اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شمارنده اعداد اول؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : شمارنده اعداد اول؟

نوشته اصلی توسط masuod619
    سلام آقا شاهرخ, این مداری هست که باید به a b c دستی اعداد بدیم من میخوام با کلاک پالس باشه نه دستی؟
    سلام.
    بله تو این مدار دستی پالس میدیم.
    اونجوری باید از هر روشی که میشه استفاده کنین تا سیگنالها به صورت شمارشی اعمال بشه. روش پیشنهادی من استفاده از چندتا فلیپ فلاپ و ساخت شمارنده ی آسنکرون هست.البته با خود پروتئوس هم میشه اینکار رو کرد (فکر کنم با Pattern Generator ) ولی من بلد نیستم باهاش کار کنم. :redface:

دیدگاه

آقا شاهرخ به pm هم جواب بدین.
      @ *.*.*619*.*.*.@

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.390

دیدگاه

سلام
        ولی خداییش مدیونین اگه سعی نکنین بفهمین چی به چیه

دانلود شمارنده اعداد اول بین 0 تا 100 با پرتیوس

موفق باشید :smile:
        برد جوجه کشی:
        مطالعه پست 1 (حتما مطالعه کنید)

مطالعه پست 2 (برای مطلع شدن از تغییرات برنامه مطالعه کنید)

دانلود

توجه:
        این برد نیمه صنعتی و خانگی هست...
        برای صنعتی شدن حتما برد مخصوص خودتون رو بزنید...

آی دی کانال تلگرامی مربوط به برد جوجه کشی : electr0o0nic@

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad...
          سلام
          ولی خداییش مدیونین اگه سعی نکنین بفهمین چی به چیه

دانلود شمارنده اعداد اول بین 0 تا 100 با پرتیوس

موفق باشید :smile:
          محمدجان دست شما درد نکنه. خیلی خیلی تمیز و جالب کار کردی. واقعا لذت بردم. :nerd: هرکاری کردم دیدم نمیتونم فقط به کلید تشکر بسنده کنم! :rolleyes:
          خدا وکیلی از من با سلیقه تر کار کردی! :applause:
          دوستان ازتون میخوام که در اولین فرصت تحلیلتون در مورد این مدار رو ارائه بدین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
            محمدجان دست شما درد نکنه. خیلی خیلی تمیز و جالب کار کردی. واقعا لذت بردم. :nerd: هرکاری کردم دیدم نمیتونم فقط به کلید تشکر بسنده کنم! :rolleyes:
            سلام آقا شاهرخ در مورد جدول صحت یه توضیح بدین بر اساس bcd چیدن؟ یا چطور ممنون میشم راهنمایی کنید؟
            @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

سلام آقا شاهرخ در مورد جدول صحت یه توضیح بدین بر اساس bcd چیدن؟ یا چطور ممنون میشم راهنمایی کنید؟
              جدول صحت همون جدول صحت معمولی خودمون هست.ولی برای اینکه خلاصه بشه؛ اومدن جاهایی که خروجی صفر باید بشه،حذف کردن و فقط خروجی های مربوط به سطری که عدد اول هست، رو گذاشتن باقی مونده.

دیدگاه

ولی فرق داره در زیر q ها اعداد اول را بصورتbcd نوشتن ,ولی زیر a b c .. نمیدونم با چی نوشتن؟ :cry2:

اضافه شده در تاریخ :
                abcdef هم bcdهست خواستن شمارنده را تا 25 در بیارن اما یه اشکال کوچولو داره عدد 23 را لحاظ نکردن که شده 24 با 25 ردیف میشد
                @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

ولی فرق داره در زیر q ها اعداد اول را بصورتbcd نوشتن ,ولی زیر a b c .. نمیدونم با چی نوشتن؟ :cry2:
                  یه طرف شمارنده س که به تعداد اعداد اول شمارش میکنه، یه طرف هم خروجی مدار هست که داره اعداد اول رو تولید میکنه. A,B,C,... شمارنده هستن. Q0 , Q1 و... هم خروجی هستن که عدد اول ایجاد میکنن.دقت کنی سطر اول 2 هست، بعد3 ، 5 ، 7 ، 11 ، 13 و...

دیدگاه

الان چطوری عبارات منطقی را در بیارم ؟مثلا در جای که Q1 یک میشه بنویسم 'a'b'c'd'e'f درسته ,کلا جاهای که q1 در آن یک هست اینجوری بنویسم؟ و برای بقیه نیز این کار را انجام دهم درسته؟یا غلط؟
                    @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                      سلام
                      آقای مستقیمی نه زیادم با سلیقه نیست من که نتونستم بیشتر از اون ساده سازیش کنم :cry:
                      شما لطف دارین
                      منم از شما تشکر می کنم :job:

اضافه شده در تاریخ :

اضافه شده در تاریخ :
                      abcdef هم bcdهست خواستن شمارنده را تا 25 در بیارن اما یه اشکال کوچولو داره عدد 23 را لحاظ نکردن که شده 24 با 25 ردیف میشد
                      سلام
                      خوب چه عجب پس دارین تحلیل می کنین :smile:
                      ببین هر عددی که ببینی یعنی تمامی صفر و یک ها از a تا f و از q0 تا q7 همشون bcd هستند bcd یعنی اینکه اگه ما 8 تا بیت داشتیم و بهمون بگن که این 8 بیت bcd هستن شما باید این 8 بیت رو 4 تا 4 تا جدا کنید اگه 6 تا هم بودند بازم باید از سمت راست چهارتا جدا کنی و برای اخری که دوتا می مونه یه دوتا صفرم از سمت چپ بهش اضافه می کنی میشه 4 تا
                      حالا اون چهار تایی که جدا کردی باید معادل دهدهیش رو بدونی تا بتونی بقیه رو انجام بدی
                      مثلا اگه ما 6 تا بیت به این صورت داشتیم 100011 اول از سمت راست چهارتا جدا می کنیم میشه 10,0011
                      پس عدد اولی میشه 3 و عددی هم که واسه دومی میمونه میشه 2 البته می تونی اون دوتا صفر رو هم نزاری ولی اگه تمرکزت به هم بریزه می تونی بزاری بیشتر برای تکین مغز خودت
                      حالا این دوتا رو کنار هم قرار میدیم میشه 23
                      برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

الان چطوری عبارات منطقی را در بیارم ؟مثلا در ردیف اول که Q1 یک میشه بنویسم 'a'b'c'd'e'f درسته ,کلا جاهای که Q1 هست معادل abcdef ان را بنویسم؟ و برای بقیه نیز این کار را انجام دهم درسته؟یا غلط؟ این سوال اولم هست ,سوال دومم اینکه یه توضیح درباره محدود کردن شمارنده تا 23 را بگین؟از and هشت ورودی سر در نیاوردم؟ از and چهار ورودی سر در آوردم که وقتی خروجی عددباینری 0110, یعنی دهدهی 5 میشه خروجی یکان ریست شده و به دهگان یک پالس اعمال میشود اما از and هشت ورودی سر در نیاوردم که جیکار میکنه :-? محمد جان راهنمایی کنید؟ممنون
                        @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

الان چطوری عبارات منطقی را در بیارم ؟مثلا در جای که Q1 یک میشه بنویسم 'a'b'c'd'e'f درسته ,کلا جاهای که q1 در آن یک هست اینجوری بنویسم؟ و برای بقیه نیز این کار را انجام دهم درسته؟یا غلط؟ این سوال اولم هست سوال دومم اینکه یه توضیح درباره محدود کردن شمارنده تا 23 را بگین؟از and هشت ورودی سر در نیاوردم :-S
                          اول ببخشید که اون عدد 23 جا افتاده چون من از سایتی که اعداد اول رو دانلود کردم عدد 23 توش نبود و الان که سرچ کردم دیدم حق با شماست پس الان اعداد اول 25 تا هستند
                          اما شما میای که تابع خروجی Q1 رو بدست بیاری پس بدین صورت عمل می کنی:
                          شما با صفر ها کاری نداری فقط سر و کارت با یک هاست هر کجا یک دیدی میری قشنگ A تا F رو می نویسی منتها
                          برای متغیری که صفر هست پریم یا نات میزاری ولی برای متغیری که یک هست نات یا پریم نمیزاری
                          مثلا اگه متغیر A عدد یک هست خود A رو می نویسی ولی اگه متغیر A صفر باشه باید بنویسی 'A
                          این عکس رو ببین من یه تابع شو بدست آوردم

که یکی از توابع Q1 میشه:
                          'ABC'D'E'F
                          اما این تنها یکیشه و باید کلیه یک ها رو بدست بیاری بعد با هم جمع کنی
                          مثلا اگه کلا Q1 سه تا یک داشته باشه در نهایت میشه (البته بر فرض)
                          Q1=ABCDEF+A'C'E'F+A'BCDE
                          خوب برای رسم خروجی Q1 راهکار هایی برای ساده سازی هست مثلا می تونی از جدول کارنو یا روش فاکتور گیری استفاده کنی یا روش های دیگر که من از روش فاکتور گیری استفاده کردم
                          فرض کنیم دیگه Q1 بیشتر از اون ساده نمیشه و می خواییم که رسمش کنیم با مدار های منطقی
                          از سمت چپ اولین جمله چند تا متغیر داره خوب می بینیم که 6 تا متغیر داره بعد از کجا بفهمیم که باید گیت AND بیاریم یا گیت OR اگه گیت ها رو مطالعه کرده باشی به سادگی می فهمی که منظور از AND همون ضرب هست و منظور از جمع همون OR هست مثلا این جمله ABCDEF یک جمله ای هست که همشون به هم ضرب شدند یا به هم AND شدند ولی این جمله A+B+C+D با هم جمع یا OR شدند خوب گیت NOT چیه اصلا کجا ازش استفاده میشه؟
                          گیت نات هم اگه یه متغیر A داشته باشیم و بدیم به ورودی یک گیت نات در خروجیش می تونیم 'A رو برداریم پس من وقتی می خوام Q1 رو رسم کنم اول متغیر هاش رو می بینم که با همون تعداد ورودی گیت AND بیارم البته اگه شش تا متغیر داشتیم و تو پرتیوس گیت AND شش ورودی نبود می تونی از 7 یا 8 ورودی استفاده کنی منتها پایه های اضافی رو به مثبت 5 ولت بدی
                          پس نگاه کن عکس زیر رو من Q1 رو رسم کردم
                          البته شما ابتدا تمامی AND ها رو رسم می کنید سپس همه رو با هم جمع می کنید ولی من که OR بیشتر از دو ورودی تو پروتیوس ندیدم برای همین تو دو مرحله جمع کردم فرقی هم نمی کنی ابتدا دو تا بالایی رو جمع کنی یا ابتدا پایینیا رو

Q1=ABCDEF+A'C'E'F+A'BCDE

اون عدد 23 که جا افتاده خواست خدا بوده که خودت دنبال چاره اش باشی :twisted:

برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

محمد جان در آن حد هم نیستم که گیت ها را هم نشناسم ولی بازم ممنون واسه خاطر راهنماییت یه توضیح درباره محدود کردن شمارنده تا 23 را بگین؟از and هشت ورودی سر در نیاوردم؟ از and چهار ورودی سر در آوردم که وقتی خروجی عددباینری 0110, یعنی دهدهی 5 میشه خروجی یکان ریست شده و به دهگان یک پالس اعمال میشود اما از and هشت ورودی سر در نیاوردم که جیکار میکنه :-? محمد جان راهنمایی کنید؟ممنون
                            @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad...
                              ...ولی من که OR بیشتر از دو ورودی تو پروتیوس ندیدم ...
                              تو پروتئوس بزرگ بنویسین OR بعدش هم آندرلاین بذارین یعنی _OR ؛ گیتهای OR با تعداد ورودی 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 10 - 12 - 14 - 16 رو میتونین ببینین. :rolleyes:

محمد جان در آن حد هم نیستم که گیت ها را هم نشناسم ولی بازم ممنون واسه خاطر راهنماییت یه توضیح درباره محدود کردن شمارنده تا 23 را بگین؟از and هشت ورودی سر در نیاوردم؟ از and چهار ورودی سر در آوردم که وقتی خروجی عددباینری 0110, یعنی دهدهی 5 میشه خروجی یکان ریست شده و به دهگان یک پالس اعمال میشود اما از and هشت ورودی سر در نیاوردم که جیکار میکنه :-? محمد جان راهنمایی کنید؟ممنون
                              تو شمارنده، هر وقت به ورودی ریست پالس اعمال بشه، شمارش صفر میشه. قبول؟ خب حالا میایم باینری عدد دلخواهمون رو که میخوایم شمارش به اون عدد محدود بشه،استخراج میکنیم. بعدش اون عدد معادل رو به گیت AND وصل میکنیم، به نحوی که وقتی به اون عدد رسید، خروجی AND یک بشه. پس باید برای صفرهای اون معادل باینری، یه گیت NOT هم اضافه بکنیم. خب حالا همه چی حاضر هست؛ وقتی رسید به عدد مثلا 25 ، خروجی گیت AND یک میشه و شمارنده ریست میشه.

دیدگاه

میتونیم بجای ای سی 74193 ,74192 استفاده کنیم؟همان نتایج را میده؟
                                @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X