اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبات برای تامین انرژی از خورشید + محاسبات باطری لید اسید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : محاسبات برای تامین انرژی از خورشید + محاسبات باطری لید اسید

دائی جون چرا این اینورتور های سینوسی اینقدر قیمتشون بالاست مثلا یک 2000واتش از جنس مرغوب حدود 1.5میلیون قیمت داره آیا واقعا هزینه ساختش بالا است یا پول تکنولوژی ساخته ؟؟؟؟؟؟فقط دائی یک جور جواب بده که من بفهمم .
    دائی یک سوال دیگه هم داشتم یا سرعت کنتاکت رله برای تعویض ورودی مناسبه؟؟؟یعنی اینکه مثلا قراره یک یخچال را به برق و باتری وصل کنیم زمانی که برق رفت رله خاموش بشه و باتری را وصل کنه آیا این زمان کنتاکت به یخچال آسیب نمی رساند ؟؟؟؟؟؟حدود چند میلی ثانیه زمان کنتاکت یک رله است؟؟؟؟؟؟
    آقا آروین به نظر من فعالا بهترین روش ذخیره انرژی بعد باتری همین هیدروژنه البته در آینده فکر کنم جای باتری بگیره.البته یک روش قدیمی اما جالب هم وجود داره که سد های دو حوضه است یک مخزن آب بالا داره یکی پایین و در طول روز آب پایین پمپ میشه بالا در شب برعکس .
    خازن فکر نکنم با تکنولوژی حالا جواب بده دائی جان پیش بینی کردند برای آینده
    کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
    ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط n340
      اگه کولری پیدا بشه با 12 ولت کار کنه
      خیلی عالی میشه
      که مستقیم از نور گرفت و مستقیم به کولر داد
      بیشتر پانل ها در مقیاس کاربردی و نیروگاه خورشیدی با سری کردن سلول های خور شیدی در داخل کارخانه سازنده پانل هایی با ولتاژ بالا تولید میکنند چون تلفات در جریانهای بالا بیشتر از ولتاژ بالا است.پس نیازی به استفاده از موتور 12 ولت که اصولا بازده مناسبی ندارند نیست. میشه با سری کردن پنل ولتاژ را بالا برد
      ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط n340
        اگه کولری پیدا بشه با 12 ولت کار کنه
        خیلی عالی میشه
        که مستقیم از نور گرفت و مستقیم به کولر داد
        اونوقت باید 27 A بهش بدیم تا خوب خنک کنه! :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
          یعنی میتونم روش کار کنم؟ حالا PFC نباشه نمیشه!؟ :sad:

منم از انرژی خورشید بیشتر دیدم که برای جوش آوردن آب استفاده میکنن( از طریف آینه های محدب که به یه لوله چند 100 متری هست و از وسط این آینه ها رد میشه)نه تولید جریان الکتریسیته و برای ذخیره سازی هم با همون برقی که از طریق چرخش توربین تولید میشه آب رو الکترولیز میکنن و هیدروژنشو ذخیره میکنن! البته به صورت مایع

دایی یه خازنایی اومده 2 3 فراد ظرفیتشونه البته ولتاژشون فکر کنم خیلی پایین بود یاد نیست اونا بدرد میخوره ؟ نشتشون بالا نیست؟؟ فکر کنم عمرشون حد اقل 2 برابر باطری باشه
          چرا نمی تونی دایی جان. تنها مزیت PFC اینه که جریان سینوسی از برق شهر می کشه. اگه برات مهم نیست نزار.
          سوپر خازنها دقیقا همینطورین اما هنوز تولید انبوه نشدن تا به قیمت پایین بشه تهیه کرد. البته عمرشون چندین برابر باطریه. همچنین جریان دهیشون.
          شایدم اومده بازار و ما خبر نداریم!
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
            دائی جون چرا این اینورتور های سینوسی اینقدر قیمتشون بالاست مثلا یک 2000واتش از جنس مرغوب حدود 1.5میلیون قیمت داره آیا واقعا هزینه ساختش بالا است یا پول تکنولوژی ساخته ؟؟؟؟؟؟فقط دائی یک جور جواب بده که من بفهمم .
            دائی یک سوال دیگه هم داشتم یا سرعت کنتاکت رله برای تعویض ورودی مناسبه؟؟؟یعنی اینکه مثلا قراره یک یخچال را به برق و باتری وصل کنیم زمانی که برق رفت رله خاموش بشه و باتری را وصل کنه آیا این زمان کنتاکت به یخچال آسیب نمی رساند ؟؟؟؟؟؟حدود چند میلی ثانیه زمان کنتاکت یک رله است؟؟؟؟؟؟
            آقا آروین به نظر من فعالا بهترین روش ذخیره انرژی بعد باتری همین هیدروژنه البته در آینده فکر کنم جای باتری بگیره.البته یک روش قدیمی اما جالب هم وجود داره که سد های دو حوضه است یک مخزن آب بالا داره یکی پایین و در طول روز آب پایین پمپ میشه بالا در شب برعکس .
            خازن فکر نکنم با تکنولوژی حالا جواب بده دائی جان پیش بینی کردند برای آینده
            سالاری دایی
            اینورتر سینوسی ندیدم تابحال!!!
            یه سری اینورتر توی UPS ها هست که شبهه سینوسیه.
            اینورترهای 3 فاز هم برای موتورهای القایی هست.
            و اما قیمت اینها اصلا به تکنولوژی ساخت یا قیمت قطعاتش ربطی نداره. بلکه فقط تیراژه که قیمت رو تعیین می کنه.
            من اینورتر 2 کیلووات 3 فاز رو 150 تومن می خرم. نسبت به قطعات و نرم افزار داخلش تقریبا مجانیه!!!
            پس فقط چون تیراژش بالاست اینقدر ارزون در میاد.
            اما اگه باخوای سینوسی واقعی بسازی کار خیلی سخت میشه. فیلترهای پایین گذری که باید پالس های PWMآ‌ رو به سینوسی تبدیل کنند خیلی بزرگ و سنگین میشن. تازه پایداریشون هم مهمه چون بار ثابت بهشون وصل نیست.
            یه فیلتر LC وقتی بهش بار وصل نباشه Q بالایی داره. همین باعث میشه ولتاژ در فرکانس قطع فیلتر بشدت زیاد بشه و مصرف کننده ها رو بسوزونه.

برای باری مثل یخچال اصلا زمان کنتاکت رله اهمیتی نداره. این زمان معمولا حدود 0.1 ثانیه است.
            داخل یخچال یه موتور کمپرسور داریم که اینرسی داره و اصلا متوجه نمیشه که 0.1 ثانیه برق نبوده.

دیدگاه

خازن 1000 فراد 2.5V قیمتش حدود 100 دلاره و تا 100.000 بار هم شارژ و دشارژ میشه

هر 1000 فراد معادل 0.6AH

حالا خودتون پرتقال فروش رو حساب کنید ببینید چند میشه! :mrgreen:

این یه 3 روزیه فکرمو مشغول کرده ببینید ساخت یه اینورتور 110V با موج سینوسی که حدود 61 دلار درومده الته خودش با 12 ولت تستش کرده و یه بار 100 اهمی
              http://www.wpi.edu/Pubs/E-project/Av.../MQP_D_1_2.pdf
              ولی تا 220 ولت هم میتونه کار کنه ولتاژ ورودی رو میگیره و تبدیلش میکنه به AC سینوسی خودشم گفته که هسته خیلی بزرگی برای 600 وات لازمه که من نخریدم! نوشته بود حدود 2-3 کیلو گرم میشه هسته فیلتر خروجی

یه فیلتر LC وقتی بهش بار وصل نباشه Q بالایی داره. همین باعث میشه ولتاژ در فرکانس قطع فیلتر بشدت زیاد بشه و مصرف کننده ها رو بسوزونه.
              حالا دایی این که شما میگی که خیلی بده! میشه در این مورد بیشتر توضیح بدی؟

دیدگاه

دقیقا همینه دایی
                این فیلتر گندهه رو نمیشه بی بار گذاشت. همه مدارات RLC یه پارامتر بنام ضریب کیفیت یا Q دارند. وقتی R زیاد میشه کیفیت فیلتر بالا میره و براحتی نوسان می کنه.
                این نواسات رو نمیشه بسادگی کنترل کرد. مثلا ما می خواهیم خروجی 50 هرتز 220 ولت داشته باشیم. ولی وقتی بار وصل نباشه خروجیمون 5000 هرتز میشه با دامنه 2 کیلوولت!!!
                کافیه یه مدار RLC رو توی PSPICE مدل کنی و خودت ببینی داستان چیه.
                راجع به سوپرخازن ها هم همونطور که گفتم باید صبر کنیم چشم بادمی ها قیمت رو بشکونن.
                راستی این PDF هم خیلی بچه بازیه. برای آموزش خوبه اما بدرد واقعیت نمی خوره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                  دقیقا همینه دایی
                  این فیلتر گندهه رو نمیشه بی بار گذاشت. همه مدارات RLC یه پارامتر بنام ضریب کیفیت یا Q دارند. وقتی R زیاد میشه کیفیت فیلتر بالا میره و براحتی نوسان می کنه.
                  این نواسات رو نمیشه بسادگی کنترل کرد. مثلا ما می خواهیم خروجی 50 هرتز 220 ولت داشته باشیم. ولی وقتی بار وصل نباشه خروجیمون 5000 هرتز میشه با دامنه 2 کیلوولت!!!
                  کافیه یه مدار RLC رو توی PSPICE مدل کنی و خودت ببینی داستان چیه.
                  راجع به سوپرخازن ها هم همونطور که گفتم باید صبر کنیم چشم بادمی ها قیمت رو بشکونن.
                  راستی این PDF هم خیلی بچه بازیه. برای آموزش خوبه اما بدرد واقعیت نمی خوره.
                  پس با این حساب زیاد زور نزنیم یا باید مرتب بار توی خروجی وصل باشه یا بهتره موج مربعی باشه! میگم دایی چرا با اینهمه دانشش میره اینورتور مربعی میخره!

چیزی که نظرمو جلب کرد این بود که با یه مقاومت میتونست فرکانس خروجی رو زیاد کنه فکر کنم بدرد گنترل دور مورتور کولر آبی بخوره! نظرت چیه دایی؟

دیدگاه

دمت دایی
                    دقیقا
                    من فقط واسه موتور اینورتر می خرم. درسته پالهای خروجیش مربعیه اما جریان موتور کاملا سینوسیه.
                    موتور بار خاصیه و اینورترش هم خاص خودشه. درواقع موتور خودش یه فیلتر پایین گذره.
                    بعد قیمت اینورتر های 3 فاز اونقدر ارزونه که آدم خجالت می کشه بره برد بزنه :biggrin:

موتور کولر هم همینطور. بهترین درایو براش اینورتر تکفازه.
                    خودم تست نکردم اما حدس می زنم بشه با همین اینورتر های 3 فاز هم موتور کولر رو کنترل کرد. آخه توی شما فقط این اسپیلت ها جواب میده.
                    نرم افزار داخل اینورتر 3 فاز وقتی بار نامتقارن باشه، خطا میده و دیگه کار نمی کنه. اما اینورترهای درست و حسابی ممکنه پشنی برای بار نامتقارن داشته باشن.
                    درنهایت بهترین راه برای کنترل دور موتور کولر آبی اینه که موتور و عوض کنی و بجاش یه موتور 3 فاز بزاری.
                    جالب اینجاست که موتور 3 فاز ارزونتره و قدرت بیشتری هم داره. بعد با یه اینورتز ارزون کنترل دور میشه و نتیجه کنترل دمای دقیقه. بی سر و صدا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                      دمت دایی
                      دقیقا
                      من فقط واسه موتور اینورتر می خرم. درسته پالهای خروجیش مربعیه اما جریان موتور کاملا سینوسیه.
                      موتور بار خاصیه و اینورترش هم خاص خودشه. درواقع موتور خودش یه فیلتر پایین گذره.
                      بعد قیمت اینورتر های 3 فاز اونقدر ارزونه که آدم خجالت می کشه بره برد بزنه :biggrin:

موتور کولر هم همینطور. بهترین درایو براش اینورتر تکفازه.
                      خودم تست نکردم اما حدس می زنم بشه با همین اینورتر های 3 فاز هم موتور کولر رو کنترل کرد. آخه توی شما فقط این اسپیلت ها جواب میده.
                      نرم افزار داخل اینورتر 3 فاز وقتی بار نامتقارن باشه، خطا میده و دیگه کار نمی کنه. اما اینورترهای درست و حسابی ممکنه پشنی برای بار نامتقارن داشته باشن.
                      درنهایت بهترین راه برای کنترل دور موتور کولر آبی اینه که موتور و عوض کنی و بجاش یه موتور 3 فاز بزاری.
                      جالب اینجاست که موتور 3 فاز ارزونتره و قدرت بیشتری هم داره. بعد با یه اینورتز ارزون کنترل دور میشه و نتیجه کنترل دمای دقیقه. بی سر و صدا
                      خوب دایی کولر آبی نداری درل که داری !!! اونم تک فازه دیگه

ببین دایی سختش نکن ولتاژ برق شهرو مستقیم میکنم یه خازن میزارم که صاف شه
                      بعد یه موج مربعی میسازم ( مثبت و منفی ) با یه 555 هم فرکانسشو 1از 10 تا 100 هرتز تغییر میدم به 2 تا موسفت این میشه میشه؟

دیدگاه

سلام خدمت دوستان گرامی و دایی عزیز
                        بعد قیمت اینورتر های 3 فاز اونقدر ارزونه که آدم خجالت می کشه بره برد بزنه
                        دایی جان رفته بودم سعدی مرکز موتورهای سه فاز القایی AC . در مقایسه با موتورهای سروو و استپ با همون قدرت ، قیمت خیلی کمتری داشتن . یه موتور 3 فاز القایی در حدود 100 وات پیدا کردم. حالا میخوام اول یه اینورتر 3 فاز براش بسازم . آخه میخوام با میکرو یا با plc درایوش کنم. میخوام ببینم اگه بخرم به صرفه تره یا درست کنم؟ راستی میشه آدرس اونجایی رو که درایور موتور 3 فاز رو ازش گرفتین بفرمایین؟ قیمت یه درایور کنترل سرعت موتور 3 فاز 100 وات حدودا چنده؟

ممنون
                        "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
                        در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.

دیدگاه

سلام دائی جون خوب هستید
                          دائی جون من آخرش نفهمیدم اینورتر به کنترل سرعت موتور می گویند یا به dc to ac converterمن که گفتم اینورتر سینوسی منظورم dc to acبود.
                          یک سوال دیگه اینکه چرا موتورها را طوری نمیسازند که مثل موتور چرخ خیاطی هم با dcکار کنه هم با acهزینش بالا میشه یا دلیل دیگه داره.
                          به جای موتور کولر نمیشه از این موتورها استفاده کرد ؟یا اصلا از این موتورهایac,dcدر توانهایی مناسب کولر وجود نداره؟فکر کنم به این موتورها می گویند یونیورسال درسته دائی جون؟

سوال اخر دیگه استاد سرتونو درد نیارم :برای اندازه گیری توان ورودی و خروجی یک مدار تغذیه سویچینگ باید چیکار کرد ؟برای اندازه گیری توان ورودی مثلا یک منبع سویچینگ( شارژر موبایل )حتما باید ضریب توان را داشته باشیم ؟در این اندازه گیری های توان نوع مولتی متر استفاده شده تفاوتی میکند که True RMSباشه یانه؟؟؟؟؟؟؟؟اصلا تفاوت این مولتی مترهای معمولی با مولتی مترهایTrue RMSچیه ؟؟؟؟؟؟که اینقدر هم این مولتی مترها گرونه
                          ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                            خوب دایی کولر آبی نداری درل که داری !!! اونم تک فازه دیگه

ببین دایی سختش نکن ولتاژ برق شهرو مستقیم میکنم یه خازن میزارم که صاف شه
                            بعد یه موج مربعی میسازم ( مثبت و منفی ) با یه 555 هم فرکانسشو 1از 10 تا 100 هرتز تغییر میدم به 2 تا موسفت این میشه میشه؟
                            درل موتور القایی نداره دایی جان. موتورش یونیورساله که با DCآ‌ و AC کار می کنه.
                            موتور لباسشویی ها معمولا تکفازه. البته با راه اندازی خازنی.

روش خوبی گفتی واسه کنترل دایی. به نظر مشکل خاصی نداره اما تست نکردم تا مطمئن بگم چی میشه.
                            توی اینورترهای واقعی PWM بصورت سینوسی مدوله میشه. یعنی متوسط ولتاژی که به موتور میدیم سینوسیه و این باعث میشه جریان موتور کاملا سینوسی بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tictactoe
                              سلام خدمت دوستان گرامی و دایی عزیزدایی جان رفته بودم سعدی مرکز موتورهای سه فاز القایی AC . در مقایسه با موتورهای سروو و استپ با همون قدرت ، قیمت خیلی کمتری داشتن . یه موتور 3 فاز القایی در حدود 100 وات پیدا کردم. حالا میخوام اول یه اینورتر 3 فاز براش بسازم . آخه میخوام با میکرو یا با plc درایوش کنم. میخوام ببینم اگه بخرم به صرفه تره یا درست کنم؟ راستی میشه آدرس اونجایی رو که درایور موتور 3 فاز رو ازش گرفتین بفرمایین؟ قیمت یه درایور کنترل سرعت موتور 3 فاز 100 وات حدودا چنده؟
                              ممنون
                              دمت دایی
                              من عاشق چرخ توی سعدی لاله زار بودم. حیف که ارامنه عزیز دیگه اونجا مغازه ندارن :biggrin:
                              اینورترهای سه فاز خیلی ارزون هستند و ساختشون چندان به صرفه نیست.
                              واسه ساخت یه پک IGBT می خوای 25 تومن. یه IR2130 می خوای 5 تومن. یه میکروی PIC می خوای 2 تومن. چندتا خازن گردن کلفت می خوای 3 تومن. باقی قطعات هم سرجمع 20 تومن میشه. در آخر یه نرم افزار 2 میلیون تومنی هم باید بخری یا بنویسی.
                              من مسئول خرید دارم برام می خره. اگه می خوای از سعدی برو توی کوچه بوشهری دومین فروشگاه سمت راست یه پسر موبور قد بلند و چاق هست بگو دایی فرستاده.
                              اینورتر LG با توان 100 وات نداریم. کمترینش 400 واته که واسه موتور 100 هم عالیه. قیمتش گمونم 120 تومنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
                                سلام دائی جون خوب هستید
                                دائی جون من آخرش نفهمیدم اینورتر به کنترل سرعت موتور می گویند یا به dc to ac converterمن که گفتم اینورتر سینوسی منظورم dc to acبود.
                                یک سوال دیگه اینکه چرا موتورها را طوری نمیسازند که مثل موتور چرخ خیاطی هم با dcکار کنه هم با acهزینش بالا میشه یا دلیل دیگه داره.
                                به جای موتور کولر نمیشه از این موتورها استفاده کرد ؟یا اصلا از این موتورهایac,dcدر توانهایی مناسب کولر وجود نداره؟فکر کنم به این موتورها می گویند یونیورسال درسته دائی جون؟

سوال اخر دیگه استاد سرتونو درد نیارم :برای اندازه گیری توان ورودی و خروجی یک مدار تغذیه سویچینگ باید چیکار کرد ؟برای اندازه گیری توان ورودی مثلا یک منبع سویچینگ( شارژر موبایل )حتما باید ضریب توان را داشته باشیم ؟در این اندازه گیری های توان نوع مولتی متر استفاده شده تفاوتی میکند که True RMSباشه یانه؟؟؟؟؟؟؟؟اصلا تفاوت این مولتی مترهای معمولی با مولتی مترهایTrue RMSچیه ؟؟؟؟؟؟که اینقدر هم این مولتی مترها گرونه
                                سالاری دایی
                                متسفانه به هردو اینورتر میگن و هر دو چیزی شبیه سینوسی تولید می کنن. توی dc به Aإ¾إ¾C ها یه فیلتر اضافه وجود داره که پالسها رو فیلتر می کنه. اما توی کنترل دور موتور نیازی به فیلتر نداریم چون خود موتور نقش اونو بازی می کنه.
                                موتور چرخ خیاطی و بیشتر لوازم خانگی رو از نوع یونیورسال میسازن تا هم هزینه ساختش پایین بیاد، هم کنترل دورش ارزون دربیاد، هم محدودیت دور نداشته باشن.
                                اگه یه نگاهی به بقیه موتورهای موجود بندازی می بینی هیچکدومشون مناسب خانم خونه نیست! :biggrin:
                                میشه برای کولر هم استفاده کرد. اتفاقا من موتور یونیورسال توان بالا هم استفاده کردم. اما توی بازار خیلی باید بگردی تا پیدا کنی. تازه اونایی که من پیدا کردم 8000 دور بودن که مناسب کولر نبود. درواقع باعث پرواز کولر میشد.
                                یه مشکل دیگه ی موتورهای یونیورسال اینه که دائم کار نیستند. واسه کاهش قیمت توی این موتورها دفع حرارت پیش بینی نشده. همچنین ذغال جاروبکشون خیلی زود داغون میشه.
                                پس اگه موتور دائم کار و جوندار واسه کولر می خوای باید موتور 3 فاز بزاری با اینورتر. نه مرگ داره نه سروصدا. تازه میتونی دمای اتاق رو هم کنترل کنی.

خروجی منابع سوئیچینگ که DC هست و راحت میشه ولتاژ جریان گرفت و درهم ضرب کرد. اما واسه اندازه گیری توان ورودی منبع سوئیچینگ باید وات متر خاصی داشته باشی. حتی وات مترهایی که جریان رو بصورت true RMS اندازه می گیرن نمی تونن توان ورودی منبع سوئیچینگ رو درست اندازه بگیرن چون اندازه گیری اختلاف فاز بین جریان ولتاژ توی این منابع بسیار سخته. فقط باید از پاورآنالایزرهای گرون قیمت استفاده کرد.
                                اگه نگاهی به شکل موج جریان ورودی منبع سوئیچینگ بندازی متوجه میشی چرا نمیشه با این تجهیزات توان رو اندازه گرفت.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X