اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

{ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : {ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
    1- اونجا به دو شکل استفاده میشه. بعضی وقتها موازی با rf یک خازن میزارن برای پایین اوردن تغییرات دیوتی سایکل بر زمان. عکسالعمل رو کمی کند بکنن. ولی موازی میزارن که بهره به بینهایت نره. بعضی وقتها بهره بینهایت باعث ناپایداری میشه. گاهی هم با rf خازن رو سری میکنند. به نظر من به هر دو شکل همزمان وجود داشته باشند بهترین حالت مممکنه. یعنی یک خازن سری با یک مقاومت مجموعا موازی با یک مقاومت. اینطوری هیچوقت به بهره بینهایت نمیرسیم. همچنین تغییرات انقدری کند نمیشه که باعث تغییرات خیلی کند خروجی بشه. تغییرات کند باشه با برداشته شدن ناگهانی بار از خروجی ولتاژ بالا میره برای لحظه ای. گین مجموعه فیدبک حدود 100 باشه تقریبا خوبه. ولی اگر میتونید با ازمون و خطا به بهترین مقادیر برای هر مدار برسید که بیشتری پایداری و گین رو داشته باشید.

2- این جمله خبری بود یا سوالی؟

3- rc کمی تلفاتش بیشتر از rcd هستش. ولی وقتی کل تلفات اسنابرت به 0.5 وات هم نمیرسه چه کاریه؟ rcd هم تلف میکنه ولی فقط رو به ی جهت. بیشتر تو فلایبک کاربرد داره چون نشتی تو فلایبک زیاده و همینطوری روی rcd هم کلی تلفات هست. اون rc بشه تلفاتش دو برابر میشه. ولی وقتی تلفات ناچیزه و با یه مقاومت یک چهارم وات حتی گرمایی حس نمیشه چرا بیخودی یه دیود خرج بکنیم؟ نکته دیگه اینه که rcd به دلیل موازی بودن قطعه تلف کننده تو فوروارد تلفاتش بیشتر از rc میشه.

4- راههای مختلفی ارائه میشه. کلا اسنابر ها چون برای دمپ تلفات ناشی از نشتی مبدل ها هستن و ما نمیدونیم دقیقا نشتی چقدره نمیشه خیلی رو محاسبات پیش بردشون.
    تو یه مقاله ای یه راه حل نوشته بود خوب بود تست کردم. از رو هوا یه چیزی گذاشتن بهتر بود.
    بدون اسنابر فرکانس نوسان بعد از خاموشی سوییچ رو اندازه گیری بکنید. خازنی با سوییچ موازی بکنید که اون فرکانس یک سوم بشه و از رابطه یک بر روی 2 پی اف سی مقاومت رو انتخاب بکنید. اگز میخواید زا روی زمانبندی سوییچ طراحی بکنید مد نظر داشته باشید که شوک در زمان خاموش شدن رخ میده. tf.
    دست گلت درد نکنه! :applause:
    واقعا استادی! :job:

اگه مشکلی داشتم بازهم مزاحمت میشم، دوست عزیز!!!! :mrgreen:

اضافه شده در تاریخ :
    با سلام دوباره به استاد وزیری عزیز! :rolleyes:

میگم یادمه گفتی باید برای دیودی که برای سیمپیچ دیگائوسینگ میذاریم هم اسنابر بذاریم. مقادیرش رو چطور باید به دست بیارم؟! راستش من فقط بلدم مقادیر اسنابر RCD رو به دست بیارم و بلد نیستم اسنابر RC طراحی کنم!

آیا میشه گفت که مجموع مقاومت و خازن با دیود دیگائوسینگ تشکیل یه اسنابر RCD میدن؟! البته من نمیدونم اون مقاومت و خازن به چه ترکیبی با دیود قرار میگیرن. فرض کردم که دیود با مقاومت موازی شده و در نهایت با خازن سری شده!

فکر میکنم این سوال آخرم باشه و انشالله از فردا میرم تو کار طراحی PCB به امید خدا! البته اگه دوستان عزیز مثل همیشه پشتیبانی کنند ما رو :smile:

دیدگاه

دوست عزیز. چند بار بگم. نیازی نیست پیغام بفرستید. قاطی میکنما )))
      اسنابر از rc از یک مقاومت و یک خازن سری تشکیل شده که با سوییچ (که اینجا دیوده) موازی میشه. در این ارایشی که شما میفرمایید خازن شارژ میشه و بعد دستگاه میسوزه در تمام انواع rcd هم مسیر تخلیه خازن وجود داره. (در rcd معمولی که تو فلایبک استفاده میکنیم هم مقاومت با خازن موازی میشه برای اینکه خازن دشارژ بشه)
      شکل محاسبه باز هم عملیه و به همون روشی که قبل گفتم. البته اسنابر اینجا به دلیل خیلی محدود بودن جریان معمولا خیییلی ناچیز میشه. و تو توانهای پایین معمولا بعد از دیدن شکل موج دو سر دیود روی اسکوپ خودتون به این نتیجه میرسید که اصلا نیازی به اسنابر نیست.
      حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
      به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

دوست عزیز. چند بار بگم. نیازی نیست پیغام بفرستید. قاطی میکنما )))
        اسنابر از rc از یک مقاومت و یک خازن سری تشکیل شده که با سوییچ (که اینجا دیوده) موازی میشه. در این ارایشی که شما میفرمایید خازن شارژ میشه و بعد دستگاه میسوزه در تمام انواع rcd هم مسیر تخلیه خازن وجود داره. (در rcd معمولی که تو فلایبک استفاده میکنیم هم مقاومت با خازن موازی میشه برای اینکه خازن دشارژ بشه)
        شکل محاسبه باز هم عملیه و به همون روشی که قبل گفتم. البته اسنابر اینجا به دلیل خیلی محدود بودن جریان معمولا خیییلی ناچیز میشه. و تو توانهای پایین معمولا بعد از دیدن شکل موج دو سر دیود روی اسکوپ خودتون به این نتیجه میرسید که اصلا نیازی به اسنابر نیست.

دستت درد نکنه دوست عزیز! من شرمنده م انقدر مزاحمت میشم! راستی عکس بالا داره میگه که هم من درست میگم هم شما!! مدارها به نظرت درست هستند؟! oo:

دیدگاه

مدار سمت راست که مشخصه. همون چیزی که تو فلایبک استفاده میشه. مسیر تخلیه خازن میشه مقاومت.
          rc هم که مسیر تخلیه خازنش همون مقاومتیه که باهاش سریه. چون پلاریته معکوس میشه یا اتصال کوتاه میشه خازن تخلیه میشه.
          اون rcd روی سوییچ هم توسط مقاومت تخلیه میشه. خوب که نگاه بکنی (خوب خوب نگاه کن) وقتی سوییچ بسته میشه مسیر خازن توسط مقاومت سوییچ بسته میشه و خازن تخلیه میشه.
          ولی در مورد ارایشی که شما فرمودید درسته منظور شما دقیقا سمت چپی بود. که اشتباه از من بود. دستگاه نمیسوزه. ولی اون اسنابر برای دمپ شوک به یک سمته. نه هر دو سمت. شما حالا دو سر دیود رو روی اسکوپ ببین ببین اصلا به اسنابر نیاز پیدا میکنی یا نه!!!

K.Show

دیدگاه

مدار سمت راست که مشخصه. همون چیزی که تو فلایبک استفاده میشه. مسیر تخلیه خازن میشه مقاومت.
            rc هم که مسیر تخلیه خازنش همون مقاومتیه که باهاش سریه. چون پلاریته معکوس میشه یا اتصال کوتاه میشه خازن تخلیه میشه.
            اون rcd روی سوییچ هم توسط مقاومت تخلیه میشه. خوب که نگاه بکنی (خوب خوب نگاه کن) وقتی سوییچ بسته میشه مسیر خازن توسط مقاومت سوییچ بسته میشه و خازن تخلیه میشه.
            ولی در مورد ارایشی که شما فرمودید درسته منظور شما دقیقا سمت چپی بود. که اشتباه از من بود. دستگاه نمیسوزه. ولی اون اسنابر برای دمپ شوک به یک سمته. نه هر دو سمت. شما حالا دو سر دیود رو روی اسکوپ ببین ببین اصلا به اسنابر نیاز پیدا میکنی یا نه!!!
            سلام به استاد و دوست گرامی!

استاد بنده دارم درس پس میدم و هنوز خیلی مونده تا به پای شما برسم! :biggrin:

والا من 3 سال پیش کارشناسیم رو گرفتم ولی هیچکدوم از استادها این چیزا رو به ما نگفتند!! درسها هم که همش تئوری محض بود!!!
            جالب اینجاست که من خودم هم توی هنرستان و هم توی کاردانی رشته ام الکترونیک بود و بیشتر عملی کار کردم تا تئوری!

استاد درمورد دیود، حق با شماست، باید اول مدار رو ببندم و تستش کنم، اگر نیاز بود از اسنابر استفاده کنم. راستی دارم PCB شو میزنم. ایشالا همین روز ها می بندمش! اگه جواب بده که خیلی مدار عروسکی میشه!!!

دیدگاه

سلام دوستان عزیز :biggrin:
              من الان دارم تغذیه دوبل 50 ولت 3 آمپر میسازم(300 وات) هسته PQ4040 رو پیچیدم 106 دور اولیه دیگاوسینگ 80 دور ثانویه 66 دور دوبل ماس دیوتی هم 0.3 فرکانس 50 کیلو(چون سطح مقطح تقریبا برابر هسته 42 20 15 هست اینو انتخاب کردم)
              http://overt.persiangig.com/%D8%B3%D9%88%DB%8C%DB%8C%DA%86%DB%8C%D9%86%DA%AF/5555%20-%20Copy.png
              :biggrin: حالا قراره متغیرش کنم از مثلا 3 تا 50 ولت(با استفاده از منبع تغذیه جداگونه ولتاژ رفرنس اپتوکوپلر رو تغییر بدم) و رگولاسون هم رو یکی از 50 ولتی ها بیفته. سلف خروجی هم هسته UU تلویزیون هست که به صورت برعکس قرار دادم و دوبل 310 میکرو هانری روش بستم :rolleyes: منبع قراره برای آمپلی فایر باشه آیا این نوع سلف مشکلی از لحاظ نوزی به خاطر باز بودن مسیر مغناطیسی ایجاد نمیکنه؟ :smile:
              پیشنهاد دیگه ای در مورد در مورد متغیر کردن برای اپتور کوپبر ندارید؟
              @};-

اضافه شده در تاریخ :
              ببینید ما یه جریانی رو همیشه از ورودی به اپتوکوپلر تزریق میکنی دیگه. این جریان تابعی از ولتاژ خروجیه. اگر ولتاژ خروجی زیاد بشه این جریان هم زیاد میشه. پس جریان خروجی اپتو هم زیاد میشه و اپتو توسط یک مقاومت این جریان رو دوباره به ولتاژ تبدیل میکنه و به کنترلر تحویل میده. حالا شبکه قبل از اپتو (که معمولا زنر یا 431 میزاریم برای ولتاژ ثابت) رو باید تغییراتی توش ایجاد بکنیم. اون اپتو رو اگر فقط از خروجی تغذیه بشه و تنها جریانی که ازش داره جاری میشه از خروجی منبع باشه رو فرض بگیریم. و با این فرض که خروجی 40 ولته و از اپتو 4 میلی میگذره. این نشون میده (اب توجه به اینکه شبکه ها معمولا گین بالایی دارن) که نقطه ای که رگولاسیون داره تو اون مرز انجام میشه 4 میلی امپره. حالا اگر 2 میلی امپر رو خودمون تو اپتو جاری بکنیم از اونجایی که خروجی روی 4 میلی امپر فیکس شده بود برای جاری شدن 4 میلی امپر باید 2 میلی دیگه به اپتو وارد بشه. کنترولر خروجی رو بالا میبره. و وقتی خروجی به 20 ولت برسه 2 میلی جاری میشه. پس کنترولر خروجی رو روی 20 فیکس کرد. حالا اگر 3 میلی ما تزریق بکنیم خروجی باید 1 میلی تزریق بکنه تا 4 میلی پر بشه. پس خروجی میشه 10 ولت.
              البته این یه روشه. هزاران روش دیگه میشه پیاده سازی کرد. ولی با این روش میشه منابع نوع فوروارد که با اپتو فیدبک میدن رو متغیر کرد.
              اگه بخوام این تزریق جریان رو انجام بدم باید از تغذیه خارجی استفاده کنم درسته؟
              لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

معمولا بله.

K.Show

دیدگاه

اساتید گرامی
                  کسی می تونه در مورد نهوه گرفتن چند خروجی از یک مدار سوییچینگ با یک آی سی سوییچینگ توضیح بده.
                  یعنی چطور باید محاسباتش رو انجام بدیم
                  ممنون از همه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط esi_52000
                    اساتید گرامی
                    کسی می تونه در مورد نهوه گرفتن چند خروجی از یک مدار سوییچینگ با یک آی سی سوییچینگ توضیح بده.
                    یعنی چطور باید محاسباتش رو انجام بدیم
                    ممنون از همه
                    خیلی سخته مثل پاور کامپیوتر می مونه
                    یه سلف می خواد با القای متقابل که از هر خروجی جریان کشیدی بقیه ولتاژشون زیاد نشه و فیدبک ولتاژ رو باید با تی ال 431 بگیری از بالاترین ولتاژ
                    من خودم این کار رو امتحان کردم ولی زیاد خوب جواب نداد باید خیلی دقیق باشه سلف ها
                    راه راحت اینه که بعد فوروارد منبع دیگه ای بزاری مثلا باک با lm2576 و یا ...

sigpic

دیدگاه

سلام دوستان. بنده تو ساخت یه نمونه فوروارد 350 وات یه بار از نرم افزار استفاده کردم نتیجه شد تلفات مسی وحشتانک و داغ شدن بیش از حد ترانس(دمای بالای 100 درجه) بعد از چند دقیقه تو توان 200 وات . حالا بعد از مدتی دوباره اومدم هسته رو بدون گپ پیچیدم منتها نه با استفاده از نرم افزار. بلکه با استفاده از الگو گرفتن از پاور کامپیوتر فوروارد و با محاسبه سر انگشتی تعداد دور اونو پیچیدم. حالا واقعا هسته خنک هست :biggrin: حتی الان هسته مقدار کمیش اشغال شده. توان رو هم رسوندم به 0.5kW
                      میخواستم به دوستان بگم اگه خواستین توان بالا بسازین از این نرم افزار روسی استفاده نکنین که مثل من گرفتار نشین و دوباره بخواین همه چیو از اول بپیچین.
                      هسته بنده pq4040 هست که الان اولیه شده 26 دور :biggrin: فرکانس هم 95 کیلو . هسته رو هم بدون استفاده از روش ساندویچی پیچیدم و حتی بدون اسنابر هم مدار مشکلی نداره :smile: سوییچ 800 ولتی هستش. این نرم افزار اصلا مناسب نیست به نظر من :eek: وقتی هم گپ رو صفر میکنیم تو نرم افزار تعداد دور نجومی میشه
                      با همین هسته میتونیم 1 کیلووات و حتی بیشتر رو بگیریم تو همین فرکانس با شرایط دمایی مناسب :biggrin: به این نتیجه رسیدم که گپ لازم نیست برای فوروارد. اگه دوستان دیگه هم تجربه ای کردن ممنون میشم بگن. :smile:
                      چند تا عکس از منبع (داخل جعبه پاور کامپیوتر جا میشه تو عکس دو تا خازن خروجی و یه سلف و دو تا mur860 کمه که موقتا نذاشتم) :biggrin: میشه خیلی کوچکتر هم ساختش :biggrin:

دیدگاه

سلام
                        محسن جان الکی رو برنامه مردم عیب نزار
                        من باهاش کار کردم مشکلی نداشته
                        البته یکی سیم پیچ ریست رو باید یکم کلفت تر بپیچی

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : {ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

نوشته اصلی توسط A-Ice Man
                          سلام
                          محسن جان الکی رو برنامه مردم عیب نزار
                          من باهاش کار کردم مشکلی نداشته
                          البته یکی سیم پیچ ریست رو باید یکم کلفت تر بپیچی
                          سلام داداش :biggrin: دفعه قبل سیمپیچ ریست رو رو لایه بیرونی پیچیده بودم که بتونم دماش رو چک کنم. خیلی داغ نمیکرد. :mrgreen: کلفت تر هم پیچیده بودمش
                          اولیه و ثانویه خیلی داغ میکردن :redface:
                          والا من نمیدونم این برنامه داستانش چیه که وقتی گپ رو 0 میکنیم تعداد دورش نجومی میشه در حالی که خیلی از منابع فوروارد گپ ندارن. :cry2:
                          چی بگم والا الان اگه یه نمونه وات بالا باهاش بسازی قشنگ میبینی چه تلفاتی روش میفته. اگه بخوایم این نرم افزار رو استفاده کنیم باید هسته رو بزرگ تر بگیریم تا بتونیم چگالی جریان رو خیلی بالاتر بگیریم.
                          الان بدون گپ هیچ مشکلی نداره عالی شده
                          این برنامه های روسی ایراداتی هم دارن. مثلا تو قسمت excellent وقتی رگلاسیون رو no میزنیم تعداد دور ثانویه رو کاملا اشتباه میده

دیدگاه

سلام
                            یه نرم افزار ایرانی واسه محاسبه ترانس تو یکی از تاپیکای اینجا دیدم میزارمش واستون :wow:
                            فقط این نرم افزار ماله من نیست!
                            و اگه استباه کنه به من مربوط نیست
                            اونطور که توی هلپ خودش نوشته """ 5 ساله کع ازش تو یه شرکت ترانس پیچی استفاده میشه و مشکلی نداره"""

http://s6.picofile.com/file/81885121...Trans.rar.html

اخه دلتون خواست تچکر کنین
                            [center]یه شب خواب دیدم اون دنیا خدا ازم پرسید:وقتی همسایه ات گرسنه بود کجابودی؟
                            منم گفتم: خدا جون خودت کجا بودی؟
                            خیلی حال داد
                            ولی بعدش رو یادم نیست ، فکر کنم سرب داغ رو با قیف ریختن تو حلقم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 11101010000
                              سلام
                              این نرم افزار واسه ترانس فرکانس پایین هست نه ترانس سوئیچینگ

sigpic

دیدگاه

سلام علیکم خدمت اساتید محترم
                                من در مورد مدار زیر سوالی داشتم:
                                http://s6.uplod.ir/i/00611/dhvsk23u67ig.png
                                برای ترانس خروجی این جور شرح داده:
                                اولیه:20دوربا20سیم0.6موازی
                                ثانویه:14دوربا28سیم0.6موازی
                                بعدش اومده این ترانس رو با2هستهEE5555 پیچیده که نتایجی مثل گرمای منتجه کمتر ازترانس واحدو....یعنی تبدیل به دو ترانس :eek:
                                سوالم اینه که این تعداد دور رو چه جوری بین دو ترانس تقسیم کرده و همین جور تعداد سیم های موازی شده :smile:
                                با تشکر

اضافه شده در تاریخ :
                                لطفا جواب دهید :cry:تمام قطعات رو گرفته ام :cry2:
                                بگذارید و بگذرید
                                ببینید و دل مبندید
                                چشم بیاندازید ودل مبازید که
                                دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X