر با یه لینک بدی ممنون میشم.
                        درسته از نرم افزار های کنترلی استفاده نکردم هسته پردازشی سیستم همون میکرو هستش.
                        درسته به صورت بیتمپ چاپ میکنه از چپ به راست میزنه یه خونه میاد پایین از راست به چپ میزنه دوباره یه خونه میاد پایین و به همین صورت تا آخر.
                        خوب در مورد برشکاری، همونطور که در بلوک دیاگرام مشخصه میکرو یا باید برای حکاکی به صورت بیتمپ برنامه ریزی بشه یا برای برشکاری به صورت Gcode. در واقع بطوری که هر مورد رو انتخاب کنیم به اونیکی دسترسی نخواهیم داشت یعنی اگر میکرو برای حکاکی پروگرام بشه دیگه برای برشکاریی نمیشه استفاده کرد و برای برش کاری باید دوباره پروگرام بشه.
                        حالا اگه دقت کنید یک بلوک کوچک به اسم for وجود داره که اینجا من اومدم یه برنامه نوشتم که کد بدست اومده از روش بیتمپ رو به gcode تبدیل میکنه پس دیگه لازم نیست برنامه میکرو عوض بشه میکرو بر اساس gcode برنامه نویسی میشه و هم برشکاری و هم حکاکی با gcode صورت میگیره.( البته به دلیل حجم بالای Gcode بدست اومده از بیت مپ، سیستم در روش حکاکی توسط Gcode کندتر عمل میکنه)
                        و اینکه همه اون طرح هایی که میبینید به صورت بیت مپ حکاکی شده بجز طرحEHSAN که به صورت gcode حکاکی شده در واقع طرح EHSAN برش کاری شده اما چون لیزر ضعیفه و نمیتونه چوب رو ببره به صورت حکاکی شده در اومده اما همون طرح رو اگر روی پلاستیک یا فوم بزنم برشکاری انجام میده.
                        prossesing یه نرم افزار برنامه نویسیه چیز خاصی نیست من برنامه هامو با این نوشتم شما حتی با ویژوال بیسیک هم میتونید این برنامه هارو بنویسید اتفاقا خودمم همین تصمیم رو دارم.
                        اینم لینک سایتشه که همه جور آموزشی در مورد نرم افزار و برنامه نویسی هاش داده.
                        http://processing.org/
                        موفق باشید

دیدگاه

سلام.

روی فلکسی هم امتحان کردید؟ آیا این لیزر می تونه فلکسی را سوراخ کنه؟ مثلا فلکسی 3 میل.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sadeghmojtabaei
                            سلام.

روی فلکسی هم امتحان کردید؟ آیا این لیزر می تونه فلکسی را سوراخ کنه؟ مثلا فلکسی 3 میل.
                            امتحان نکردم ولی میدونم سوراخ نمیکنه باید توان لیزر بالاتر باشه.
                            فلکسی درسته یا پلکسی؟ oo:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احسان رودپیش زاده
                              امتحان نکردم ولی میدونم سوراخ نمیکنه باید توان لیزر بالاتر باشه.
                              فلکسی درسته یا پلکسی؟ oo:
                              منم تو همین فکر بودم! :read: چند وات بنظرتون برای برش پلکسی جواب میده؟
                              در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                              گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
                                منم تو همین فکر بودم! :read: چند وات بنظرتون برای برش پلکسی جواب میده؟
                                به نظرم توانی که واقعا جوابگو باشه و کم نیاره باید بالاتر از ده وات باشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X