اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در روشن کردن لامپ کم مصرف و چسبیدن کنتاکت های رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مشکل در روشن کردن لامپ کم مصرف و چسبیدن کنتاکت های رله

وقت بخیر شرمنده دوستان به نظرتون برای این مدل بار بهتر نیست از کنتاکتور استفاده کنم؟ کنتاکتور هم این مشکل چسبیدن برای بار لامپ کم مصرف داره؟
    گوته میگه: برای بدست اوردن چیزایی که تا حالا نداشتی، باید آدمی بشی که تا حالا نبودی

دیدگاه

سلام،من هم برای ریموت کنترل کولر آبی این مشکل رو داشتم.جالبه که رله ی موتور و سرعت بعد از قطع کردن ولتاژ بوبین نمیچسبید،ولی رله ی پمپ که خیلی کم مصرف تره میچسبید.این مشکل با رله های 12 ولت 10 آمپر که با قیمت 1000 تومن الان تو فروشگاه هست پیش اومد.وقتی که به این مشکل برخوردم هر سه رله رو با رله ی 12 ولت 10 آمپر بلند مارک HKE جایگزین کردم و دیگه اون حالت پیش نیومد.البته احتمال میدم که همین رله ها هم در طولانی مدت و بعد از استفاده مکرر،به همون سرنوشت دچار بشه.
      من همه ی نظرات رو از ابتدا تا اینجا مرور کردم ،بعضی دوستان راه حل های دادن و بعضی دیگه اون رو نفی کردن.دو تا از دوستان هم اون وسط با هم ... .
      در نهایت گفته شده که بهتره از مقاومت استفاده بشه.بنظر من در مورد لامپ کم مصرف هم گذاشتن مقاومت تو مدار کار جالبی نیست تا چه برسه برای مورد خودم که یک موتور الکتریکیه و گذاشتن مقاومت براش اصلا عملی نیست.در ضمن لامپ های کم مصرف جدید به جای فیوز،معمولا از یه مقاومت 2R2 استفاده میکنن و گذاشتن یک مقاومت دیگه کار درستی نیست و باعث میشه ولتاژ تغذیه لامپ افت کنه و باعث کاهش عمرش بشه.
      دوستی که گفتن از کنتاکتور استفاده کنم:معلومه که در صورت استفاده از کنتاکتور این مشکل حل میشه ولی خوب شما باید حساب کنید اصلا بصرفه هست که یه کنتاکتور برای لامپ استفاده بشه.در ضمن بحث فضایی که اشغال میکنه هم مطرحه.شما اگه هزینش براتون مهم نیست از رله های شیشه ای OMRON که تو تابلو های برق برای مدارات فرمان بکار برده میشه ،میتونید استفاده کنید ولی بنظر خودم اگه راه حلش رو پیدا کنیم همین رله های معمولی باید جواب بده چون نه لامپ و نه پمپ کولر در نهایت بیشتر از 3 یا 4 آمپر جریان نمیکشه.
      جدیدترین ویرایش توسط M16A2; ۱۱:۱۸ ۱۳۹۶/۰۳/۰۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M16A2 نمایش پست ها
        سلام،من هم برای ریموت کنترل کولر آبی این مشکل رو داشتم.جالبه که رله ی موتور و سرعت بعد از قطع کردن ولتاژ بوبین نمیچسبید،ولی رله ی پمپ که خیلی کم مصرف تره میچسبید.این مشکل با رله های 12 ولت 10 آمپر که با قیمت 1000 تومن الان تو فروشگاه هست پیش اومد.وقتی که به این مشکل برخوردم هر سه رله رو با رله ی 12 ولت 10 آمپر بلند مارک HKE جایگزین کردم و دیگه اون حالت پیش نیومد.البته احتمال میدم که همین رله ها هم در طولانی مدت و بعد از استفاده مکرر،به همون سرنوشت دچار بشه.
        سلام بر شما ؛ به نکته مهمی اشاره کردید " بی کیفیت بودن اغلب رله ها " ولی خب در بارهای خازنی این مشکل با رله های آمپر بالای مرغوب هم پیش خواهد اومد.
        در نهایت گفته شده که بهتره از مقاومت استفاده بشه.بنظر من در مورد لامپ کم مصرف هم گذاشتن مقاومت تو مدار کار جالبی نیست تا چه برسه برای مورد خودم که یک موتور الکتریکیه و گذاشتن مقاومت براش اصلا عملی نیست.در ضمن لامپ های کم مصرف جدید به جای فیوز،معمولا از یه مقاومت 2R2 استفاده میکنن و گذاشتن یک مقاومت دیگه کار درستی نیست و باعث میشه ولتاژ تغذیه لامپ افت کنه و باعث کاهش عمرش بشه.
        کاملا حق با شماست ؛ اصلا دقت نکرده بودم که لامپ کم مصرف در لحظه استارت جریان زیادی برای تولید ولتاژ احتراق حباب نیاز داره و در صورت کم بودن ولتاژ به دلیل خارج شدن ترانزیستورها از حالت اشباع باعث داغ شدن اونها خواهد شد که تکرار اون امکان سوختن مدار بالاست رو زیاد میکنه.در این مقوله بهترین مدل لامپ کم مصرف که میشه استفاده کرد اونهایی هست که مجهز به PTC هستند و یه تایم حدود یک تا دو ثانیه برای روشن شدن لازم دارند و با وجود اونها مدار ما تا دو ثانیه اول جریان کشی کمی خواهد داشت و قرار دادن مقاومت ذکر شده در تاپیکهای قبلی ایجاد مشکل نمیکنه.
        دوستی که گفتن از کنتاکتور استفاده کنم:معلومه که در صورت استفاده از کنتاکتور این مشکل حل میشه ولی خوب شما باید حساب کنید اصلا بصرفه هست که یه کنتاکتور برای لامپ استفاده بشه.در ضمن بحث فضایی که اشغال میکنه هم مطرحه.شما اگه هزینش براتون مهم نیست از رله های شیشه ای OMRON که تو تابلو های برق برای مدارات فرمان بکار برده میشه ،میتونید استفاده کنید ولی بنظر خودم اگه راه حلش رو پیدا کنیم همین رله های معمولی باید جواب بده چون نه لامپ و نه پمپ کولر در نهایت بیشتر از 3 یا 4 آمپر جریان نمیکشه.

دیدگاه

سلام دوستان خوب اگر مقاومت بگذاریم عمر لامپ کم میشه پس باید حذفش کنیم که با روش دو رله میشه و فکر میکنید بازم عمر لامپ کم میشه؟
          کنتاکتورم که هم فضا میگیره هم قیمتش بالاس
          به نظرتون استفاده از ntc چطوره چند تا رو با هم سری و موازی کنیم بازم عمر لامپ کم میشه؟
          استفاده از رله خوب هم فکر نکنم عمر زیادی بکنه جریان اولیه بین 10 تا 20 برابر با توجه به جنس لامپ میره بالا یعنی مداری که 3 امپر میکشه توی بدترین حالت زمان استارت میتونه 60 امپر بکشه که رله omron 16a هم میچسبه
          ssr چطوره؟

این مشکل برای لامپ های led هم وجود داره
          جدیدترین ویرایش توسط SAEED.KH; ۲۰:۰۹ ۱۳۹۶/۰۳/۰۲.
          گوته میگه: برای بدست اوردن چیزایی که تا حالا نداشتی، باید آدمی بشی که تا حالا نبودی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAEED.KH نمایش پست ها
            سلام دوستان خوب اگر مقاومت بگذاریم عمر لامپ کم میشه پس باید حذفش کنیم که با روش دو رله میشه و فکر میکنید بازم عمر لامپ کم میشه؟
            کنتاکتورم که هم فضا میگیره هم قیمتش بالاس
            به نظرتون استفاده از ntc چطوره چند تا رو با هم سری و موازی کنیم بازم عمر لامپ کم میشه؟
            استفاده از رله خوب هم فکر نکنم عمر زیادی بکنه جریان اولیه بین 10 تا 20 برابر با توجه به جنس لامپ میره بالا یعنی مداری که 3 امپر میکشه توی بدترین حالت زمان استارت میتونه 60 امپر بکشه که رله omron 16a هم میچسبه
            ssr چطوره؟

این مشکل برای لامپ های led هم وجود داره

سلام برشما ؛
            به نظر من همون روشی که جناب "علیرضا 1392" فرمودن استفاده کنید
            به این ترتیب که رله اول مقاومت رو برقرار کنه و به محض برقرار کردن اتصال مقاومت ، رله دوم رو فرمان بده ؛ اینجا فقط یه تاخیر داریم که مال رله دوم میشه ( زمان بین فرمان به بوبین تا اتصال کنتاکت) اینجوری فکر میکنم اشکالی پیش نیاد. امیدوارم زمانش کافی باشه.

دیدگاه

ممنون روشی برای بدست اوردن و محاسبه مقاومت که باید استفاده کنم نیست؟ میدونم مقاومت در حد اهم باید بگذارم اما چند اهم و به چه روشی محاسبه کنم نمیدونم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAEED.KH نمایش پست ها
                ممنون روشی برای بدست اوردن و محاسبه مقاومت که باید استفاده کنم نیست؟ میدونم مقاومت در حد اهم باید بگذارم اما چند اهم و به چه روشی محاسبه کنم نمیدونم
                سلام بر شما
                از اونجایی که تایم رله ، مقدار خازن مدار و جریان مصرفی اولیه مشخص نیست باید تست عملی انجام بدین.
                از 5 اهم 5 وات شروع کنید ، با رله های معمولی که 1500 تومنیه امتحان کنید.

دیدگاه

شما حتما باید از رله استفاده کنید؟؟؟؟؟
                  چرا از
                  MOC3020
                  استفاده نمیکنید؟؟؟

خودش برای انواع بارها مدار ارائه داده
                  من جواب گرفتم
                  ! Life doesn't get easier , you just get stronger

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amirlopez نمایش پست ها
                    شما حتما باید از رله استفاده کنید؟؟؟؟؟
                    چرا از
                    MOC3020
                    استفاده نمیکنید؟؟؟

خودش برای انواع بارها مدار ارائه داده
                    من جواب گرفتم
                    سلام
                    این که فقط یه اپتوکوپلر برای ترایاکه، بعید میدونم بتونه مشکل بارهای خازنی رو حل کنه.
                    به نظر من از moc3063 استفاده کنید بهتره،چون تشخیص عبور از صفر رو داره.
                    [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
                    [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
                    [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
                    [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
                    صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza0506 نمایش پست ها
                      بعید میدونم بتونه مشکل بارهای خازنی رو حل کنه.
                      یعنی فقط برای بارهای سلفی و مقاومتی کاربرد داره؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amirlopez نمایش پست ها
                        یعنی فقط برای بارهای سلفی و مقاومتی کاربرد داره؟؟
                        اپتوکوپلر فقط یه ایزوله کننده هست و ربطی به بار نداره.که ای سی های سری moc هم فقط اپتوکوپلر برای ترایاک هستند.
                        این ترایاکه که ممکنه با بار خازنی یا سلفی مشکل پیدا کنه که بستگی به نوع ترایاک داره.
                        با این حال اگر با بار خازنی (و یا سلفی)مشکل داشته باشه یکی از راه هاش اینه که موقع عبور از صفر سیگنال، ترایاک رو روشن کنیم،اینطوری جریان لحظه ای نخواهیم داشت.
                        [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
                        [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
                        [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
                        [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
                        صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza0506 نمایش پست ها
                          اپتوکوپلر فقط یه ایزوله کننده هست و ربطی به بار نداره.
                          بله بله ...
                          درسته حق با شماست
                          فراموش کردم...
                          ممنون از یادآوری

دیدگاه

سلام دوستان
                            سوالی داشتم که فکر میکنم به این مبحث مرتبطه.من میخوام با میکرو لامپ مهتابی رو کنترل کنم،آیا مهتابی ها بار سلفی هستند و اصولا باید نکات خاصی که در اینجا مطرح شد برای رله آنها نیز در نظر گرفت؟ مهتابی ها 40 وات هستند و 20 عدد در 10 فریم 2 تایی هستند.چه رله و مداری پیشنهاد میدهید.ممنون

دیدگاه

سلام
                              دوستان کسی مشکل را حل نکرد ؟؟؟

اگه از این رله ای 30 امپری که توی فروشگاه سایت هم موجوده بذاریم باز هم مشکل هست ؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeedel نمایش پست ها
                                سلام
                                دوستان کسی مشکل را حل نکرد ؟؟؟

اگه از این رله ای 30 امپری که توی فروشگاه سایت هم موجوده بذاریم باز هم مشکل هست ؟؟؟؟
                                رله مشکی liming که اصلا حرفشم نزن من برای این کار استفاده کردم سوخت سفید ها nt90بهتره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X