اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل دور موتور یونیورسال با حفظ قدرت در دورهای پایین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کنترل دور موتور یونیورسال با حفظ قدرت در دورهای پایین

دایی راستی موتور منم همون موتور چرخ خیاطیه....

دیدگاه

سلام دایی
      امیدوار بودم دایی feredi بیاد و تجربیاتشو در اختیارت بزاره. اما انگار خبری ازش نیست!
      نقشه قسمت درایو موتور رو برات کشیدم. امیدوارم از عهده ساختش بربیای. بهتره مرحله به مرحله پیش بری تا بتونی کلشو تموم کنی. یعنی بعد از اینکه قسمت درایو رو ساختی و برنامه نویسی کردی می تونی بری سراغ قسمت های دیگه.

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام دایی
        مرسی.شرمنده می تونم ازتون خواهش کنم هر موقع فرصت داشتین یه عکس واضح تر واسم بذارین...هر چی تلاش کردم نتونستم خوب نوشته هاشو بخونم...این میکرو که استفاده کردین چیه؟چیزی جز atmega16 است؟ از ISP چرا استفاده کردین؟(ببخشید که زیاد سوال می پرسم)

دیدگاه

سلام دایی، ببخشید که من خیلی سوالای ابتدایی می پرسم آخه تا حالا به تنهایی کار عملی انجام ندادم :cry2: اما حالا که شروع کردم دوست دارم به نتیجه برسم...قضیه ISP رو که فهمیدم آخه من تا حالا با هاتل برنامه ریزی کردن میکرو رو دیدم..واسه TLP351 هم می خواستم بپرسم که از یکی دیگه از تاپیک های همین سایت خوندم فهمیدم...الان 2تا قسمتش از لحاظ تئوری واسم نامفهومه:
          1)اون خازن وترانس بین 220 و پل واسه چیه؟
          2)عددای اون قسمت کریستال خارجی رو نمی تونم بخونم، اصلاً نمی دونم چطوری باید به دستشون آورد؟ تاحالا فرکانس هایی که می خواستمو با تنظیم فیوزبیتا به دست می آوردم .
          مرسی

دیدگاه

شرمنده دایی جان
            این سایت پلود عکس رو جدیدا پیدا کردم. اینم عکس بزرگتر:

- میکروی ATmega48PA رو انتخاب کردم چون جدیدترین تکنولوژی شرکت اتمل توش استفاده شده، قیمتش ارزونه، بسیار عالی کار می کنه و....

- خازن و ترانس بین 220 و پل دیود برای کاهش نویزه. می تونی در ابتدای کار نگذاری و بعدا اضافه کنی. یه مدار سوئیچینگ 100 وات نویز زیادی ایجاد می کنه که می تونه باعث اختلال در کار میکرو و حتی لوازم داخل محیط کار بشه. مثلا روی تلویزیون و ... پارازیت میندازه.
            اگه بری فروشگاه سلف الکترونیک توی پاساژ عباسیان و بگی EMI transformer 1mH می خوام با قیمت 1000 تومن یا کمتر بهت میده. خازن هم که همه جا هست و اگه بخوای نویز رو ریشه کن کنی می تونی خازنشم از فروشگاه جوان الکترونیک نوع X1 یا X2 بگیری که معروفند به Emi suppressor و مخصوص این کارند.
            راه دیگه اینه که یه فیلتر آماده که ترانس و خازن توش داره بگیری. کافیه بگی فیلتر 5 امپر برای emi می خوام.

- حتما باید از کریستال خارجی استفاده کنی چون اسیلاتور داخلی براحتی نویز می گیره و میکرو هنگ می کنه. کریستال 4.9152 مگاهرتزه که خیلی پرمصرف و ارزونه و باعث میشه براحتی بتونی فرکانس 20 کیلوهرتز تولید کنی. فیوزبیتهاشم بت میگم.

دیدگاه

سلام دایی
              مرسی،خیلی لطف کردین.پس منتظر فیوزبیت ها هستم.بازم مزاحمتون می شم.واقعاً ممنونم :applause:

دیدگاه

سلام دایی..

با تغییر چه پارامتری میشه موتور رو کنترل کرد ؟ منظورم در این مدار خودتون هست ، مثلا کدوم پایه میکرو به عنوان ورودی هست ؟

دیدگاه

دایی کجایید؟؟؟لطفاً بازم بیاین.خیلی بهتون احتیاج دارم :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:

دیدگاه

موتور یونیورسال dc هست حتی اگر شما با pwm هم موتور را راه بندازید نتیجه باز همان کار تریاک و برش موج خواهد شد
                    در موتور یونیورسال معمولا جریان آرمیچر را کنترل میکنن
                    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد.ح
                      سلام دایی..

با تغییر چه پارامتری میشه موتور رو کنترل کرد ؟ منظورم در این مدار خودتون هست ، مثلا کدوم پایه میکرو به عنوان ورودی هست ؟
                      سلام دایی جان
                      با تغییر پهنای پالس که بهش میگن PWM
                      پایه رو توی نقشه بالا مشخص کردم.
                      تایمر داخلی میکرو وظیفه تولید PWM رو به عهده را و ما توی برنامه بهش می گیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط atibargh
                        دایی کجایید؟؟؟لطفاً بازم بیاین.خیلی بهتون احتیاج دارم :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:
                        سلام دایی جان
                        درخدمتم.
                        چیزی نپرسیدی که!
                        اگه فیوزبیت های رو می خوای بفرما:

دیدگاه

درود بر دایی احمد که دیگه جواب مارو تو پیغام خصوصی ها نمیده . . .
                          دایی یه سوال:

اینا رو یه توضیحی میدید برای چی هستن؟؟؟
                          مخصوصا اون دیود که با مقاومت سری شده برای چیه؟؟؟
                          با تشکر
                          درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                          بدرود . . .

دیدگاه

مرسی دایی جون خوب و مهربون :applause: :applause: یه ریزه برم جلوتر اگر بازم به مانع برخوردم مزاحمتون می شم.ممنونم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
                              درود بر دایی احمد که دیگه جواب مارو تو پیغام خصوصی ها نمیده . . .
                              دایی یه سوال:

اینا رو یه توضیحی میدید برای چی هستن؟؟؟
                              مخصوصا اون دیود که با مقاومت سری شده برای چیه؟؟؟
                              با تشکر
                              سالاری دایی جان
                              پیغام خصوصی داییت پر شده و دیگه قابل دسترسی نیست.
                              این مدار کنترل دور موتور DC یا یونیورساله.
                              دیود و مقاومت برای اینه که ماسفت آهسته روشن بشه ولی سریع خاموش بشه.

دیدگاه

سلام دایی جان
                                برنامه ای که نوشتم رو میکرو جواب نمی داد. :cry2: :cry2:کریستالشو گذاشته بودم، فیوزبیت ها رو هم چک کردم،تغذیه ای که ساختم هم 4.96v رو بهم می داد.گفتم شاید اشکال از برنامه باشه این برنامه ای که خود پروگرامر واسه تستش داده هم روش ریختم اما بازم جواب نداد..به نظرتون اشکال کارم کجاست؟؟؟
                                آی سی سوخته؟کجای راه رو دارم اشتباه می رم؟؟
                                مرسی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X