اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول پایه ای و مقدماتی منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : اصول پایه ای و مقدماتی منابع سوئیچینگ

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
    سالاری :biggrin:
    ولی الان uc3842 قیمت رو زدن 250 تومن
    با اون چطوره؟؟؟
    ولی به قول دایی TNY خیلی توپه.
    حالا شما بگو بینیم از کجا tny میگیری؟؟؟ من 1000 گرفتم. البته زیر 10 تا بود.
    الان یه جا گیر آوردم میده 700 تا 900.
    سلام آقا وحید اول بهت اینو بگم که از جایی که من خریدم دو نوع داشت (البته tny280). یک نوعش رو گرانتر و یک نوعش رو ارزانتر میداد وقتی فرقش رو پرسیدم راستش جواب دقیقی نداد گفت یک نوعش ظاهرا برای بعضی ها کار نمیکنه :eek: گفت میخوای یکی یا دو تا بخر برو تست کن. tny274 رو فقط یک نوع داشت ولی این کدوم نوعش بود من نمیدونم ولی من 274 رو 590 و 280 رو 650 خریدم. برای توضیح بیشتر یک سر به تاپیک زیر بزن در ضمن در پیام خصوصی برات نوشتم از کجا خریدم(شاید قوانین سایت اجازه نده اینجا بنویسیم)
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52210.0

ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
      UC3842 رو من باهاش کار کردم خوبه فقط اشکالش اینمه که روی اسیالاتورش نویز می افته البته تونستم خیلی بهترهش کنم ولی از این ای سی برای توانهای بالا استفاده میکنن چون قطعه سویچ نداره و باید بهش ازافه بشه هزینه سویچ قدرت هم داری
      سلام یعنی چی روی اسیلاتورش نویز می افته؟ و این چه مشکلاتی میتونه به وجود بیاره؟ با تشکر

دیدگاه

ممنون
        اینجوریا که بوش میاد کلا باید قید بقیه رو بزنیم و بچسبیم به TNY
        اون مدلی هم که بهتون گفته برای بعضی ها کار نمیکنه چرت و پرت گفته. یه سری چینی اومده بسیار مزخرفه. چن تایی از بر و بچ ما هم ذربارش هشدار دادن و خودشون هم حسابی ضرریده بودن :mrgreen:
        هم توانشون پایینتره و هم پایداری نداشتن.
        الان اگه بخوایم ترانس 12 ولت 300 میلی آمپر رو تعداد حدودا 10 تا 20 تا بگیریم تقریبا چقدر در میاد و از کجا؟
        میشه رو 1000 حساب باز کرد؟
        درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
        بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
          سلام یعنی چی روی اسیلاتورش نویز می افته؟ و این چه مشکلاتی میتونه به وجود بیاره؟ با تشکر
          توی اپلیکیشن نوت این اسی سی نوشته بهتره برای اسیلاتور از یا ای سی 555 استفاده کنید . نمیدونم چرا روی اسیلاتور نویز می افته ولی شاید بخاطر اینه کهتوی خودش مدار درایور موسفت داره! ولی چه اشکالی ایجاد میکنه!
          مثلا ما مدار رو تنظیم میکنم که با 50Khz کار کنه ولی وقتی نگا میکنیم با اسیلسکپ میبینیم داره بین 70 تا 100 کیلوهرتز کار میکنه و هی بالا پایین میشه این بخاطر نویزی هستش که روی اسیلاتور میافته و گامهای روشن و خاموش شدن سویچ قدرت رو کم و زیاد میکنه و میبینی همه مدار داره داغ میکنه oo:

دیدگاه

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ

نوشته اصلی توسط ms2000
            سلام چند تا سوال درباره مداری که در لینک زیر هست داشتم (خازما)
            http://www.khazama.com/project/smps
            -1 میخواستم خروجیم حدود 100 ولت 0.35 آمپر باشه میخواستم بپرسم مقدار L1 , L2 ,L3 رو چند دور سیم و با چه ضخامتی بپیچیم (هسته ترجیحا (e25/25) لطفا اندوکتانس اولیه رو هم بگید که بدونم فاصله هوایی رو چقدر بگیرم
            2- ماسفتی که در مدار گفته شده یعنی K2545 رو گیر نیاوردم چه ماسفتی پیشنهاد میکنید که برای اینکار خوب باشه
            3- چه تغییرات دیگری باید به مدار داده بشه
            با تشکر
            می تونی از IRF840 هم استفاده کنی اما ماسفت های ژاپنی خیلی بهتر از اروپایی کار می کنند. جوان کلی 2SK داره که خیلی هاشون اصل توشیبا هستند.
            برای محاسبه به پست زیر نگاه کن:
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=28241.msg153942#msg153942
            با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ

نوشته اصلی توسط ahmadmn
              می تونی از IRF840 هم استفاده کنی اما ماسفت های ژاپنی خیلی بهتر از اروپایی کار می کنند. جوان کلی 2SK داره که خیلی هاشون اصل توشیبا هستند.
              برای محاسبه به پست زیر نگاه کن:
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=28241.msg153942#msg153942
              سلام استاد خیلی منتظر شدم تا جوابمو بدین حتی فکر کردم که سوالم رو ندیدین و در یک تاپیک جداگانه مطرح کردم
              میشه لطفا چند تا 2sk که بدرد مدار بخوره و پیدا هم بشه بهم معرفی کنید؟
              پستی که معرفی کردین خوندم و کمی هم متوجه شدم ولی یکم برام سنگینه میشه خودتون حساب کنید برای خروجی ولتاژ حدود 90 ولت و جریان حدود 0.35 مقدار L1,L2,L3 چقدر باشه؟ هسته چی باشه و اندوکتانس اولیه چقدر باشه؟ اگه سرتون هم شلوغه منتظر میمونم
              با تشکر

دیدگاه

با سلام
                من یه سوئیچینگ 12 ولت 1 آمپر با tny268 بستم و خیلی هم خوب جواب میده.
                در بیباری 11.96 میده و زیر بار 10 اهم ولتاژش به 11.2 میرسه.
                از این لحاظ مشکلی نیست. اما عجیب ترین چیزی که هست داغ کردن شدید دیود خروجی در جریان 50 میلی آمپر هستش.
                من اومدم خروجی رو به یه مقاومت 20 اهم 20 وات دادم و بعد از 3 دقیقه دیود یکسو ساز خروجی به حدی داغ شده بود که لحیم پشتش رو آب کرده بود! oo: اونم فقط با 500 میلی آمپر!!!
                برای اسنابر هم P6KE200 با یه FR107 گذاشتم که زنر(همون P6KE200 ) دماش در حد 60 درجه میشه.
                به نظرتون مشکل کجاست؟
                راستی دیود خروجی هم UF4007 هستش.
                نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

سلام دایی جان
                  دیود UF4007 اصلا بدرد خروجی تغذیه نمی خوره. برای خروجی بهتره از دیودهای شاتکی استفاده کنی. من SB160 رو پیشنهاد می کنم.

دیدگاه

سلام استاد تو تاپیک اول که جوابمو ندادین گفتم اینجا بگم من یک مدار با tny280 بستم که 12 ولت و 2.3 آمپره وقتی که نزدیک 2 آمپر ازش میکشم مشکلم اینه که مقاومت اسنابر (در حالت خازنی و مقاومتی) خیلی داغ میکنه اگه از (p6ke200a)هم استفاده کنم باز این دیود به شدت داغ میکنه و در صورتی که هم از اسنابر خازنی و زنری کنار هم استفاده کنم باز هم به شدت داغ میکنه طوری که نمیشه دستم رو نزدیکش ببرم توضیح اینکه اندوکتانس نشتی ترانسم از مقداری که نرم افزار گفته پایین تره. به نظر شما چه راههای برای حلش هست؟(در ضمن من از خازن 2.2 نانو موازی با مقاومت 33 کیلو استفاده میکنم) در ضمن دیود خروجی هم خیلی داغ میکنه اسنابر هم براش گذاشتم دیود خروجی رو SR560 گذاشتم و همچنین همراه با اینها آی سی هم خیلی داغ میکنه و ترانس هم صدای فس فس میده ولی وقتی که ازش کم جریان میکشم مثلا نزدیک 1 آمپر هم آی سی حرارت متعادلی داره و هم اسنابر و هم ترانس تقریبا بی صدا میشه برای حل مشکلم در جریان بالا چکار کنم.با تشکر.

دیدگاه

سلام دایی جان
                      فکر کردم براش فیبر کشیدی و حل شد!
                      منم از TNY280 بیشتر از 30 وات نگرفتم. تازه با اینکه توی PCB برای خنک شدن آی سی، دیود خروجی، اسنابر و ترانس فضای کافی در نظر گرفتم، در 30 وات همگی اندکی داغ می شدن.
                      دیود خروجی رو SB360 استفاده کرده بودم. یه بار یه SR560 تقلبی هم به پستم خورده بود و اذیتم کرد.
                      در ضمن اسنابر دیود خروجی هم بسیار مهمه. اگه درست نباشه یا خازنش مورد دار باشه این اتفاقات می افته.

دیدگاه

استاد احمد مطمئنید UF4007 بدرد نمیخوره!!!؟؟؟؟؟
                        خیر سرش فسته ها!!!
                        من 5819 هم گذاشتم و فرقی نکرد.
                        این یکی دیگه شاتکی هستش و مثلا باید جواب میداد؟؟؟!!!!!!!!!!!
                        نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

دیودهای فست بخاطر ولتاژ تحمل بالاتر جای دیود شاتکی استفاده میشن. اما در ولتاژ پایین دیودهای شاتکی رو نباید با فست جایگزین کرد.
                          حدس می زنم شما سرهای خروجی ترانس رو جابجا وصل کردید و بجای فلایبک دارید از فوروارد استفاده می کنید.

دیدگاه

سلام استاد با عرض تشکر از زحماتتون
                            در ترانس پیچیدن وقتی که به روش ساندویچی میپیچیم وقتی که مثلا برای ثانیوه تعداد دور زیادی باید بپیچیم یا مثلا چند رشته سیم ضخیم (برای خروجی آمپر بالا) بخواهیم بپیچیم چون فاصله دو قسمت اولیه زیاد میشه اندوکتانس نشتی بالا میره.
                            بهتر نیست ثانویه رو هم نصفش رو بعد از قسمت دوم اولیه بپیچیم؟
                            یعنی اینطوری که اول نصف اولیه بعد بایاس و بعد نصف اول ثانویه و بعد نصف دوم اولیه و بعد نصف دورم ثانویه
                            اینطور بهتره یا نه؟

دیدگاه

سلام دایی جان
                              راستش القای مغناطیسی فرمول خاصی نداره و معمولا با تجربه بهینه میشه. من تابحال ندیدم که ثانویه رو هم دو قسمت کنن. اما اگه جایی تو مثالهای شرکت PI همچین چیزی رو دیدی می تونی ازش استفاده کنی. در ضمن استفاده از فویل برای ثانویه باعث میشه فاصله زیادی بین دو قسمت اولیه ایجاد نشه.

دیدگاه

آقا من این آند کاتد b6ke200a رو تشخیص بدم؟ :angry:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X