اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شمارنده اعداد اول؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : شمارنده اعداد اول؟

سلام
    اگه مهندس مستقیمی اجازه دهند منم راهنمایی کنم

اضافه شده در تاریخ :
    یه سوال
    واقعا این مدار به چه درد می خوره :-?
    پروژه برداشتین اینو؟
    برد جوجه کشی:
    مطالعه پست 1 (حتما مطالعه کنید)

مطالعه پست 2 (برای مطلع شدن از تغییرات برنامه مطالعه کنید)

دانلود

توجه:
    این برد نیمه صنعتی و خانگی هست...
    برای صنعتی شدن حتما برد مخصوص خودتون رو بزنید...

آی دی کانال تلگرامی مربوط به برد جوجه کشی : electr0o0nic@

دیدگاه

سلام بله پروژه هست اما توش ماندم راهنماییم میکنین؟
      @ *.*.*619*.*.*.@

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.390

دیدگاه

آقا هرکی میتونه راهنمایی کنه، تاپیک به اسمم سند نخورده!! :mrgreen:
        نوشته اصلی توسط masuod619
        منظورتون اینکه جدول صحت را بکشم بعد باینری های مربوط به عدد اول را پیدا کنم وبعد با گیت های منطقی and وnot پیاده کنم خوب این مدار را چطوری میشه در سون سگمنت نمایش داد؟ سوال من در اینجاست؟
        مداری که شما تا اینجا باید پیاده کنین،با گیت های AND و NOT هست، که اون 25 تا عدد اول رو بشه تو خروجی هر کدوم از اون گیت های AND داشته باشیم.
        نقشه ی اون مدار رو اینجا بذارین.
        الان باید مداری داشته باشیم که وقتی ورودی 2 باشه، گیت AND اول فعال بشه، 3 بدیم، گیت دومی، 5 بدیم، گیت سومی و...
        حداقل کاری که میتونین فعلا انجام بدین، این نقشه رو بکشین و اینجا قرار بدین.
        ساخت این مدار رو که بعید میدونم بخوان! شبیه سازی میخوان؟

دیدگاه

ببخشید چطور میتونم عکس را بزارم ؟
          @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
            آقا هرکی میتونه راهنمایی کنه، تاپیک به اسمم سند نخورده!! :mrgreen:
            ببخشید راهنمایی من یکم پیشرفته هست ممکنه دیگه چیزی یاد نگیرن
            متاسفانه شما گفتین چیکار کنن ولی انجام نمی دن
            نمی دونم تنبلی می کنند یا نه
            تلاشتون رو بکنید اگه نشد آخرش من یه کمکی می کنم :twisted:
            اگه من راهنمایی کنم چیزی یاد نمی گیرید
            برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

نحوه عکس گذاشتن تو پست را یاد میدید؟
              @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

ببخشید چطور میتونم عکس را بزارم ؟
                تو یه سرویس پلود عمومی فایل مثل www.picofile.com ثبت نام کنین و فایل رو اونجا پلود کنین.آدرسش رو اینجا قرار بدین.
                نوشته اصلی توسط mohammad...
                ببخشید راهنمایی من یکم پیشرفته هست ممکنه دیگه چیزی یاد نگیرن
                متاسفانه شما گفتین چیکار کنن ولی انجام نمی دن
                نمی دونم تنبلی می کنند یا نه
                تلاشتون رو بکنید اگه نشد آخرش من یه کمکی می کنم :twisted:
                اگه من راهنمایی کنم چیزی یاد نمی گیرید
                سعی میکنم ماهیگیری یاد بدم، تا تحویل دادن ماهی!

دیدگاه

من این مدار کشیدم البته تا 17 هست همش را کشیدم اینم ادرسشhttp://s5.picofile.com/file/8155703034/Photo0759.jpg
                  @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

من این مدار کشیدم البته تا 17 هست همش را کشیدم اینم ادرسشhttp://s5.picofile.com/file/8155703034/Photo0759.jpg
                    وقتی میخواین عکس بذارین، آدرس اون عکس رو مابین کد "اضافه کردن عکس" یعنی
                    کد:
                     [img][/img]
                    بذارین تا عکس نمایش داده بشه.
                    اینطوری:

خب مرحله ی بعدی یه خورده پیچیده میشه. تا اینجا خیلی سعی کردم تا ساده بگم،ولی واسه این قسمتش، ساده تر از این نمیشه!
                    گفتین تعداد اعداد اول 25 تا هست؟ پس باید مداری طراحی بشه با 25 تا ورودی و خروجی برای دو سون سگمنت برای رقم یکان و دهگان
                    یه چیزی همین الان به ذهنم خطور کرد!
                    قبلش چندتا سوال، 1-شما این مدار رو میخواین تو پروتئوس تست کنین؟ اگه آره، 2-چطور یه عدد دو رقمی رو تو سون سگمنت نشون میدن؟ میخوام از این مداری که طراحی کردین، به عنوان یه Enable برای نشون دادن اعداد استفاده کنین.

دیدگاه

سلام بله میخوام در یک برنامه ساده مثل ewb پیاده کنم بعد بصورت عملی در برد بورد کار کنم والله با توسط دو ای سی 7447 و دو ای سی 74293 یک مدار کشیدم که 0 تا 99 را میشماره منتهی اقه این مداری که میگن چطور میشه در مدار خودم پیاده سازی کرد تا اعداد اول را بشمارد؟ اینم مداری که کشیدم 0تا 99 را بصورت صعودی میشمارد
                      @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

سلام بله میخوام در یک برنامه ساده مثل ewb پیاده کنم بعد بصورت عملی در برد بورد کار کنم والله با توسط دو ای سی 7447 و دو ای سی 74193 یک مدار کشیدم که 0 تا 99 را میشماره منتهی اقه این مداری که میگن چطور میشه در مدار خودم پیاده سازی کرد تا اعداد اول را بشماردا ینم مدار شمارنده صعودی 0 تا 99[img][/http://s5.picofile.com/file/8155808176/Photo0761.jpg]
                        مهندس این نرم افزار ewb شبیه سازی هم داره مثلا میشه رو سون سگمنت نمایش داد؟
                        ببین برای طراحی اینگونه مدارات طرح های مختلفی هست مثلا می تونی هم از دیکدر استفاده کنی و هم از همین شمارنده خودت
                        شمارنده خودتو از 0 تا 24 محدود کن(با گیت های منطقی) به این صورت که اگه شمارش به 24 رسید دوباره برگرده به صفر
                        بعد وقتی شمارش رو عدد صفره شما تعریف می کنی که اگه شمارش من 0 شد عدد 2 رو به صورت bcd نمایش بده البته با گیت های منطقی باید اینجا رو پیاده سازی کنی
                        اینجور مدارات یکم حجیم میشن من موندم چطور می خوای عملی ببندیش
                        برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

آره راستش وقتی برنامه نویسی به اون سادگی هست کسی سراغ گیت های منطقی نمیره من دقیقا نمیدونم تو این مدار خودم باید چه جیزی استفاده کنم تا اعداد اول را بشمارد ضرب کننده مقایسه گر جمعگر ؟ و... واما اقه دونستم که چه مداری استفاده کنم به کدام پایه های ای سی باید وصل کرد؟ دوستان چون رشته تخصصی من نیست زیاد سر در نمیارم لطفا به زبان ساده تر راهنمایی کنید ممنون
                          @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

اول از همه از مهندس مستقیمی معذرت می خوام که می پرم وسط بحثشون
                            بعد طرح من یه خورده با طرح مهندس مستقیمی فرق می کنه
                            ولی بیشتر هدف من آشنایی با گیت های منطقی هست چون اونطور که من دیدم اصلا نمیدونین چطور و کجا از گیت های منطقی استفاده کنید
                            اول از همه یه سوال دارم می دونید گیت های and,or,nor,xor,not,xnor چیه؟ کارایی که انجام میدن بلدی مثلا جدول صحت گیت or,and,not رو بلدی؟
                            خوب فرض میکنیم که شما اینا رو بلدین بنابراین من یه شمارنده 0 تا 15 به صورت باینری آوردم که امیدوارم تو درک این مسئله بهتون کمک کنه
                            عکس زیر رو ببین

این یک شمارنده هست که قابلیت ریست شمارش صعودی و نزولی و لود عدد رو داره
                            اون کادر قرمز رنگ یعنی همون پایه های q0 تا q3 خروجی ها هستند یعنی اینکه در مرحله ی اول استارت عدد 1 که باینریش میشه 0001 در مرحله ی دوم میشه عدد 2 که باینریش میشه 0010 و الی آخر
                            اما مشکلی که اینجا هست اینه که این آی سی فقط می تونه تا 15 بشماره نه تا 99!
                            که این خودش مشکله پس ما باید یه کاری کنیم که تا 99 بشماره
                            حالا چطوری؟
                            بله یکی دیگه از همین آیسی میاریم و اسمشو میزاریم دهگان یعنی آی سی اولی یکان و آی سی دومی دهگان میشه
                            حالا میاییم با همین گیتای منطقی and , or , not یه مداری طراحی می کنیم و وصل می کنیم به خروجی آی سی اولی که اگه شمارش به 10 برسه یدونه با آی سی دومی اضافه کنه و آی سی اولی رو ریست کنه و نذاره بیشتر از 10 بشماره
                            اگه بتونی تا اینجا درک کنی یکمی از راه رو اومدی
                            برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

خوب میتونیم از گیت and استفاده کنیم معادل باینری عدد 10 "1010"هست پس یکی از پایه Q1 ویکی از پایه Q4 'ها گرفته وبه ورودی and میبریم وخروجی and را برای ریست شدن به کدام پایه وصل میکنیم؟وهمچنین چطوری یه دونه به ای سی دومی اضافه کنه تا اینجا درست گفتم؟
                              @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

خوب میتونیم از گیت and استفاده کنیم معادل باینری عدد 10 "1010"هست پس یکی از پایه Q1 ویکی از پایه Q4 'ها گرفته وبه ورودی and میبریم وخروجی and را برای ریست شدن به کدام پایه وصل میکنیم؟وهمچنین چطوری یه دونه به ای سی دومی اضافه کنه تا اینجا درست گفتم؟
                                ببخشید یکم دیر شد ولی اگه زود زود جواب بدین منم قول می دم زود زود جواب بدم
                                ببینید برای اینکه نزارید ای سی بیشتر از 10 بشماره همونطور که خودت گفتی باینری عدد 10 رو از خروجی می گیریم و میدیم به یه and که اگه خروجی 10 شد خروجی and یک بشه و بعد از اون صفر شه
                                اما چطور آی سی رو ریست کنیم که بیشتر از ده نشماره
                                تو آی سی بالایی یه پایه ی MR هست که اگه این پایه دائم رو صفر باشه عمل شمارش انجام میشه و اگه یک شه باعث میشه که آی سی ریست شه و از اول شروع به شمارش شه
                                اما وقتی که آی سی یک رو ریست می کنیم باید یدونه به آی سی دوم اضافه شه که همون دهگان ای سی هست
                                چطوری؟
                                خوب اون پایه ی up پس برا چیه از همون خروجی and علاوه بر اینکه به MR آی سی یک میدیم به up آی سی دوم هم میدیم که عمل شمارش انجام میشه :nerd:
                                شما این قسمت رو طراحی کنین :read:
                                برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X