اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شمارنده اعداد اول؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : شمارنده اعداد اول؟

نمیشه از ای سی دیقه استفاده کنیم چون در ewb ای سی74193 وجود ندارد اگه اره نام ببرید تشکر
    مثلا از ای سی 74192 استفاده کنیم؟
    @ *.*.*619*.*.*.@

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.390

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masuod619
      نمیشه از ای سی دیقه استفاده کنیم چون در ewb ای سی74193 وجود ندارد اگه اره نام ببرید تشکر
      مثلا از ای سی 74192 استفاده کنیم؟
      دوست عزیز می تونی استفاده کنی مشکلی نداره اما این ای سی 0 تا 9 رو میشماره
      این مشکلی ایجاد نمی کنه بلکه بهترم هست چون مدار دیگه نمی خواد تا واسطه شه یکی به دهگان آی سی دومی اضافه کنی بلکه باید از پایه ی tcu آی سی یه نات بگیری و بدی به up دومی اگه متوجه نشدی بگو بیشتر توضیح بدم

اضافه شده در تاریخ :
      فقط یه سوال!!!
      اگه ewb شبیه سازی داره پایه ی tcu رو چک کن ببین وقتی که شمارش به عدد 9 میرسه و می خواد این پایه فعال شه هم زمان فعال می شن یا نه
      مثلا تو پرتیوس اونطوری نیست یعنی اینکه وقتی که خروجی رو عدد 9 هست پایه ی tcu فعال میشه سپس خروجی رو صفر می کنه
      که این یه مشکل می تونه باشه
      برد جوجه کشی:
      مطالعه پست 1 (حتما مطالعه کنید)

مطالعه پست 2 (برای مطلع شدن از تغییرات برنامه مطالعه کنید)

دانلود

توجه:
      این برد نیمه صنعتی و خانگی هست...
      برای صنعتی شدن حتما برد مخصوص خودتون رو بزنید...

آی دی کانال تلگرامی مربوط به برد جوجه کشی : electr0o0nic@

دیدگاه

خوب تقریبا فهمیدم چیکار کنم برای
        نمایش اعداد اول باید چیکار کنم؟برای اینکه بتونم در 25 توقفش کنم و از صفر شروع شه مدار زیر را که باینری 25 "11001" هست چیکار کنم؟شد 5 بیت بیت پنجم را از کجا به گیت مورد نظر بدم؟ oo:
        @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

خوب تقریبا فهمیدم چیکار کنم برای
          نمایش اعداد اول باید چیکار کنم؟برای اینکه بتونم در 25 توقفش کنم و از صفر شروع شه مدار زیر را که باینری 25 "11001" هست چیکار کنم؟شد 5 بیت بیت پنجم را از کجا به گیت مورد نظر بدم؟ oo:
          اعداد اول زیر 100 بیست و چهار تا هستند نه 25 تا
          بنابراین شمارش از صفر شروع میشه یعنی در واقع وقتی ای سی روی عدد صفر هست باید عدد 2 نمایش داده شه و اگه آی سی به 23 رسید عدد 97 باید نمایش داده شه و وقتی شمارش به 24 رسید باید دوبار صفر کرد

اما من برای چی پس می گم که از دو تا ای سی استفاده کن یکی یکان و دیگری دهگان
          وقتی شما از دوتا ای سی شروع به شمارش می کنید وقتی که عدد به 24 رسید بدین صورت میشه
          خروجی آی سی یک یا همون یکان میشه 0100 و خروجی دومی میشه 0010
          یعنی خروجی به صورت bcd هست اگه حساب کنی و این دوتا رو پیش هم بزاری میشه 24
          حالا دوباره باید یه and شش ورودی بیاری و این عدد را به ورودیش بدی که اگه ورودی and شد 24 ، خروجی فعال شه اما اینو هم باید وصل کنی به پایه ی ریست ولی یه گیت and قبلنا به پایه ی ریست وصل شده بود برای جلوگیری از تداخل دو تا خروجی گیت and ، خروجی هر دوتا گیت and رو به یک or دو ورودی میدیم و خروجی میره به پایه ی ریست
          شما اگه این قسمت رو طراحی کنی بقیش رو باید با همین گیت های منطقی پیاده بکنی یعنی جدول صحتشون رو دربیاری که اونم به موقع اینجا تحلیل می کنیم
          برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

ببخشید مهندس در عکس ارسال شده من پایه reset کدام هست؟
            @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

ببخشید مهندس در عکس ارسال شده من پایه reset کدام هست؟
              آقا مسعود چرا از پرتیوس استفاده نمی کنی این نرم افزار واقعا خیلی قدیمیه ها پرتیوس هم راحت تره هم امکاناتش خیلی بیشتر از اینه
              فکر کنم تو ewb پایه ریست یا clear یا clr یا ریست باشه من زیاد مطمئن نیستم
              برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

سلام اقا شاهرخ چطور میتونم شمارنده تا99 شمار را در 25 توقف وریست کنم؟
                @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

سلام مهندس مستقیمی من دیگه کشیدم کنار ببخشید اگه طرح رو عوض کردم هدفم فقط یکم آشنایی بیشتر با گیت های منطقی و شمارنده ها بود
                  برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

اقا محمد خیلی اقای @};- کجا خودت را میکشی کنار به راهنمایتان نیاز دارم :-j
                    @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

سلام.
                      محمدجان ممنون که در نبود من زحمت آموزش و آشنایی رو به عهده گرفتی. :nerd:
                      اما در ادامه...
                      خب ببینین،بحث رو جمع و جور کنیم بهتره. اول اون شمارنده ی اعداد اول رو حل کنیم، بعدش برسیم به بقیه سوالها. هر چند که اون شمارنده 0تا25 ساده تر هست.
                      اون موردی که به ذهنم رسیده بود، این بود که مدار قبلی رو که کشیده بودین، خروجی همه ی گیت های AND رو با هم OR کنین تا یه خروجی داشته باشین که به ازای ورودی عدد اول، یک میشه. حالا میاین و این خروجی رو به عنوان پایه Enable استفاده میکنین.
                      قبلش به این سوال جواب بدین، با پروتئوس بلدین کار کنین؟
                      احساس میکنم آخرش باید خودم دست به کار بشم، هر چند زور میزنم که خودتون رو دست به کار کنم! :biggrin:

دیدگاه

سلام اقا شاهرخ ممنون که دل سوز هستین و جواب مدین ببخشید که مزاحم میشم من اصلا پرتئوس کار نکردم فقط ewb کار کردم :cry:.یه سوال دیقه اون ورودی های a b c d e f g را به کجا وصل میکنیم؟
                        @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

سلام اقا شاهرخ ممنون که دل سوز هستین و جواب مدین ببخشید که مزاحم میشم من اصلا پرتئوس کار نکردم فقط ewb کار کردم :cry:.یه سوال دیقه اون ورودی های a b c d e f g را به کجا وصل میکنیم؟
                          خب آقا مسعود از این یکی سوال حدس میزنم اگه بخوام ریز و دقیق توضیح بدم، بحثش طولانی میشه که هم من فرصتش رو ندارم، هم الکی دارم مطلبی رو تکرار میکنم که به شکل آماده و تایپ شده وجود داره. شما بهتره کتاب مبانی دیجیتال سوم هنرستان رو بخونین. خیلی وقت نمیبره خوندنش.
                          بعدش شما نرم افزار پروتئوس رو دانلود و نصب کنین. یه آموزش ساده هم واسش پیدا کنین تا با امکانات اولیه ش آشنا بشین.
                          اولین فرصت هم مدار نمونه براتون میکشم و میفرستم تا متوجه بشین که چطوری باید انجامش بدین.

دیدگاه

سلام سر جمع یه هفته فرصت دارم هم در پرتئوس کار کنم هم در بر بورد بصورت عملی حالا اقه برم سال سوم هنرستان الکترونیک دیجتالش را پیدا کنم وبخونم این یک هفته هم تمام میشه این پروژه من حیثیتی هست نمیدونم شما چرا اینقدر اسرار دارین خودم پیدا کنم چون رشته تخصصی من نیست که از شما دوستان عزیز میپرسم والا بله خودم هم میدونم منبع اصلی کتاب هست بیس من در الکترونیک در حد شناخت مدارات ساده هست اما دوستان عزیز راهنمایهای سر پوشیده میکنن من هم سر در گم میشم در کل ممنون از کمکتان شرمنده اذییتان کردم تشکر آقا شاهرخ تشکر آقا محمد. :smile:
                            @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

سلام.
                              این مدار که در نظر داشتم برای راه حل سوال، پیاده کردنش روی بِرِد بُرد دردسر داره. ولی تو پروتئوس خیلی ساده تر هست.
                              شما لااقل پروتئوس رو دانلود و نصب کنین.
                              این همون مدار هست، اما برای 3 بیت. از 0 تا 7 و خروجی فقط به ازای اعداد اول روشن میشه و اون عدد رو هم نمایش میده.

فایل شبیه سازی

دیدگاه

سلام آقا شاهرخ, این مداری هست که باید به a b c دستی اعداد بدیم من میخوام با کلاک پالس باشه نه دستی؟
                                @ *.*.*619*.*.*.@

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X