اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در روشن کردن لامپ کم مصرف و چسبیدن کنتاکت های رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مشکل در روشن کردن لامپ کم مصرف و چسبیدن کنتاکت های رله

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
    متوجه منظورتون نمیشم دوسته عزیز..!
    مگه نباید تو مدار باشه؟؟ چه اشکالی ایجاد می کنه اگه تو مدار باشه؟!!
    خازن در برابر جریان AC تولید امپدانس می کنه. این امپدانس طبق فرمول ها اجازه ی عبور جریانی در حدود 69mA/uF (در ولتاژ 220V و 50Hz) رو میده. این میزان جریان نشتی که اسنابر در زمان خاموشی ترایاک (یا قطع بودن رله) از خودش عبور میده، مشکل جرقه زدن رو بر طرف می کنه.
    خوب اون که مال بارهای سلفیه نه خازنی! در ضمن سویچ اینجا بار خازنیه نه سلفی چیزی هم که مشخصه سویچ رله هست و مشکل چسبیدن کنتکتهاست، یکبار دیگه پست اول رو بخونید:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=111193.msg721173#msg721173

دیدگاه

پاسخ : مشکل در روشن کردن لامپ کم مصرف و چسبید&#1606

نوشته اصلی توسط arvinfx
      خوب اون که مال بارهای سلفیه نه خازنی! در ضمن سویچ اینجا بار خازنیه نه سلفی چیزی هم که مشخصه سویچ رله هست و مشکل چسبیدن کنتکتهاست، یکبار دیگه پست اول رو بخونید:
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=111193.msg721173#msg721173
      واقعاً تعجب می کنم!! شما اصلاً کامنت های من رو می خونید و بعد نظرتون رو می گید؟؟؟ :eek:
      خواهش می کنم یکم دقت داشته باشید!!! در بار های سلفی در هنگام خاموش شدن و در بار های خازنی در هنگام روشن شدن باید از سوییچ محافظت بشه.
      من هم دقیقاً در مورد بار های خازنی عرض کردم که جریان نشتی اسنابر باعث میشه در لحظه ی وصل سوییچ، خازنه بار به جای اینکه از صفر شروع به شارژ شدن کنه، با مقداری شارژ اولیه شروع به شارژ کنه. در نتیجه در لحظه ی اول هجوم جریان نخواهیم داشت و مشکل جرقه و چسبیدن کنتاکت ها برطرف می شه. (توضیح اینکه هجوم جریان لحظه ای باعث ایجاد جرقه و چسبیدن کنتاکت ها میشه.)

متأسفانه بهتر از این نمی تونم و بلد نیستم توضیح بدم. دیگه اگر متوجه نشدین، لطفاً خودتون در موردش مطالعه و تحقیق کنید. :agree:
      *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مشکل در روشن کردن لامپ کم مصرف و چسبیدن

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
        واقعاً تعجب می کنم!! شما اصلاً کامنت های من رو می خونید و بعد نظرتون رو می گید؟؟؟ :eek:
        خواهش می کنم یکم دقت داشته باشید!!! در بار های سلفی در هنگام خاموش شدن و در بار های خازنی در هنگام روشن شدن باید از سوییچ محافظت بشه.
        من هم دقیقاً در مورد بار های خازنی عرض کردم که جریان نشتی اسنابر باعث میشه در لحظه ی وصل سوییچ، خازنه بار به جای اینکه از صفر شروع به شارژ شدن کنه، با مقداری شارژ اولیه شروع به شارژ کنه. در نتیجه در لحظه ی اول هجوم جریان نخواهیم داشت و مشکل جرقه و چسبیدن کنتاکت ها برطرف می شه. (توضیح اینکه هجوم جریان لحظه ای باعث ایجاد جرقه و چسبیدن کنتاکت ها میشه.)

متأسفانه بهتر از این نمی تونم و بلد نیستم توضیح بدم. دیگه اگر متوجه نشدین، لطفاً خودتون در موردش مطالعه و تحقیق کنید. :agree:
        منم این مورد رو کاملا میدونم عزیز . خیلی هم خوب توضیح دادی بنظر کاربردی میاد، ولی توجه نکردی بار لامپ کم مصرفه و با این روش شما فکر نمیکنی لامپ کم مصرف چشمک بزنه؟ بعضی از بارها رو با این روش نمیشه سویچ کرد.(البته مطمعن نیستم باری رو بشه خازنشو شارژ نگه داشت و مدارش روشنن نشه و بخاطر کم بود جریان خاموش نشه و این سیکل هی تکرار بشه) و بهترین و ارزون ترین راه همون NTC هستش که اونم عیبهایی رو داره ولی عمر رله رو به صورت چشمگیری بیشتر میکنه.

دیدگاه

پاسخ : مشکل در روشن کردن لامپ کم مصرف و چسبید&#1606

این مشکل ارتباطی به اسنابر پیدا نمیکنه برای بارهای سلفی اسنابر کاربرد داره و براط محافظت از تریاک
          خواستم بگم که دقیقاً به اسنابر هم مربوط میشه.

در مورد چشمک زدن به زودی تست می کنم.
          استفاده از مقاومت هم روشه مناسبیه. ولی به نظرم NTC مناسب نیست. چون تا زمانی که گرم هست اگر دوباره لامپ رو روشن کنیم، مشکل پابرجا خواهد بود. می شه یک مقاومت وات بالا رو با توجه به جریان مصرفی و در نظر گرفتن محاسبات توان، به نحوی در مدار سری کرد که افت ولتاژی در حدود 1V داشته باشیم. به این ترتیب هم مشکل هجوم جریان لحظه ای به کلی برطرف شده و هم تلفات توان حداقل خواهد بود.
          (مثلاً اگر جریان مصرفیه لامپ رو 1A فرض کنیم، برای افت 1V به یک مقاومت 1 اهمی نیاز داریم. توان تلف شده نیز 1W خواهد بود. پس قرار دادن یک مقاومت 1 اهم و 2W مناسب به نظر می رسد.)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
            خواستم بگم که دقیقاً به اسنابر هم مربوط میشه.

در مورد چشمک زدن به زودی تست می کنم.
            استفاده از مقاومت هم روشه مناسبیه. ولی به نظرم NTC مناسب نیست. چون تا زمانی که گرم هست اگر دوباره لامپ رو روشن کنیم، مشکل پابرجا خواهد بود. می شه یک مقاومت وات بالا رو با توجه به جریان مصرفی و در نظر گرفتن محاسبات توان، به نحوی در مدار سری کرد که افت ولتاژی در حدود 1V داشته باشیم. به این ترتیب هم مشکل هجوم جریان لحظه ای به کلی برطرف شده و هم تلفات توان حداقل خواهد بود.
            (مثلاً اگر جریان مصرفیه لامپ رو 1A فرض کنیم، برای افت 1V به یک مقاومت 1 اهمی نیاز داریم. توان تلف شده نیز 1W خواهد بود. پس قرار دادن یک مقاومت 1 اهم و 2W مناسب به نظر می رسد.)
            220/1=220A این مقدار هم برای خال زدن کافیه چطوری یک ولت افت ولتاژ رو کافی درنظر گرفتید؟
            بله NTC اشکال خنک نشدن رو داره گفتم که بی عیب نیست ولی برای تلفات کم و کاهش جرقه باید جریان هجومی حدود 20 آمپر محدود بشه به خازن ورودی مربوطه ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              220/1=220A این مقدار هم برای خال زدن کافیه چطوری یک ولت افت ولتاژ رو کافی درنظر گرفتید؟
              بله NTC اشکال خنک نشدن رو داره گفتم که بی عیب نیست ولی برای تلفات کم و کاهش جرقه باید جریان هجومی حدود 20 آمپر محدود بشه به خازن ورودی مربوطه ...
              خواهش می کنم دیگه انقدر اطلاعاتتون رو بریز و بپاش نکنید..
              آخه من نمی دونم شما به چه استنادی این مطالب رو عنوان می کنی!! شما از کجا می دونی که لحظه ی اتصال کنتاکت ها، سیگنال برق شهر تو چه وضعیتیه!! اصلاً شاید در نقطه ی صفر باشه و هیچ جریانی ازش عبور نکنه!!
              بعد هم هدف از اضافه کردن مقاومت محدود کردن جریان نیست! در بار خازنی چون جریان به یکباره افزایش پیدا می کنه، افزودن مقاومت فقط شیب این افزایش جریان رو کم می کنه و به اصطلاح overshoot جریان رو کم می کنه!

اصلاً بهترین راه، مدار تشخیص عبور از صفر است که پس از دریافت فرمان، رله رو در اولین نقطه ی صفر فعال کنه..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
                خواهش می کنم دیگه انقدر اطلاعاتتون رو بریز و بپاش نکنید..
                جسارت نباشه عزیز من ریخت و پاش نمیکنم در طبق اخلاص میزارم
                آخه من نمی دونم شما به چه استنادی این مطالب رو عنوان می کنی!! شما از کجا می دونی که لحظه ی اتصال کنتاکت ها، سیگنال برق شهر تو چه وضعیتیه!! اصلاً شاید در نقطه ی صفر باشه و هیچ جریانی ازش عبور نکنه!!
                من کی یه همچین چیزی گفتم؟

بعد هم هدف از اضافه کردن مقاومت محدود کردن جریان نیست!
                اتفاقا دقیقا منظور محدود کردن جریان هستش. که اون جرقه که باعث میشه سر کنتاکتهای رله خال بزنه محدود بشه
                در بار خازنی چون جریان به یکباره افزایش پیدا می کنه، افزودن مقاومت فقط شیب این افزایش جریان رو کم می کنه و به اصطلاح overshoot جریان رو کم می کنه!
                خوب این با گفته من برابره! اینم میشه همون محدود کردن جریان لحظه ای که حالا شما داری بیشتر توضیحش میدی ولی نمیدونم چرا چرخوندیش و میگی ربطی به جریان زیاد نداره! چرا اینقدر سفسته میکنی و پرخاشگری !
                این پست خودتونه همین موضوع رو اولش تایید کردی!
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=114726.msg746642#msg746642

اصلاً بهترین راه، مدار تشخیص عبور از صفر است که پس از دریافت فرمان، رله رو در اولین نقطه ی صفر فعال کنه..
                بستگی داره شایدم توی سیکل اول خازن فرصت نکنه کامل شارژ بشه من خودم از روش تریاک و رله استفاده کردم برای موتور کولر. که الان 2 ساله از عوض کردن رله راحت شدم. و البته همین روش گذر از صفر که البته بار من سلفیه.

دیدگاه

شما اگر نظری دارید، بهتره فقط نظر خودتون رو بیان کنید.

دیدگاه

برای دوستانی که بعدا این مطلب رو میخونند شاید مفید باشه. استفاده از وریستور و TVS دیود از اسنابر مقاومت و خازنی مفید تر هم هست. به فایل لینک پیوست مراجعه شود:
                    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...kMRsU1zvd0n0jw

دیدگاه

سلام
                      چرا از ترایاک استفاده نمیکنی هم ارزونتر هست و هم عمر بالاتری داره چون رله مکانیکی هست و هرچقدر برند خوبی هم باشه
                      باز هم طول عمر کمتری داره

دیدگاه

با سلام من بار خروجیم یک کنتاکتور که ممکنه نوعش فرق کنه مثلا بارهای مختلف به این کنتاکتور متصل میشه که جریان بارها حدود 100 آمپر و بالاتره برای اسنابر رله مقاومت 1.5 کیلو -2 وات و خازن 10 نانو گذاشتم آیا مقدارش خوبه؟

دیدگاه

این همه نظر کارشناسی لازم نداره مشکل ژله های موجود توی بازاره دو تا تیغه مسی گذاشتن با بوبین اسمشو گذاشتن ژله
                          معنی رله را با رله فایندر اصل تکمیل میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط irsmeco92
                            دوستان گرامی این مشکل حل نشد چند نمونه رله از بازار تهیه کردم از رله های هم نام موجود 12 ولت فقط چند عدد مقاومت می کرد ولی بعد از مدتی دوباره پلاتین ها می چسبید . اسنابر هم امتحان کردم ولی باز هم چسبید حتی برای کنترل جریان یک رله شیشه ای 11 پایه 220 ولت خریدم و دو کنداکت آن را باهم موازی کردم ولی جالب اینجاست بعد از مدتی این کنداکت هم به هم چسبید و مدار یکسره شد تنها راهی که پیدا کردم از لامپ توان پایین تر استفاده کنیم فعلا کار می کنه ولی متاسفانه با این اتفاق مشتری کمی ناراضی شده و اعتماد کامل خود را نسبت به سیستم از دست داده است . اگر دوستان تجربه حل مشکل را دارند خواهش می کنم بنده را راهنمایی نمایند
                            سلام و درود
                            شاید برای کار شما رله SSR مناسب باشد.

چند کلمه در مورد عمر مفید رله ها و روش های افزون کردن آن:
                            etesalkootah.blog.ir/1394/04/29/Relays_Service_Life

SSR هایی که می ترکند!!!
                            http://www.ostadbargh.com/ssr-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%D9%86%D8%AF/

ostadbargh.com/ssr-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%D9%86%D8%AF

اضافه شده در تاریخ :
                            اگر امتحان کردید لطفا نتیجه کار را اطلاع دهید.

دیدگاه

سلام دوست گرامی مشکل شما حل شد؟
                              من هم دقیقا همین مشکل رو دارم از اسنابر دو سر کنتاکت رله استفاده کردم لامپ کم مصرف با نور کم در حالت باز بودن کنتاکت ها خاموش روشن میشه!!!!!!!!
                              از ntc هم استفاده کردم مشکل جرقه زدن رو همچنان داره ولی کمتر شده

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

و برای بار led شاخه ای هم برای من همین مشکل پیش امد!!!
                              گوته میگه: برای بدست اوردن چیزایی که تا حالا نداشتی، باید آدمی بشی که تا حالا نبودی

دیدگاه

سلام دوستان عزیز ؛

باید خدمت شما عرض کنم که در برخورد با بارهای خازنی ، برای رفع مشکل جریانکشی اولیه ، باید مدار دو مرحله ای راه اندازی بشه ؛ ابتدا با جریان محدود (با مقاومت) و سپس با اتصال کوتاه کردن مقاومت جریان اصلی برقرار بشه .

1-استفاده از اسنابر به دلیل شارژ خازن باعث چشک زدن مدار میشه .
                                2-استفاده از NTC همونطور که بقیه دوستان در پستهای قبلی فرمودند برای بار اول خوب عمل میکنه ولی به دلیل کندی عملکرد ، اگه در زمان گرم بودن وسیله روشن و خاموش بشه ، کاری انجام نخواهد داد. ضمن اینکه در جریانهای بالا محدودیت وات NTC هم داریم.
                                3-استفاده از ترایاک هم به دلیل وجود بار خازنی مستلزم داشتن مدار تشخیص گذر از صفر هست. تا در لحظه ای که سیکل برق شهر شروع به کار میکنه و ولتاژ کمی داره مدار راه اندازی بشه و جریان اولیه با مقاومت کم مسیر ، محدود بشه.
                                4- استفاده از مدار تشخیص گذر از صفر در مدار رله ای ، کار بیهوده ای هستش چون فاصله بین اعمال فرمان به بوبین تا اتصال کنتاکت ها ، گاهی به 0.1 ثانیه هم میرسه که عملا باعث بی تاثیر بودن مدار تشخیص گذر از صفر خواهد بود و این زمان بسته به جریان بوبین و دمای محیط متفاوته و قابل پیش بینی نیست!

5- رله های SSR همون ترایاک هستند. منتها مدار تشخیص گذر از صفر دارن و ورودی اونها اپتوکوپلر هست.

نوشته اصلی توسط Ghasede del نمایش پست ها
                                اشکال استفاده از NTC این هست که اگر یک بالاست رو با رله خاموش کردیم و بعد از چند ثانیه روشن کردیم باز کنتاکت رله
                                نوشته اصلی توسط Ghasede del نمایش پست ها
                                می چسبه....احتمال این مدل رو شن خاموش کردن همیشه هست......علت چسبیدن کنتاکت رله هم این هست که در عرض
                                چند ثانیه NTC سرد نمیشه و مقاومتش کم هست.........
                                روش دیگه استفاده از دو رله هست .......که پشت سر هم و با فاصله زمانی 2 تا 3 ثانیه عمل میکنن........
                                اولی با مقاومت حدود 10 اهم 2 وات لامپ کم مصرف رو روشن میکنه........و دومی بعد از زمانی که گفته شد مقاومت رو اتصال کوتاه میکنه.......

باسپاس...
                                جدیدترین ویرایش توسط mehdi-mashreghi; ۲۰:۵۳ ۱۳۹۶/۰۲/۱۹.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X