اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

*آپدیت شد*[پروژه کامل شده] منبع سویچینگ 1.2 تا 50 ولت 8 آمپر با lm257X با محدود کننده جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار عملی و ویرایش شده منبع 1.2 تا 35 و 50 ولت 8 آ

نوشته اصلی توسط مرتضی ب
    اینکه تو ولتاژای پایین ولوم مولتی ترنمو چند دور میچرخونم تا یه ولت تغیر کنه و تو ولتاژای بالا یه خورده که تغیرش میدم یه ولت تغیر میکنه رو چطور باید درستش کرد؟؟
    احتمالا مشکل از اینه که مولتی ترن شما از نوع لگاریتمی هست نه خطی اگه خطی باشه مشکل احتمالا حل بشه

یعنی شما اگه به ازای هر دور چرخوندن مولتی ترن بخوای که مثلا 1 کیلو مقاومت افزایش پیدا بکنه توی لگاریتمی ها اینطور نیست

الان ییهو این به ذهنم رسید که احتمالا بشه با استفاده از سر دیگه ی مولتی ترن قظیه رو بر عکس کرد مثلا توی ولتاژای پایین تغییرات ییهویی باشن و تو ولتاژ بالا آهسته تر شاید مصرفتون طوری باشه که اینجوری بیشتر بدردتون بخوره
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

پاسخ : مدار عملی و ویرایش شده منبع 1.2 تا 35 و 50 ولت 8 آمپر با lm257X برای ورودی >12

رو مولتی ترن ننوشته لگاریتمی یا خطی ولی یجاییش L1N نوشته که فکر میکنم خطی باشه. بازم باید با اهم متر اندازه بگیرمش
      آقای محمد شاهی اگه امکانش هست میشه خروجی منبعی که ساختید رو با adc میکرو اندازه گیری کنید ببینید میشه یا نه ؟؟
      من هر کاری میکنم نمیشه دیگه کلافه شدم . منبع تغدیه خوب کار میکنه و با ولتمر دیگه خوب اندازه رو نشون میده !!!!
      دعا پشتِ دعا براي آمدنت
      گناه پشــــــتِ گناه براي نيامــدنت
      دل درگــير ، مــيان اين دو انتخــــــــــــــــــــاب
      کــــــــــــــدام آخر ؟ آمـــدنـت يا نيامدنـــــــــــــــــــــــت

دیدگاه

پاسخ : مدار عملی و ویرایش شده منبع 1.2 تا 35 و 50 ولت 8 آمپر با lm257X برای ورودی >12

به قول خودتون با اهم متر میشه اندازه گرفتش
        تا جایی که میدونم عموما لگاریتمی هستن

البته به فرمول ولتاژ خروجی هم نگاه کنید من ندیدم اگه مرتبه 2 باشه (مقاومت به صورت خطی تاثیر افزایش یا کاهش نداشته باشه ) اون هم مزید بر علت هست
        بعنی مثلا فرمول اینجوری نباشه :
        Vout = (r1*r2)^2
        واسه همین گفتم احتمالا مشکلتون اینجوری حل بشه
        من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

pcb مدارو میشه دوباره پلود کنید ،مثل اینکه پاک شده.ممنون
          دعا پشتِ دعا براي آمدنت

دیدگاه

سلام به دوستان و عرض خسته نباشید :applause:
            من یک ولتاژ 60 ولت دی سی دارم که می خوام ازش 12 ولت(برای رگولاتور7805) بگیرم.کلی سرچ کردم ولی متاسفانه به نتیجه نرسیدم.
            مثلاً http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76048.0 را تا آخر خوندم ولی متاسفانه خیلی پارامتر ها از جمله ترانس و ... محاسبه نشده بود.
            خوشحال میشم اگه کسی بتونه کمکم کنه
            مرسی
            انسان در زندگی گاهی میبد و گاهی چیز یاد میگیرد.چیزی به نام شکست وجود ندارد

دیدگاه

سلام دوستان PCB مداری که آقای محمد شاهی قرار داده بودن رو با پروتئوس درست کردم و ساختم و خوب جواب داد

اینم لینک دانلود
              http://s5.picofile.com/file/8158288768/0_12v.rar.html

- فایل ضمیمه شد -

اضافه شده در تاریخ :
              سلام دوستان
              به نظر شما میشه برای این منبع تغذیه یه ولوم طراحی بشه که بتونیم جریان خروجی رو هم کنترل کنیم ؟؟؟
              فایل های پیوست شده
              دعا پشتِ دعا براي آمدنت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی بیگدلی
                سلام دوستان
                به نظر شما میشه برای این منبع تغذیه یه ولوم طراحی بشه که بتونیم جریان خروجی رو هم کنترل کنیم ؟؟؟
                سلام. راستی ممنون بابت پی سی بی :biggrin:
                بله میشه . تست هم کردم خیلی خوب جواب میده.
                به زودی مدارشو میزارم.

اضافه شده در تاریخ :
                سلام. این هم فیدبک برای محدود کردن جریان که باید به آی سی 2575 اضافه کنین. مقاومت شنت(R5) رو میتونید قسمتی از پی سی بی در نطر بگیرید یا یه تیکه سیم . مقدارش هم میتونه کمتر یا بیشتر باشه. نسبت مقدار پتانسیومتر به مقدار R2 ضربدر 8 تقسیم بر مقاومت شنت میشه جریان محدود شده خروجی. برای اینکه با پتانسومتر بتونید یه رنج خاصی رو داشته باش یه مقاومت ثابت قبل از پتانسومتر هم میتونید بزارید. اگه در حال کار مدار سوت میکشید با خازن عدسی در حد نانو به B و پایه 4 آی سی درستش کنید. اپتو هم PC817 یا هرچی داشتین باشه. یه خازن 470 میکرو هم یادم رفت بکشم تو خروجی نهایی باید موازی کنین. اگه برای الیدی استفاده میکنید یه فیتر RC هم تو خروجی نهایی بهش اضافه کنید یعنی قبل از اون 470 میکرو که گفتم مثلا یه مقاومت اهم پایین سری کنین بزارید( مثلا اگه 1 آمپر بخواین یه مقاومت 0.1 اهم ) اوپ امپ هم 358 بزارید. اسمشو حواسم نبود پاک کردم :mrgreen:
                لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

با سلام
                  آقای محمدشاهی مدار شما یک مدار خطی هست و فکر نکنم این راندمان را که نوشتین درست باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MOGTABAKIT
                    با سلام
                    آقای محمدشاهی مدار شما یک مدار خطی هست و فکر نکنم این راندمان را که نوشتین درست باشه
                    سلام. خطی نیست دوست خوب.
                    دیتاشیت 2575 و بخونید. اینجا فقط اومدیم سوییچ و دیود قوی تر گذاشتیم.
                    حطی به تغدیه ای میگن که جریان ورودی بزرگتر-مساوی جریان خروجی هست. که اختلاف توان ورودی و خروجی تو ترانزیستور یا مقاومت تلف میشه.

دیدگاه

سلام آقا محسن دوباره وقت پیدا کردم میخوام مدار تکمیل شدشو بسازم ولی چند تا مشکل هست
                      اول اینکه مقدار r2و r3 تو نقشه مشخص نیست و دوم اینکه نوشتید ورودی و خرو جی مبدل من متوجه نشدم یعنی چی ؟
                      سا ده تر بگید بمداری که کشیدید باید به کدوم قسمت مدار اول اضافه بشه؟؟
                      2مورد دیگه
                      برای اینکه مثل منبع تغذیه های آماده یک ولوم برای تنظیم دقیق بخواییم براش بزاریم باید چی کار کرد؟؟
                      دعا پشتِ دعا براي آمدنت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی بیگدلی
                        سلام آقا محسن دوباره وقت پیدا کردم میخوام مدار تکمیل شدشو بسازم ولی چند تا مشکل هست
                        اول اینکه مقدار r2و r3 تو نقشه مشخص نیست و دوم اینکه نوشتید ورودی و خرو جی مبدل من متوجه نشدم یعنی چی ؟
                        سا ده تر بگید بمداری که کشیدید باید به کدوم قسمت مدار اول اضافه بشه؟؟
                        2مورد دیگه
                        برای اینکه مثل منبع تغذیه های آماده یک ولوم برای تنظیم دقیق بخواییم براش بزاریم باید چی کار کرد؟؟
                        سلام آقا مرتضی. ورودی مبدل ولتاژ ورودی مدار اصلیه. مثلا 35 ولت ورودی :biggrin: آر 2 و 3 که تو نقشه مشخصه.
                        این مدار مثاومت شنتش وصل میشه به خروجی مبدل همین. یه ولتاژ هم از ورودی برق مبدل که میاد توش برا مدار کشیده میشه.
                        برا تنظیم جریان هم به جای اون r2 ولوم بزارین حله. vr1 رو هم جوری بزارین که حد اکثر جریانی که میخواین رو در حالتی که ولوم ماکسیمم گذاشتین بده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                          سلام به دوستان عزیز. از اونجایی که خیلی از دوستان به مبدل هایی با جریان بالاتر احتیاج پیدا میکنن و در نت هم فقط مدار با ورودی 12 ولت پیدا میشه. اومدم مدارو با کمی تغییرات سازگار با ولتاژ های بالاتر کردم تا ماسفت بتونه به درستی درایو بشه و گیت نسوزه. مدار رو ساختم و عملا به خوبی کار میکنه ولتاژ ورودی هم با دیود زنر و مقاومت و خازن 470 میکرو که من اضافه کردم از 14 ولت تا 40 و برای نوع HV تا 55 ولت میتونه باشه. :mrgreen: اگر ولتاژ ورودیتون بین 10 تا 16 بود نیازی به اون زنر و مقاومت و خازن 470 میکرو نیست. مدار رو میشه با هر نوع lm2576 یا lm2575 از هر نوع ADJ و HV و فیکسش(خروجی ثابت) ساخت.خودم با lm2575 ADJ ساختم.
                          قطعات مورد نیاز برای نوع HV:
                          دیود: از نوع فست یا آلترا فست شاتکی با ولتاژ بالای 65 ولت. و 8 آمپر(بالای 10 آمپر بهتره) مانند MBR20100C که 20 آمپر هست. البته چون این دیود ولتاژ فوروارد بیشتری نسبت به دیود های شاتکی دیگه داره(به خاطر 150 ولتی بودنش) بهتره دیود های با ولتاژ شکست کمتر بگیرید تا تلفات کمتر بشه. میتوانید 5 عدد دیود 3 آمپر شاتکی رو به صورت موازی استفاده کنید(ولی توصیه نمیشه)
                          ماسفت : P با ولتاژ درین سورس بالای 75 ولت. و rDSon کمتر از 0.2 اهم. مانندirf9540 .
                          هیتسینک: 4*5 .البته بستگی به ماسفت داره. هیتسینک مناسب برای دیود 8 آمپر. هیتسینکی که واسه ماسفتم تو عکس گذاشتم بیش از نیاز هست و خیلی کم داغ میکنه :mrgreen:
                          سلف: 150 الی 330 میکرو هانری 8 آمپر. میتونید 3 تا سلف 3 آمپر رو با هم موازی کنید. مثل 470 560 یا 680 .
                          میتونید سلف رو خودتون بسازید: [glow=red,2,300] سه رشته سیم نمره 0.6 یا بیشتر رو همزمان دور یک هسته توروید زرد سفید پاور کامپیوتر با قطر 2.7 بپیچید. تعداد دور حدود 70 تا باشه[/glow]
                          ترانزیستور هم BD139 خیلی خوبه.
                          بقیه قطعات در شکل معلومه.
                          قطعات مورد نیاز برای نوع معمولی:
                          دیود: یکسان با HV ولی میتونه بالای 40 ولت باشه مثل 20c40 که 20 آمپره خیلی عالیه و چون 40 ولتی هست تلفاتش خیلی کمه و خودم هم همینو استفاده کردم. 10A45 هم خیلی خوبه که 10 آمپره.
                          ماسفت: P با ولتاژ درین سورس بالای 55 ولت و مقاومت زیر 0.2 اهم. ماسفت irf4905(تلفاتش خیلی خیلی کمه :mrgreen به خوبی جواب میدهد.
                          هیتسینک : یکسان با HV
                          سلف: یکسان با HV
                          ترانزیستور: یکسان با HV

نحوه محاسبه R دیود زنر: Vin-12/0.03 به وات مقاومت هم توجه کنید. به وات دیود رنر هم توجه فرمایید.
                          [glow=red,2,300]نکات خیلی مهم:[/glow]
                          1- ولتاژ ورودی نباید زیر بار خیلی افت پیدا کند و اگر افت زیادی پیدا میکند مقاومت R رو به گونه ای انتخاب کنید که جریان عبوری از اون در حالت زیر بار کمتر از 0.02 نشه.
                          2-در خروجی مدار فیوز 10 آمپر بذارید.
                          3-آی سی اوریجینال بخرید. من 2575 اوریجینالش رو گیر آوردم.
                          در ورودی مدار بهتره خازن 100 ولت 330 میکرو فاراد یا بیشتر قرار دهید.
                          4-اگه برای کارای حساس تر استفاده میکنید بهتره که یه خازن 1 یا 2.2 میکروفاراد پولی استر یا mkt یا mkp تو خروجی بزارید. اگه خواستید یه فیلتر LC مناسب هم اضافه کنید
                          5-اگه از نوع فیکس استفاده میکنید فیدبک(پایه 4) رو مستقیم به خروجی بدید
                          امیدوارم مفید بوده باشه :mrgreen:
                          دو نمونه PCB مدار هم دوستان زحمتشو کشیدن در پست های بعدی ببینید
                          داداش من یه سوال برام پیش اومده :redface:
                          یعنی میشه باهاش مبدل دی سی به دیسی ساخت؟اگه بخوام ولتاژ بیشتر بگیرم یا این مدار مال جریان بیشتره؟
                          چه خوش سلیقه است گلچین روزگار...
                          خوبان رفتند و ما ماندیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط oss2
                            داداش من یه سوال برام پیش اومده :redface:
                            یعنی میشه باهاش مبدل دی سی به دیسی ساخت؟اگه بخوام ولتاژ بیشتر بگیرم یا این مدار مال جریان بیشتره؟
                            چه سوالی؟ آره دیگه همین مبدل دی سی به دی سیه. ولتاژ ورودیت چیه؟ چه ولتاژی خروجی میخوای و چه جریانی؟

دیدگاه

من ورودیم دوازده ولته و میخوام حدود چهل ولت تا سی ولت بگیرم چهار امپر تا هشت امپر
                              چه خوش سلیقه است گلچین روزگار...
                              خوبان رفتند و ما ماندیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط oss2
                                من ورودیم دوازده ولته و میخوام حدود چهل ولت تا سی ولت بگیرم چهار امپر تا هشت امپر
                                نه جانم این کاهنده است و چیزی که شما میخای افزاینده اونم یه افزاینده نسبتا گردن کلفت :biggrin:
                                ................Fx7SAM................

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X