اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل دور موتور یونیورسال با حفظ قدرت در دورهای پایین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کنترل دور موتور یونیورسال با حفظ قدرت در دورهای پایین

تقریبا تمام پروگرامرها پشن Verify دارند. آیا این پشن رو فعال کردی ببینی برنامه درست داخل میکرو میره یا نه؟
    اگه برنامه درست میره پس میکرو نسوخته و مشکل توی خود برنامه یا روش تست شماست.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

آره،اونم چک کردم،ظاهرا که مشکلی نبود.نمی دونم اشکال کارم کجاست!!!! مرسی

دیدگاه

سلام دوستان عزیز. به کمک و تجربه شما به شدت نیاز دارم.
        پروژه پایانی من کنترل دور موتور یونیورسال با استفاده از Avr است.به طوری که یک KEYPAD و یک GLCD داشته باشه و یک دورسنج هم داشته باشه که دور مو تور رو ثبت کنه و روی glcd نمایش بده. و خودمون بتونیم دور مورد نظر رو با استفاده از keypad وارد کنیم و موتور به دور مورد نظر ما برسه و با اون دور کار کنه.
        تا حدودی از AVR سر در میارم. ولی در مورد چگونگی کنترل دور موتور چیزی نمی دونم. راستی باید تا یک ماه دیگه حتماً آمادش کنم.خیلی خیلی اورژانسیه.
        خواهش می کنم اگه می تونید کمکم کنید.
        منتظر لطفتون هستم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط atibargh
          آره،اونم چک کردم،ظاهرا که مشکلی نبود.نمی دونم اشکال کارم کجاست!!!! مرسی
          یه برنامه بنویس که یه پورت رو صفر و یک کنه بعد توی اسکوپ یا فرکانس متر ببین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط neverland4ever
            سلام دوستان عزیز. به کمک و تجربه شما به شدت نیاز دارم.
            پروژه پایانی من کنترل دور موتور یونیورسال با استفاده از Avr است.به طوری که یک KEYPAD و یک GLCD داشته باشه و یک دورسنج هم داشته باشه که دور مو تور رو ثبت کنه و روی glcd نمایش بده. و خودمون بتونیم دور مورد نظر رو با استفاده از keypad وارد کنیم و موتور به دور مورد نظر ما برسه و با اون دور کار کنه.
            تا حدودی از AVR سر در میارم. ولی در مورد چگونگی کنترل دور موتور چیزی نمی دونم. راستی باید تا یک ماه دیگه حتماً آمادش کنم.خیلی خیلی اورژانسیه.
            خواهش می کنم اگه می تونید کمکم کنید.
            منتظر لطفتون هستم.
            سلام دایی جان
            هر مشکلی داری بگو. ما منتظر سوالاتت هستیم.

دیدگاه

سلام
              ببخشید.این موتور ای یونیورسال مثلا همین موتور چرخ خیاطی که هیچ مدلی چیزی روشون نوشته نیست.پس چطوری باید دیتاشیتشون رو پیدا کنم؟ آخه می خوام این موتور با شتاب زیاد مثلا در عرض 1s به طور خطی به سرعت ماکزیممش برسه.حالا می خوام بفهمم risetime این موتوری که دارم چقدره.این 1s مناسبه واسش؟اصلا این رفتار خودش چطوریه.مثلا وقتی ولتاژ بهش وصل می شه طبق چه الگویی به حالت پایدارش می رسه؟؟خلاصه این که به نظرتون دیتاشیتشو چطوری پیدا کنم؟ مرسی از لطفتون

دیدگاه

دمت دایی جان
                آخه موتور 6 تومنی دیتاشیتش کجا بود؟!
                تازه موتور هر سازنده ای هم مشخصات خاص خودشو داره.
                بهترین راه اندازه گیریه. یه دورشمار با میکرو بساز و به PC وصل کن. بعد به موتور ولتاژ بده و منحنی دور رو ثبت کن.
                البته به چنین دستگاهی "دینامومتر" هم میگن اگه کاملتر باشه و بارهای مختلف هم به موتور اعمال کنه.

دیدگاه

دی:
                  ای وای فکر کردم باید داشته باشه...پس چقدر قضیه سخت وپیچیده شد واسم.. دیگه دارم ناامید می شم :cry2: مرسی دایی از راهنماییتون

دیدگاه

کسی میتونه کنترل سیستم آنالیز ( CONTROL SYSTEM ANALYSIS ) این موتور رو دربیاره - انجام بده و در محیط نرم افزاری شبیه سازی کنه مثلا در متلب ؟
                    من فکر نمی کنم ( تقریبا مطمئن هستم ) روش pwm گشتاور موتور رو حفظ نمی کنه . معمولا در لوازم خانگی مثلا جارو برقی میان جریان آرمیچر را کنترل میکنن تقریبا موتور دی سی شبیه موتور آسنکرون میشه یعنی آرمیچر با یک لغزش میچرخه
                    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                      دمت دایی جان
                      آخه موتور 6 تومنی دیتاشیتش کجا بود؟!
                      تازه موتور هر سازنده ای هم مشخصات خاص خودشو داره.
                      بهترین راه اندازه گیریه. یه دورشمار با میکرو بساز و به PC وصل کن. بعد به موتور ولتاژ بده و منحنی دور رو ثبت کن.
                      البته به چنین دستگاهی "دینامومتر" هم میگن اگه کاملتر باشه و بارهای مختلف هم به موتور اعمال کنه.
                      ببخشید دایی هر موقع فرصت داشتین می شه راجع به ساخت این دور شمار هم یکم بهم توضیح بدین یا یک لینک بهم معرفی کنین تا یاد بگیرم؟ مرسی

دیدگاه

دور شمار یا RPM meter یا فرکانس متر، همگی از روش شمارش پالس در واحد زمان بهره می گیرند.
                        میکروهای امروزی هم بهترین شمارنده و تایمر رو در خود دارند. کافیه چرخش شافت موتور رو بصورت پالس در بیاریم.
                        یکی از راههای ساده برای این کار استفاده از صفحات گرد سوراخدار و اپتوکوپلرهای شیار داره.

دیدگاه

سلام دایی
                          ببخشید TLP351 پیدا نکردم، اگه از LTV4n26 هم استفاده کنم خوبه؟

دیدگاه

سلام دایی جان
                            4n26 یه اپتوکوپلر معمولیه نه درایو ماسفت.
                            در سایت زیر موجوده:
                            www.javanelec.com

دیدگاه

با سلام
                              من کل تاپیک رو نخوندم و فقط به عنوان تاپیک جواب کلی میدم
                              برای حفظ سرعت و قدرت متور های اعم از یونیور سال dc یا هر متور دیگر باید
                              فیدبک سرعت داشت
                              فیدبک سرعت تشکیل شده از یک سنسور سرعت بر روی محور چرخ دنده
                              و دکودر برای تشخیص سرعت میباشد
                              فیدبک هم جبران ساز افت سرعت می باشد که در صورت افت دور از مقدار ثبت شده زاویه اتش را تغیر داده و سرعت را به حالت قبلی برساند
                              [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

شرمنده میشه راجع به اپتوکوپلرهای شیار دار یه کم توضیح بدهید.

با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X