اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در روشن کردن لامپ کم مصرف و چسبیدن کنتاکت های رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مشکل در روشن کردن لامپ کم مصرف و چسبیدن کنتاکت های رله

ممنون دوست عزیز ولی از مقاومت چند اهم استفاده کنم ؟ و چند وات؟
    روش محاسبش چیه و چه مدت زمانی باید مقاومت داخل مدار باشه و بعد با رله اتصال کوتاهش کنم؟
    گوته میگه: برای بدست اوردن چیزایی که تا حالا نداشتی، باید آدمی بشی که تا حالا نبودی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAEED.KH نمایش پست ها
      ممنون دوست عزیز ولی از مقاومت چند اهم استفاده کنم ؟ و چند وات؟
      روش محاسبش چیه و چه مدت زمانی باید مقاومت داخل مدار باشه و بعد با رله اتصال کوتاهش کنم؟
      خواهش میکنم ؛
      مقاومت بستگی به وات لامپ کم مصرف و جریان کار مدار داره !
      در ولتاژ DC مقدار اون با فرمول زیر به دست میاد ( اینجا با برق شهر که سینوسی هست سرو کار داریم و فرمولش پیچیده میشه)

سلف سری با خازن هم (که البته بیرون از مدارقابل اندازه گیری هست ) توی محاسبات تاثیر گذاره که از اون هم صرف نظر میکنیم.

در بسیاری از موارد از جمله همینجا میتونیم از ساده شده فرمول بالا یعنی T=RC که زمان شارژ خازن رو تا رسیدن به 63% تغذیه نشون میده استفاده کنیم و تایم اتصال کوتاه شدن مدار رو بیشتر بگیریم .

نکته دیگه اینه که خازن وقتی به حد خاصی رسید مدار شروع به کار میکنه و عملا به شارژ ماکزیمم نخواهد رسید.

اینا رو گفتم تا بریم سراغ روش آسونه! (همش تقریبی شد)

خب وات مصرف کننده چقدره ؟ مقدار خازنش رو هم میدونی؟!

دیدگاه

ممنون نه وات مصرف کننده ها و مقدار خازن ها دقیق معلوم نیست چون اگر لامپی بسوزه و عوضش کنن معلوم نیست دقیق همون وات رو بگیرن یا نه و مشکل ساز میشه
        گوته میگه: برای بدست اوردن چیزایی که تا حالا نداشتی، باید آدمی بشی که تا حالا نبودی

دیدگاه

سلام.دوستان بنده هم دقیقا همین مشکل را دارم.
          اگر اجازه بفرمایید این قضیه را همینجا دنبال کنم و پست جدید نزنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط leader. نمایش پست ها
            شما چه روشی رو تا الان امتحان کردین ؟

دیدگاه

ممنون نه وات مصرف کننده ها و مقدار خازن ها دقیق معلوم نیست چون اگر لامپی بسوزه و عوضش کنن معلوم نیست دقیق همون وات رو بگیرن یا نه و مشکل ساز میشه

با این حساب چطور رله مناسب رو انتخاب میکنید؟ حدود وات و جریان هم مشخص نیست؟

سلام بر شما ؛ احتمالا جزئیات کار شما متفاوته، این طور نیست؟

دیدگاه

شرمنده حق با شماس جریان که باید مشخص باشه جریان حالت پایدار مدار حداکثر 3 آمپر هست و حدود 600-700 وات میشه
                و بعضی کانال ها هم حداکثر 400 وات

جدیدترین ویرایش توسط SAEED.KH; ۱۲:۱۶ ۱۳۹۶/۰۲/۲۰.

دیدگاه

شرمنده حق با شماس جریان که باید مشخص باشه جریان حالت پایدار مدار حداکثر 3 آمپر هست و حدود 600-700 وات میشه
                  خب با این حساب خازن مجموع خیلی بزرگ میشه! من تصور میکنم برای شروع از مقاومت 10 اهم 5 وات استفاده کنید و تایم روشن شدن رله دوم رو یک ثانیه در نظر بگیرید. راستی رله استفاده شده چیه؟تعداد لامپ ها چند تاست؟ برای هر لامپ 10 میکرو خازن میشه تصور کرد. البته حد وسط رو در نظر گرفتم ؛ برای واتهای بالاتر تا 47 میکرو هم هست.
                  جدیدترین ویرایش توسط mehdi-mashreghi; ۱۲:۲۲ ۱۳۹۶/۰۲/۲۰.

دیدگاه

مشکل اصلی بنده اینه که کل قطعاتم smd هست و فضا واسه اضافه کردن خازن بزرگ ندارم
                    آیا امکان استفاده از قطعات smd برای این قضیه در سایزهای کوچک هست؟
                    یک سوال هم داشتم:
                    اگر شما محافظ یخچالها را باز کنید خبری از مدارت اسنابر یا شبه اسنابر نیس!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط leader. نمایش پست ها
                      مشکل اصلی بنده اینه که کل قطعاتم smd هست و فضا واسه اضافه کردن خازن بزرگ ندارمآیا امکان استفاده از قطعات smd برای این قضیه در سایزهای کوچک هست؟یک سوال هم داشتم: اگر شما محافظ یخچالها را باز کنید خبری از مدارت اسنابر یا شبه اسنابر نیس!!
                      ببخشید متوجه منظورتون نشدم ؛ اصلا بحث اضافه کردن خازن نیست ؛ صحبت سر اینه که چندین لامپ کم مصرف که مجموع خازنهای درون مدار یکسو کننده اونها زیاد میشه باید با رله روشن و خاموش بشن که این مطلب باعث عبور جریان بسیار بالا در لحظه استارت کنتاکت رله میشه و ایجاد جرقه شدید میکنه که کنتاکت میچسبه.

دیدگاه

برای ریموت ها رله hke 10a استفاده میکردم که جواب نداد و رفتم liming 30 آمپری از مدل کولری گرفتم که حتی خیلی زودتر از 10 امپری ها چسبید شاید به دوبار یا سه بار تحریک رله چسبید در صورتی که من این رله رو ازش به راحتی 20 امپر کشیدم زیر بار لامپ خودرویی خوب جواب داد الان هم رله 12 ولت امرون 16 امپری گرفتم که تست بگیرم و با راهنمایی شما ظاهرا از روش دو رله و مقاومت استفاده باید بکنم ببینم چی میشه

مقاومت 10 اهم 5 وات
                        نمیدونم شاید اشتباه حساب میکنم اما برای حالتی که مدار روشن هست

v=R.I 10*3=30v
                        p=30*3=90w
                        این توان رو برای یک ثانیه بدم مقاومت 5 وات زیاد نیست؟ مشکلی پیش نمیاد؟
                        و در زمان شارژ خازن که توان خیلی بیشتری رو باید تحمل کنه هر چند تایمش خیلی کمه
                        جدیدترین ویرایش توسط SAEED.KH; ۲۳:۰۸ ۱۳۹۶/۰۲/۲۰.

دیدگاه

این ادرس هم نکات جالبی رو گفتهhttp://www.ia.omron.com/product/caut...ecautions.htmlاین قسمت AC Loads and Inrush Current یک نگاه بندازیدCapacitor Approx. 20 to 50

جدیدترین ویرایش توسط SAEED.KH; ۲۳:۲۱ ۱۳۹۶/۰۲/۲۰.

دیدگاه

سلام
                            توی یک مدار قدرت دستگاه جوجه کشی قدیمی(حدود 30 سال ساخت) همین مشکل داشت بصورت متناوب از یک هفته تا حدود 3ماه رله کنتاکتش کامل جوش می خورد وتعویض میشد ما (من وبرادرم که از من با تجربه تره) دو تا رله پشت سر هم قرار دادیم (کنتاکت باز دو رله بصورت سری) کنتاکت رله دوم بصورت موازی با مقاومت 2 اهم پر وات (مقاوت را ازالمنت بخاری برقی بصورت دولا درست کردیم) موقع روشن شدن ابتدا رله اول روشن میشد برق از مقاوت عبور میکرد باعث کنترل جریان میشد بعد رله دوم عمل میکرد جریان بصورت کامل به مدار میرسید . زمان روشن شدن دو رله پشت سرهم بود یعنی وقتی رله اول عمل میکرد به رله دوم دستور میداد در حقیقت یک مدار یکی پس از دیگری دوپله بود مدار بدون مشکل چند سالیه داره کار میکنه . در ضمن مقاوت داخل وارنیش قرار دادیم وبصورت فنر دراوردیم و مدارو بستیم .اگر رله دوم دیر عمل کند مقاومت سریع می سوزد.موفق باشید.

دیدگاه

مقاومت 10 اهم 5 وات
                              نمیدونم شاید اشتباه حساب میکنم اما برای حالتی که مدار روشن هست

v=R.I 10*3=30v
                              p=30*3=90w
                              این توان رو برای یک ثانیه بدم مقاومت 5 وات زیاد نیست؟ مشکلی پیش نمیاد؟
                              و در زمان شارژ خازن که توان خیلی بیشتری رو باید تحمل کنه هر چند تایمش خیلی کمه
                              حق با شماست ؛ در صورتی که بار اول نسوزه در صورت تکرار روشن و خاموشی حتما خواهد سوخت!

از مقاومت 1 اهم شروع کنید . وات هم 5 یا 10 باشه .

این ادرس هم نکات جالبی رو گفتهhttp://www.ia.omron.com/product/caut...ons.htmlاین قسمت AC Loads and Inrush Current یک نگاه بندازیدCapacitor Approx. 20 to 50
                              من که زبانم افتضاحه ؛ چی گفته حالا؟ ظاهرا در مورد رله دو مرحله ای صحبت کردن!

نوشته اصلی توسط علیرضا 1392 نمایش پست ها
                              سلام
                              توی یک مدار قدرت دستگاه جوجه کشی قدیمی(حدود 30 سال ساخت) همین مشکل داشت بصورت متناوب از یک هفته تا حدود 3ماه رله کنتاکتش کامل جوش می خورد وتعویض میشد ما (من وبرادرم که از من با تجربه تره) دو تا رله پشت سر هم قرار دادیم (کنتاکت باز دو رله بصورت سری) کنتاکت رله دوم بصورت موازی با مقاومت 2 اهم پر وات (مقاوت را ازالمنت بخاری برقی بصورت دولا درست کردیم) موقع روشن شدن ابتدا رله اول روشن میشد برق از مقاوت عبور میکرد باعث کنترل جریان میشد بعد رله دوم عمل میکرد جریان بصورت کامل به مدار میرسید . زمان روشن شدن دو رله پشت سرهم بود یعنی وقتی رله اول عمل میکرد به رله دوم دستور میداد در حقیقت یک مدار یکی پس از دیگری دوپله بود مدار بدون مشکل چند سالیه داره کار میکنه . در ضمن مقاوت داخل وارنیش قرار دادیم وبصورت فنر دراوردیم و مدارو بستیم .اگر رله دوم دیر عمل کند مقاومت سریع می سوزد.موفق باشید.
                              سلام علی جان ؛ ممنون از نظرت ؛ همونطور که قبلا هم گفتم تایم اتصال کنتاکت رله حدود 0.1 ثانیه هست و شاید در مدار دوستمون همین تایم برای روشن شدن رله دوم کافی باشه ؛ برای اطمینان داریم 1 ثانیه در نظر میگیریم تا مطمئن بشیم خازنهای مسیر شارژ شدند.
                              در مداری که شما گفتی بار المنت هست که چون سرده اهم بسیار پایینی داره و جریان زیاد میکشه ! قضیه خازن یه کم سخت تره ولی در هر حال روش شما ساده تره ولی میترسم گرون تموم بشه برای رفیقمون! (هزینه رله ها رو میگم) اگه مهم نیست امتحان کنن.

دیدگاه

از همه دوستان ممنونم یک شنبه یک مدار تست میزنم ببینم چی میشه و ظاهرا برای لامپ led 220v این جریان لحظه ای بدتر هم میشه ؟!!!!!!!؟
                                با مقاومت 4.7 اهم شروع میکنم
                                به نظرتون با چه وسیله ای میشه جریان لحظه ار اندازه گیری کرد؟ ظاهرا با امپر متر عقربه ای میشه!!! یا کمپ ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X