اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

من در مورد نحوه اسیدکاری مشکل دارم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : من در مورد نحوه اسیدکاری مشکل دارم

نوشته اصلی توسط amin tal
    بله میشه.
    این کارو انجام دادم وHCl رو تنها ریختم البته با مقدار خیلی کمی اب . بعدش برد رو انداختم توش.وقتی انداختم فقط

اکسید های مس رو خورد وبعد از خوردن اونا دیگه هیچ اتفاقی نیفتاد.تا 4-5 ساعت گذاشتم بمونه ولی لایه ی مس

کوچکترین تغییری نکرد. البته هم یکم تکون دادم و هم یکم گرما.اما فایده نداشت. :angry: :angry: :angry:

به نظر شما به دلیل نبود اب اکسیزنه این اتفاق افتاده؟؟؟ :NO:

لطفا کمک کنین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط smshr79

این کارو انجام دادم وHCl رو تنها ریختم البته با مقدار خیلی کمی اب . بعدش برد رو انداختم توش.وقتی انداختم فقط

اکسید های مس رو خورد وبعد از خوردن اونا دیگه هیچ اتفاقی نیفتاد.تا 4-5 ساعت گذاشتم بمونه ولی لایه ی مس

کوچکترین تغییری نکرد. البته هم یکم تکون دادم و هم یکم گرما.اما فایده نداشت. :angry: :angry: :angry:

به نظر شما به دلیل نبود اب اکسیزنه این اتفاق افتاده؟؟؟ :NO:

لطفا کمک کنین
      سلام
      فک میکنم شما یکم دچار سردر گمی شدید.همونطوری که دوستان گفتند دو روش برا اسیدکاری بکار میبریم... روش اول استفاده از محلول اب اکسیزنه + جوهر نمک بود و روش دوم استفاده از نمک پرکلرودوفر.که به نظر من اگه ابتدای کار هستید طرف روش اول نرید.چون خیلی گاز های خطرناکی تولید میکنه.من خودم هم از پرکلرودوفر استفاده میکنم.
      گویا شما اسید فوق رو پیدا نکردید.البته پرکلرودوفر یا اسید مدار چاپی رو خیلی جاها حتی بعضی الکترونیکی ها هم میفروشند.یا میتونید اینترنتی خرید کنید.
      بهرحال فکر میکنیم که پیدا نکردید و میخواهید بسازیدش(البته اگه خودتون بسازیدش هم گرونتر و هم خطناکت هستش) .یک روش همون فیلمی هست که گذاشتید.
      در این روش از اب اکسیزنه برای ساخت نمک پرکلرودوفر استفاده شده.پس یعنی شما از اسید پرکلرو برای اسید کاری استفاده میکنید اما توی مراحل ساخت این اسید اب اکسیزنه هم بکار میبرید.
      پس وقتی میگیم در مراحل این فیلم از اب اکسیزنه استفاده میکنیم منظور این نیست که برا اسیدکاری از روش اول یعنی همون محلول اب اکسیزنه + جوهر نمک استفاده میکنیم.بلکه منظور این است که از اب اکسیزنه و جوهر نمک و اهن برای ساخت اسید پرکلرو استفاده میکنیم و بعد با این اسید میایم و مدارمون رو اسیدکاری میکیم...

البته یکم عجیب میرسه و گویا شما در اینجا موضوع رو کامل نفهمیدید...حالا مراحل ساخت اسیدپرکلرو را طبق فیلم میگم.
      خب مراحل به این شرحه.
      1-ابتدا مقداری اهن رو داخل جوهر نمک میریزیم...میبینیم که جوهرنمک با اهن واکنش میده و گاز هیدروزن ازاد میکنه....این واکنش خیلی طول میکشه پس برای سریعتر انجام شدن واکنش باید محلول رو گرم یا داغ کنیم.اما نباید اب اون خیلی بخار بشه....
      در پایان این مرحله محلول Fecl2 داریم که سبزرنگ است.
      2-حالا دوباره به محلول جوهر نمک اضافه میکنیم.بعد با دقت و ارام اب اکسیزنه اضافه میکنیم یا اینکه بجای اب اکسیزنه هوا را بدرون ان میدمیم.( از پمپ باد اکواریوم استفاده کنید)
      در اخر هم محلول قرمز مایل به سیاه بدست می اید که همان اسید مدار چاپی است...
      برای امتحان اسید یک تکه مس درون ان بیاندازید و سرعت حل شدن مس را ببینید.اگر اسید غلیظ بود مقداری اب اضافه کرده و اگر رقیق بود روی گرما بگذارید تا اب ان تبخیر شود.
      همانطور که گفتم ساخت این اسید نسبت به خرید ان بصرفه نیست ولی بهرحال لذت خودش رو داره...باز هم میگم اگه از اب اکسیزنه استفاده کنید حتما در فضای باز باشه و کاملا احتیاط کنید...
      اگر سوالی بود در خدمتم.

دیدگاه

با سلام به دوستان عزیزم
        دیدم بحث ساخت اسید برای فیبر مدار چاپی داغه. همچنین دیدم برخی دوستان دنبال آب اکسیژنه و اسید هیدروکلریدریک و اسید نیتریک هستند گفتم چند تا نکته رو اضافه کنم که البته چند تن از دوستان هم بیان کردند.
        ما آدما اغلب دوست داریم یه چیزایی رو خودمون تجربه کنیم و نمی خوایم تجربه دیگران برای ما درس بشه. دوستان رشته تحصیلی بنده شیمی هست و با اکثر اسید ها و مواد شیمیایی تو ازمایشگاه کار کردم . ازتون خواهش می کنم به هیچ وجه دنبال اسید HCL و آب اکسیژنه نباشید و ترکیب این مواد با هم نباشید .
        آب اکسیژنه اگر رو پوست دستتون بریزه رنگ پوستتون رو می بره و سفید می کنه و سوزشش به کنار. اسید ها اغلب باعث مشکلات تنفسی میشن و گازهای متصاعد شده از اونها خیلی خطرناک هست جدا از اینکه خاصیت خورندگی دارن .
        من تو آزمایشگاه با همه این مواد کار کردم شرایط آزمایشگاه با خونه فرق داره اونجا هود های قوی هست که بخارات مواد رو میکشه با این حال یکی از قوانین آزمایشگاه اینه که کار کردن با اسید حتما" باید زیر هود انجام بگیره.
        به هر حال وظیفم دونستم تجربم رو این جا بگم.

بهترین ماده برای از بین بردن مس فیبر همون فریک کلرید یا FeCl3 هست.
        موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal

البته یکم عجیب میرسه و گویا شما در اینجا موضوع رو کامل نفهمیدید...حالا مراحل ساخت اسیدپرکلرو را طبق فیلم میگم.
          خب مراحل به این شرحه.
          1-ابتدا مقداری اهن رو داخل جوهر نمک میریزیم...میبینیم که جوهرنمک با اهن واکنش میده و گاز هیدروزن ازاد میکنه....این واکنش خیلی طول میکشه پس برای سریعتر انجام شدن واکنش باید محلول رو گرم یا داغ کنیم.اما نباید اب اون خیلی بخار بشه....
          در پایان این مرحله محلول Fecl2 داریم که سبزرنگ است.
          2-حالا دوباره به محلول جوهر نمک اضافه میکنیم.بعد با دقت و ارام اب اکسیزنه اضافه میکنیم یا اینکه بجای اب اکسیزنه هوا را بدرون ان میدمیم.( از پمپ باد اکواریوم استفاده کنید)
          در اخر هم محلول قرمز مایل به سیاه بدست می اید که همان اسید مدار چاپی است...
          برای امتحان اسید یک تکه مس درون ان بیاندازید و سرعت حل شدن مس را ببینید.اگر اسید غلیظ بود مقداری اب اضافه کرده و اگر رقیق بود روی گرما بگذارید تا اب ان تبخیر شود.
          خیلی ممنونم که جواب دادید :biggrin:

اما من می خواستم که بگم من مراحل ساخت پرکلردوفر رو کامل فهمیدم :applause: و انجام دادم ولی ساخت اون دردسر

های زیادی داره و باید توی ازمایشگاه وبا تجهیزات کامل انجام بشه که متاسفانه من توی ساخت اون موفق نبودم :angry:

تا اینکه فهمیدم از ترکیب HCl وH2O2 میشه یه اسید خوب برای PCBدرست کرد. منم چون عجله داشتم و اب

اکسیژنه رو هم نداشتم به شما گفتم میشه از HCl به تنهایی استفاده کرد. شما هم گفتید بله میشه. بعد من

این کارو انجام دادم و طبق پاسخ قبلی گفتم که جواب نداد و حتما باید اب اکسیژنه هم باشه.

خلاصه من کلا بی خیال HCl وH2O2 و نیز پرکلردوفر شدم و رفتم تا نیتریک اسید رو امتحان کردم.

باید بگم عالیه با غلظت کمش در کمتر از 10 دقیقه درمیاد.پیشنهاد میکنم از جوهرشوره استفاده کنین. فقط اینم

بگم که باید در فضای ازاد انجام بشه.اینم 10 ماده برای اسید PCB هست شاید به دردتون بخوره:

http://www.aparat.com/v/8aZqn

دیدگاه

نوشته اصلی توسط smshr79
            خیلی ممنونم که جواب دادید :biggrin:

اما من می خواستم که بگم من مراحل ساخت پرکلردوفر رو کامل فهمیدم :applause: و انجام دادم ولی ساخت اون دردسر

های زیادی داره و باید توی ازمایشگاه وبا تجهیزات کامل انجام بشه که متاسفانه من توی ساخت اون موفق نبودم :angry:

تا اینکه فهمیدم از ترکیب HCl وH2O2 میشه یه اسید خوب برای PCBدرست کرد. منم چون عجله داشتم و اب

اکسیژنه رو هم نداشتم به شما گفتم میشه از HCl به تنهایی استفاده کرد. شما هم گفتید بله میشه. بعد من

این کارو انجام دادم و طبق پاسخ قبلی گفتم که جواب نداد و حتما باید اب اکسیژنه هم باشه.

خلاصه من کلا بی خیال HCl وH2O2 و نیز پرکلردوفر شدم و رفتم تا نیتریک اسید رو امتحان کردم.

باید بگم عالیه با غلظت کمش در کمتر از 10 دقیقه درمیاد.پیشنهاد میکنم از جوهرشوره استفاده کنین. فقط اینم

بگم که باید در فضای ازاد انجام بشه.اینم 10 ماده برای اسید PCB هست شاید به دردتون بخوره:

http://www.aparat.com/v/8aZqn
            خب.خوبه که از خطرات اسید نیتریک اگاهی.
            من یه زمانی برای کارهایی غیر از الکترونیک به این اسید احتیاج داشتم اما گفتند که گرونه و دیگه دنبالش نرفتم.
            راستی راست میگن که اگه یک مو داخل اسید نیتریک بیندازی اتش میگیره؟ شما یه امتحانی کن. :nerd:
            و اینکه 10 دقیقه صبر کردی واقعا؟ من با اسید پرکلرودوفر که کار میکنم به 3 دقیقه هم نمیکشه که کلیییش حل میشه.البته اب رو به جوش میارم و بعد برد رو داخلش مینازم.اب هم مقداریه که تا روی برد رو بگیره.اسید خشک هم به اندازه 250 گرم میریزم.
            کلا از این روش خیلی راضیم. هم خیلی سریع هست و هم کم خطر تر و ارزانتر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal
              خب.خوبه که از خطرات اسید نیتریک اگاهی.
              من یه زمانی برای کارهایی غیر از الکترونیک به این اسید احتیاج داشتم اما گفتند که گرونه و دیگه دنبالش نرفتم.
              راستی راست میگن که اگه یک مو داخل اسید نیتریک بیندازی اتش میگیره؟ شما یه امتحانی کن. :nerd:
              و اینکه 10 دقیقه صبر کردی واقعا؟ من با اسید پرکلرودوفر که کار میکنم به 3 دقیقه هم نمیکشه که کلیییش حل میشه.البته اب رو به جوش میارم و بعد برد رو داخلش مینازم.اب هم مقداریه که تا روی برد رو بگیره.اسید خشک هم به اندازه 250 گرم میریزم.
              کلا از این روش خیلی راضیم. هم خیلی سریع هست و هم کم خطر تر و ارزانتر.
              ببینید در صورتی که درمحیط سرد وبا نیتریک اسید خیلی رقیق کار کنین یه برد دو لایه رو توی کمتر از ده دقیقه

میتونید درست کنین .

این نکته رو هم اصلا فراموش نکنین که نیتریک اسید رو توی ظروف پلاستیکی به هیچ وجه به هیچ وجه نگه داری

نکنین.چون بعد از یه مدت هم تغییر شکل میده و هم شکننده و هم رنگش عوض میشه.و خیلی هم خطرناکه.

دیدگاه

اسید کاری یه کار تخصصیه که باید با دانش کافی و مواد و تجهیزات لازم انجام بشه. خرید بهترین مواد اولیه خیلی می تونه توی کیفیت اسید کاری تاثیر داشته باشه. مثلا اسید نیتریک دیجی شیمی یکی از گزینه های عالی برای اینکاره. حتی می تونین جزئیات اسید کاری رو هم از کارشناسای سایتشون بپرسید. راهنمایی تون می کنن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sidsidq74 نمایش پست ها
                  اسیدی که من ازش استفاده میکنم اسید پرکلرودوفره. وقتی که مدارمو توی اسید میندازم حداقل 30 دقیقه طول میکشه تا درش بیارم. دست آخرم چیز بدردبخوری از آب در نمیاد. ولی دوستام میگن که بردو فقط 2 دقیقه توی اسید میزارن و برداشونم از مال من خیلی بهتره. لطفا بهم بگین مشکل کارم کجاست؟ ممنون
                  دوست عزیز از اب گرم استفاده کن و حتما دستور رقیق کردن رو رعایت کن ظرف رو هم حرکت بده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X