اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بیاتو و تا پایان ساخت دستگاه بخار سرد با پیزو الکتریک همراه ما باش(عکس و توضیح )

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : بیاتو و تا پایان ساخت دستگاه بخار سرد با پیزو الکتریک همراه ما باش(عکس و توضیح )

نوشته اصلی توسط Eternal Void
    خوب نیازی نیست که دقیقا از همون مدار استفاده بشه، منظور من مداری مثل اینه:

البته من هنوز مدار را نبستم ولی فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه. با تایمر 2 یه PWM با فرکانس 1.7 مگ میسازیم و از میکرو میشه برای رقص نور هم استفاده کرد.
    کد میکرو:
    سوال:
    1- پیزو چند ولته؟
    (به گفته ی آقای های ولتاژ پیزو برای روشن شدن 1000 ولت می خواد و اون سلف و خازن ها می تونن این ولتاژ رو تولید کنن ولی با این مدار هم آیا میشه ؟ یا اینکه گفته ی آقای های ولتاژ درست نیست؟)
    2- پیزو از یک طرف باید جریان بهش داد ( دی سی ) یا بوسیله ی یک منبع پوش پول نیاز به ولتاژ متناوب داره؟
    دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

پاسخ : بیاتو و تا پایان ساخت دستگاه بخار سرد با پیزو الکتریک همراه ما باش(عکس و توضیح )

نوشته اصلی توسط محمدحسـین
      سوال:
      1- پیزو چند ولته؟
      (به گفته ی آقای های ولتاژ پیزو برای روشن شدن 1000 ولت می خواد و اون سلف و خازن ها می تونن این ولتاژ رو تولید کنن ولی با این مدار هم آیا میشه ؟ یا اینکه گفته ی آقای های ولتاژ درست نیست؟)
      2- پیزو از یک طرف باید جریان بهش داد ( دی سی ) یا بوسیله ی یک منبع پوش پول نیاز به ولتاژ متناوب داره؟
      ولتاژ پیزو را نمیدونم چقدره ولی میشه با ماسفت های ولتاز بالاتر کار کرد. حتی میشه از چوک برای افرایش ولتاز استفاده کرد(البته باید یه فکری به حال تلفات هسته تو این فرکانس کرد)
      اون مدار پیشنهاد شده با bjt هم فکر نمیکنم متناوب باشه ولی باز هم اگر نیاز بود میشه از یه H bridge استفاده کرد.
      اگه دوستانی که با پیزو کا کردن بیشتر راهنمایی کنن، میشه با میکرو هم یه کارایی کزد :دی
      Weakness of attitude becomes weakness of character
      Albert Einstein

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bardiya3
        من با مگا 8 و d1047 امتحان کردم
        ولی انگار جریان دهی اونقدر کم بود که بیزو یکم صدا میکرد و هیچ آبی بخار نمیشد!
        هرچی سرعتشو کم و زیاد کردم فایده نداشت
        شما اگه امتحان کردید با ای ار اف به ما یاد بده
        میتونید اون مداری که شما با d1047 بستین را بزارین تا شاید فهمیدیم مشکل کجاست
        Albert Einstein

دیدگاه

میتونید اون مداری که شما با d1047 بستین را بزارین تا شاید فهمیدیم مشکل کجاست
          من آلتیوم دیزاینر ندارم ولی توضیح میدم اصلا چیزی نداشت که!
          از میکرو مگا 8 با یه مقاومت 160 وصل کردم به کلکتور(پایه سمت چپی)
          امیتر هم که به گراند(پایه سمت راست)
          وسطی هم به پیزو و اون یه سیم پیزو را وصل کردم به 45 +
          وقتی فرکانسش را کم میکردم یه صدا ویزویز میداد وفقط
          ولی از سلف استفاده نکردم!
          کجای مدار باید بزارم سلف را؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bardiya3
            من آلتیوم دیزاینر ندارم ولی توضیح میدم اصلا چیزی نداشت که!
            از میکرو مگا 8 با یه مقاومت 160 وصل کردم به کلکتور(پایه سمت چپی)
            امیتر هم که به گراند(پایه سمت راست)
            وسطی هم به پیزو و اون یه سیم پیزو را وصل کردم به 45 +
            وقتی فرکانسش را کم میکردم یه صدا ویزویز میداد وفقط
            ولی از سلف استفاده نکردم!
            کجای مدار باید بزارم سلف را؟
            میکرو نمیتونه جریان بیس ترانزیستورا تامین کنه (چون جریان کلکتور برابر بتا ضرب در جریان بیسه) واسه همین شما باید اول با یه ترازیستور دیگه جریان بیس ترازیستور اصلی را تامین کنید. در ضمن چون فرکانس بالا باید خیلی تو انتخاب قطعات دقت کنید.
            چون پیزو خاصیت اندوکتانس هم داره شما باید یه دیود هرز گرد هم دو سر پیزو و در جهت عکس قرار بدید.
            Albert Einstein

دیدگاه

میکرو نمیتونه جریان بیس ترانزیستورا تامین کنه (چون جریان کلکتور برابر بتا ضرب در جریان بیسه) واسه همین شما باید اول با یه ترازیستور دیگه جریان بیس ترازیستور اصلی را تامین کنید. در ضمن چون فرکانس بالا باید خیلی تو انتخاب قطعات دقت کنید.
              چون پیزو خاصیت اندوکتانس هم داره شما باید یه دیود هرز گرد هم دو سر پیزو و در جهت عکس قرار بدید.
              میکرو مگه باید جریان بیس را تامین کنه؟
              مگه کار ترانزیستور این نیست که جریان خیلی کم به کلکتور بدیم و از بیس هرچی توان ترانزیستوره میشه جریان کشید؟

اضافه شده در تاریخ :
              من بازم امتحان کردم وقتی با میکرو جریان را به کلکتور دادم از بیس با اتصال کوتاه جریان گرفتم 2.5 آمپر بود
              البته ترانس بیشتر جریان نمیداد

اگه من اشتباه کردم لطفا راهنمایی کنید اخه من رشتم نرم افزاره و به خازر علاقه دارم الکترونیک هم یاد میگیرم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bardiya3
                من بازم امتحان کردم وقتی با میکرو جریان را به کلکتور دادم از بیس با اتصال کوتاه جریان گرفتم 2.5 آمپر بود
                البته ترانس بیشتر جریان نمیداد

اگه من اشتباه کردم لطفا راهنمایی کنید اخه من رشتم نرم افزاره و به خازر علاقه دارم الکترونیک هم یاد میگیرم
                در ترانزیستور چیزی هست به نام بتا
                معنیش اینه که جریان کلکتور چند برابر جریان بیس هست؟
                ic=Beta*ib
                در مورد ترانزیستور های قوچولو فرمایش شما درسته چون بتای بزرگی دارن و با یک جریان کم به کلکتور می تونن یه جریان خوب در کلکتور درست کنن
                ولی در مورد ترانزیستور های خفن بدلیل داشتن بتای پایین این کار شدنی نیست
                بهتره از زوج دارلینگتون استفاده بشه
                دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

خوب نیازی نیست که دقیقا از همون مدار استفاده بشه، منظور من مداری مثل اینه:

البته من هنوز مدار را نبستم ولی فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه. با تایمر 2 یه PWM با فرکانس 1.7 مگ میسازیم و از میکرو میشه برای رقص نور هم استفاده کرد.
                  کد میکرو:

کد PHP:

[code]

Chip type        ATmega8
                  Program type      
                  Application
                  AVR Core Clock frequency
                  8.000000 MHz
                  Memory model      
                  Small
                  External RAM size    
                  0
                  Data Stack size     
                  256
                  *****************************************************/

#include <mega8.h>
                  #include <delay.h>
                  char i;

// Timer2 overflow interrupt service routine
                  interrupt [TIM2_OVFvoid timer2_ovf_isr(void)
                  {
                  PORTB=0xff;
                  }

// Declare your global variables here

void main(void)
                  {
                  // Declare your local variables here

// Input/Output Ports initialization
                  // Port B initialization
                  // Func7=In Func6=In Func5=In Func4=In Func3=Out Func2=In Func1=In Func0=In 
                  // State7=T State6=T State5=T State4=T State3=0 State2=T State1=T State0=T 
                  PORTB=0x00;
                  DDRB=0x08;

// Port C initialization
                  // Func6=In Func5=In Func4=In Func3=In Func2=In Func1=In Func0=In 
                  // State6=T State5=T State4=T State3=T State2=T State1=T State0=T 
                  PORTC=0x00;
                  DDRC=0x00;

// Port D initialization
                  // Func7=In Func6=In Func5=In Func4=In Func3=In Func2=In Func1=In Func0=In 
                  // State7=T State6=T State5=T State4=T State3=T State2=T State1=T State0=T 
                  PORTD=0x00;
                  DDRD=0xFF;

// Timer/Counter 0 initialization
                  // Clock source: System Clock
                  // Clock value: Timer 0 Stopped
                  TCCR0=0x00;
                  TCNT0=0x00;

// Timer/Counter 1 initialization
                  // Clock value: Timer1 Stopped
                  // Mode: Normal top=0xFFFF
                  // OC1A output: Discon.
                  // OC1B output: Discon.
                  // Noise Canceler: Off
                  // Input Capture on Falling Edge
                  // Timer1 Overflow Interrupt: Off
                  // Input Capture Interrupt: Off
                  // Compare A Match Interrupt: Off
                  // Compare B Match Interrupt: Off
                  TCCR1A=0x00;
                  TCCR1B=0x00;
                  TCNT1H=0x00;
                  TCNT1L=0x00;
                  ICR1H=0x00;
                  ICR1L=0x00;
                  OCR1AH=0x00;
                  OCR1AL=0x00;
                  OCR1BH=0x00;
                  OCR1BL=0x00;

// Timer/Counter 2 initialization
                  // Clock value: 8000.000 kHz
                  // Mode: Normal top=0xFF
                  // OC2 output: Clear on compare match
                  ASSR=0x00;
                  TCCR2=0x21;
                  TCNT2=251;
                  OCR2=253;

// External Interrupt(s) initialization
                  // INT0: Off
                  // INT1: Off
                  MCUCR=0x00;

// Timer(s)/Counter(s) Interrupt(s) initialization
                  TIMSK=0x40;

// USART initialization
                  // USART disabled
                  UCSRB=0x00;

// Analog Comparator initialization
                  // Analog Comparator: Off
                  // Analog Comparator Input Capture by Timer/Counter 1: Off
                  ACSR=0x80;
                  SFIOR=0x00;

// ADC initialization
                  // ADC disabled
                  ADCSRA=0x00;

// SPI initialization
                  // SPI disabled
                  SPCR=0x00;

// TWI initialization
                  // TWI disabled
                  TWCR=0x00;

// Global enable interrupts
                  #asm("sei")
                  while (1)
                     {
                      for(
                  i=0;i<9;i++)
                      {

PORTD=1<<i^PORTD;

delay_ms(100);
                      } 
                      for(
                  i=0;i<9;i++)
                      {

PORTD=0<<i|PORTD;

delay_ms(100);
                      } 
                     }
                  }

[/
                  code
                  کد:

کد:

کد:
                  چی شد ؟
                  به نتیجه ای رسیدید؟

دیدگاه

چی شد ؟
                    به نتیجه ای رسیدید؟
                    من مدارا بستم ولی از اونجایی که خازن گیت ماسفت تو فرکانس های بالا مهم میشه، درایو کردن ماسفت به این سادگی ها هم نیست هنوز دارم روش کار میکنم. اگه جواب گرفتم حتما اطلاع میدم
                    Albert Einstein

دیدگاه

من مدارا بستم ولی از اونجایی که خازن گیت ماسفت تو فرکانس های بالا مهم میشه، درایو کردن ماسفت به این سادگی ها هم نیست هنوز دارم روش کار میکنم. اگه جواب گرفتم حتما اطلاع میدم
                      خوب میشه راهی هم که دارید طی می کنید رو انیجا بذارید. هم از نظر آموزشی خوبه و هم اینکه شاید کسی چیزی به ذهنش برسه که شما حواستون به اون نباشه.
                      در ضمن برای اینکه کیفیت کلی مدار تست بشه میشه یه کاری کرد: یه سری پیزو ها هستن که فرکانسشون خیلی کمتره مثلا کیلوهرتز می تونید مدارتون رو روی اونا امتحان کنید . و بعد تعمیمش بدید به این پیزو ها!

دیدگاه

خوب میشه راهی هم که دارید طی می کنید رو انیجا بذارید. هم از نظر آموزشی خوبه و هم اینکه شاید کسی چیزی به ذهنش برسه که شما حواستون به اون نباشه.
                        در ضمن برای اینکه کیفیت کلی مدار تست بشه میشه یه کاری کرد: یه سری پیزو ها هستن که فرکانسشون خیلی کمتره مثلا کیلوهرتز می تونید مدارتون رو روی اونا امتحان کنید . و بعد تعمیمش بدید به این پیزو ها!
                        مرسی از اینکه بحث را دنبال میکنید،
                        فعلا مداری که به نظرم جواب بده این جوریه :

البته من این مدارا از یه مقاله گرفتم، اونطوری که گفته بودن با این روش میشه تا 3 مگا هرتز هم کار کرد پس مشکل ما حل میشه. من میخوام یه جوری 7404 را حذف کنم تا مدار ساده تر بشه :read:
                        Albert Einstein

دیدگاه

البته من این مدارا از یه مقاله گرفتم، اونطوری که گفته بودن با این روش میشه تا 3 مگا هرتز هم کار کرد پس مشکل ما حل میشه. من میخوام یه جوری 7404 را حذف کنم تا مدار ساده تر بشه :read:
                          چرا آخه؟ مگه این گیت بدبخت چه بدی در حق شما کرده؟ :icon_razz:
                          خوب من فکر کنم که این گیت حکم یک ماسفت درایور رو داره و شما اگر بخواید از اون استفاده نکنید اونوقت باید دنبال یه ماسفت درایور با فرکانس بالا یا یکی دو تا ترانزیستور بگردید که ماسفت رو تو این فرکانس درایو کنه.
                          اون irf540 هم انگار راحت تا 8 مگاهرتز هم جواب می ده.

یه چیز دیگه هم در مورد برنامه نویسی الان به ذهنم رسید:
                          اگر ما 10 مگاهرتز کریستال داشته باشیم و 0.1 میکرو ثانیه کلاک سیستم:
                          1*0.1=0.1
                          که می تونه 10مگاهرتز خروجی بده
                          2*0.1=0.2 میکروثانیه
                          5 مگاهرتز می تونه خروجی بده
                          0.3 میکروثانیه
                          3.3 مگاهرتز می تونه خروجی بده
                          به همین ترتیب
                          2.5
                          2
                          1.6
                          1.4
                          1.2
                          1.1
                          1
                          پس به خاطر همین نمی شه فرکانس دقیق رزونانس برای جناب پیزو در آورد . برای پیدا کردن فرکانس رزونانس این پیزو ها که گفته می شه 1.7 مگاهرتز هست ما دو تا گزینه داریم : 1.6 و 2
                          البته:
                          1- با 20 مگ وضع کمی بهتر میشه
                          2- همون 1.6 هم خوبه به صورت نسبی ولی کار نهایی یه کار کامل نمیشه که بشه باهاش هر پیزویی رو استاد کرد

در ضمن من اگر اشتباه نکنم یه مدار از استاد "دایی احمد" دارم که باید بگردم دنبالش ، اگر شد براتون پ می کنم. اون خیلی خوب بود البته نمی دونم تا چه فرکانسی کار می کرد فقط با ماسفت درایور کار می کرد که اگر اشتباه نکنم فرکانس ماسفت درایور پایین بود

دیدگاه

پاسخ : بیاتو و تا پایان ساخت دستگاه بخار سرد ب

ببخشید انگار یه کم محاسباتم اشتباه بود
                            چون هر دستور toggle_output باید دو بار حساب بشه ، پس محاسباتی که برای 10 مگاهرتز کردم میشه برای 20 مگاهرتز
                            در ضمن تو این محاسبات زمان تلف شده برای دستور while(1) یا برای پرش و برگشت از اینترپت حساب نشده
                            برای ای وی آر رو نمی دونم ولی برای میکروکنترلر پیک که من باهاش کار می کنم هر دستور for یا while دو تا سیکل از ماشین میگیره که با اون دوتا دستور toggle جمعا میشه 4 دستور و با کلاک سیستم 0.1 میکروثانیه ای میشه 0.4 میکروثانیه.
                            به عبارتی 2.5 مگاهرتز بیشترین سرعتی هست که در 10 مگاهرتز میشه تولید کرد و رزولوشن تغییر هم 0.1 میکروثانیه است:
                            2.5 مگاهرتز
                            2
                            1.66
                            1.42
                            1.25
                            1.11
                            1مگاهرتز

1.66مگاهرتز:

کد PHP:
                            clock frquency=10000000
                            PLL
                            =enabledX4

code
                            :
                            while(
                            1)
                            {
                            output_toggle(pin_a1);

1/0.6us=1.7MHZ

دیدگاه

چرا آخه؟ مگه این گیت بدبخت چه بدی در حق شما کرده؟ :icon_razz:
                              خوب من فکر کنم که این گیت حکم یک ماسفت درایور رو داره و شما اگر بخواید از اون استفاده نکنید اونوقت باید دنبال یه ماسفت درایور با فرکانس بالا یا یکی دو تا ترانزیستور بگردید که ماسفت رو تو این فرکانس درایو کنه.
                              اون irf540 هم انگار راحت تا 8 مگاهرتز هم جواب می ده.

یه چیز دیگه هم در مورد برنامه نویسی الان به ذهنم رسید:
                              اگر ما 10 مگاهرتز کریستال داشته باشیم و 0.1 میکرو ثانیه کلاک سیستم:
                              1*0.1=0.1
                              که می تونه 10مگاهرتز خروجی بده
                              2*0.1=0.2 میکروثانیه
                              5 مگاهرتز می تونه خروجی بده
                              0.3 میکروثانیه
                              3.3 مگاهرتز می تونه خروجی بده
                              به همین ترتیب
                              2.5
                              2
                              1.6
                              1.4
                              1.2
                              1.1
                              1
                              پس به خاطر همین نمی شه فرکانس دقیق رزونانس برای جناب پیزو در آورد . برای پیدا کردن فرکانس رزونانس این پیزو ها که گفته می شه 1.7 مگاهرتز هست ما دو تا گزینه داریم : 1.6 و 2
                              البته:
                              1- با 20 مگ وضع کمی بهتر میشه
                              2- همون 1.6 هم خوبه به صورت نسبی ولی کار نهایی یه کار کامل نمیشه که بشه باهاش هر پیزویی رو استاد کرد

در ضمن من اگر اشتباه نکنم یه مدار از استاد "دایی احمد" دارم که باید بگردم دنبالش ، اگر شد براتون پ می کنم. اون خیلی خوب بود البته نمی دونم تا چه فرکانسی کار می کرد فقط با ماسفت درایور کار می کرد که اگر اشتباه نکنم فرکانس ماسفت درایور پایین بود
                              ممنون میشم اگه بفرستی!
                              در مورد کلاک هم خوب ما میتونیم از کریستال خارجی با فرکانس 3.5 و یا 13.5 استفاده کنیم:
                              http://roboeq.ir/products/detail/%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%84%203.579 %20%D9%85%DA%AF%D8%A7%D9%87%D8%B1%D8%AA%D8%B2/
                              http://roboeq.ir/products/detail/%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%84%2013.5% 20%D9%85%DA%AF%D8%A7%D9%87%D8%B1%D8%AA%D8%B2/
                              با کریستال 3.5 اگه بر 2 تقسیم بشه میشه 1.75 که خیلی نزدیکه
                              و با 13.5 اگه بر 20 تقسیم بشه ...
                              Albert Einstein

دیدگاه

ممنون میشم اگه بفرستی!
                                در مورد کلاک هم خوب ما میتونیم از کریستال خارجی با فرکانس 3.5 و یا 13.5 استفاده کنیم:
                                http://roboeq.ir/products/detail/%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%84%203.579 %20%D9%85%DA%AF%D8%A7%D9%87%D8%B1%D8%AA%D8%B2/
                                http://roboeq.ir/products/detail/%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%84%2013.5% 20%D9%85%DA%AF%D8%A7%D9%87%D8%B1%D8%AA%D8%B2/
                                با کریستال 3.5 اگه بر 2 تقسیم بشه میشه 1.75 که خیلی نزدیکه
                                و با 13.5 اگه بر 20 تقسیم بشه ...
                                آها . حواسم نبود.
                                من آخه قبلا تو ذهنم بود که یه چیزی درست کنم که با هر پیزویی کار کنه و همین طور تو ذهنم بود که یه دستگاهی درست کنم که بتونه کریستال ها رو تست کنه.
                                خوب اگر می خواید فقط روی یک فرکانس درست کنید . آره . همین 20 مگ و 10 مگ هم خیلی خوبه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X