اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبات برای تامین انرژی از خورشید + محاسبات باطری لید اسید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : محاسبات برای تامین انرژی از خورشید + محاسبات باطری لید اسید

نوشته اصلی توسط ahmadmn
    دقیقا دایی جان. اگه هم 310 نداشته باشیم می تونیم با ترانس یا مدار بوست هر ولتاژی رو به 310 ولت تبدیل کنیم.
    مثلا یه اسپیلت 24000 حدود 2.5 کیلووات توان لازم داره. محاسبات باطری و توان لازم رو اول تاپیک گذاشتم.
    اما یه روش ساده اینه که وقتی خورشید هست کولر کار کنه و وقتی نیست کار نکنه. اینجوری یه سلول 2.5 کیلووات و یه اینورتر کافیه. هزینه هم پایین میاد.
    فضای لازم رو دقیقا نمی دونم. تکنولوژی سلولهای خورشیدی بسرعت درحال رشده و بازدشون درحال بالا رفتن.
    اگه یه سلول 1 مترمربعی بتونه 100 وات توان بده به 25 مترمربع فضا نیاز داریم.
    فکر نکنم روشن خاموش کردن متوالی کولر گازی خوب باشه دایی جان! چون میگن وقتی خاموش شد باید چند دقیقه صبر کرد تا روشن شه که سیلندر کمپرسور به حالت اولیه برگرده
    نمیدونم شاید کولر ها خودشون یه مدار محافطظتی داشته باشن که بعد از چند دقیقه کمپرسور روشن شه و ... ولی به نظرم گزاشتن یه باتری در حدی که بتونه چند دقیقه کولر رو روشن نگه داره بد نباشه که انگار داره نقش یه خازن خیلی بزرگ رو برای صاف کردن خروجی سلول خورشیدی بازی میکنه
    با تشکر

دیدگاه

درسته دایی جان.
      این کولر بدرد شمال نمی خوره که پر از ابره و باید دعا کرد تا خورشید دربیاد.
      و اما خاموش و روشن کردن کولر اونقدرها هم آسیب رسان نیست. اگه دقت کنی یخچال خونه دائم داره خاموش و روشن میشه.
      اسپیلتها هم توسط کنترل اتوماتیکشون خیلی خاموش و روشن میشن.
      اما جالب اینجاست که اینورترهایی که قراره برق DC باطری رو به AC تبدیل کنند خودشون محدودکننده جریان دارند و همین باعث میشه هیچ آسیبی به موتور کمپرسور نرسه.
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

پس دایی برای چی 240 ولت با سری وصل کردن باطری میسازن؟ :eek:

دیدگاه

مگه خبر داری مدار UPS از چی تشکیل شده؟!
          شرکت مذکور 20 تا باطری رو سری می کنه تا 240 ولت بگیره و با مدارش یه سینوسی 220 ولت تحویل میده که پیک ولتاژش 311 ولته.
          یه زنگ بزن ازشون بپرس مدارتون بوسته یا ترانسدار؟ :biggrin:

دیدگاه

اقا من که سر در نمیارم ، فکر کنید برای خودتون میخواین :biggrin:
            یه اسپیلیت کوچیک ، تمام جنسی که نیاز داره برا حدود قیمتش را بهم بدین ....
            ای بسوزده پدر یارانه :redface:
            آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
            تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
            آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
            هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

نوشته اصلی توسط J0KER
              اقا من که سر در نمیارم ، فکر کنید برای خودتون میخواین :biggrin:
              یه اسپیلیت کوچیک ، تمام جنسی که نیاز داره برا حدود قیمتش را بهم بدین ....
              ای بسوزده پدر یارانه :redface:
              عزیز استاد احمد که براتون توضیح دادن ارزان ترین سیستم اینه که فقط موقعی که نور خورشید داری ازش استفاده کنی.قیمت پانلهای مورد نیاز هم که برای 2500وات تقریبا بالای 10میلیون میشه تازه کلی خرجهای دیگه مثل پایه و سیم کشی و...........نیاز داره .در حال حاضر قیمت گران ترین برق مثلا در اصفهان حدود210 تومن برای هر کیلو وات ساعت است. حالا 10 میلیون را تقسیم بر 210 بکنید میشه تقریبا48000حالا این عدد را بر 2.5کیلو وات تقسیم کن میشه تقریبا 19000.یعنی اینکه شما میتونید با 10 میلیون تومان تقریبا 19000ساعت کولر گازی با مصرف 2.5 کیلو وات ساعت را روشن کنید(البته اگر تو محاسبات اشتباه نکرده باشم)یعنی اگر در 4 ماه سال این کولر 24 ساعته کار بکند میشه 6.5سال این کولر را با این چول روشن کرد. :eek: :eek:
              پس آقا برو پول رایانه را بگیر حالشو ببر :eek:ساندیس هم تو تابستون خوب میچسبه
              کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
              ولتر

دیدگاه

برای تولید برق بهتره از یه روش دیگه استفاده کنی به نظر من ژنراتور بادی همراه با بالون هلیم عالیه هزینش هم برای تولید برق توی توانهای بالا از نیروگاه خورشیدی کمتره البته من شرایط آب و هوایی اونجایی که هستین رو نمیدونم
                گل سرخ گل سرخ است و خار , خار . نه خار بد است و نه گل سرخ خوب . اگر انسان از روي زمين محو شود , گلها آنجا خواهند بود و خارها نيز آنجا . اما ديگر كسي نيست كه بگويد گلهاي سرخ خوبند و خارها بد !

دیدگاه

بیخیال بابا! هلیم خیلی خطر داره!!! ریسکش هم بالاست و وقتی بالون هلیم یه چیزیش بشه تقریبا کل دستگاه ها رو باید دوباره خرید که ...

دیدگاه

یه مدت رفته بودم تو نخ بالون رفته بودم نمایشگاه کتاب اونجا یه نفر رو پیدا کردم تو کار بالون تبلیغاتی بود میگفت که عمر بالون بستگی به نور خورشید و تغییرات دما داره تصمیم گرفتم برای کار دوتا بالون بذارم و هر سال عوضشون کنم برای اتتقال انرژی و ثابت نگه داشتنش هم از سیم 2.5 میخواستم استفاده کنم قیمت بالون پر از گازش هم حدود 300 تومن بود همه چی اوکی شد ولی چند تا مشکل باعث شد بیخیال بشم
                    1- قیمت برق اون موقع مفت بود :smile:
                    2- بالون باید تا ارتفاع 300 متری بالا میرفت و این برای هلیکوپتر خطرناک بود :twisted:
                    3- بالون کم کم گازش خالی میشه :NO:
                    4- توی پارتمان زندگی می کردیم و نمیشد هیچ حرکتی کرد
                    :cry2:
                    ولی طرحش شدنی بود چون الان دارن توی خیلی از کشورها استفاده می کنند
                    گل سرخ گل سرخ است و خار , خار . نه خار بد است و نه گل سرخ خوب . اگر انسان از روي زمين محو شود , گلها آنجا خواهند بود و خارها نيز آنجا . اما ديگر كسي نيست كه بگويد گلهاي سرخ خوبند و خارها بد !

دیدگاه

خوب برخورد ساعقه و اینارم حساب کنین! :biggrin:

برای ذخیرش هم خیلی مشکل داریم! باطری خیلی گرون درمیاد و نگه داریش خیلی سخته!
                      یکی گفت بیاین با نور خورشید یا هر چی بیاین یه مجموعه فنر رو منقبض کنید بعد به وسیله چرخ دنده و گریبکسو اینا منتقلش کنیم به به آلتر ناتور دیگه باطری و اینورتورو اینچیزارو هم نمیخاد! چطوره میشه روش کار کرد؟!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                        مگه خبر داری مدار UPS از چی تشکیل شده؟!
                        شرکت مذکور 20 تا باطری رو سری می کنه تا 240 ولت بگیره و با مدارش یه سینوسی 220 ولت تحویل میده که پیک ولتاژش 311 ولته.
                        یه زنگ بزن ازشون بپرس مدارتون بوسته یا ترانسدار؟ :biggrin:
                        بوست!!! دایی مگه بوست بیشتر از 150W میتونه تولید کنه؟!؟ من که تو کتاب مارتی بران خوندم که نوشته بود 150W بیشتر نمیتونیم تولید کنیم با این روش؟!

دیدگاه

من کوچیک دایی موری هستم. هرچند کتابی در زمینه سوئیچینگ نخوندم!
                          واسه من که داره تا 10 کیلووات عالی کار می کنه. البته من مدار PFC ساختم. توی PFC از توپولوژی بوست استفاده میشه.
                          شاید منظورش چیز دیگه ای بوده یا کاربرد دیگه.

درباره فنر: من با فنرهای کت و کلفت ماشین سنگین کار کردم. البته برای کارهای تست نه ذخیره انرژی.
                          مثلا یه مجموعه فنر که توی 10 تن جمع میشه و 20 سانت کورس داره:
                          کار یا انرژی ذخیره شده در فنر= نیرو x جابجایی تقسیم بر 2
                          E= 10^5N x 0.2m /2= 10^4 Jule
                          10000 ژول معادله با 83 ثانیه برق یه باطری 12 ولت 10 آمپر
                          یا 100 ثانیه یه لامپ 100 روشن بمونه.
                          جالبه اینجاست که 0.2 گرم بنزین یا گازوییل همینقدر انرژی تولید می کنه.
                          خورشید بطور متوسط 100 وات بر متر مربع انرژی به سطح زمین می رسونه و در حال حاضر پاکترین منبع انرژیه. تمام مشکل اینه که چطور این 100 وات رو بدون تلفات به برق تبدیل کنیم و مشکل شاید بزرگتر اینه که چطور ذخیرش کنیم.
                          سلولهای آینده احتمالا بازده بالایی خواهند داشت و سوپرخازن ها می تونن بجای باطری ها انرژی رو ذخیره کنن.
                          اگه همینطور چشم براه بشینیم، از سرزمین چشم بادمی ها برامون میارن. :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                            من کوچیک دایی موری هستم. هرچند کتابی در زمینه سوئیچینگ نخوندم!
                            واسه من که داره تا 10 کیلووات عالی کار می کنه. البته من مدار PFC ساختم. توی PFC از توپولوژی بوست استفاده میشه.
                            شاید منظورش چیز دیگه ای بوده یا کاربرد دیگه.

درباره فنر: من با فنرهای کت و کلفت ماشین سنگین کار کردم. البته برای کارهای تست نه ذخیره انرژی.
                            مثلا یه مجموعه فنر که توی 10 تن جمع میشه و 20 سانت کورس داره:
                            کار یا انرژی ذخیره شده در فنر= نیرو x جابجایی تقسیم بر 2
                            E= 10^5N x 0.2m /2= 10^4 Jule
                            10000 ژول معادله با 83 ثانیه برق یه باطری 12 ولت 10 آمپر
                            یا 100 ثانیه یه لامپ 100 روشن بمونه.
                            جالبه اینجاست که 0.2 گرم بنزین یا گازوییل همینقدر انرژی تولید می کنه.
                            خورشید بطور متوسط 100 وات بر متر مربع انرژی به سطح زمین می رسونه و در حال حاضر پاکترین منبع انرژیه. تمام مشکل اینه که چطور این 100 وات رو بدون تلفات به برق تبدیل کنیم و مشکل شاید بزرگتر اینه که چطور ذخیرش کنیم.
                            سلولهای آینده احتمالا بازده بالایی خواهند داشت و سوپرخازن ها می تونن بجای باطری ها انرژی رو ذخیره کنن.
                            اگه همینطور چشم براه بشینیم، از سرزمین چشم بادمی ها برامون میارن. :biggrin:
                            یعنی میتونم روش کار کنم؟ حالا PFC نباشه نمیشه!؟ :sad:

منم از انرژی خورشید بیشتر دیدم که برای جوش آوردن آب استفاده میکنن( از طریف آینه های محدب که به یه لوله چند 100 متری هست و از وسط این آینه ها رد میشه)نه تولید جریان الکتریسیته و برای ذخیره سازی هم با همون برقی که از طریق چرخش توربین تولید میشه آب رو الکترولیز میکنن و هیدروژنشو ذخیره میکنن! البته به صورت مایع

دایی یه خازنایی اومده 2 3 فراد ظرفیتشونه البته ولتاژشون فکر کنم خیلی پایین بود یاد نیست اونا بدرد میخوره ؟ یا دور اونارم خط بکشیم؟ فکر کنم عمرشون حد اقل 2 برابر باطری باشه

دیدگاه

یعنی میتونم روش کار کنم؟ حالا PFC نباشه نمیشه!؟ :sad:

منم از انرژی خورشید بیشتر دیدم که برای جوش آوردن آب استفاده میکنن( از طریف آینه های محدب که به یه لوله چند 100 متری هست و از وسط این آینه ها رد میشه)نه تولید جریان الکتریسیته و برای ذخیره سازی هم با همون برقی که از طریق چرخش توربین تولید میشه آب رو الکترولیز میکنن و هیدروژنشو ذخیره میکنن! البته به صورت مایع

دایی یه خازنایی اومده 2 3 فراد ظرفیتشونه البته ولتاژشون فکر کنم خیلی پایین بود یاد نیست اونا بدرد میخوره ؟ نشتشون بالا نیست؟؟ فکر کنم عمرشون حد اقل 2 برابر باطری باشه

دیدگاه

اگه کولری پیدا بشه با 12 ولت کار کنه
                                خیلی عالی میشه
                                که مستقیم از نور گرفت و مستقیم به کولر داد
                                هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
                                بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
                                میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X