اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جایگزینی رله؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : جایگزینی رله؟

اگه روی ورودی 3 ولت ، 0 و 1 بشه خروجی ، به نظر شما که تجربه داری ، این 3 چقد بالا پایین میشه؟

اضافه شده در تاریخ :
    0 و 1 حداکثر چند ولتن؟

دیدگاه

ورودی باید دو عدد تعریف بشه.. (دو سطح دما که دما همواره بین دوسطح مینیمم و ماکزیمم قرار بگیره)
      اینکه چقدر خطا داشته باشه، به خطای قطعات و همچنین ضریب تقویت مربوطه. مثلاً اگه شما یک سیگنال با خطا رو 100 برابر کنید، خطای اون هم 100 برابر میشه!! ولی به نظر من این خطا قابل چشم پوشیه..
      اینکه حداکثر چند ولت باشن رو نیاز باری که قراره سوییچ کنید و تغذیه تعیین می کنه. مثلاً با همون منبع 12 ولت DC خوبه..
      *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

پس سه ولت حدی نیست. یه بازاه ی از ولتاژ باید در نظر بگیریم؟
        یعنی باتغذیه ی 12 خروجی 12 میشه گرفت؟
        جریان خروجی از جریان خروجی اپ امپ بالاتره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H.S.
          پس سه ولت حدی نیست. یه بازاه ی از ولتاژ باید در نظر بگیریم؟
          یعنی باتغذیه ی 12 خروجی 12 میشه گرفت؟
          جریان خروجی از جریان خروجی اپ امپ بالاتره؟
          این قسمت هایی که نگرانتون کرده، در واقع اصلاً جای نگرانی نیست! همه کار میشه کرد. نهایتاً خروجی رو بافر می کنید (اگر لازم بود).

دیدگاه

میخوام تریگر اشمیت رو بفهمم. :biggrin:
            نگفتید؟ :read:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H.S.
              میخوام تریگر اشمیت رو بفهمم. :biggrin:
              نگفتید؟ :read:
              مگه هنوز متوجه نشدید؟ خودتون گفتید که! از یک ورودی متغیر آنالوگ که ممکنه نویزی هم باشه، خروجی مربعی ایجاد میکنه!! به شکل زیر نگاه کنید..
              https://courses.cit.cornell.edu/ee476/FinalProjects/s2007/mc373_mag83/mc373_mag83/shmidt_trigger_600us.JPG

توضیحات تریگر اشمیت به تفصیل در کتاب های تکنیک پالس مطرح شده.

دیدگاه

من رشتم الکترونیک نیست.
                تو سایتام هرچی میگردم کتاب یا جزوه ی به درد بخور نیست.

اضافه شده در تاریخ :
                عکستون دیدم. تو عکسم رو یه نقطه مرز هست. یعنی ازون پایین تر 0 بالاتر 1. بازه لازم نیست. منم موج خاصی ندارم . نهایتا اعوجاج روی ولتاژ دی سی دارم.

اضافه شده در تاریخ :
                شما فرض کنید اپ امپ من از 0.2 تا 10 ولت تغییر میکنه.
                من میخوام روی مثلا 3.1 ولت خروجیم بشه 12 (1) روی 3.99 بشه 0(0) .
                اشمیت تریگر این جوریه دیگه درسته؟
                حالا 0.01 نه ولی مثلا روی3.1 و 2.9

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H.S.
                  عکستون دیدم. تو عکسم رو یه نقطه مرز هست. یعنی ازون پایین تر 0 بالاتر 1. بازه لازم نیست. منم موج خاصی ندارم . نهایتا اعوجاج روی ولتاژ دی سی دارم.
                  نقاطی که من عرض کردم، در اصطلاح UTP (سطح بالایی) و LTP (سطح پایینی) نام دارند. بر اساس سفارش UTP و LTP میتونند متفاوت باشند و یا یکی باشند.
                  لطفاً عکس های زیر رو هم با دقت نگاه کنید..
                  1- http://wps.prenhall.com/wps/media/objects/416/426356/19fig10.gif
                  2- http://www.electronicspoint.com/attachments/schmitt_trigger_waveform-png.21002/
                  3- http://wps.prenhall.com/wps/media/objects/416/426356/19fig8.gif
                  4- http://www.daenotes.com/sites/default/files/field/image/op-amp-schmitt-trigger.png

کتاب معروف تکنیک پالس که در دانشگاه ها هم تدریس میشه، کتاب تکنیک پالس نوشته ی دکتر "بل" هست.
                  IC با شماره ی 7414 از سری TTL هم یک IC اشمیت تریگر است.

دیدگاه

سلام و احترام
                    خوب چیزی که میگم درسته دیگه .
                    اهان ولتاژ به سطح بالایی میرسه های میشه تا زمانی که به سطح پایین نرسیده های میمونه. ولتاژ به سطح پایین میرسه 0 میشه تازمانی که به بالا نرسیده 0 میمونه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H.S.
                      سلام و احترام
                      خوب چیزی که میگم درسته دیگه .
                      اهان ولتاژ به سطح بالایی میرسه های میشه تا زمانی که به سطح پایین نرسیده های میمونه. ولتاژ به سطح پایین میرسه 0 میشه تازمانی که به بالا نرسیده 0 میمونه.
                      سلام
                      دقیقاً همینطوره
                      البته همونطور که دیدید، UTP و LTP میتونن روی هم در نظر گرفته بشن که اتفاقاً طراحی راحت تر هم میشه.. ولی خب اینجوری احتمالاً مدار خیلی سریعتر (چندین برابر سریعتر) سوییچ میکنه و عمر مفید قطعات میاد پایین تر. منطقی هست که با یک اختلاف هرچند جزئی، UTP و LTP از هم فاصله داشته باشند.

بررسی نمودار هیسترزیس (عکس شماره ی 4 در کامنت قبل) هم خالی از لطف نیست و تفسیرس مطلب رو دقیقاً براتون باز می کنه..

دیدگاه

باز نشد.
                        1-حالا این دوسطح چقد اختلاف داشته باشن بهتره؟ تاثیری رو دقت داره؟
                        2-خروجی ها حتما باید اختلاف فاز داشته باشن؟یعنی مثلا 6-=0 و 6+=1 .یا میشه که 0=0 و 6+=1؟
                        3-بعداز طراحی،یعنی درعمل بعد از اینکه سطوح معلوم شد (خطای مقاومت ها و...منظور شد) سطوح چقد ممکن تغییر کنن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H.S.
                          باز نشد.
                          1-حالا این دوسطح چقد اختلاف داشته باشن بهتره؟ تاثیری رو دقت داره؟
                          2-خروجی ها حتما باید اختلاف فاز داشته باشن؟یعنی مثلا 6-=0 و 6+=1 .یا میشه که 0=0 و 6+=1؟
                          3-بعداز طراحی،یعنی درعمل بعد از اینکه سطوح معلوم شد (خطای مقاومت ها و...منظور شد) سطوح چقد ممکن تغییر کنن؟
                          خوشحالم که تا یادگیری کامل پیگیر هستین. همین روند رو ادامه بدین..
                          1- اختلافشون بستگی به سفارش مشتری داره. دقت فقط به خطای المان ها و استاندارد سازی ها مرتبط هست.
                          2- خیر. وقتی گفتیم UTP و LTP میتونن روی هم قرار بگیرن (عکس 3)، پس هم فاز بودن جایگاهشون هم اشکالی نداره.
                          3- خیلی کم. بستگی داره سنسورتون چطور خطی و کالیبره شده باشه و شما چقدر تقویتش کرده یاشید. به نظرم قابل چشم پوشی هست.

***شما باید ببینید خروجی سنسورتون چجوری هست. ینی مثلاً خروجیش میلی ولته یا ولت؟ و اینکه مثلاً هر ولتاژی نماینده ی چه دمایی هست؟ (به دیتاشیت مراجعه کنید)
                          مثلاً نگاه میکنید میبینید خروجیش ولتاژ هست، با دقت میلی ولت. مثلاً 2.0V نماینده ی 20 درجه و 2.1V نماینده ی 21 درجه و ... این اطلاعات داخل دیتاشیت موجود هست.

دیدگاه

3- منظور فاز خروجی بود.

1- همین مداری که دارم ، طبق محاسبه با یه دهم درجه اپ امپ از تقریبا صفر تا تقریبا 10.5 میره،همون مداری که لینک کردم .
                            حالا میخوان این بذارم قبل اشمیت با سطوح حدود 5.5 تا 6.
                            اینم پیدا کردم عدد میدی محاسبه میکنه.نظرتون؟
                            http://f98.co/t/Gh2q5L

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H.S.
                              3- منظور فاز خروجی بود.

1- همین مداری که دارم ، طبق محاسبه با یه دهم درجه اپ امپ از تقریبا صفر تا تقریبا 10.5 میره،همون مداری که لینک کردم .
                              حالا میخوان این بذارم قبل اشمیت با سطوح حدود 5.5 تا 6.
                              اینم پیدا کردم عدد میدی محاسبه میکنه.نظرتون؟
                              http://f98.co/t/Gh2q5L
                              متوجه منظورتون شدم..
                              یه امتحان بکنید. به نظر جالب میاد. طراحیش هم سخت نیست.

دیدگاه

پس از نظر شما شدنیه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X