اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

{ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : {ساخت} ساخت یک نمونه منبع تغذیه فوروارد سوئیچینگ

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
    پس مشکل از نبودن اسنابر نیست.
    بله.
    گرم شدن ترانس در مدارات
    سویچینگ تا 65 درجه قابل قبول هست.
    خب پس طبیعتا نباید داغ کنه.
    راستی چقدر مطمئنین که همه سیم ها جنسشون
    مس هست؟
    با مطالعاتی که من کردم احتمال زیاد این قضیه افزایش ولتاژ واحد های اگزیلاری و همچنین داغ شدن سیم پیچ ها مال اندوکتانس نشتی هست. حالا اومدم برای اولیه از دو رشته سیم 0.3 استفاده کردم و برای ثانویه هم از 4 رشته سیم 0.2. نوع پیچیش ترانس رو هم ساندویچی میپیچم ببینم چی میشه چون قبلا ساندوچی نمی پیچیدم.
    گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
    همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
      با مطالعاتی که من کردم احتمال زیاد این قضیه افزایش ولتاژ واحد های اگزیلاری و همچنین داغ شدن سیم پیچ ها مال اندوکتانس نشتی هست. حالا اومدم برای اولیه از دو رشته سیم 0.3 استفاده کردم و برای ثانویه هم از 4 رشته سیم 0.2. نوع پیچیش ترانس رو هم ساندویچی میپیچم ببینم چی میشه چون قبلا ساندوچی نمی پیچیدم.
      با سلام
      وقتی از خروجی جریان کشیده میشه کنترولر برای جبرانش دیوتی سایکل اولیه رو بالا می بره و طبعا ولتاژ سیم پیچهای بدون کنترل مثل آگزیلاری هم بالا میره.
      اگه رگولاتور آگزیلاری زنری باشه باعث جریان کشیدن از اون میشه و هم سیم پیچ و هم زنر داغ میشن.
      بهتره رگولاتور رو ترانزیستوری کنین تا اضافه ولتاژ بیفته روی ترانزیستور و جریان کشی از هر دو حذف بشه.
      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
        با سلام
        وقتی از خروجی جریان کشیده میشه کنترولر برای جبرانش دیوتی سایکل اولیه رو بالا می بره و طبعا ولتاژ سیم پیچهای بدون کنترل مثل آگزیلاری هم بالا میره.
        اگه رگولاتور آگزیلاری زنری باشه باعث جریان کشیدن از اون میشه و هم سیم پیچ و هم زنر داغ میشن.
        بهتره رگولاتور رو ترانزیستوری کنین تا اضافه ولتاژ بیفته روی ترانزیستور و جریان کشی از هر دو حذف بشه.
        صد افرین، احسنت، smoking good, sehr schön
        گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
        همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

با عرض سلام و وقت بخیر.
          ببخشید دوستان من در حال طراحی درایور موتور BLDC هستم. ولتاژ ورودی از 36 تا 72 ولت متغیر هست. برای تغذیه میکرو و ای سی ها و همچنین درایو ماسفت ها احتیاج به ولتاژ 15 ولت دارم.
          مقدار جریانی که از 15 ولت کشیده میشه رو این طوری حساب کردم :
          دو تا ماسفت در هر لحظه روشن میشن که مقاومت سری با گیت شون 47 اهم هست که تقریبا پیک جریان هر کدوم 320 میلی آمپر که مجموعا 640 میلی آمپر میشود. برای تغذیه میکرو و سنسور های اثر هال و LED و ... نیز 300 میلی امپر در نظر گرفتم که حدود 1 امپر میشه. جهت اطمینان ( و یا حتی توسعه در آینده ) میخواهم از 15 ولت بتوانم حداکثر 2 آمپر جریان بکشم.
          به نظر شما چه نوع مبدلی استفاده کنم برای این کار بهتر هست ؟
          آیا رگولاتور های زنری مناسب کار من هستند ؟
          از توی گروه های تلگرامی پیشنهاد مبدل فوروارد تک سوئیچ رو دادند.(به همین دلیل سوالم رو در ادامه این تاپیک پرسیدم.) ولی دو نمونه برد درایور BLDC که دیدم از مبدل فلای بک برای کاهش ولتاژ استفاده کرده بودند.( البته نمیدونم جریان خروجی و ولتاژ خروجی مبدل های فلای بک چقدر هست.)
          من بخشی از طراحی مبدل فوروارد رو انجام دادم که البته هنوز خیلی جای کار داره. چیزی که مهمه ابعاد مدار می باشد که نمیخوام خیلی بزرگ بشه و تا حد امکان ابعاد رو کوچک بکنم.
          ممون میشم که راهکار های مناسبی رو که اطلاع دارید بهم معرفی کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saati.sms نمایش پست ها
            با عرض سلام و وقت بخیر.
            ببخشید دوستان من در حال طراحی درایور موتور BLDC هستم. ولتاژ ورودی از 36 تا 72 ولت متغیر هست. برای تغذیه میکرو و ای سی ها و همچنین درایو ماسفت ها احتیاج به ولتاژ 15 ولت دارم.
            مقدار جریانی که از 15 ولت کشیده میشه رو این طوری حساب کردم :
            دو تا ماسفت در هر لحظه روشن میشن که مقاومت سری با گیت شون 47 اهم هست که تقریبا پیک جریان هر کدوم 320 میلی آمپر که مجموعا 640 میلی آمپر میشود. برای تغذیه میکرو و سنسور های اثر هال و LED و ... نیز 300 میلی امپر در نظر گرفتم که حدود 1 امپر میشه. جهت اطمینان ( و یا حتی توسعه در آینده ) میخواهم از 15 ولت بتوانم حداکثر 2 آمپر جریان بکشم.
            به نظر شما چه نوع مبدلی استفاده کنم برای این کار بهتر هست ؟
            آیا رگولاتور های زنری مناسب کار من هستند ؟
            از توی گروه های تلگرامی پیشنهاد مبدل فوروارد تک سوئیچ رو دادند.(به همین دلیل سوالم رو در ادامه این تاپیک پرسیدم.) ولی دو نمونه برد درایور BLDC که دیدم از مبدل فلای بک برای کاهش ولتاژ استفاده کرده بودند.( البته نمیدونم جریان خروجی و ولتاژ خروجی مبدل های فلای بک چقدر هست.)
            من بخشی از طراحی مبدل فوروارد رو انجام دادم که البته هنوز خیلی جای کار داره. چیزی که مهمه ابعاد مدار می باشد که نمیخوام خیلی بزرگ بشه و تا حد امکان ابعاد رو کوچک بکنم.
            ممون میشم که راهکار های مناسبی رو که اطلاع دارید بهم معرفی کنید.
            با سلام
            اگه نیاز به ایزولاسیون ندارین مبدل باک بهترین پیشنهاد هست.
            کم حجم و پر انرژی.

دیدگاه

با سلام
              اگه نیاز به ایزولاسیون ندارین مبدل باک بهترین پیشنهاد هست.
              کم حجم و پر انرژی.
              ممنون از پاسختون.
              اگر ایزولاسیون توی این مدار صورت نگیره در صورتی که ماسفت مبدل باک بسوزه و اتصال کوتاه بشه تمامی قطعات که شامل میکرو ها و ماسفت ها و گیت درایور ها میشه میسوزند. درسته ؟
              به نظر شما توی یک مدار معمولا چقدر احتمال رخ داد چنین اتفاقی وجود داره ؟
              آیا می توان بعد از خروجی باک مداری رو طراحی کرد که اگر ولتاژ از 15 بیشتر شد از مدار حفاظت بکنه ؟
              و اینکه چون سیستم قرار است با باتری کار بکند مبدل باک میتواند بهینه باشد ؟
              هنگام استفاده از مبدل باک یا مبدل های دیگر چطوری تغذیه آی سی PWM تامین میگردد ؟
              با تشکر.
              جدیدترین ویرایش توسط saati.sms; ۱۰:۵۴ ۱۴۰۱/۰۳/۲۵.

دیدگاه

ممنون از پاسختون.
                اگر ایزولاسیون توی این مدار صورت نگیره در صورتی که ماسفت مبدل باک بسوزه و اتصال کوتاه بشه تمامی قطعات که شامل میکرو ها و ماسفت ها و گیت درایور ها میشه میسوزند. درسته ؟
                به نظر شما توی یک مدار معمولا چقدر احتمال رخ داد چنین اتفاقی وجود داره ؟
                آیا می توان بعد از خروجی باک مداری رو طراحی کرد که اگر ولتاژ از 15 بیشتر شد از مدار حفاظت بکنه ؟
                و اینکه چون سیستم قرار است با باتری کار بکند مبدل باک میتواند بهینه باشد ؟
                هنگام استفاده از مبدل باک یا مبدل های دیگر چطوری تغذیه آی سی PWM تامین میگردد ؟
                با تشکر.
                خب این بستگی به طراحی مدارتون داره. طبعا باید مسائل حفاظتی رو رعایت کنید.
                سوئیچ خوب بذارید و فیدبک باید درست طراحی بشه.
                ساده ترینش اینه که تو ورودی مدار فیوز مناسب بذارید و تو خروجی یک زنر16 ولت. اگه سوئیچ بسوزه و خروجی بخواد بالا بره زنر میسوزه و شورت میشه و بعدش فیوز میسوزه و مدار قطع میشه، و در طول این پروسه رگولاتور از میکرو محافظت میکنه.
                الان مبدل باک پرکاربرد ترین مبدل برای تغذیه ی مدارات هست و تقریبا همه جا استفاده میشه.
                چون از نظر تلفات تقریبا بهینه ترین هست. تک سوئیچه، تلفات ترانس نداره. فرکانسش رو میشه تا حد مگا هرتز بالا برد بسته به مدار و قطعات مورد استفاده.
                تا 4 مگا هرتز هم قطعاتش موجوده، افزایش فرکانس حجم و سایز فیلتر خروجی رو کاهش میده.
                بسیاری جاها مستقیما حتی از 220 ولت هم خروجی 5 یا 3.3 ولت تولید و به میکروها داده میشه.
                تو PLC ها و تو مادربردها تغذیه ی سی پی یو ها و چیپست ها از باک تامین میشه. تقریبا تمام کاهنده های غیر ایزوله بصورت باک هستن.
                تغذیه ی کنترولر هم با توجه به نوع آیسی روشها و مدارات استانداردی داره.
                اگه ورودی تو رنج تغذیه ی ایسی باشه مستقیما و بدون تبدیل تامین میشه، قطعاتی مثل 3843 که UVLO دارن با شارژ خازنی و فیدبک از خروجی تغذیه میشن.
                وایپرهایا تاینی سوئیچ ها هم مستقیم با یه مقاومت زیاد.

دیدگاه

خب این بستگی به طراحی مدارتون داره. طبعا باید مسائل حفاظتی رو رعایت کنید.
                  سوئیچ خوب بذارید و فیدبک باید درست طراحی بشه.
                  ساده ترینش اینه که تو ورودی مدار فیوز مناسب بذارید و تو خروجی یک زنر16 ولت. اگه سوئیچ بسوزه و خروجی بخواد بالا بره زنر میسوزه و شورت میشه و بعدش فیوز میسوزه و مدار قطع میشه، و در طول این پروسه رگولاتور از میکرو محافظت میکنه.
                  الان مبدل باک پرکاربرد ترین مبدل برای تغذیه ی مدارات هست و تقریبا همه جا استفاده میشه.
                  چون از نظر تلفات تقریبا بهینه ترین هست. تک سوئیچه، تلفات ترانس نداره. فرکانسش رو میشه تا حد مگا هرتز بالا برد بسته به مدار و قطعات مورد استفاده.
                  تا 4 مگا هرتز هم قطعاتش موجوده، افزایش فرکانس حجم و سایز فیلتر خروجی رو کاهش میده.
                  بسیاری جاها مستقیما حتی از 220 ولت هم خروجی 5 یا 3.3 ولت تولید و به میکروها داده میشه.
                  تو PLC ها و تو مادربردها تغذیه ی سی پی یو ها و چیپست ها از باک تامین میشه. تقریبا تمام کاهنده های غیر ایزوله بصورت باک هستن.
                  تغذیه ی کنترولر هم با توجه به نوع آیسی روشها و مدارات استانداردی داره.
                  اگه ورودی تو رنج تغذیه ی ایسی باشه مستقیما و بدون تبدیل تامین میشه، قطعاتی مثل 3843 که UVLO دارن با شارژ خازنی و فیدبک از خروجی تغذیه میشن.
                  وایپرهایا تاینی سوئیچ ها هم مستقیم با یه مقاومت زیاد.
                  سلام مهندس.
                  دستتون درد نکنه از توضیحاتتون.
                  انشاالله همین مبدل باک رو طراحی میکنم.
                  تو این چند روز دیتاشیت UC3843 رو مطالعه کردم. مدار نمونه برای باک ندیدم و بیشتر فلای بک بود. ( برای باک UCX84X بهتره یا TL494؟) یک سری ابهامات برام وجود داشت که انشاالله یک تاپیک جداگونه میزنم و اونجا سوالات رو مطرح میکنم و روند طراحی رو هم اونجا با کمک شما و سایر دوستان پیش میبریم که برای آیندگان نیز باقی بمونه.
                  باز هم دستتون درد نکنه.
                  جدیدترین ویرایش توسط saati.sms; ۰۹:۱۷ ۱۴۰۱/۰۳/۲۸.

دیدگاه

سلام مهندس.
                    دستتون درد نکنه از توضیحاتتون.
                    انشاالله همین مبدل باک رو طراحی میکنم.
                    تو این چند روز دیتاشیت UC3843 رو مطالعه کردم. مدار نمونه برای باک ندیدم و بیشتر فلای بک بود. ( برای باک UCX84X بهتره یا TL494؟) یک سری ابهامات برام وجود داشت که انشاالله یک تاپیک جداگونه میزنم و اونجا سوالات رو مطرح میکنم و روند طراحی رو هم اونجا با کمک شما و سایر دوستان پیش میبریم که برای آیندگان نیز باقی بمونه.
                    باز هم دستتون درد نکنه.
                    خواهش میکنم.
                    حتما به نتایج خوبی میرسین.
                    تنها موردی که تو طراحی باک باید مد نظرتون باشه و کار رو کمی پیچیده میکنه اینه که سوئیچ تو هایساید قرار داره، و درایوش باید بصورت هایساید انجام بشه.
                    آیسی های کنترولر معمولا داریو لو ساید دارن و برای باک باید از ترانس یا درایور مخصوص هایساید در خروجی استفاده کنین.
                    اونهایی که درایو هایساید دارن هم معمولا ولتاژشون بالا نیست.

دیدگاه

خواهش میکنم.
                      حتما به نتایج خوبی میرسین.
                      تنها موردی که تو طراحی باک باید مد نظرتون باشه و کار رو کمی پیچیده میکنه اینه که سوئیچ تو هایساید قرار داره، و درایوش باید بصورت هایساید انجام بشه.
                      آیسی های کنترولر معمولا داریو لو ساید دارن و برای باک باید از ترانس یا درایور مخصوص هایساید در خروجی استفاده کنین.
                      اونهایی که درایو هایساید دارن هم معمولا ولتاژشون بالا نیست.
                      ممنون مهندس جان.
                      برای درایو گیت ، آی سی مناسبی رو سراغ دارید ؟ ( توی یکی از تاپیک ها دیدم که شما گیت درایور رو توصیه کردید_البته برای تازه کار ها ) IR2103 یا IR2111 رو میشناسم. آیا امکانش هست که از بخش high side این آی سی ها به روش بوت استرپ گیت سوئیچ رو درایو کرد ؟
                      اگر آی سی اپتوکوپلر یا فقط درایور high side نیز میشناسید که مناسب این کار باشه ممنون میشم معرفی بفرمایید.

دیدگاه

ممنون مهندس جان.
                        برای درایو گیت ، آی سی مناسبی رو سراغ دارید ؟ ( توی یکی از تاپیک ها دیدم که شما گیت درایور رو توصیه کردید_البته برای تازه کار ها ) IR2103 یا IR2111 رو میشناسم. آیا امکانش هست که از بخش high side این آی سی ها به روش بوت استرپ گیت سوئیچ رو درایو کرد ؟
                        اگر آی سی اپتوکوپلر یا فقط درایور high side نیز میشناسید که مناسب این کار باشه ممنون میشم معرفی بفرمایید.
                        آیسی های درایو گیت زیادن و نمونه ش همینهایی که نام بردین.
                        اما استفاده از روش بوت استرپ چه تو اپتو کوپلر و چه تو ایسی درایور، حتما نیاز به سوئیچ لو ساید داره.
                        در واقع تو تایمی که لو ساید روشنه، خازن بوت استرپ شارژ میشه و تغذیه ی هایساید رو تامین میکنه.
                        اپتوهای درایو گیت هم متنوع هستن.عمومی ترهاشون مثل TLP250 یا TLP251 نسبتا ارزونترن.
                        کلا برای درایو هایساید تک سوئیچ، یا باید تغذیه ی جداگانه داشته باشین و یا از ترانس پالس استفاده کنین.
                        اگه جریان خروجی زیاد نباشه میشه از خود وایپر مستقیما استفاده کرد. فکرکنم تا نیم آمپر میده.

دیدگاه

بسیار عالی و مفید هست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X