اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار رگوله با خروجی 5 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار رگوله با خروجی 5 آمپر

این مدار هزینه زیادی نداره( مداری که دوستمون گزاشتن + ترانزیستوری که گفتم) بساز و یه تست بگیر شاید جواب بده!
    البته باز هم به نوع و کیفیت باتریت بستگی داره! اگه ولتاژ نیاد زیر 12.7 حله ولی اگه بیاد ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
      این مدار هزینه زیادی نداره( مداری که دوستمون گزاشتن + ترانزیستوری که گفتم) بساز و یه تست بگیر شاید جواب بده!
      البته باز هم به نوع و کیفیت باتریت بستگی داره! اگه ولتاژ نیاد زیر 12.7 حله ولی اگه بیاد ....
      اگه نشد میشه از این روش استفاده کنم :
      فرض کنیم باتری در خالت فول 13.8 ولتاژ باشه
      بعد از باتری 2 تا دیود قوی با هم سری کنم کنم که ولتاژ از 13.8 به 12.4 برسه (با توجه به اینکه دیود 0.7 افت ولتاژ داره)
      و برای اینکه 5 آمپر بده و داغ نشن دیود ها مثلا 5 تا دیود را با هم موازی میکنیم و بعد 5 تا دیگه رو با هم موازی میکنیم و این 2 تا دسته 5تایی دیود رو با هم سری میکنیم ! اگه هم نشه که 1 دیود آمپر بالا گیر میارم
      تا 3 آم=رش رو که دارم الان

دیدگاه

این روش که از روش بالایی بد تره مظفر جان!
        حداقل اون تا 12.7 جواب میده ولی این روش اگه ولتاژ بیاد زیر 13.4 دیگه جواب نمیده و ولتاژت میره زیر 12
        تازه برای دستگاه ها کمبود ولتاژ بد تر و زیان بار تر از افزایش ولتاژ هست

دیدگاه

برای رگوله خطی باید وشاید (3 ولت بیشتر از خروجی باشه ) برای 7812 باید ولتاژ باطری 15 ولت باشه............
          گرچه ........
          ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

اول مطمئن شو که دستگاهت بالای 12 ولت رو نمیتونه تحمل بکنه ، بعد خودتو به زحمت بینداز..مثلا میتونی بازش کنی وببینی خوش رگولاتور داره یا نه..

میتونی از دیودهای FAST جریان بالا استفاده کنی..افت ولتاژشون هم معمولا حدود 0.4 یا 0.5 هست.

دیدگاه

اصلا چرا دیود فست؟
              در ضمن در مورد دیود هم که گفتم بالا چرا نمیتونن استفاده کنن
              مطمئنا خود دستگاه رگلاتور داره ولی نه برای همه قسمت ها
              شاید یه قسمت تغذیه 12 بخواد و بدون رگلاتور باید بگیرن از تغذیه ورودی
              البته این بحث ها همه شده بود در تاپیک قبلی که اگه یه جستجو میکردید متوجه موضوع و صورت مسئله میشدید

دیدگاه

سلام دایی جان
                اینم رگولاتور ۵ آمپر:

اگه رگولاتور های دیگه هم می خوای توی پنجره گوگل بنویس:
                12v 5A low drop regulator
                با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام
                  مرسی از همه دوستان که وقت گذاشتن و جواب دادن

این عکس که احمد آقا زحمتشو کشیدن و چندتایی دیگه توی ذهنمه 1 شنبه انشالا اجرا میکنم و جوابشو میدم
                  بازم از همکاریتون ممنونم
                  :job:

دیدگاه

اصلا چرا دیود فست؟
                    در ضمن در مورد دیود هم که گفتم بالا چرا نمیتونن استفاده کنن
                    مطمئنا خود دستگاه رگلاتور داره ولی نه برای همه قسمت ها
                    شاید یه قسمت تغذیه 12 بخواد و بدون رگلاتور باید بگیرن از تغذیه ورودی
                    البته این بحث ها همه شده بود در تاپیک قبلی که اگه یه جستجو میکردید متوجه موضوع و صورت مسئله میشدید
                    حق با شما بوده و هست ، ببخشید ، باید پستهای قبلی رو میخوندم... :smile:

دیدگاه

سلام به بروبچ
                      این مدار رو ساختم
                      در مورد کارکرد خوب بود و 5 امپر رو میداد و لحظه ای تا 14 آمپر خروجی میداد
                      اما برای 5 آمپر ثابت یه هیت سینک از توی یکی از پاورهای پنتیوم 4 خراب درآوردم اما بازم خیلی داغ میشد ! اندازه هیت سینکه 6 سانت در 4 سانته از نوع ورق 1.5 آلومینیوم ! چندتا هم پره مانند بالاش داره البته این گرما و فشار فقط روی 3055 بود نه 317 (چون جریان از 3055 میگذره) :wow: ببینید چقدر بلدم :nice:
                      این گرما طبیعیه ؟ دستتو نمیتونی بهش بزنی ! فکر کنم حدود 75 درجه به بالا باشه

با باتری 7.2 آمپر تست زدم
                      یه مشکل دیگه اینکه بعد از ال ام 317 خروجی (با بار) حدود 13 بود اما بعد از 3055 میشد 11.5
                      اینو چطور حل کنم ؟ یعنی با تغییر دادن مقاومت 1 و 2 که مربوط به تنظیم خروجی 317 میشن بازم ولتاژ رو ببرم بالاتر تا خروجی از 3055 12ولت بشه ؟
                      یه سوال دیگه اینکه اگه بخام 2تا باتری رو سری که 24 ولت بشه چی میشه ؟ گرما بیشتر میشه ؟
                      اگه 2 تا باتری رو موازی کنم که آمپر بالاتر بره چطور میشه ؟
                      چون همونطور که گفتم DVR باید حتما 12 باشه نه بیشتر نه کمتر
                      اما توی موقعی که تست میکردم باتری افت داشت و آخراش تا 11.5 رفت

دیدگاه

عزیز من همون اول بهت گفتم نرو سراغ lm317 چون اصلا چیز جالبی نیست و ...
                        دایی واست یه مدار گذاشته که دقیقا چیزیه که تو میخوای! یعنی این رگلاتور واسه کار با باتری ساخته شده و تا مرز 1خود 12 ولت هم جواب میده
                        نوشته اصلی توسط ahmadmn
                        سلام دایی جان
                        اینم رگولاتور ۵ آمپر:

اگه رگولاتور های دیگه هم می خوای توی پنجره گوگل بنویس:
                        12v 5A low drop regulator

دیدگاه

عزیز من همون اول بهت گفتم نرو سراغ lm317 چون اصلا چیز جالبی نیست و ...
                          دایی واست یه مدار گذاشته که دقیقا چیزیه که تو میخوای! یعنی این رگلاتور واسه کار با باتری ساخته شده و تا مرز 1خود 12 ولت هم جواب میده
                          سلام مرسی بابت همکاری
                          اما ال ام 1084 گیرم نیومد توی اهواز

دیدگاه

در مورد مدار دستمون افت ولتاژ روی ترانزیستور بگیریم 7. ولت یعنی خروجی ایسی باید 12.7 تا 13 ولت باشه که توخروجی 12 ولت بدون بار داشته باشیم..............و بدی مدار اون مقاومت امیتر هست که با بار شما سری میشه وفرضا اگر بار شما 5 امپر ثابت بکشه حدود 2.5 ولت رو مقاومت میخوابه و ولتاژ بار شما 10ولت بنابراین اگر بار شما ثابت باشه می تونی ازاین مدار استفاده کنی اونم به این صورت که بار به مدار وصل بشه واونوقت توسط چرخاندن ولوم ولتاژ دوسر بار بشه 12 ولت... ( حالا فرض کن بار مدار متغیر ه اونوقت میخای چکار کنی)

اگر بخوای از ایسی های غیر سوئیچینگ استفاده کنی....... بازدهی میاد پایین .....به هرحال اگه دسترسی نداشته باشی به این ایسیها .....از نقشه های خطی که تو گوگل فراوونه استفاده کن...........مثل 78H12 که یه رگولاتور 12ولت 5 امپره.................یا LM338K یه رگولاتور متغیر 5 امپره.....ولی باز فقط با یه 338 به مشکل میخوری چون واقعا داغ میکنند......بهترین راه رگوله خطی ایسی 7812 با 1 وبهتر 2 تا ترانزیستور قدرت میتونی این کار را بکنی........واز طرفی برای رگولاتورها اینجوری باید ولتاژ ورودی 3 ولت بیشتر از خروجی باشه
                            ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

چرا داری دور خودت می چرخی دایی جان؟! :biggrin:
                              اولا حرارت رو خودت ایجاد کردی.
                              ولتاژ کلکتور- امیتر ضربدر جریان کلکتور 2N3055 برابر با توان تلفاتیشه. خب تو هم ولتاژ بالا دادی و هم جریان زیاد کشیدی. پس یه هیتر کوچولو ساختی.
                              اگه اون آی سی رو پیدا نکردی باید خوشحال باشی. چون انگار باطریت هم افت ولتاژ داره و نمی تونه 12 ولت رو تامین کنه.
                              پس هیچ راهی نداری جز استفاده از باطری 24 ولت و مدار تاپیک زیر:
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=45420.30
                              این مدار نه تلفات و گرما داره، نه دردسر.
                              من دارم هرروز ازش استفاده می کنم.
                              اگه 12 ولت 7 آمپر بخوای باید باطری 24 ولت 5 آمپر بگیری. در واقع توان توی مبدل سوئیچینگ افت نمی کنه بلکه یه مقدار کمی صرف بازده میشه.

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام به دوستان گل
                                آقا توی این اهواز لعنتی جهنمی و ....... هیچی پیدا نمیشه :cry2:

یکی یه مداری چیزی بزاره

فکر نکنم اینقدرا هم سخت باشه :((

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X