اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

*آپدیت شد*[پروژه کامل شده] منبع سویچینگ 1.2 تا 50 ولت 8 آمپر با lm257X با محدود کننده جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار عملی و ویرایش شده منبع 1.2 تا 35 و 50 ولت 8 آمپر با lm257X برای ورودی >12

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
    سلام آقا مرتضی. ورودی مبدل ولتاژ ورودی مدار اصلیه. مثلا 35 ولت ورودی :biggrin: آر 2 و 3 که تو نقشه مشخصه.
    این مدار مثاومت شنتش وصل میشه به خروجی مبدل همین. یه ولتاژ هم از ورودی برق مبدل که میاد توش برا مدار کشیده میشه.
    برا تنظیم جریان هم به جای اون r2 ولوم بزارین حله. vr1 رو هم جوری بزارین که حد اکثر جریانی که میخواین رو در حالتی که ولوم ماکسیمم گذاشتین بده
    اقای محمد شاهی نمیدونم مشکل از منه یا واقعا احساسم درسته :redface:اخه احساس میکنم r3 در مدار تعیین نشده
    r2 را با رابطه جریانی که گفتید بدست اوردم و لی تو کف r3 موندم
    لطفا کمک کنین
    میخام با محدود کننده جریانشو بسازم و مدار خوشگلش رو هم بذارم ملت استفاده کنن
    آخه درکشون میکنم بد دردیه بی منبعی :cry2: :cry2: :cry2:خودم کشیدم :agree:
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

پاسخ : مدار عملی و ویرایش شده منبع 1.2 تا 35 و 50 ولت 8 آمپر با lm257X برای ورودی >12

نوشته اصلی توسط Nima200
      نه جانم این کاهنده است و چیزی که شما میخای افزاینده اونم یه افزاینده نسبتا گردن کلفت :biggrin:
      یه طرح جالب توی ذهنم هست برای گرفتم ولتاژ منفی توی تیتاشیتش هم گذاشته بود اما با جریان دهی کم اگه خروجیش رو تغویت کنیم میتونیم جریان بیشتری بکشیم؟
      یه طرح دیگه هم داشتم اگه بیایم ارایش قطعات رو تغییر بدیم میتونیم باهاش مبدل بوست درست کنیم به نظر شما جواب میده؟
      چه خوش سلیقه است گلچین روزگار...
      خوبان رفتند و ما ماندیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط oss2
        یه طرح جالب توی ذهنم هست برای گرفتم ولتاژ منفی توی تیتاشیتش هم گذاشته بود اما با جریان دهی کم اگه خروجیش رو تغویت کنیم میتونیم جریان بیشتری بکشیم؟
        یه طرح دیگه هم داشتم اگه بیایم ارایش قطعات رو تغییر بدیم میتونیم باهاش مبدل بوست درست کنیم به نظر شما جواب میده؟
        من خیلی سر در نمیارم
        تازه امروز تاپیک آقا ناصرو خوندم یه چیزایی فهمیدم
        تا همینجاشم فقط یه مشت اطلاعات تجربی دارم و هیچی درس نخوندم تازه این ترم مدار1 داشتم که به لطف استاد به درد نخور هیچی نفهمیدم :sad: :sad:
        از آقا ناصر بپرسی بلده آقای محمدشاهی هم همینطور
        ولی فکر نکنم از این ور کاری ها نتیجه خوبی گرفت :surprised:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط oss2
          من ورودیم دوازده ولته و میخوام حدود چهل ولت تا سی ولت بگیرم چهار امپر تا هشت امپر
          شما اول برید کار با tl494 رو یاد بگیرید بعد قشنگ میتونی مبدل مورد نظرتون رو بسازی :biggrin: تو انجمن یه چرخی بزنید.
          نوشته اصلی توسط Nima200
          اقای محمد شاهی نمیدونم مشکل از منه یا واقعا احساسم درسته :redface:اخه احساس میکنم r3 در مدار تعیین نشده
          r2 را با رابطه جریانی که گفتید بدست اوردم و لی تو کف r3 موندم
          لطفا کمک کنین
          میخام با محدود کننده جریانشو بسازم و مدار خوشگلش رو هم بذارم ملت استفاده کنن
          آخه درکشون میکنم بد دردیه بی منبعی :cry2: :cry2: :cry2:خودم کشیدم :agree:
          محدود کننده جریان این منبع زیاد جالب نیست. بهتره با 494 منبع مورد نظرتون رو بسازین خیلی بهرته. به راحتی با یه مقاومت در حد چند میلی اهم میشه محدود کننده عالی براش گذاشت. اون آر 3 برا محدود کردن جریان به زنره و طوری باید گذاشت که بتونه حد اقل جریان مورد نیاز اوپ امپ رو تامین کنه.
          نوشته اصلی توسط oss2
          برا ولتاژ منفی بهرته ترانس استفاده بشه(اگه جریان کم میخوای فلایبک و اگه زیاد پوشپول)
          این طرح آخری هم جالب نیست. همون 494 خیلی ساده و قشنگ کار میکنه
          لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

سلام محسن خان

من این مدار رو قبلا سه چهار تایی ازش بستم. الان میخواستم یه مدار 48 ولت متغییر بسازم ولی lm2576 hv گیرم نیومد
            به نظرت چیکار کنم؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده
              سلام محسن خان
              من این مدار رو قبلا سه چهار تایی ازش بستم. الان میخواستم یه مدار 48 ولت متغییر بسازم ولی lm2576 hv گیرم نیومد
              به نظرت چیکار کنم؟؟؟
              سلام آقا اشکان. والا با این شرایط باید از یه آی سی دیگه استفاده کنی. چند آمپر میخوای؟ ولتاژ ورودیت چنه؟ پیشنهاد من سپیکه (sepic converter) اینجارو ببین من ساختم خیلی خوبه بود. اگه ماسفت 100 ولتی استفاده کنی میتونی ولتاژ خروجی رو تا جایی بالا ببری که خروجی+ورودی از ولتاژ ماسفت بیشتر نشه. من با 494 ساختم عالی بود. حمیدرضا هم با 3843 ساخت. عکس هاشم گذاشتم.
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=106750.msg700597#msg700597

دیدگاه

شما اول برید کار با tl494 رو یاد بگیرید بعد قشنگ میتونی مبدل مورد نظرتون رو بسازی :biggrin: تو انجمن یه چرخی بزنید.محدود کننده جریان این منبع زیاد جالب نیست. بهتره با 494 منبع مورد نظرتون رو بسازین خیلی بهرته. به راحتی با یه مقاومت در حد چند میلی اهم میشه محدود کننده عالی براش گذاشت. اون آر 3 برا محدود کردن جریان به زنره و طوری باید گذاشت که بتونه حد اقل جریان مورد نیاز اوپ امپ رو تامین کنه.برا ولتاژ منفی بهرته ترانس استفاده بشه(اگه جریان کم میخوای فلایبک و اگه زیاد پوشپول)
                این طرح آخری هم جالب نیست. همون 494 خیلی ساده و قشنگ کار میکنه
                ممنون
                چه خوش سلیقه است گلچین روزگار...
                خوبان رفتند و ما ماندیم!

دیدگاه

سلام آقا اشکان. والا با این شرایط باید از یه آی سی دیگه استفاده کنی. چند آمپر میخوای؟ ولتاژ ورودیت چنه؟ پیشنهاد من سپیکه (sepic converter) اینجارو ببین من ساختم خیلی خوبه بود. اگه ماسفت 100 ولتی استفاده کنی میتونی ولتاژ خروجی رو تا جایی بالا ببری که خروجی+ورودی از ولتاژ ماسفت بیشتر نشه. من با 494 ساختم عالی بود. حمیدرضا هم با 3843 ساخت. عکس هاشم گذاشتم.
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=106750.msg700597#msg700597
                  ولتاژ ورودیم 50 ولت هست
                  توی مغازه 35 متغییر 5آمپر دارم
                  الان داریم روی یسری مدار کار میکنیم که به 48 و 40 ولت نیاز دارم
                  باخودم گفتم یه 48 ولت 5 آمپر متغییر میسازم برای همیشه
                  راندمان هم برام مهمه (حداقل 85 درصد)

اون تایپیک هم رو هم دیدم
                  سرم خلوت شد میرم سراغش
                  از راهمناییت هم ممنون

دیدگاه

محسن من مشکلی که دارم داغ کردن ایسی هست! به طوری که تو مدارای معمولی بدون ماسفت خارجی 2576 تحت جریان 2 امپر یه هیتسینگ تقریبا بزرگو حسابی داغ میکنه و در آخر بعد از 20 دقیقه کار مداوم اینقدر داغ میشه که میسوزه و هیتسینگ جواب گوش نیست!! الان تو این مدار اگه تونستی به صورت مداوم از مدار جریان بالا بکش ببین اون هیتسینگی که گذاشتی جوابگوی ماسفت و دیود هست یا نه , یه نیم ساعت ازش حسابی جریان بکش بالا 3 امپر یا مثلا یه لامپ نورپایین ماشین بزار تو خروجی و بزار نیم ساعت روشن بمونه بعد ببین گرمای ماسفت و دیود در چه حده و با هیتسینگی که تو عکس هست قابل مهاره یا نه
                    خیلی به این تست نیاز دارم , مرسی
                    عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
                    مخترع برتر شمال غرب سال 96
                    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

سلام آقا حمیدرضای عزیز :mrgreen: تشکر فراوان بابت pcb . :biggrin:بورد که مشکلی توش نیست ولی با بورد خودم از لحاظ آمپر خروجی هم تا 12 آمپر هم گرفتم ولی گویا بالاتر از 12 آمپر که میگیرم سلف به اشباع میره و خود سلف + هیتسینک در کوتاه ترین زمان تا حد مرگ داغ میکنه که نشونه اشباع شدنه
                      اقا من تو مدار معمولی 2576 این مشکلو دارم تحت 2 امپر هم هیتسینگ شدید داغ میشه هم سلف شدید داغ میشه! مشکل از به اشباع رفتنه؟ ورودیم 25 ولت خروجی 5 ولت 2 امپر , سلف هم از نوع 3 امپری بشکه ای هست ولی همونطور که گفتم بعد از 20 دقیقه جریان کشی هم در حد داغ شدن سلف داغ میکنه هم هیتسینگ

اضافه شده در تاریخ :
                      راستی افت ولتاژ خروجی تحت بار چقدره؟ برا من ثابت بودن خروجی خیلی مهمه و تحت جریان کشی نباید بیشتر از 0.2 ولت افت کنه
                      عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
                        محسن من مشکلی که دارم داغ کردن ایسی هست! به طوری که تو مدارای معمولی بدون ماسفت خارجی 2576 تحت جریان 2 امپر یه هیتسینگ تقریبا بزرگو حسابی داغ میکنه و در آخر بعد از 20 دقیقه کار مداوم اینقدر داغ میشه که میسوزه و هیتسینگ جواب گوش نیست!! الان تو این مدار اگه تونستی به صورت مداوم از مدار جریان بالا بکش ببین اون هیتسینگی که گذاشتی جوابگوی ماسفت و دیود هست یا نه , یه نیم ساعت ازش حسابی جریان بکش بالا 3 امپر یا مثلا یه لامپ نورپایین ماشین بزار تو خروجی و بزار نیم ساعت روشن بمونه بعد ببین گرمای ماسفت و دیود در چه حده و با هیتسینگی که تو عکس هست قابل مهاره یا نه
                        خیلی به این تست نیاز دارم , مرسی
                        آقا آرمین اگه تا این حد داغ میکنه ممکنه سلفت مناسب نباشه. من همین مدارو تو آمپر بالا تست میکنم هیچ مشکلی نداره. گرمای هیتسینک هم طبیعیه و اکثرش مربوط به دیود خروجی هست که اجتناب ناپذیره. تو همون عکس اول اگه ببینی دو تا لامپ چراغ جلو بهش وصل کردم که روی حدود 9 الی 10 آمپر میکشه و همه چیز عالیه. خیلی وقته داره کار میده خیلی بیشتر از این ساعاتی که گفتی به صورت مداوم کار میکنه.
                        اقا من تو مدار معمولی 2576 این مشکلو دارم تحت 2 امپر هم هیتسینگ شدید داغ میشه هم سلف شدید داغ میشه! مشکل از به اشباع رفتنه؟ ورودیم 25 ولت خروجی 5 ولت 2 امپر , سلف هم از نوع 3 امپری بشکه ای هست ولی همونطور که گفتم بعد از 20 دقیقه جریان کشی هم در حد داغ شدن سلف داغ میکنه هم هیتسینگ

اضافه شده در تاریخ :
                        راستی افت ولتاژ خروجی تحت بار چقدره؟ برا من ثابت بودن خروجی خیلی مهمه و تحت جریان کشی نباید بیشتر از 0.2 ولت افت کنه
                        ممکنه آی سیت جنسش خوب نباشه و گرنه نباس اینطوری باشه. نگفتی سلف چند میکرو هانری.
                        افت ولتاژ خروجی تحت بار 0 هست :rolleyes: همش برمیگره به جنس خوب 2575 :agree:

دیدگاه

آقا آرمین اگه تا این حد داغ میکنه ممکنه سلفت مناسب نباشه. من همین مدارو تو آمپر بالا تست میکنم هیچ مشکلی نداره. گرمای هیتسینک هم طبیعیه و اکثرش مربوط به دیود خروجی هست که اجتناب ناپذیره. تو همون عکس اول اگه ببینی دو تا لامپ چراغ جلو بهش وصل کردم که روی حدود 9 الی 10 آمپر میکشه و همه چیز عالیه. خیلی وقته داره کار میده خیلی بیشتر از این ساعاتی که گفتی به صورت مداوم کار میکنه.ممکنه آی سیت جنسش خوب نباشه و گرنه نباس اینطوری باشه. نگفتی سلف چند میکرو هانری.
                          افت ولتاژ خروجی تحت بار 0 هست :rolleyes: همش برمیگره به جنس خوب 2575 :agree:
                          من سلفو با محاسباتی که تو دیتاشیت بود 150 میکرو هانری به دست اوردم ولی با سلفای 100 و 330 هم تست کردم باز هم مشکل داغ شدن دارم! یعنی بعد از 20 دقیقه کار مداوم در جریان 2 امپر هیتسینگ به دمایی میرسه که ایسی میسوزه!!!!
                          یعنی چند ساعت با جریان بالا و با همون هیتسینگ کار کرده؟! بدون فن و...!؟
                          والا من که از هر جا 2576 میخرم میگن اصله ولی اصلشو گیر نمیارم! تحت جریان کشی هم 0.5 ولت افت ولتاژ دارم که زیاده حد اکثر افت ولتاژم باید 0.2 ولت باشه!
                          2575 اصل رو شما از کجا خریدی؟
                          من میخوام تلفات حد اقل باشه و لاقل با یه هیتسنگ معمولی مدار نسوزه , حد اکثر جریان خروجیم هم 3 امپر نیازه ولتاژ ورودیم هم 10 الی 16 ولته با این تفاسیر چه ماسفتی بزارم و مقدار سلف چقدر باشه؟
                          دیودو چیکار کنیم طلفاتش کم شه؟

این هیتسینگ تحت جریان 2 امپر بعد از 20 دقیقه در حدی داغ شد که ایسی سوخت و دود شد!

دیدگاه

من سلفو با محاسباتی که تو دیتاشیت بود 150 میکرو هانری به دست اوردم ولی با سلفای 100 و 330 هم تست کردم باز هم مشکل داغ شدن دارم! یعنی بعد از 20 دقیقه کار مداوم در جریان 2 امپر هیتسینگ به دمایی میرسه که ایسی میسوزه!!!!
                            یعنی چند ساعت با جریان بالا و با همون هیتسینگ کار کرده؟! بدون فن و...!؟
                            والا من که از هر جا 2576 میخرم میگن اصله ولی اصلشو گیر نمیارم! تحت جریان کشی هم 0.5 ولت افت ولتاژ دارم که زیاده حد اکثر افت ولتاژم باید 0.2 ولت باشه!
                            2575 اصل رو شما از کجا خریدی؟
                            من میخوام تلفات حد اقل باشه و لاقل با یه هیتسنگ معمولی مدار نسوزه , حد اکثر جریان خروجیم هم 3 امپر نیازه ولتاژ ورودیم هم 10 الی 16 ولته با این تفاسیر چه ماسفتی بزارم و مقدار سلف چقدر باشه؟
                            دیودو چیکار کنیم طلفاتش کم شه؟

این هیتسینگ تحت جریان 2 امپر بعد از 20 دقیقه در حدی داغ شد که ایسی سوخت و دود شد!
                            من با 2575 غیر اصلی این مدارو بستم افت ولتاژنداره
                            بیشتر از 12 امپر هم ازش کشیدم
                            حالا یه حدسی میزنم که تستش ضرری نداره!
                            من فکر میکنم خطوط اصلی جریان برد شما ضعیف باشه و اگه یه مقدار با لحیم ضخیمش کنی،مشکلت حل بشه
                            در ضمن اون سلف ها خیلی فسقلی هستن :agree:
                            شاید یه سلف قویتر مشکلو حل کنه!
                            راستی اینم عکس مدارمن.خوشگله؟ :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                              من با 2575 غیر اصلی این مدارو بستم افت ولتاژنداره
                              بیشتر از 12 امپر هم ازش کشیدم
                              حالا یه حدسی میزنم که تستش ضرری نداره!
                              من فکر میکنم خطوط اصلی جریان برد شما ضعیف باشه و اگه یه مقدار با لحیم ضخیمش کنی،مشکلت حل بشه
                              در ضمن اون سلف ها خیلی فسقلی هستن :agree:
                              شاید یه سلف قویتر مشکلو حل کنه!
                              راستی اینم عکس مدارمن.خوشگله؟ :redface:
                              نه اتفاقا همه مسیرای جریان رو هم ترکشو پهن انتخاب کردم هم کلی قلع داره روش
                              اون هیتسینگ جا وصله ماسفت که اینوره
                              تحت جریان اصلا افت نداری؟!!!
                              اون هیتسینگ از پس گرمای تولید شده در جریان کشیه طولانی مدت بر میاد؟ تست کردی؟

دیدگاه

اره ماسفتم به هیت سینک وصله
                                تا حدود 10 - 12 امپر اصن افت ندارم و اون هیتسینک زیاد هم هست و فقط یه ذره گرم میشه ولی بیشتر از این جریان سلفم اشباع میشه و همشون داغ میکنن و افت ولتاژ هم دارم
                                فکر میکنم با یه سلف دمبلی البته اگه با این جریان گیر بیارم اون مشکل هم حل بشه :rolleyes:
                                ولی خداییش سلفو میبینم حال میکنم ها! :applause: :wow:
                                راستی من نفهمیدم برا اینجا توروید بهتره یا بقیه مدلها ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ oo:
                                اینکه بهتره سیم هارو به هم بتابونیم یا نه رو هم نفهمیدم :cry2: :cry2:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X