اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات کوتاه خودتون رو در انجمن منابع تغذیه این جا بیان کنین.

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوالات کوتاه خودتون رو در انجمن منابع تغذیه این جا بیان کنین.

خب حرف آقای محمد شای کاملا درسته اما این میشه همون نیم پل خودمون + یه عالمه دردسر.
    اگه شما به یه سر ثانویه ی ترانس دو دیود وصل کنید و سر دیگه رو بدین به مشترک خازنا میتونید از ترانس بصورت نیم سیکل ولتاإ¾ژ دوبل 57 بگیرید.
    برا اینکه فیدبک مدار بهم نخوره طرف +57 ولت رو از مدار بگیرید .
    الکترونیک آنالوگ
    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
    ---------------------BMCELEC@-------------------
    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
    ---------------www.bmc-elec.com--------------
    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni imeni
      خب حرف آقای محمد شای کاملا درسته اما این میشه همون نیم پل خودمون + یه عالمه دردسر.
      اگه شما به یه سر ثانویه ی ترانس دو دیود وصل کنید و سر دیگه رو بدین به مشترک خازنا میتونید از ترانس بصورت نیم سیکل ولتاإ¾ژ دوبل 57 بگیرید.
      برا اینکه فیدبک مدار بهم نخوره طرف +57 ولت رو از مدار بگیرید .

سلام.
      تشکر بابت وقتی که میزاری.
      متاسفانه سویچینگش خیلی حرفه ای و خیلی خیلی فشرده طراحی شده.فکر نمیکنم اصلا بشه تغییری توش داد.
      توش پر مدارات کنترلر هست.رو بردش 10 تا lm339 smd هست.
      ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEON-
        سلام دوستان.
        یک منبع سویچینگ 57 ولت 30 امپر دارم که نمیدونم ماله چی بوده.
        خروجیش فقط یک + و - داره.
        1=میتونم اینو متقارن کنم ؟؟؟
        2=اگه متقارن بشه میشه دوبل 30 ولت ؟؟؟
        تشکر.
        سلام بله شما یک منبع داری که می خوای ازش ولتاژ های گوناگون و دلخواه بگیری و چون این منبع دی سی هست و خروجی هم دی سی می خوای باید از یک مبدل دی سی به دی سی استفاده کنی.
        و چون می خوای دوبل بشه پس باید دو تا مبدل دی سی به دی سی باشه که البته ایزوله هم باید باشه حتما چون برای ساخت یک منبع دوبل باید از قسمت ایزوله استفاده کرد مثلا اگر منبع دوبل خطی نیاز باشه باید دو تا ترانس کاملا جدا و یا سیم پیچ ثانویه جدا گذاشت.
        حالا شما حتما باید از ترانس استفاده کنی البته ترانس سوئیچنگ با فرکانس بالا و در ثانویه می تونی دو تا سیم پیچ کاملا یکسان اما جدا بزاری و انگار داری یک منبع تغذیه سوئیچینگ استفاده می کنی که دو خروجی کاملا مجزا داره.
        اما کار اصلی شما اینه که یک نوسان ساز نیاز داری و یک قسمت درایور و یک قسمت توپولوژی سوئیچینگ که می تونه تمام پل و یا دلخواه باشه و یک ترانس فرکانس بالا و قسمت یکسوسازی و صافی
        یه چیزی تو مایه های مدار زیر :

اینو گفتم تا کلیت موضوع مشخص بشه بعد میریم سراغ ادامه کار که می تونی یه تاپیک جدا و جدید ایجاد کنی.

sigpic

دیدگاه

پاسخ : سوالات کوتاه خودتون رو در انجمن منابع

سلام
          میخواستم واسه آمپلی فایر ماشین SMPS درست کنم اما این اولین تجربه ام هستش. لطف میکنید اگه راهنمایی کنید . :redface:
          مدار زیر رو با جستجو از نت پیدا کردم (فکر کنم Volt320)

http://xum.ir/images/2014/09/11/SMPSforcar.png

1.اما میخوام با گذاشتن فیدبک ، خروجی رگوله باشه ( چون قبلاً در انجن راجع بهش بحث شده بود و چند نفر فیدبک نذاشته بودن ، میگفتن واسه آمپ کار آمد نیست و استاد منتظری فرمودند فیدبک باید سریع و درست درمون باشه تا به کنترلر فشار نیاره ) ، اگه امکان داره واسه اضافه کردن فیدبک راهنمایی کنید ممنون.

2.میخواستم خروجی 40 ولت دوبل 12 آمپر بگیرم (6 آمپر در هر ریل) ، آیا هسته ی EE42/21/20 مناسبه ، هنوز نخریدم واسه همون متریالش رو نمیدونم ، اگه نه چی خوبه ؟
          برای قطر سیم و دورش { تعداد دور اولیه : 11 رشته سیم 1.0 ، دوتا 3 دور ثانویه : 4 رشته سیم 0.63 ، دوتا 13 دور } (طبق هسته ی K2001 Kaschke با همون سایز بالا)
          { تعداد دور اولیه : 11 رشته سیم 1.0 ، دوتا 2 دور ثانویه : 4 رشته سیم 0.63 ، دوتا 9 دور } (طبق هسته ی N27 Epcos با همون سایز }

3.ماسفت irf3205 ، جایگزین کنم مشکلی نداره ؟

4.برای حذف نویز خروجی میخوام سه مرتبه فیلتر LC قرار بدم ، فرکانس قطعش 24 کیلو باشه کافیه ، چون واسه آمپلی صوتی میخوام .

5.آیا برای حذف نویز ورودی هم باید فیلتر LC قرار بدم ؟ با چه فرکانس قطعی.

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
          سلام بله شما یک منبع ...
          http://www.tasel.net/images/50V-450W-DC-DC-Converter-circuit.jpg
          عیلک سلام ، یه سوال دیگه کدوم یکی از این دو تا مدار برتری دارند ، میشه مزایا و معایب شون رو مقایسه کنید (قیمتی ، کیفیتی و ...) ممنون . (مقایسه از مداری که بنده قردادم و مداری که شما قرار دادید)
          بدترین شکل دلتنگی برای کسی آن است که در کنار او باشی و بدانی که هرگز به او نخواهی رسید.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : سوالات کوتاه خودتون رو در انجمن منابع

نوشته اصلی توسط javadnadimi026
            سلام
            میخواستم واسه آمپلی فایر ماشین SMPS درست کنم اما این اولین تجربه ام هستش. لطف میکنید اگه راهنمایی کنید . :redface:
            مدار زیر رو با جستجو از نت پیدا کردم (فکر کنم Volt320)

http://xum.ir/images/2014/09/11/SMPSforcar.png

1.اما میخوام با گذاشتن فیدبک ، خروجی رگوله باشه ( چون قبلاً در انجن راجع بهش بحث شده بود و چند نفر فیدبک نذاشته بودن ، میگفتن واسه آمپ کار آمد نیست و استاد منتظری فرمودند فیدبک باید سریع و درست درمون باشه تا به کنترلر فشار نیاره ) ، اگه امکان داره واسه اضافه کردن فیدبک راهنمایی کنید ممنون.

2.میخواستم خروجی 40 ولت دوبل 12 آمپر بگیرم (6 آمپر در هر ریل) ، آیا هسته ی EE42/21/20 مناسبه ، هنوز نخریدم واسه همون متریالش رو نمیدونم ، اگه نه چی خوبه ؟
            برای قطر سیم و دورش { تعداد دور اولیه : 11 رشته سیم 1.0 ، دوتا 3 دور ثانویه : 4 رشته سیم 0.63 ، دوتا 13 دور } (طبق هسته ی K2001 Kaschke با همون سایز بالا)
            { تعداد دور اولیه : 11 رشته سیم 1.0 ، دوتا 2 دور ثانویه : 4 رشته سیم 0.63 ، دوتا 9 دور } (طبق هسته ی N27 Epcos با همون سایز }

3.ماسفت irf3205 ، جایگزین کنم مشکلی نداره ؟

4.برای حذف نویز خروجی میخوام سه مرتبه فیلتر LC قرار بدم ، فرکانس قطعش 24 کیلو باشه کافیه ، چون واسه آمپلی صوتی میخوام .

5.آیا برای حذف نویز ورودی هم باید فیلتر LC قرار بدم ؟ با چه فرکانس قطعی.

عیلک سلام ، یه سوال دیگه کدوم یکی از این دو تا مدار برتری دارند ، میشه مزایا و معایب شون رو مقایسه کنید (قیمتی ، کیفیتی و ...) ممنون . (مقایسه از مداری که بنده قردادم و مداری که شما قرار دادید)
            سلام
            برای اینکه فیدبک بهتر باشه باید از اپ امپ های با کیفیت و همچنین فرکانس بالاتر استفاده کرد و اما در مداراتی که از ای سی ها استفاده میشه دیگه کیفیت فیدبک رو خود آی سی معین می کنه.
            برای انتخاب هسته و تهداد دور و قطر سیم هم به تاپیک آموزش سوئیچینگ مراجعه کنید و جدول ها و روابط رو ببینید.
            فیلتر معمولا دو مرتبه هست که فرکانس قطع اولی از دومی کمتر هست و دومی برای حذف نویز به کار می ره و سه مرتبه فیلتر کردن چندان تاثیری نداره
            این دو مدار هم زیاد با هم تفاوت ندارن و باید از نظر ای سی ها درجه بندی بشن که باید دیتاشیت ها رو مقایسه کنید.
            کلا در یک مبدل دی سی به دی سی یک بخش نوسان ساز داریم و یک ترانس فرکانس بالا و در ثانویه ترانس بخش یکسوساز و صافی که اگر واحد فیدبک هم اضافه بشه پایداری و کیفیت هم بالا میره و میشه بخش حفاظت هم اضافه کرد.
            کلا javadnadimi026 یه جور سوال می کنه آدم باید ده صفحه تایپ کنه :mrgreen: ولی من پیشنهاد می کنم این مدارات رو خودتون به صورت عملی ببندید و مقایسه کنید و مطمئن باشید این تجربه ها خیلی با ارزش تر هستند و ممکن هست شما به نتایجی برسید که دیگران به آن نرسیده اند. :applause:

sigpic

دیدگاه

سلام ناصر جان خوبی؟ تشکر فراوان بایت زحماتت @};- :nerd:
              ناصر فول بریجو کی آموزش میدی؟ :redface:
              عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
              مخترع برتر شمال غرب سال 96
              مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
                سلام ناصر جان خوبی؟ تشکر فراوان بایت زحماتت @};- :nerd:
                ناصر فول بریجو کی آموزش میدی؟ :redface:
                سلام خواهش می کنم .
                خیلی وقت هست که فول بریج رو گذاشتم .
                :sad: :sad:

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ناصر منتظری
                  سلام خواهش می کنم .
                  خیلی وقت هست که فول بریج رو گذاشتم .
                  :sad: :sad:
                  ممنون ناصر جان دارم میخونم ولی یه کم بیشتر توضیحش بده :P مثل پستای اولت
                  ناصر یه مساله بزرگ تو سویچینگ نویزه!! :( :( من امپام حسابی نویزو معلوم میکنن اگه تونستی یه اموزش یا راهنمایی در باره رفع نویز بزاری دیگه محشر میشه چون تمام سویچینگا این مشکلو دارن
                  کلا چی کار کنیم نویز کم شه؟ و کدوم توپولژی برا امپ مناسبه و نویز کمتری داره؟
                  راستی یکیم سویچینگ رزونانسی چیه؟

مرسی
                  عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
                  مخترع برتر شمال غرب سال 96
                  مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
                    ممنون ناصر جان دارم میخونم ولی یه کم بیشتر توضیحش بده :P مثل پستای اولت
                    ناصر یه مساله بزرگ تو سویچینگ نویزه!! :( :( من امپام حسابی نویزو معلوم میکنن اگه تونستی یه اموزش یا راهنمایی در باره رفع نویز بزاری دیگه محشر میشه چون تمام سویچینگا این مشکلو دارن
                    کلا چی کار کنیم نویز کم شه؟ و کدوم توپولژی برا امپ مناسبه و نویز کمتری داره؟
                    راستی یکیم سویچینگ رزونانسی چیه؟

مرسی
                    سلام
                    الان هم وقت کم دارم هم اینکه دیگه ما الفبا رو یاد دادیم بقیه دیگه به راحتی خودشون می تونن 10 صفحه توضیحات بدن راجع به هر ترکیب و اگه کسی از اول خوب مطالعه کنه مشکلی نخواهد داشت و اگر هم مشکلی بود باید در تاپیک پرسش و پاسخ مطرح می شد که تا امروز کسی چیزی نگفته و میشه گفت کسی در قسمت های آخر مشکلی نداره. من تاپیک پرسش و پاسخ رو به عنوان فیدبک آموزش به کار می برم و اگر ضعفی بود برطرف می کنم.
                    اول باید دید نویز از سمت منبع تغذیه هست یا نه
                    بعد نکات حذف نویز رو باید رعایت کرد مثلا :
                    استفاده از فیلتر های مناسب ال سی ، استفاده از صفحه مسی برای مهار نویز ترانس و سلف ها ، استفاده از سلف در مسیر زمین تغذیه ، قرار دادن فاصله مناسب و ...
                    که فکر کنم باید یکم رو خود آمپلی فایر ها هم کار کنی تا راحت نویز نگیرن
                    نویز تابع توپولوژی نیست که بگیم با تغییر توپولوژی میشه نویز رو حذف کرد اما در هر مداری با رعایت یه سری نکات عایق کاری و جای گذاری مناسب و استفاده از فیلتر های پایین گذر و EMI و ... میشه نویز رو کامل حذف کرد.
                    در مدار های سوئیچینگ رزنانسی با ذخیره سازی انرژی در سلف و خازن منابع جدیدی شکل می گیرن که مزایا و معایب خاص خودشون رو هم دارن که در آینده به این بحث ها هم می رسیم. :mrgreen:

sigpic

دیدگاه

اگه به شماتیک امپ های تجاری نگاه بندازین میبینید اکثرا از 494 و تیپولوژی نیم پل استفاده میکنند و feedback ندارن اگه هم داشته باشن مقاومت یه
                      جواد جان به نظر من بهتره بیشتر تحقیق رو ساخت هسته و نحوه ی پیچیدن اون کنی .بعد رو طراحی مدار وقت بزاری اینکه چی رو فیبر کجا باشه و کجاها نباشه زمین رو کجا بزاری ترک ها از کجا رد بشه و ... به نظر من اینا مهمتره
                      http://elektrotanya.com/jvc_ks-ar7001j_ax5801e_ax5801u_power_ampl.pdf/download.html
                      به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                      الکترونیک قدرت
                      الکترونیک آنالوگ
                      طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                      ---------------------BMCELEC@-------------------
                      ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                      ---------------www.bmc-elec.com--------------
                      ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

من هرچی نگاه کردم نمیدونستم سوالم رو کجا بپرسم؟!
                        دوستان من اسکوپ ندارم که بخوام شکل موج مدار سویچینگ که با 3844 ساختم رو ببینم! به نظر شما این لاجیک انالایزری که تو فروشگاه سایت هست و یک کانال انالوگ داره به درد این کار میخوره؟ با توجه به قیمت میگم!
                        میدونم دامنه کمی داره ولی به نظر شما با تقسیم مقاومتی میتونم شکل موجها رو ببینم یا فکر میکنید پول دور ریختنه!

دیدگاه

من تو کتاب پرسمن هرچی صفحه 109 رو میخونم متوجه نمیشم Vms از کجا حساب میشه؟
                          فرمول (Vms=Vdc+(Np/Nsm)(Vo+1
                          این Vms چیه و از کجا میشه بدست اورد؟
                          ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amirna3r
                            من تو کتاب پرسمن هرچی صفحه 109 رو میخونم متوجه نمیشم Vms از کجا حساب میشه؟
                            فرمول (Vms=Vdc+(Np/Nsm)(Vo+1
                            این Vms چیه و از کجا میشه بدست اورد؟
                            ممنون
                            منظور ولتاژ ماسفت است یعنی حداقل ولتاژ قابل تحمل درین-سورس ماسفت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aie_saber
                              منظور ولتاژ ماسفت است یعنی حداقل ولتاژ قابل تحمل درین-سورس ماسفت
                              ممنون دوست عزیز. ولی توی کتاب نوشته the maximum off-voltage stress Vms on the power transistor
                              حداقل؟ یا حداکثر؟ off-voltage منظور حداکثر ولتاژ درین سورس در زمان خاموشیه؟ یا حداکثر دامنه اسپایکه که روی سویچ میوفته؟
                              ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amirna3r
                                ممنون دوست عزیز. ولی توی کتاب نوشته the maximum off-voltage stress Vms on the power transistor
                                حداقل؟ یا حداکثر؟ off-voltage منظور حداکثر ولتاژ درین سورس در زمان خاموشیه؟ یا حداکثر دامنه اسپایکه که روی سویچ میوفته؟
                                ممنون
                                خوب وقتی شما محاسبه انجام میدهید مقدار حداکثر ولتاژی را بدست می آورید که ماسفت حداقل باید بتواند این ولتاژ را تحمل کند.
                                درین سورس ماسفت حداقل باید بتواند مجموع ولتاژهای زیر را تحمل نماید :
                                1- حداکثر ولتاژ DC ورودی
                                2- ولتاژ برگشتی از خروجی
                                3- ولتاژ اورشوت یا همان اسپایک که بهتر است به اندازه همان ولتاژ برگشت از خروجی در نظر گرفته شود
                                به عبارتی Vds_max = Vdc_max+2Vor
                                البته اگر 25 درصد از این ولتاژ بالاتر هم در نظر بگیرید دیگر حاشیه اطمینان را کامل رعایت کرده اید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X