اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

*آپدیت شد*[پروژه کامل شده] منبع سویچینگ 1.2 تا 50 ولت 8 آمپر با lm257X با محدود کننده جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار عملی و ویرایش شده منبع 1.2 تا 35 و 50 ولت 8 آمپر با lm257X برای ورودی >12

نوشته اصلی توسط Nima200
    دوستان چون من یه مقداری به جریان بالا زیادی علاقمندم امروز خواستم این مدارو تقویت کنم،اومدم دوتا4905 رو با هم موازی کردم،ینی هر سه پایه رو به هم وصل کردم
    جواب هم داد و کار هم میکرد
    اومدم سه تا لامپ ماشین رو موازی کردم زدم بهش که چند دقیقه نگذشته سوییچ ها سوختن :cry2: :cry2:
    البته اینم بگم که من سلف رو با روش یلخی محاسبه کردم :surprised: ینی یک چوک گردن کلفت رو بجای سلف گذاشتم که در حین کار انواع و اقسام صداهارو از خودش در میاورد
    خب سه تا لامپ که جریانی نمیکشه،به بیست امپر نمیرسه،حتی قبلا با یک 4905 سه تا لامپ روشن کرده بودم،حالا امروز که دوتا بود چرا سوخت؟؟؟؟
    موازی کردن سوییچ ها غیر اصولی بوده(البته بوده ولی دلیل سوختن چی؟)یا اینکه چون سلف مناسب نبوده زده سوییچ هارو سوزونده؟؟
    ممنون
    احتمالا سلفت به اشباع رفته و زده سوزونده. :agree: باید سلف رو رو حساب کتاب بسازی. مقادیر فاصله هوایی چوک تعداد دور و سطح مقطع هسته همه مهمه. الله بختکی که نمیشه زد. :biggrin:
    موازی کردن هم باید جوری باشه که تقسیم جریان مساوی باشه. موازی کردن مشکلی نداره تو دستگاه های جوش تا 6 تا هم مشاهده گردیده است :rolleyes:
    نوشته اصلی توسط nima_zeus
    سلام دوستان
    من مداره رو ساختم.فقط یک مشکلی هست.
    ورودی من 25 ولتی ولی خروجی با ولوم 50 کیلو تا 12 ولت بیشتر نمیشه.ولوم رو که 100 کیلو میکنم ولتاژ تا 20 ولت میاد ولی شدیدا lm داغ میشه !!(در حالت بدون مصرف کننده)
    تمام قطعات رو طبق دیتاشیت قرار دادم فقط سلف رو شک دارم.اخه یک سلف با 50 دور سیم لاکی نمره 0.45 پیچیدم با قطر 1.5 .از سلف های پاور.
    همین مداری که تو صفحه اول گذاشته رو بستین؟
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

پاسخ : مدار عملی و ویرایش شده منبع 1.2 تا 35 و 50 ولت 8 آمپر با lm257X برای ورودی >12

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
      احتمالا سلفت به اشباع رفته و زده سوزونده. :agree: باید سلف رو رو حساب کتاب بسازی. مقادیر فاصله هوایی چوک تعداد دور و سطح مقطع هسته همه مهمه. الله بختکی که نمیشه زد. :biggrin:
      موازی کردن هم باید جوری باشه که تقسیم جریان مساوی باشه. موازی کردن مشکلی نداره تو دستگاه های جوش تا 6 تا هم مشاهده گردیده است
      خب مقدار سلف برای یه 4905 با دوتا فرق داره یا یکی هستن؟اگه سه تا بشه چی؟
      اونوقت ترانزیستور های درایور این مدار تا چنتا 4905 رو جواب میدن؟
      تقسیم جریان مساوی باشه تقریبا معنیش این میشه که سیم هاییکه به پایه های 4905 ها میرن مثل هم باشن دیگه؟
      ................Fx7SAM................

دیدگاه

موازی کردن هم باید جوری باشه که تقسیم جریان مساوی باشه. موازی کردن مشکلی نداره تو دستگاه های جوش تا 6 تا هم مشاهده گردیده است :rolleyes:همین مداری که تو صفحه اول گذاشته رو بستین؟
        مدارم درست شد.
        توی خروجی مدار ولتاژ خیلی اهسته کم میشه البته اگر خروجی مصرف کننده وصل باشه درسته ولی بدون اون اروم بر میگرده.چه جوری درستش کنم؟
        توی خروجی طبق گفته ی دیتاشیت یک فیلتر lc با یک خازن 100میکرو و یک سلف 20 هانری گذاشتم.به نظرتون خوبه؟
        من مدار یکی از دوستان رو یکمی تغییر دادم یعنی پل دیود و فیلتر بهش اضافه کردم.میشه نظر بدید!
        http://upload7.ir/u/action?q=downloa...e=QOS28szm.rar

دیدگاه

نگفتید که مدار صفحه اول را بستید ؟اصن کدوم مدار؟
          برای تغییر سریع ولتاژ یک مقاومتی،مصرف کننده ای چیزی در خروجی بگذارید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
            نگفتید که مدار صفحه اول را بستید ؟اصن کدوم مدار؟
            برای تغییر سریع ولتاژ یک مقاومتی،مصرف کننده ای چیزی در خروجی بگذارید
            اره همون مدار صفحه اول.
            مقاومتش واتش مهم نیست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
              خب مقدار سلف برای یه 4905 با دوتا فرق داره یا یکی هستن؟اگه سه تا بشه چی؟
              اونوقت ترانزیستور های درایور این مدار تا چنتا 4905 رو جواب میدن؟
              تقسیم جریان مساوی باشه تقریبا معنیش این میشه که سیم هاییکه به پایه های 4905 ها میرن مثل هم باشن دیگه؟
              ببخشید که دیر جواب دادم.نه دیگه دو تا 4905 برای اینه که تلفات کمتر و قدرت سوییچ بیشتر بشه. تا 2 یا 3 حله. آره درسته.
              مدارم درست شد.
              توی خروجی مدار ولتاژ خیلی اهسته کم میشه البته اگر خروجی مصرف کننده وصل باشه درسته ولی بدون اون اروم بر میگرده.چه جوری درستش کنم؟
              توی خروجی طبق گفته ی دیتاشیت یک فیلتر lc با یک خازن 100میکرو و یک سلف 20 هانری گذاشتم.به نظرتون خوبه؟
              من مدار یکی از دوستان رو یکمی تغییر دادم یعنی پل دیود و فیلتر بهش اضافه کردم.میشه نظر بدید!
              http://upload7.ir/u/action?q=downloa...e=QOS28szm.rar
              همونطور که دوستمون گفتند یه مقاومت تو خروجی بزارین که یه بار بکشه. یه مقاومت 2.2 کیلو 1 وات یا 0.5 وات بزار اوکی هست. یا اینه دوتا 1 کیلو سری کنی بزنی.
              پل دیود؟ برای چی؟ نمیخواد بزارین. فقط فیلتر اگه دوست داشتی بزار.(لینک رو ندیدم)

دیدگاه

ببخشید که دیر جواب دادم.نه دیگه دو تا 4905 برای اینه که تلفات کمتر و قدرت سوییچ بیشتر بشه. تا 2 یا 3 حله. آره درسته.همونطور که دوستمون گفتند یه مقاومت تو خروجی بزارین که یه بار بکشه. یه مقاومت 2.2 کیلو 1 وات یا 0.5 وات بزار اوکی هست. یا اینه دوتا 1 کیلو سری کنی بزنی.
                پل دیود؟ برای چی؟ نمیخواد بزارین. فقط فیلتر اگه دوست داشتی بزار.(لینک رو ندیدم)
                این مدار رو برای منبع میخوام برای همین گفتم قسمت پل دیود و خازن صافی رو هم روی همین مدار بزنم که دیگه یک راست ac رو وصل کنم بهش.

فیلتر lc که توی دیتاشیت lm قرار داده شامل یک سلف 20میکرو با یک خازن 100 میکرو هستش.خوبه؟محاسبات این سلف رو چه جوری باید انجام بدم؟(lcr متر دارم)

شما توی توضیحات مدار گفتید که یک خازن 330 برای ورودی قرار بدید. اون برای چیه؟لازمه قرار بدم؟

ممنون برای جواب قبلی

دیدگاه

این مدار رو برای منبع میخوام برای همین گفتم قسمت پل دیود و خازن صافی رو هم روی همین مدار بزنم که دیگه یک راست ac رو وصل کنم بهش.
                  فیلتر lc که توی دیتاشیت lm قرار داده شامل یک سلف 20میکرو با یک خازن 100 میکرو هستش.خوبه؟محاسبات این سلف رو چه جوری باید انجام بدم؟(lcr متر دارم)
                  شما توی توضیحات مدار گفتید که یک خازن 330 برای ورودی قرار بدید. اون برای چیه؟لازمه قرار بدم؟
                  ممنون برای جواب قبلی
                  آهاا خوبه.
                  اون خازن برای اینه که چون مبدل جریان های لحظه ای با فرکانس بالا میکشه و به این ترتیب از این خازن تامین میشه به جای اینکه بخواد از ورودی که ممکنه مسیر طولانی داشته باشه و این که خازنی هم در ورودی نباشه. اگه بعد از پل دیودت خازن داری دیگه نیازی به این 330 نیست.

دیدگاه

آهاا خوبه.
                    اون خازن برای اینه که چون مبدل جریان های لحظه ای با فرکانس بالا میکشه و به این ترتیب از این خازن تامین میشه به جای اینکه بخواد از ورودی که ممکنه مسیر طولانی داشته باشه و این که خازنی هم در ورودی نباشه. اگه بعد از پل دیودت خازن داری دیگه نیازی به این 330 نیست.
                    ممنون برای جواب و پیگیری های شما
                    اون فایل کنترل جریان که در صفحه 5 قرار دادید چند امپره؟
                    من برای 10 امپر میخوام همون مدار خوبه یا نه؟اون قطعه وسطی توی همون مدار چیه که مثلثه شبیه یکی از گیت هاست !!

دیدگاه

ممنون برای جواب و پیگیری های شما
                      اون فایل کنترل جریان که در صفحه 5 قرار دادید چند امپره؟
                      من برای 10 امپر میخوام همون مدار خوبه یا نه؟اون قطعه وسطی توی همون مدار چیه که مثلثه شبیه یکی از گیت هاست !!
                      با توجه به جریانی که نیاز دارید مقاومت شنت(همون وات بالاهه)یا مقاومتهاییکه به اپ امپ(همون مثلثه )میرسن رو باید تغییر بدین
                      همه میگن اون مدار کنترل جریان کار میکنه ولی مال من و اقا آرمین که اخر سر راه نیفتاد :cry2:

دیدگاه

سلام دوستان
                        من میخوام این مبدله را با NMOS بسازم.
                        چون NMOS خیلی بهتره. هم ارزونتره هم Rds کمتری داره...
                        یه مدارم براش طراحی کردم (عکس زیر).
                        البته تو این عکس مدار فیدبک و حفاظت گیت (دیود زنر و مقاومت و خازن) را نزاشتم.
                        حالا به نظرتون این جواب میده یا نه؟اگه مشکلی داره بگید لطفا

ترانزیستور BD140 وظیفه تخلیه گیت ماسفت و خاموش کردن ماسفت را بر عهده داره و وقتی روشن میشه که ترانزیستور آی سی LM2576 خاموش بشه.
                        سید علی لب تر کند جان را فدایش می کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rasoul20
                          سلام دوستان
                          من میخوام این مبدله را با NMOS بسازم.
                          چون NMOS خیلی بهتره. هم ارزونتره هم Rds کمتری داره...
                          یه مدارم براش طراحی کردم (عکس زیر).
                          البته تو این عکس مدار فیدبک و حفاظت گیت (دیود زنر و مقاومت و خازن) را نزاشتم.
                          حالا به نظرتون این جواب میده یا نه؟اگه مشکلی داره بگید لطفا
                          ترانزیستور BD140 وظیفه تخلیه گیت ماسفت و خاموش کردن ماسفت را بر عهده داره و وقتی روشن میشه که ترانزیستور آی سی LM2576 خاموش بشه.
                          سلام. این مدار جواب نمیده. :redface: چون وقتی ماسفت n رو میخوای روشن کنی ابتدای کار که میخوای یه ولتاژ مثلا +15 ولت نسبت به سورس بهش بدی روشن میشه ولی بعدش که درین بخواد به صورس وصل بشه دیگه این اختلاف پتانسیل گیت سورس وجود نداره که بخواد ماسفت رو روشن نگه داره. پس بعد از این که ماسفت روشن بشه باید یه ولتاژی مثلا Vin+15 ولت به گیت برسه. پس نمیتونی این ولتاژ رو تامین کنی..
                          برای این که یه ماسفت رو روشن و خاموش کنی: ----سورس باید به جایی وصل باشه(منظور عناصری که قراره درایو ماسفت رو انجام بده) که پتانسیل ثابتی داشته باشه.. اگه دقت کنی اینجا سورس مرتبا به درین قطع و وصل میشه ... پس ولتاژ تحریک گیت هم باید مرتب متناسب با اون تغییرات ولتاژ سورس تغییر بدی. که تو این مدار میبینی که شدنی نیست. :agree:
                          برای اینکه بتونی ماسفت N رو اینجا روشن و خاموش کنی باید یا از ترانسپالس استفاده کنی یا اپتور درایور که به دردسرش نمی ارزه( از ترانسپالس هم بخوای استفاده کنی نمیتونی بیشتر از دیوتی سایکل 50 درصد اعمال کنی وگرنه هسته ترانسپالست اشباع میشه)
                          [hr]
                          زمانی که ولتاژ ورودی زیاد باشه مثلا برق شهر مجبوریم از سوییچ N استفاده کنیم چون چاره ای نداریم. قبلا هم یه سری مبدل باک با ورودی برق شهر ساختم و از سوییچ N و اپتور درایور استفاده کردم و با یه تغذیه ایزوله(درایور ال ای دی و رگولاتور و...) یه ولتاژ 17 ولت ایزوله رو براش فراهم کردم(برای راه اندازی IGBT)

دیدگاه

سلام مجدد
                            میشه ازطریق مدار زیر بدون استفاده از مدل HV آیسی LM2576 رگولاتور عنوان شده در پست را ساخت؟
                            یعنی با LM2576 معمولی رگولاتر باک تا 60 ولت!

درواقع ترانزیستور و دیود زنر و مقاومت یک کیلو یه رگولاتور خطی هستند تا ولتاژ تغذیه LM2576 را کاهش بدن!
                            بقیه مدار هم فرقی نمی کنه! :nerd:

دیدگاه

سلام
                              با اجازه اساتید
                              این مدار قاعدتا باید جواب بده ولی خب کارتون یکم خنده داره،شما اومدین یه سوییچینگ رو گذاشتین بعد یه خطی که خب کار جالبی به نظر نمیاد
                              یه مقدار توانتون بره بالا ، ترانزیستور کلی داغ میشه و به کلی سینک و... نیاز دارید
                              اگر اصرار بر این کار دارید لااقل حداقل افت رو روی ترانزیستور ایجاد کنید،کاری کنید که خروجی ترانزیستور 40 ولت شود :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                                سلام
                                با اجازه اساتید
                                این مدار قاعدتا باید جواب بده ولی خب کارتون یکم خنده داره،شما اومدین یه سوییچینگ رو گذاشتین بعد یه خطی که خب کار جالبی به نظر نمیاد
                                یه مقدار توانتون بره بالا ، ترانزیستور کلی داغ میشه و به کلی سینک و... نیاز دارید
                                اگر اصرار بر این کار دارید لااقل حداقل افت رو روی ترانزیستور ایجاد کنید،کاری کنید که خروجی ترانزیستور 40 ولت شود :nerd:
                                ببینید اون رگولاتور خطیه فقط برای تغذیه LM2576 هست! اگه صفحه اول همین پست را ببینید آیسی LM2576 فقط داره بیس یه BJT را درایو میکنه. پس عملا حداکثر جریانی که می کشه زیر 50 میلی آمپر خواهد بود! حتی من میتونم بگم حداکثر جریانش زیر 10 میلی آمپره!
                                جریان مبدل باک عنوان شده در این پست از ماسفت میگذره عزیز! :smile:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X