اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطور باید مدار خودم رو طراحی کنم؟(راهنمایی اصولی و کاربردی)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چطور باید مدار خودم رو طراحی کنم؟(راهنمایی اصولی و کاربردی)

سلام به همه دوستان و اساتید
    خیلی وقت هست این سوال در ذهن من هست ولی به جواب نمیرسم!

فرض کنید ما یک پروژه تعریف کردیم برای خودمون، مثلا میخوایم ۴ تا موتور را راه اندازی کنیم و از ۲ تا سنسور بخونیم و داده هارو به وسیله یک فرستنده ارسال کنیم و .... و بعد رفتیم در بین مشخصات میکروکنترولر ها نگاه کردیم و دیدیم که میکروی ایکس برای کار ما مناسب است. خب؟ حتی ما برنامه نویسی میکروی ایکس رو هم به فرض یاد گرفتیم.

حالا مشکل اصلی اینجاست .... سیمهای موتور و سنسور و بقیه ی ماژولها رو که نمیشه مستقیم به میکروکنترولر ۱-۲ سانتی لحیم کرد!! پی یه برد میخوایم که روش یکسری ورودی و خروجی باشه که این آبجکت هامون رو بهش متصل کنیم و پروژه ما تمام بشه .... ولی من هنوز درباره طراحی این برد و نحوه آن و دانش آن گیجم! هیچ راه مشخص و اصولی و علمی برای یادگیریش پیدا نکردم!

میخوام یکبار شده بصورت علمی و اصولی و پله به پله یاد بگیرم چطور باید این برد رو طراحی کرد؟ از بردهای ساده مثل راه انداز یک میکرو که روی سایت برای فروش گذاشتن! یعنی یک برد ساده که من فقط بتونم ورودی و خروجی های دلخواهم رو به میکرو کنترولر دلخواه متصل کنم و درست و بدون عیب کار کنه!

من چطور باید این دانش رو کسب کنم و چطور برای هر میکروی دلخواه برد راه انداز دلخواهم رو طراجی کنم و بسازم و بردم درست و بی عیب و اصولی کار کنه؟

اساتید لطفا یکبار برای همیشه این سوال بی جواب رو برای من حل کنن .... تا همیشه قدردانشون خواهم بود ......

بازم تاکید میکنم من دنبال راه علمی و اصولی این کار هستم (آخه شنیدم بعضیا میگن برو بردهای مشابه رو ببین و کپی کن و ... ولی من نمیخوام کپی کنم درخالیکه نفهمم چیو دارم کپی میکنم!! دوست دارم دانشش رو بدست بیارم و خودم بتونم طراحی کنم!!)

پاسخ : چطور باید مدار خودم رو طراحی کنم؟(راهنمایی اصولی و کاربردی)

سلام
    وقتی یه مدار بخوای طراحی کنی اول توی یه شبیه ساز مثلا پروتیوس ببندش (دیتاشیت قطعه رو هم باید بدونی)
    بعدش طراحی کن که کجای برد ورودی باشه کجاش خروجی
    ابتدای کار رو واست توضیح دادم
    هرجا مشکلی داشتی بازم بپرس
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
      سلام
      وقتی یه مدار بخوای طراحی کنی اول توی یه شبیه ساز مثلا پروتیوس ببندش (دیتاشیت قطعه رو هم باید بدونی)
      بعدش طراحی کن که کجای برد ورودی باشه کجاش خروجی
      ابتدای کار رو واست توضیح دادم
      هرجا مشکلی داشتی بازم بپرس
      سلام
      دوست عزیز من دنبال آموزش نرم افزار پروتئوس و آلتیوم نیستم ... میخوام دانش طراحی رو بدست بیارم

اصلا شما فرض کن میخوام با خودکار روی کاغد طراحی کنم ... خب حالا توضیح بده قدم به قدم چطور یک مدار برای میکروکنترولرم طراحی کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezarezaee نمایش پست ها
        سلام
        دوست عزیز من دنبال آموزش نرم افزار پروتئوس و آلتیوم نیستم ... میخوام دانش طراحی رو بدست بیارم

اصلا شما فرض کن میخوام با خودکار روی کاغد طراحی کنم ... خب حالا توضیح بده قدم به قدم چطور یک مدار برای میکروکنترولرم طراحی کنم؟
        من گفتم روی پروتیوس بکش که راحت تر بتونی طراحی کنی وگر نه با کاغذ هم میشه
        خوب شما طرحت رو میاری روی کاغذ(مدارت رو می کشی)
        وقتی بخوای پی سی بی بزنی(بورد رو طراحی کنی)ورودی هارو یه طرف بورد خروجی ها هم یه طرف برق مدارت هم یه طرف دیگه (البته می تونی طرف ورودی ها هم بزاری)
        این شد یه طراحی ولی اکثرا به صورت دلخواه طراحی می کنن اصول بیشتر همونیه که بالا گفتم حالا بعضیا تغییرش میدن میگم که هرکی هرجور خواست بوردش رو طراحی می کنه سلیقه ایه
        سوالی بود بازم درخدمتم
        Proudly @real_ahmadi
        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

تحصیلات اکادمیک همین کار رو باید انجام بده اطلاعات کلی رو به شما می ده اما همه چیز رو بدست نمیارین باید برای داشتن بقیه اش تلاش کنین اما شما می گین من می خوام یک مهندس باشم باید چیکار کنم شما بهتره اول در این ضمینه تحصیلات اکادمیک یا حداقل کتاب هایی در مورد موضوع ای که می خواید کار کنید مطالعه کنید در مورد بردتون هم در واقع شما نیاز به یک درایور دارید که می تونید در این مورد اقدام کنید
          التماس دعا

دیدگاه

سلام به همه دوستان و اساتید

فرض کنید ما یک پروژه تعریف کردیم برای خودمون، مثلا میخوایم ۴ تا موتور را راه اندازی کنیم و از ۲ تا سنسور بخونیم و داده هارو به وسیله یک فرستنده ارسال کنیم و .... و بعد رفتیم در بین مشخصات میکروکنترولر ها نگاه کردیم و دیدیم که میکروی ایکس برای کار ما مناسب است. خب؟ حتی ما برنامه نویسی میکروی ایکس رو هم به فرض یاد گرفتیم.

حالا مشکل اصلی اینجاست .... سیمهای موتور و سنسور و بقیه ی ماژولها رو که نمیشه مستقیم به میکروکنترولر ۱-۲ سانتی لحیم کرد!! پی یه برد میخوایم که روش یکسری ورودی و خروجی باشه که این آبجکت هامون رو بهش متصل کنیم و پروژه ما تمام بشه .... ولی من هنوز درباره طراحی این برد و نحوه آن و دانش آن گیجم! هیچ راه مشخص و اصولی و علمی برای یادگیریش پیدا نکردم!

میخوام یکبار شده بصورت علمی و اصولی و پله به پله یاد بگیرم چطور باید این برد رو طراحی کرد؟ از بردهای ساده مثل راه انداز یک میکرو که روی سایت برای فروش گذاشتن! یعنی یک برد ساده که من فقط بتونم ورودی و خروجی های دلخواهم رو به میکرو کنترولر دلخواه متصل کنم و درست و بدون عیب کار کنه!

من چطور باید این دانش رو کسب کنم و چطور برای هر میکروی دلخواه برد راه انداز دلخواهم رو طراجی کنم و بسازم و بردم درست و بی عیب و اصولی کار کنه؟

اساتید لطفا یکبار برای همیشه این سوال بی جواب رو برای من حل کنن .... تا همیشه قدردانشون خواهم بود ......

بازم تاکید میکنم من دنبال راه علمی و اصولی این کار هستم (آخه شنیدم بعضیا میگن برو بردهای مشابه رو ببین و کپی کن و ... ولی من نمیخوام کپی کنم درخالیکه نفهمم چیو دارم کپی میکنم!! دوست دارم دانشش رو بدست بیارم و خودم بتونم طراحی کنم!!)
            سن و سطح سواد؟

دیدگاه

ببینید...
              اصولش چیزی نست که مثلا با خوندن یه کتاب بشه یاد گرفت...
              باید با کسایی ک کارشون اینه در ارتباط باشین...مطالب قبلی سایت رو بخونید...
              مثلا سوال شما اینه که هر قطعه رو در چ مکانی از برد بذارم؟...خب مثلا شما دارید با آلتیوم طراحی میکنید یا به قول خودتون رو کاغذ میکشید...خب معمولا همه طوری قطعات رو میچینن که کوتاه ترین مسیر ها ایجاد بشه..ولی بعضی وقتا باید مسیر ها رو طولانی تر کرد تا استاندارد طراحی بشه...مثلا اینکه قسمت قدرت و کنترل (در صورت موجود بودن هر دو) باید با فاصله از هم قرار بگیرند...ترجحا با ایزولاتور به هم مرتبط بشن...یا اینکه ورودی و خروجی ها کجا باشند...معمولش اینه که نباید ورودی و خروجی کنار هم باشند...ولی ممکنه یه نفر بنا به کارش تشخیص بده باید نزدیک هم باشند...
              مثلا جایی از برد قراره یه مصرف کننده قرار متصل بشه...باید ببینید جریان مصرفی تو چ محدوده ای هست و عرص ترک رو بر اساس اون محاسبه کنید...
              اگه قطعاتی داخل مدار هستند که با فرکانس های بالا کار میکنند اون وقت محاسبات خیییلی پیچیده تر میشه...اینکه عرض ترک،طول ترک فاصله از هم شکل ترک چی باشه همه به طور کاملا محسوسی تاثیر گذاره...

اینا چیزی نیست که بشه تو ی پست توضیحش داد...باید سرچ کنید از اینور اونور مطالبو بخونید...
              تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

ضمن تشکر از همگی دوستان عزیز
                ببینید من در واقع منظورم قواعد طراحی خود pcb نیست. من منظورم مدارهایی هست که باید رسم بشه تا یک میکروکنترولر به هر پورت خروجی وصل بشه ... یعنی من فعلا دنبال یادگیری نحوه ی طراحی اون مدار مربوطه هستم. تحصیلات خودم ارشد معماری کامپیوتر(سخت افزار) هست و توی رشته ی ما همیشه داخل IC رو طراحی میکردیم. حالا من میخوام طراجحی مدار بیرون یک IC رو هم یاد بگیرم تا بتونم IC خودمو (که اینجا میکروکنترولر فرض کردم) به پورتهای ورودی و خورجی و یا به ماژول های دلخواهم وصل کنم ... اما نمیدونم طراحی این مدار چه اصولی داره و توی چه درس یا دروس دانشگاهی چنین دانشی پیدا میشه؟!!

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

مثلا من میخوام دو تا پورت USB روی برد خودم بذارم... با چه مداری باید این دو تا پورت رو به میکروی خودم وصل کنم.
                میخوام یه جک ۳.۵ برای صدا بذارم. با چه مداری این جک رو به میکروی خودم باید وصل کنم؟
                میخوام یه کابل شبکه به میکروم وصل کنم. مدارو واسط پورت ایترنت و میکرو چه شکلی باید باشه
                میخوام یه سنسور اولتراسونیت ... یک کابل RS ، یه ورودی SPI و ... و .... به میکروکنترولرم وصل کنم ... چه مداری باید بین اینها بکشم؟

>>> و البته دلم نمیخواد صرفا کپی کنم. یعنی برم سرچ کنم ببینم برد راه انداز چطور اینکارو کرده و منم از روی شماتیکش کپی کنم... دلم میخواد اون شماتیک رو و نحوه عملکردشو کامل بفهمم تا اگر خواستم تغییری هم بدم با علم و آگاهی کامل باشه و من صرفا کپی کاری از روی سایر بردهای دیگه نکرده باشم!

سوال من این هست و میخوام ببینم طراحی این مدار واسط رو چطور باید انجام داد (البته یه درس مدار واسط در دانشگاه دیدم ولی هیچوقت برنداشتم و اطلاعی از محتویاتش ندارم.... آیا چیزی که من دنبالشم در این درس تدریس میشه؟!)

دیدگاه

ضمن تشکر از همگی دوستان عزیز
                  ببینید من در واقع منظورم قواعد طراحی خود pcb نیست. من منظورم مدارهایی هست که باید رسم بشه تا یک میکروکنترولر به هر پورت خروجی وصل بشه ... یعنی من فعلا دنبال یادگیری نحوه ی طراحی اون مدار مربوطه هستم. تحصیلات خودم ارشد معماری کامپیوتر(سخت افزار) هست و توی رشته ی ما همیشه داخل IC رو طراحی میکردیم. حالا من میخوام طراجحی مدار بیرون یک IC رو هم یاد بگیرم تا بتونم IC خودمو (که اینجا میکروکنترولر فرض کردم) به پورتهای ورودی و خورجی و یا به ماژول های دلخواهم وصل کنم ... اما نمیدونم طراحی این مدار چه اصولی داره و توی چه درس یا دروس دانشگاهی چنین دانشی پیدا میشه؟!!

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

مثلا من میخوام دو تا پورت USB روی برد خودم بذارم... با چه مداری باید این دو تا پورت رو به میکروی خودم وصل کنم.
                  میخوام یه جک ۳.۵ برای صدا بذارم. با چه مداری این جک رو به میکروی خودم باید وصل کنم؟
                  میخوام یه کابل شبکه به میکروم وصل کنم. مدارو واسط پورت ایترنت و میکرو چه شکلی باید باشه
                  میخوام یه سنسور اولتراسونیت ... یک کابل RS ، یه ورودی SPI و ... و .... به میکروکنترولرم وصل کنم ... چه مداری باید بین اینها بکشم؟

>>> و البته دلم نمیخواد صرفا کپی کنم. یعنی برم سرچ کنم ببینم برد راه انداز چطور اینکارو کرده و منم از روی شماتیکش کپی کنم... دلم میخواد اون شماتیک رو و نحوه عملکردشو کامل بفهمم تا اگر خواستم تغییری هم بدم با علم و آگاهی کامل باشه و من صرفا کپی کاری از روی سایر بردهای دیگه نکرده باشم!

سوال من این هست و میخوام ببینم طراحی این مدار واسط رو چطور باید انجام داد (البته یه درس مدار واسط در دانشگاه دیدم ولی هیچوقت برنداشتم و اطلاعی از محتویاتش ندارم.... آیا چیزی که من دنبالشم در این درس تدریس میشه؟!)
                  اینا که می فرمایید بیشتر در برق و گرایش الکترونیک می شه پیداشون کرد ولی در کل شما به نظر من هنوز نمی دونین چی می خواین اولین قدم مشخص کردن هدف به طور قطع بگید می خوام مثلا یک موتور رو با یک میکرو کنترل کنم بعد می تونید بلوک هاش رو بپرسین و در هر مورد کارای مورد نظر رو انجام بدین ...
                  التماس دعا

دیدگاه

ببین دوست عزیز همه اینا بیشترش تجربس چند بار که پی سی بی بزنی یاد یگری اگرم خراب شد غصه نخور دوباره تلاش کن
                    موفق باشی
                    Proudly @real_ahmadi
                    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali.ra نمایش پست ها
                      اینا که می فرمایید بیشتر در برق و گرایش الکترونیک می شه پیداشون کرد ولی در کل شما به نظر من هنوز نمی دونین چی می خواین اولین قدم مشخص کردن هدف به طور قطع بگید می خوام مثلا یک موتور رو با یک میکرو کنترل کنم بعد می تونید بلوک هاش رو بپرسین و در هر مورد کارای مورد نظر رو انجام بدین ...

سوال من مشخصا این هست که این بلوک هایی که میفرمایید رو دقیقا چه کسی و روی چه حسابی طراحی کرده؟ من ذلم میخواد اون حساب و کتابش رو یاد بگیرم ... بله مربوط به گرایش برق الکترونیک میشه ولی میخوام بدونم مشخصا توی کدوم دروس؟ الکترونیک ۱ ؟ الکترونیک ۲؟ یا دروس دیگر؟

اصلا فرض کنید ما میخوایم یه برد راه انداز برای میکروی ایکس بسازیم (شبیه همین برد دیسکاوری که برای STM ساختن و یا اونیکی بردها که برای ۱۷۶۸ nxp ساختن) ... ما اگر بخوایم همچین بردی بسازیم دانشش رو از چه کتاب یا کتابهایی باید کسب کنیم؟!

دیدگاه

شما فرض کنید سوال اینه که : چطور میشه همچین بردی ساخت؟

دیدگاه

شما فرض کنید سوال اینه که : چطور میشه همچین بردی ساخت؟
                          http://eshop.eca.ir/%D8%A8%D8%B1%D8%...x-m3-revd.html
                          با تجربه و سلیقه
                          میگم که چند بار pcbبزنی دستت میاد از اون به بعد خودت سلیقه ای طراحی می کنی
                          Proudly @real_ahmadi
                          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

[QUOTE=rezarezaee;621486]سلام به همه دوستان و اساتید

دوست عزیز شما برای یادگرفتن طراحی یک مدار الکترونیک باید پروژه های مختلف انجام بدی
                            برای انجام پروژه هم باید اول هدفت از پروژه رو مشخص کنی ، بعد از این مرحله شما باید پروژه تون رو مرحله به مرحله انجام بدید ، به عنوان مثال فرض کنید میخواید دور یک موتور رو با یک میکرو و ir کنترل کنید ،برای شروع شما باید نحوه ی بایاس سنسور ir و اتصال اون به میکرو رو پیدا کنید، بعد از این مرحله میرید سراغ نحوه درایو موتور توسط میکرو . به این صورت شما قدم به قدم مدارتون رو تکمیل می کنید در آخر هم با توجه به سخت افزارتون برنامه میکرو رو مینویسید (نرم افزار).
                            در اخر هم مداری که طراحی کردید رو به صورت عملی تست میکنید

دیدگاه

من فکر میکنم چیزی که دنبالشم جزو مباحث الکترونیک آنالوگ رشته الکترونیک میشه ... چون اونجا باید مدارهای مختلف برای اینترفیس کردن یک میکرو و یک پورت خارجی طراحی و ساخته بشه.

هر پین میکرو توی هر مودی که کار کنه حتما داری یک سطوح ولتاژ و جریان و فرکانسی هست که به احتمال بالا باید توی رفرنس منوالش قید بشه و هر ماژولی هم که بخوایم به میکرو وصل کنیم چنین مشخصه هایی داره که اونم احتمالا باید توی رفرنس خودش قید بشه. و اینکه این دوتارو چطور به هم وصل کنیم و مدار این بین چی باشه چیزی هست که توی درس الکترونیک آنالوگ باید دنبالش گشت و طراحیش رو یاد گرفت.

به نظرم این راه اصولی هست که شرکت های بزرگ انجام میدن و برای اولین بار یک برد راه انداز و یا آموزشی برای یک میکرو میسازند

از اساتید بزرگوار (منظور اساتید واقعی هست نه کسانی که نمیدانند که نمیدانند!!) اگر مطلب اصلاحی یا تکمیلی هست خوشحال میشم بشنوم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X