اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جایگزینی رله؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : جایگزینی رله؟

راستی نگفتید 0و1 ولتاژشون چیه؟
    اختلاف فاز دارن؟
    منبع متقارن لازمه؟
    تو این مدار تریگر که گذاشتم 0و 1 چی میشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H.S.
      راستی نگفتید 0و1 ولتاژشون چیه؟
      اختلاف فاز دارن؟
      منبع متقارن لازمه؟
      تو این مدار تریگر که گذاشتم 0و 1 چی میشه؟
      همه ی اینا رو گفتم!! کامنت ها رو بت دقت بخونید..
      نیازی به منبع متقارن نیست.. مگر اینکه بخواید دماهای زیر صفر رو هم کنترل کنید..
      0 و 1 رو دما هایی که ول در نظر میگیرید تعیین میکنن..
      متاسفانه باید برگردید عقب و دوبارو کامت ها رو با دقت بخونید.. روند طراحی رو همونطور که گفتم انجام بدید.. نمیشه که یهو از وسط کار طراحی کنید!! بر اساس چه اطلاعاتی می خواید طراحی کنید؟! باید از اول به ترتیب پیش برید..
      *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

این سوال رو چندبار پرسیدم ولی جواب واضح نگرفتم.
        الان این قراره مدار من بشه.
        1.با ولوم 5کیلو تورنج تقریبا20 تا 35درجه میتونم خروجی اپ امپ اول رو ،صفر کنم.البته صفر که نمیشه . حدود چند میلی ولت.
        2. دما یه دهم که بیاد پایین خروجی اپ امپ اول تا 10.5 ولت تقریبا میشه.
        3. طبق مداری که تو پست قبل فرستادم ، سطوح اشمیت حدود 5.5 تا 6.1 هست.
        4. پس تا زمانی که دما 0.1 بیاد پایین خروجی اپ امپ اول تقریبا 10.5 ولت تغییر میکنه ، و با این اشمیت پایین 6.1 خروجیم خاموشه وقتی به بالای 6.1 رسید خروجیم روشن میشه.
        5-حالا اینکه خروجیم خاموش روشنش چقده نمیدونم و برای بایاس ترانزیستور جریانش کافی هست یا نه؟
        6-نظرتون میگید؟ :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H.S.
          این سوال رو چندبار پرسیدم ولی جواب واضح نگرفتم.
          الان این قراره مدار من بشه.
          1.با ولوم 5کیلو تورنج تقریبا20 تا 35درجه میتونم خروجی اپ امپ اول رو ،صفر کنم.البته صفر که نمیشه . حدود چند میلی ولت.
          2. دما یه دهم که بیاد پایین خروجی اپ امپ اول تا 10.5 ولت تقریبا میشه.
          3. طبق مداری که تو پست قبل فرستادم ، سطوح اشمیت حدود 5.5 تا 6.1 هست.
          4. پس تا زمانی که دما 0.1 بیاد پایین خروجی اپ امپ اول تقریبا 10.5 ولت تغییر میکنه ، و با این اشمیت پایین 6.1 خروجیم خاموشه وقتی به بالای 6.1 رسید خروجیم روشن میشه.
          5-حالا اینکه خروجیم خاموش روشنش چقده نمیدونم و برای بایاس ترانزیستور جریانش کافی هست یا نه؟
          6-نظرتون میگید؟ :nerd:
          عزیزم.. بذار با یه مثال توضیح بدیم..
          مثلاً می خوایم دمای هوای اتاق فقط بین 25 تا 29 درجه تغییر کنه. ابتدا باید ببینید سنسور در این دما ها چه ولتاژی رو در خروجیش ظاهر می کنه. (سوال اصلی در واقع همینه..) این اطلاعات در دیتاشیت هست..
          به فرض که در فصل زمستان هستیم.. مداری طراحی می کنیم که وقتی دما به زیر 25 درجه رسید، یک هیتر روشن بشه و تا زمانی که دما به 29 درجه برسه، این هیتر روشن میمونه. به محض رسیدن به دمای 29 درجه، مدار هیتر رو خاموش میکنه و تا وقتی که دما دوباره به زیر 25 درجه نرسیده، مدار هیتر را روشن نخواهد کرد.

همونطور که گفتم اول باید ببینید سنسور این دما ها رو با چه ولتاژی مشخص می کنه. اگر لازم بود، سیگنال خروجی سنسور رو تقویت هم می کنیم.
          اینکه حد بالا و پایین مدار چقدره، به المان بستگی داره. مثلاً برای اپ امپ حدود بالا و پایین بین 1 تا 1.5 ولت کمتر از ولتاژ تغذیه است. ولی در نهایت برای درایو رله یا اپتوترایاک یا ترانزیستور کافی هست. جریان هم کافی هست. این اطلاعات که در دیتاشیت هم موجوده و به نظر من مربوط نمیشه. جریان دهی IC در دیتاشیت موجوده..

دیدگاه

دوست عزیز من میگم اصلا شما با سنسور کار نداشته باش . با خروجی اپ امپ اول بررسی کن. این ولتاژ میخوام وقتی شد بیش از 6.1 رله وصل بشه وقتی شد زیر 5.5 قطع بشه.
            :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H.S.
              دوست عزیز من میگم اصلا شما با سنسور کار نداشته باش . با خروجی اپ امپ اول بررسی کن. این ولتاژ میخوام وقتی شد بیش از 6.1 رله وصل بشه وقتی شد زیر 5.5 قطع بشه.
              :agree:
              خب منم همین رو می گم!! با خروجی پ امپ میتونید یک ترانزیستور رو به صورت Open Collector درایو کنید که اون ترانزیستور رله رو خاموش و روشن کنه.. مثل مدار اولیه ای که لینک عکسش رو گذاشته بودید..

دیدگاه

هیچی دیگه مشکلم خروجی بود که بعد اشمیت چند ولته که گفتید نزدیک منبع.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H.S.
                  هیچی دیگه مشکلم خروجی بود که بعد اشمیت چند ولته که گفتید نزدیک منبع.
                  بله.. پ امپ به اشباع میره..

دیدگاه

اقابستم بازم سوییچ نمیشه. از 0 ذره ذره میزه بالا. ولت متر زدم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H.S.
                      اقابستم بازم سوییچ نمیشه. از 0 ذره ذره میزه بالا. ولت متر زدم.
                      شماتیک بذارید.. مگه میشه کار نکنه!! چجوری طراحی کردید؟

دیدگاه

در ضمن تو پروتوس مشکلی نداره.حتی به ازای1 میکرو ولت تغییر در ورودی اپ امپ خروجی 10 ولت میره بالا.

دیدگاه

خب پس مدارتون رو با دقت چک کنید که آیا درست بسته شده یا خیر.. اگر با OrCAD می تونید کار کنید، اونجا هم شبیه سازی کنید ببینید پاسخ چیه..

دیدگاه

مداری که بستم پایینه. البته مثل بالاییم بستم یعنی جابجایی -و+ . مقاومتم جابجا کردم .
                            http://f98.co/t/b7B4Zs

دیدگاه

ارکد ندارم :cry2: :angry: :angry: :angry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H.S.
                                مداری که بستم پایینه. البته مثل بالاییم بستم یعنی جابجایی -و+ . مقاومتم جابجا کردم .
                                http://f98.co/t/b7B4Zs
                                اول اینکه پایینی رو قبلاً گفتیم که مقایسه کننده اس!!! خروجی مقایسه کننده خودش دیگه آنالوگ نیست و دو سطح پایین و بالا داره!! چه سودی داره خروجی مقایسه کننده رو بدین به اشمیت تریگر؟؟؟ :eek:
                                دوم اینکه مقایسه کننده تون با اون مقاومت های سنگین روی ورودی +، اصلاً بایاس نمیشه!! در بهترین شرایط از این مقاومت ها 24nA عبور می کنه و با در نظر گرفتن اثرات بارگذاری، تقریباً میشه گفت که مقایسه کننده اصلاً بایاس نمیشه و کار نمی کنه!!

یه توصیه دارم براتون.. وقتی از کسی راهنمایی می گیرید، به راهنماییش عمل کنید تا هم کارتون انجام بشه و هم یاد بگیرید. وگرنه هیچ نتیجه ای براتون در بر نخواهد داشت و سابقه ی خودتون رو هم خراب می کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X