اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

{ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پاسخ : {ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

نوشته اصلی توسط مهدی مهری نمایش پست ها
    این شماتیک برد منه
    سلام . ببخشید یک سوال داشتم
    من تو ارکد نتونستم ترانسفورماتور برای فوروارد پیدا کنم
    میشه لطف کنید بگیید شما این شماتیک رو با چه نرم افزاری کشیدید؟
    نمودارهای این نرم افزاری که استفاده میکنید دقت بالایی دارند؟

ممنون از راهنماییتون پیشاپیش

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط مهدی مهری نمایش پست ها
    سلام
    شرمنده دیشب خیلی خسته بودم زود خوبیدم
    ---
    این شماتیک برد منه :

تغذیه مدار که فورواده ، اون خازن ها هم مربوط به خازن های EMI و تغذیه هست.

سوالی بسیار مبتدی دارم
    ببخشید این شماتیک رو با چه نرم افزاری رسم کردید که ترانس برای فوروارد توش بوده؟

دیدگاه

پاسخ : {ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri نمایش پست ها
      معمولا روی فوروارد از rc استفاده میشه.
      سوالات خودتون رو توی انجمن بپرسید که اگر پاسخی داده شد برای همه قابل استفاده باشه.
      مطمئنا سوالی که اینجا ازش گذشته بشه خصوصی هم ازش گذشته میشه.
      اضافه شده در تاریخ :

1- مقدار مقاومت سنس جریان ورودی که روی سورس نصب میشه رو چطور پیدا کنم؟!! مقدار پیک جریانی که از درین به سورس ماسفت میگذره 1.22 آمپره و مقدار موثرش هم 0.866 آمپره! باید جریان موثر رو دنظر گرفت یا جریان پیک؟! مقاومت سورس رو چطور حساب کنم که آی سی بتونه اضافه جریانو تشخیص بده؟!

2- مکانیزم و مقادیر مقاومت های فیدبک از ولتاژ خروجی چطوره و باید چگونه حسابشون کنم؟! منظورم همون 3 تا مقاومت و یه خازنی هستش که دور و بر TL431 هستند!!!

3- منظور شما رو از لازمن نبودن اسنابرRCD برای فوروارد متوجه نشدم. میشه بگی منظورت چی بود؟

--------------------------------------------------
      1- مقدار مقاومت بر اساس پیک جریان انتخاب میشه. حداکثر ولتاژ بشه 1 ولت. اگر میخواید از مقاومت مناسبی برای محدود کردن جریان استفاده بکنید باید طوری انتخاب بکنید که اور ولتاژ بشه از 1 ولت. ولتاژ از 1 ولت بیشتر بشه تحت هر شرایطی بدون در نظر داشتن فیدبک از خروجی وییچ خاموش میشه.

2- دو مقاومت تقسیم ولتاژ باید از ولتاژ خروجی یک ولتاژ 2.49 ولتی تهیه و به رفرنس 431 بدن. اون خازن برای پایین اوردن dv/dt هستش. یه مقاومت هم گاهی با اپتو سری میشه از همون استفاده بکن. شما فقط اون دو تا مقاومت تقسیم ولتاژ رو خودت انتخاب میکنی. طوری مقاومت ها تو انتخاب بکن که معادل توننشون با مقادیری که الان تو نقشه ت وجود داره تفاوت کمی داشته باشه. اینطوری نیازی به تغییر مقدار خازن نیست.

3- بالاتر گفتم. معمولا تو فوروارد از rc استفاده میشه. rcd گزاشتن لقمه دور سر چرخوندنه. انرژی تلف شده انقدری نیست که rc از پسش بر نیاد.

سلام مهندس
      ببخشید یک سوالی داشتم ولی جوابی نگرفتم
      گفتم از شما بپرسم . مداری که اقای مهدی میری تو همین مبحث طراحی کردندوگذاشتند رو ، تو چه نرم افزاری طراحی کردند؟
      من تازه کار هستم . میخواستم از شما که حرفه ای و با تجربه هستید بپرسم چه نرم افزاری برای طراحی شبیه سازی خوبه تا شروع کنم؟ که المان ترانسفورماتورها توش کامل باشه. مثل اون شماتیکی که آقای مهدی میری رسم کردند . ترانسفورماتور فوروارد استفاده کردند و داخل نرم افزار بوده . لطف میکنید راهنمایی کنید. اسم نرم افزاری که استفاده شده چی هستش؟

دیدگاه

سلام شما اینو ساختین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ منم نیاز دارم شماتیکمیشه بزارید؟

دیدگاه

عالی بود ممنون

دیدگاه

من یه مدار فوروارد تک ترانزیستوره درست کردم الان هم خوب کار میکنه. مدار 27 ولت 5 امپر هست. مشکل اینجاست که من وقتی یک بار با توان یک کیلو وات، 50 اهم به خروجی وصل می کنم و جریان رو اندازه گیری می کنم 0.5 امپر از مبدل میکشه ولی بعد از حدود یک ساعت هسته ترانس داغ می کنه که دست رو میسوزنه. من هم از سیم پیچ ریست استفاده کردم و هم مدار کلمپ با سمت اولیه ترانس گذاشتم. فرکانس سویچینگ 63 کیلو. به نظرتون این داغ کردن ترانس مال چی میتونه باشه؟ خازن بین دو زمین دو طرف ترانس هم گذاشتم. هسته رو بر اساس نمودارها و جداول انتخاب کردم. ETD39 استفاده کردم. محاسبات ترانس رو از چندین منبع به دست اوردن و همه تقریبا یک نتیجه رو داشتند. به نظرتون این گرما طبیعی هست و یا یه جای کار مشکل داره؟
            گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
            همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
              من یه مدار فوروارد تک ترانزیستوره درست کردم الان هم خوب کار میکنه. مدار 27 ولت 5 امپر هست. مشکل اینجاست که من وقتی یک بار با توان یک کیلو وات، 50 اهم به خروجی وصل می کنم و جریان رو اندازه گیری می کنم 0.5 امپر از مبدل میکشه ولی بعد از حدود یک ساعت هسته ترانس داغ می کنه که دست رو میسوزنه. من هم از سیم پیچ ریست استفاده کردم و هم مدار کلمپ با سمت اولیه ترانس گذاشتم. فرکانس سویچینگ 63 کیلو. به نظرتون این داغ کردن ترانس مال چی میتونه باشه؟ خازن بین دو زمین دو طرف ترانس هم گذاشتم. هسته رو بر اساس نمودارها و جداول انتخاب کردم. ETD39 استفاده کردم. محاسبات ترانس رو از چندین منبع به دست اوردن و همه تقریبا یک نتیجه رو داشتند. به نظرتون این گرما طبیعی هست و یا یه جای کار مشکل داره؟
              سلام و درود،.
              فرکانس سویچ زنی یکمی بالا هست،بهتره فرکانس رو به 50 کیلو هرتز
              کاهش بدین، اگه باز هم مشکل پابرجا بود، از یه هسته بزرگتر استفاده
              کنین.
              موفق و پیروز باشید.
              مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
              https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

با دماسنج اندازه بگیر بعد ببین دماش تو محدوده کاری ترانس هست یا نه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                  سلام و درود،.
                  فرکانس سویچ زنی یکمی بالا هست،بهتره فرکانس رو به 50 کیلو هرتز
                  کاهش بدین، اگه باز هم مشکل پابرجا بود، از یه هسته بزرگتر استفاده
                  کنین.
                  موفق و پیروز باشید.
                  به نظرتون نمیتونه مال انتخاب نادرست مدار کلمپ ترانس باشه؟ من یک مدار کلمپ RCD با اولیه ترانس قرار دادم. توجه کنید که سیم پیچ ریست هم دارم. المان های مدار کلمپ شامل یک دیود سریع، یک مقاومت 39K دو وات و یک خازن مایلار 2.2nF جالب اینجاست که مقاومت کلمپ زیاد گرم نمیشه.یه مورد دیگه اینکه من توی اپلیکیشن نوت ها دیدم که کسی مدار کلمپ RCD برای فوروارد نذاشته. نظرتون در این باره چیه؟
                  مورد دیگه اینکه تعداد دور اولیه ترانس و سیم پیچ ریست هر دو 120 دور در نظر گرفته شد. مقدار امپدانس اولیه 12 میلی هانری.
                  جدیدترین ویرایش توسط amin20107; ۱۲:۱۰ ۱۴۰۰/۰۴/۰۵.

دیدگاه

به نظرتون نمیتونه مال انتخاب نادرست مدار کلمپ ترانس باشه؟ من یک مدار کلمپ RCD با اولیه ترانس قرار دادم. توجه کنید که سیم پیچ ریست هم دارم. المان های مدار کلمپ شامل یک دیود سریع، یک مقاومت 39K دو وات و یک خازن مایلار 2.2nF جالب اینجاست که مقاومت کلمپ زیاد گرم نمیشه.یه مورد دیگه اینکه من توی اپلیکیشن نوت ها دیدم که کسی مدار کلمپ RCD برای فوروارد نذاشته. نظرتون در این باره چیه؟
                    مورد دیگه اینکه تعداد دور اولیه ترانس و سیم پیچ ریست هر دو 120 دور در نظر گرفته شد. مقدار امپدانس اولیه 12 میلی هانری.
                    مقاومت کلمپ، بیشتر حین جریان کشی گرم میشه.
                    خازن کلمپ هم خازن درستی در نظر نگرفتین!
                    خازن برای این جریان، مقدارش حداقل 3.3 نانو فاراد باشه، خازن سرامیکی
                    هم امتحان کنین بد نیست.
                    اونی هم که میگین RCD نذاشته، بنده رو یاد منبع تغذیه های کم توان
                    چینی میندازه که برای توان های پایین، اصلا RCD
                    نمیذارن و چهره مدار هم عجیب میشه.
                    دوست عزیز، بهتون پیشنهاد میکنم فرکانس سویچ زنی رو کاهش بدین،
                    چون فرکانس بالاتر از حد مجاز، باعث افزایش تلفات فوکو میشه و در
                    نتیجه هسته داغ میکنه.

دیدگاه

مقاومت کلمپ، بیشتر حین جریان کشی گرم میشه.
                      خازن کلمپ هم خازن درستی در نظر نگرفتین!
                      خازن برای این جریان، مقدارش حداقل 3.3 نانو فاراد باشه، خازن سرامیکی
                      هم امتحان کنین بد نیست.
                      اونی هم که میگین RCD نذاشته، بنده رو یاد منبع تغذیه های کم توان
                      چینی میندازه که برای توان های پایین، اصلا RCD
                      نمیذارن و چهره مدار هم عجیب میشه.
                      دوست عزیز، بهتون پیشنهاد میکنم فرکانس سویچ زنی رو کاهش بدین،
                      چون فرکانس بالاتر از حد مجاز، باعث افزایش تلفات فوکو میشه و در
                      نتیجه هسته داغ میکنه.
                      مهندس من هسته رو به EE42-24-20 تغییر دادم ترانس رو دوباره پیچیدم. اینبار متوجه شدم در واقع اول گرم شدن از سیم پیچ ترانس شروع میشه و ماسفت هم به شدت گرم میشه. من قطر سیم ها رو هم محاسبه کردم و حتی مقدار بزرگتر هم در نظر گرفتم بازم داغ می کنه. آیا همچنان بر روی کاهش فرکانس سویچینگ اصرار دارید؟ اهان راستی فرکانس کاری مدار 68 کیلو هست قبلا اشتباه نوشته بودم 63 کیلو.
                      جدیدترین ویرایش توسط amin20107; ۰۴:۳۰ ۱۴۰۰/۰۴/۱۵.

دیدگاه

مهندس من هسته رو به EE42-24-20 تغییر دادم ترانس رو دوباره پیچیدم. اینبار متوجه شدم در واقع اول گرم شدن از سیم پیچ ترانس شروع میشه و ماسفت هم به شدت گرم میشه. من قطر سیم ها رو هم محاسبه کردم و حتی مقدار بزرگتر هم در نظر گرفتم بازم داغ می کنه. آیا همچنان بر روی کاهش فرکانس سویچینگ اصرار دارید؟ اهان راستی فرکانس کاری مدار 68 کیلو هست قبلا اشتباه نوشته بودم 63 کیلو.
                        بله، به نظر بنده مشکل از فرکانس بالای
                        سویچ زنی هست،
                        فرکانس استاندارد سویچینگ در منبع
                        تغذیه های سویچینگ، بین 10 تا 55 کیلو
                        هرتز هست. البته بهتره از 50 کیلو هرتز بالاتر
                        نره.
                        این در مورد انواع توپولوژی ها مثل فلای بک،
                        پوش پول ، فوروارد، تمام پل و... صدق میکنه.
                        موفق و پیروز باشید.

دیدگاه

بله، به نظر بنده مشکل از فرکانس بالای
                          سویچ زنی هست،
                          فرکانس استاندارد سویچینگ در منبع
                          تغذیه های سویچینگ، بین 10 تا 55 کیلو
                          هرتز هست. البته بهتره از 50 کیلو هرتز بالاتر
                          نره.
                          این در مورد انواع توپولوژی ها مثل فلای بک،
                          پوش پول ، فوروارد، تمام پل و... صدق میکنه.
                          موفق و پیروز باشید.
                          خیلی ممنون بابت پیشنهادتون بله مال فرکانس زیاد بود که یا باید از سیم لیتز استفاده می کردم و یا فرکانس رو کم می کردم. فرکانس رو کم کردم و از دو رشته سیم موازی استفاده کردم حل شد. دستتون هم درد نکنه. حالا یه مشکل جدید به وجود اومده. من برای تغذیه خود ای سی سویچینگ و ای سی های قسمت ثانویه مدار اومدم دوتا سیم پیچ اگزیلاری برای ساختن ولتاژ 12 ولت هم محاسبه کردم و پیچیدم. جالب اینکه وقتی ومدار زیر بار نرفته ولتاژ هر دوتا سیم پیچ در حد 11.5 الی 12 هست. ولی تا مدار زیر بار میره ولتاژ یکدوم میشه 15 و اون یکی میره در حد 30 ولت که دیود TVS ام حفاظت می کنه. حالا واقعا دلیلیش چی میتونه باشه؟ اهان راستی سیم پیچی که 15 ولت میشه فاصله بیشتری از نسبت به اون سیم پیچی که 30 ولت میشه از مرکز هسته داره. و سیم پیچ های اگزیلاری اخرین سیم پیچ های روی هسته هستند.

دیدگاه

خیلی ممنون بابت پیشنهادتون بله مال فرکانس زیاد بود که یا باید از سیم لیتز استفاده می کردم و یا فرکانس رو کم می کردم. فرکانس رو کم کردم و از دو رشته سیم موازی استفاده کردم حل شد. دستتون هم درد نکنه. حالا یه مشکل جدید به وجود اومده. من برای تغذیه خود ای سی سویچینگ و ای سی های قسمت ثانویه مدار اومدم دوتا سیم پیچ اگزیلاری برای ساختن ولتاژ 12 ولت هم محاسبه کردم و پیچیدم. جالب اینکه وقتی ومدار زیر بار نرفته ولتاژ هر دوتا سیم پیچ در حد 11.5 الی 12 هست. ولی تا مدار زیر بار میره ولتاژ یکدوم میشه 15 و اون یکی میره در حد 30 ولت که دیود TVS ام حفاظت می کنه. حالا واقعا دلیلیش چی میتونه باشه؟ اهان راستی سیم پیچی که 15 ولت میشه فاصله بیشتری از نسبت به اون سیم پیچی که 30 ولت میشه از مرکز هسته داره. و سیم پیچ های اگزیلاری اخرین سیم پیچ های روی هسته هستند.
                            سلام مجدد،خیلی خوشحالم که مشکلتون حل شده.
                            از دو رشته سیم موازی استفاده کردم
                            پس عمر تغذیه تقریبا ابدی شده.
                            ولی تا مدار زیر بار میره ولتاژ یکدوم میشه 15 و اون یکی میره در حد 30 ولت که دیود TVS ام حفاظت می کنه. حالا واقعا دلیلیش چی میتونه باشه؟
                            به دلیل همین مشکلات هست که سویچینگ اعصاب خرد کن هست و خیلی ها از
                            شنیدن طراحی تغذیه سویچینگ وحشت میکنن!
                            با دیود های یکسو ساز ثانویه، اسنابرRC موازی کردین؟
                            تقریبا تو 85 درصد موارد ،علت این مشکل هم جهت نبودن سیم پیچ های
                            ثانویه هست، حتی موازی نبودن جهت سیم پیچ ها هم این مشکلات رو ایجاد
                            میکنه!
                            در صورتی که بازم مشکل حل نشد، بهتره از یکی از اون دو تا سیم پیچ 12 ولت،
                            فیدبک بگیرین.
                            راستی ضخیم بودن چسب بین سیم پیچ ها هم زیاد خوب نیست.
                            موفق و پیروز باشید.

دیدگاه

سلام مجدد،خیلی خوشحالم که مشکلتون حل شده.

پس عمر تغذیه تقریبا ابدی شده.

به دلیل همین مشکلات هست که سویچینگ اعصاب خرد کن هست و خیلی ها از
                              شنیدن طراحی تغذیه سویچینگ وحشت میکنن!
                              با دیود های یکسو ساز ثانویه، اسنابرRC موازی کردین؟
                              تقریبا تو 85 درصد موارد ،علت این مشکل هم جهت نبودن سیم پیچ های
                              ثانویه هست، حتی موازی نبودن جهت سیم پیچ ها هم این مشکلات رو ایجاد
                              میکنه!
                              در صورتی که بازم مشکل حل نشد، بهتره از یکی از اون دو تا سیم پیچ 12 ولت،
                              فیدبک بگیرین.
                              راستی ضخیم بودن چسب بین سیم پیچ ها هم زیاد خوب نیست.
                              موفق و پیروز باشید.
                              بله برای دیودهای خروجی اصلی و هم چنین دیودهای سیم پیچ های اگزیلاری اسنابر گذاشتم. نکته ی جالب دیگه ای هم که وجود داره سیم پیچ های اگزیلاری پس از کشیدن جریان از سیم پیچ اصلی داغ می کنند در صورتی که سیم پیچ اصلی اصلا داغ نمی کنه. حالا به نظرتون چکار کنیم؟ بازم سیم باشون موازی کنیم؟ اهان راستی ثطر سیم پیچ اگزیلاری سیم 0.3 هست. اصلا چقدر گرم شدن ترانس قابل چشم پوشی هست؟
                              حتی موازی نبودن جهت سیم پیچ ها هم این مشکلات رو ایجاد
                              میکنه!
                              منظور این جمله رو نفهمیدم
                              جدیدترین ویرایش توسط amin20107; ۲۳:۲۴ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷.

دیدگاه

بله برای دیودهای خروجی اصلی و هم چنین دیودهای سیم پیچ های اگزیلاری اسنابر گذاشتم. نکته ی جالب دیگه ای هم که وجود داره سیم پیچ های اگزیلاری پس از کشیدن جریان از سیم پیچ اصلی داغ می کنند در صورتی که سیم پیچ اصلی اصلا داغ نمی کنه. حالا به نظرتون چکار کنیم؟ بازم سیم باشون موازی کنیم؟ اهان راستی ثطر سیم پیچ اگزیلاری سیم 0.3 هست. اصلا چقدر گرم شدن ترانس قابل چشم پوشی هست؟

منظور این جمله رو نفهمیدم
                                پس مشکل از نبودن اسنابر نیست.
                                حالا به نظرتون چکار کنیم؟ بازم سیم باشون موازی کنیم
                                بله.
                                گرم شدن ترانس در مدارات
                                سویچینگ تا 65 درجه قابل قبول هست.
                                اهان راستی ثطر سیم پیچ اگزیلاری سیم 0.3 هست.
                                خب پس طبیعتا نباید داغ کنه.
                                راستی چقدر مطمئنین که همه سیم ها جنسشون
                                مس هست؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X