اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول پایه ای و مقدماتی منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ

هرچند این حرف من خیلی آماتورانه است :redface: ولی جهت دیودهای قسمت اسنابر رو چک کن

دیدگاه

باسلام
      دیودهائی که من در ثانویه ترانس استفاده کرده بودم RGP10M بود که بعدا از 1N5819 استفاده کردم و مدار درست شد. الان در ماکزیمم جریان دهی اسنابر کاملا خنکه .حالا نمی دونم RGP10M ایراد داشت یا اینکه فست یا شاتکی بودن دیود ها تاثیر داره.
      در نااميدي بسي اميد است

دیدگاه

مهندس ahmadmn
        اول اینکه بالاخره خودمو راضی کردم که شما رو دایی صدا کنم. هرچند خودم زیاد راضی نیستم. :icon_razz:

شما یه جا مداری از uc3842 گذاشته بودید.

این مدار رو بستم،عالی جواب میده.البته خودتون هم گفته بودید ، مقاومت بین پایه 8 وپتانسیومتر رو short کردم. ولی مجبورم برای کار خودم یه تغییراتی بدم. با خوندن دیتاشیتش ببینید دارم درست مدارو تحلیل میکنم؟
        مقاومت بین یایه 8 و 4 فرکانس کار رو تعیین میکنه. از ولتاژ 5 ولت پایه 8 و با استفاده از مقسم ولتاژ مقاومتی، یه ولتاژ زیر 1 ولت برای پایه 1 درست کردید که آیسی با فعال کردن خروجی تا جایی که ولتاژ پایه 3 به اون ولتاژ برسه پایه 6 رو روشن نگه میداره.ولتاژ پایه 3 هم تابع جریانه.

برای کار خاص خودم یه طرح پیدا کردم، که شیوه خاموش یا کنترل کردن PWM با مال ما یه کم متفاوت هست.
        اگه تحلیل بالا درست باشه، لطفا یه مختصر توضیح هم از این روش بدید. حواستون به اون ترانزیستور هم باشه، آخه برای نیاز خودم و تغییرات لازم به این اطلاعات احتیاج دارم.

مثل همیشه: با سپاس

دیدگاه

سلام دایی
          تحلیلت تقریبا درسته!
          اما این مدار دوم رو از کجا پیدا کردی؟
          قرار نیست هر مداری از هرجا پیدا کردیم بشینیم تحلیل کنیم ببینیم به چه درد می خوره!!!
          بلکه برعکس باید ببینیم دردمون چیه و بعد مداری برای درمانش پیدا یا طرح کنیم.
          به هر حال فقط برای اطلاع باید بگم این مدار بر اساس متوسط جریان کار می کنه و دارای جبران ساز دیوتی سایکل هم هست.
          باقی کاربردهاشو باید از طراحش بپرسی. :biggrin:
          در ضمن ازش بپرس: اون سر مقاومت R107 به کجا وصل شده؟!
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

این مدار دوم رو از کجا پیدا کردی؟
            از تو یه سایت خارجی پیداش کردم.

قرار نیست هر مداری از هرجا پیدا کردیم بشینیم تحلیل کنیم ببینیم به چه درد می خوره!!!
            دایی ، من تحلیل این مدار رو همینجوری برای آموزش نمیخواستم. برای حل مشکلم که دارم روش بشدت کار میکنم به این مدار رسیده بودم. ولی خوب یه مقدار هم توی طرز کارش ابهام دارم.

برعکس باید ببینیم دردمون چیه و بعد مداری برای درمانش پیدا یا طرح کنیم.
            دردم رو میدونم چیه. ولی اونقدر زیاد و پیچیده هست که ترسیدم همه رو یکجا بگم. این مدار هم تازه اگه به کار من بیاد ، برای قسمت خیلی کمی از دردم، مرهم خواهد بود. مطمئن باشید حواسم جمعه. !!!یعنی جمع هست.
            توی سایتش حتی یک جمله هم از طرز کارش توضیح نداده بود. فقط عنوان مدار + کلیک روی لینک = فقط همین عکس :redface:

به هر حال فقط برای اطلاع باید بگم این مدار بر اساس متوسط جریان کار می کنه و دارای جبران ساز دیوتی سایکل هم هست.
            تا همینجاش هم ازت سپاسگزارم. همین یه جملت برام خیلی ارزش داره. چون مطمئن شدم کارش همونی هست که دنبالشم. :agree:

در ضمن ازش بپرس: اون سر مقاومت R107 به کجا وصل شده؟!
            من اون قسمتها رو از کادر خارج کرده بودم. ببخشید. :redface:
            آخه میخواستم قسمتهای دیگه حواسمون رو پرت نکنه و فقط روی آیسی زوم کنیم.
            شماتیک رو دوباره میذارم تا اون سر R107 معلوم باشه.

برای من هم سوال بود. برای تامین تغذیه خود آیسی از ولتاژ اصلی این مسیر برام عجیبه. آخه وقتی یه دیود رو با خازن سری کنیم ، جریان dc میشه و خازن مسیری برای دشارژ نخواهد داشت در نتیجه مسیر جریان توسط خازن سد میشه!
            به هر حال قصد داشتم آیسی رو با یه منبع دیگه تغذیه کنم، آخر سر به فکر اون قسمت باشم.

دیدگاه

دقیقا دایی جان
              D106 باعث میشه خازن از کار بیفته.
              در نهایت اگه مایل بودی مشکل رو بگو تا شاید بجای این مدارات قدیمی و پر اشکال، مدارای بهتر و جدیدتر حلال مشکل باشه :smile:

دیدگاه

من برای آزمایشگاه نیاز به یک منبع تغذیه 75 ولت با جریان 1 تا 2 آمپر دارم. دوستان کسی ایده ای در این مورد داره؟
                و یه سوال دیگه میشه یک منبع تغذیه با خروجی 23 ولت رو تغنییرات بدم تا ولتاژ مورد نظر من رو تامین کنه؟ نیاز به تعویض ترانس هست یا میشه با بالا بردن PWM این کار رو انجام داد. البته به شرط تغیرات لازم تو رگولاتور خروجی

دیدگاه

انتخاب مداری برای ساخت منبع تغذیه بسته به تجربه شما توی ساخت داره دایی جان.
                  مثلا می تونی از آی سی های سری TOP که توی بازار هست استفاده کنی. با نرم افزار PIexpert هم می تونی طراحی کنی.
                  تغییر ولتاژ خروجی منبع سوئیچینگ بدون تغییر ترانس ممکن نیست مگر اینکه تغییر جزئی باشه.

دیدگاه

با سلام خدمت اساتید فن
                    ما تو آشپزخونمون 9 تا لامپ هالوژن هست که تپ و تپ میسوزن
                    گفتیم اینارو تبدیل کنیم به هالوژن های دی سی که عمر بیشتری دارن
                    اگه بخوام پل دیودی و اون مسخره بازیای خطی رو انجام بدم یه ترانس اندازه اونی که سر تیر برقه لازمه
                    خواستم ببینم کسی میتونه منو برای ساخت همچین منبع تغذیه ای از نوع سوئیچیم/ راهنمایی کنه؟
                    لامپهای هالوژن دی سی 12 ولت 60 وات هستن که البته یه چی تو مایه های 500 وات نیاز دارم
                    ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاه

لامپ رشته ای که AC و DC ندارد! :surprised:
                      شما اگه خروجی همون ترانس 12 ولت رو بدون پل دیود و بصورت AC بهش وصل کنی ، روشن میشه.

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                        اگه مشکل شما روشن کردن 9 عدد لامپ هالوژن هستش ، می تونی از تغذیه 12 ولت 60 وات سوئیچینگ آماده استفاده کنی که تو بازار پره البته قیمتش هم مناسبه . ولی اگه علاقه داری خودت روی این مدارات کار کنی ، نقشه هاشو برات می فرستم . در ضمن چقدر تو این کارا واردی؟
                        در نااميدي بسي اميد است

دیدگاه

دایی feredi درست میگن
                          واسه لامپ چه فرقی داره AC یا DC بگیره؟!
                          در واقع توان تلفاتی در لامپ عمرشو تعیین می کنه.
                          اگه هالوژنهای عمر بالا توی بازار باشن باز هم باید با AC روشن بشن!
                          اما اگه شما همچین چیزی دیدی، ارزونترین راه یه منبع کامپیوتره که می تونی از 12 ولتش برای تغذیه چندین لامپ استفاده کنی.

دیدگاه

آقایون من گفتم 9 تا شصت وات نه یه دونه
                            در ضمن جدیدا دیدم شبیه همین هالوژن ها ال ای دیش رو زدن میخواستم ببینم برای درایو اونا مداری دارین؟بازم نه تا 9!
                            در ضمن در موردد توان اونا کسی چیزی میدونه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط patomat
                              جدیدا دیدم شبیه همین هالوژن ها ال ای دیش رو زدن میخواستم ببینم در موردد توان اونا کسی چیزی میدونه؟
                              داخل اونها سه عدد power LED یک وات استفاده کرده اند. پس توانش هم تقریبا سه وات میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط patomat
                                آقایون من گفتم 9 تا شصت وات نه یه دونه
                                در ضمن جدیدا دیدم شبیه همین هالوژن ها ال ای دیش رو زدن میخواستم ببینم برای درایو اونا مداری دارین؟بازم نه تا 9!
                                در ضمن در موردد توان اونا کسی چیزی میدونه؟
                                هالوژن های ال ای دی که تو بازار من دیدم دو نوعن یا با همین ال ای دی های معمولی مثلا نوع کلاهی (نور پخش) کار شدن مثلا 38 تایی یا 21 یا ...که اینها اکثرا داخلشون منبع تغذیه خازنی داره (خروجی ایزوله نیست و نباید به خروجی دست زد در جاهایی به کار برده میشه که در تماس نباشه) و یا همین که دوستمون گفت سه تا ال ای دی یک وات پاور (5 تا یک وات رو هم دیدم یا یک سه وات رو هم دیدم)که منبع تغذیه اونها هم ال ای دی درایوره خاص خودشه که در تاپیک زیر برای مدارش صحبت شده
                                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=47753.0
                                عکسهای انواع مختلف هالوژن ال ای دی هم اگه نیاز هست بذارم
                                ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X