اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

راستی نظرتون در مورد اینکه فرکانس کلاک را تا 100 کیلو بالا ببرم چیه؟ الان کلاکو 52 کیلو هه (RT=15K , CT=2.2n)
    از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
    گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

ربطی به کلاک نداره . هر کلاکی سلف و خازن خودشو می خواد. مدل ماسفت هم تاثیر زیادی نداره. اسکپ که نباشه تست کردن مصیبته
      تنها عنصر حساس مدار سلفه و فیدبک.
      راستی نگو مدار منو بستی و جواب نداد. چون شبیهش الان داره کار می کنه مثل شیر. اصلا چیزی نداره که کار نکنه. هرچند باید اصول اولیه توش رعایت بشه. مثلا مقاومت سنس جریان نباید از نوع سیمی باشه چون مقاومتهای سیمی اثر سلفی دارند. فقط از مقاومت کربی باید استفاده کنی.
      خب همین نکته ی کوچیک باعث میشه مدار به این سادگی کار نکنه.
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

فعلا که کار نمیکنه و اعصاب منو ریخته به هم :angry: :angry: :angry:

پایه 8 که ولتاژ رفرنس باید باشه ( 5 ولت ) ، در حالت بی باری 5 ولت دقیقه ولی زیر بار تا 1.25 ولت افت میکنه ، یعنی یک چهارم ، جالب اینجاست که در حالت بارداری ولتاژ تا 6.9 ولت افت میکنه که این هم دقیقا یک چهارم حالت بی باری یعنی 28 ولته ، یه 5 ولت جداگانه از همون پاور (منبع تغذیه) گرفتم و به این پایه دادم، ولتاژ تا 8.3 ولت بالا اومد ولی باز این هم فایده ای نداره.

حالا اصلا چرا آی سی جریان میکشه و ولتاژ رفرنسش تغییر میکنه، خدا داند.

چند تا ماسفت دیگه حای این ماسفت گذاشتم هیچ تغییری نکرد. فقط یه کم ماسفت ها داغ شد.

سلف را با ترویید بستم، هیچ توفیقی حاصل نشد.

فاصله هوایی را بیشتر کردم ، فرقی نکرد.

BD139 و BD140 را از مدار حذف کردم و گیت را مستقیم به آی سی وصل کردم، تغییری نکرد گیت را با مقاومت وصل کردم بازم فرقی نکرد.

دیگه نمیدونم چیکارش کنم. اعصابم را حسابی ریخته به هم :angry: :angry:

دیدگاه

:applause: چه عجب یه آمار دادی.
          نگران نباش. چیزی نداره که کار نکنه.
          از این ریپورتی که دادی معلوم می شه مشکل از تغذیه ی آی سیه. یعنی یا ولتاژ ورودی افت می کنه یا مقاومت 100 اهم سر راه تغذیه آی سی کار رو خراب کرده. اول ولتاژ ورودی رو چک کن وقتی داری بار می کشی. اگه از اون نبود مقاومت 100 اهم رو بردار جای 1 اهم بزار

دیدگاه

سلام

اون مقاومت 100 اهم را که خیلی وقته برداشتم.

مدار شما را هم روی برد بورد بستم، البته با کمی تغییر ، میخواستم یه مدار مد جریان را هم امتحان کرده باشم ، بازم این نسبت به اون مدار قبلی بهتر جواب میداد ، زیر بار 10 اهم ولتاژ تا 9.7 افت میکرد. ولی خوب چه فایده ، 12 ولت را کرده ام 10 ولت؟ آخه اینم کاره؟

اشکال از منبع تغذیه فکر نکنم باشه ، چون با سه تا منبع مختلف امتحان کردم، یکی تغذیه سوییچینگ توشیبا که روش نوشته تا 5 آمپر میده ، یکی پاور کامپیوتر که اونم 12 ولت را تا 9 آمپر روش نوشته ، یکی هم با یه ترانس 220 به 12 خفن ، وقتی ولتاژ خروجی با همه منابع مختلف 9.7 ولته ، دیگه فکر نکنم بشه گفت اشکال از تغذیه باشه ، البته ولتاژ ورودی زیر بار از 12 ولت تا 9 ولت افت میکنه که با فرض اینکه مدار 2 برابر کننده ولتاژه باید همین 9 ولت را بکنه 18 ولت نه 9.7 :angry: مهمترین مساله هم اینکه تلویزیون را زورش نمیرسه روشن کنه :angry: :angry:

در هر صورت من از خیرش گذشتم ، فردا بهش زنگ میزنم میگم برو یه اینورتر 500 وات بخر خیال ما را هم راحت کن ، من هم از خیر این 20 ، 30 تومن که این یارو میخواست بهم بده گذشتم ، اندازه 10 برابرش حرص خوردم و اعصابم خورد شد :angry:

از شما هم بابت همه راهنمایی هاتون ممنون ، خیلی توی این مدت ازتون چیز باد گرفتم ...

راستی سلفم را هم اندازه گرفتم 50 میکرو بود، یعنی تقریبا درست بود...

دیدگاه

از خیر مدار به این سادگی بخوای بگذری وای به حال مدارای دیگه!!! :cry2:

ببین جواب گرفتن از این مدار توی اسپایس سخت تر ار عمله! وقتی تو اسپایس جواب داده تو عمل حتما جواب میده. UC3843 که داری رو یه عکس بگیر بزار ببینم تقلبی نباشه

دیدگاه

سلام.
                امکانش هست به خاطر تقلبی بودن آی سی تون باشه؟؟!
                اصولا 3843 ولتاژ تغذیه ای بین 7 تا 8 می خواد واسه روشن موندن.(فکر کنم با 8 روشن میشد با 7 خاموش میشد)
                شاید موقع کشیدن جریان بالا , ولتاژتون به این محدوده میرسه یهو و آی سی به حالت خاموش میره.
                و تا میخواد روشن بشه زمان میبره و نمیتونه اون ولتاژ مد نظرتون رو ایجاد کنه.
                البته این فقط یه احتماله , بهتره با اسکوپ اندازه بگیرین ورودی رو, تا مطمئن بشین.

آموزش نرم افزار Matlab برای دانشجویان رشته های مهندسیhttp://alidoost.ir/news.php?readmore=22

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                  از خیر مدار به این سادگی بخوای بگذری وای به حال مدارای دیگه!!! :cry2:

ببین جواب گرفتن از این مدار توی اسپایس سخت تر ار عمله! وقتی تو اسپایس جواب داده تو عمل حتما جواب میده. UC3843 که داری رو یه عکس بگیر بزار ببینم تقلبی نباشه
                  احمد جان این ایسی UC3843 با MC34063 فرقشون تو چیه؟ یا اینطور بگم مورد استفادشون چیه؟ روی بارهای سلفی میشه ازشون بهره گرفت؟

دیدگاه

باسلام.دوست عزیزدرفرکانس 50KHZ بایک سیم پیچ 50uH جهت گرفتن خروجی 20 ولت /5 آمپراز یک منبع 10 ولتی نیاز به یک تبدیل 50 واتی داریم.
                    بااین مشخصات سلف موردنظر باید حداقل جریانی درحدود 50 آمپر راتحمل نماید.درعین حال ماسفت مورد نظر هم باید حداقل 75 آمپر را تحمل نماید.
                    و . . . .کافیست سلف مورد نطر رابا یک سلف 1mH5 با هسته فریتی که درآن فرکانس حداقل 60 وات راعبور میدهد جایگزین نمائید.
                    درضمن منبع 10 ولتی باید حداقل 12 آمپر را تحمل نماید.مشخصاتی که بر روی منابع تغذیه کامپیوتر نوشته میشوند صحیح نمیباشد.
                    موفق باشید.
                    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                      باسلام.دوست عزیزدرفرکانس 50KHZ بایک سیم پیچ 50uH جهت گرفتن خروجی 20 ولت /5 آمپراز یک منبع 10 ولتی نیاز به یک تبدیل 50 واتی داریم.
                      بااین مشخصات سلف موردنظر باید حداقل جریانی درحدود 50 آمپر راتحمل نماید.درعین حال ماسفت مورد نظر هم باید حداقل 75 آمپر را تحمل نماید.
                      و . . . .کافیست سلف مورد نطر رابا یک سلف 1mH5 با هسته فریتی که درآن فرکانس حداقل 60 وات راعبور میدهد جایگزین نمائید.
                      درضمن منبع 10 ولتی باید حداقل 12 آمپر را تحمل نماید.مشخصاتی که بر روی منابع تغذیه کامپیوتر نوشته میشوند صحیح نمیباشد.
                      موفق باشید.
                      من هم از سلف EI استفاده کردم ، هم از هسته ترویید ، هم از هسته گرد. با همه این ها باز هم خروجی یکسان هستش

و اما در مورد تغذیه ، سعی میکنم با باطری ماشین هم امتحان کنم، دیگه اون که از نظر جریان مشکلی نداره؟؟

امکانش هست به خاطر تقلبی بودن آی سی تون باشه؟؟!
                      الان امکان عکس گرفتن ندارم ، روش که نوشته UC3843AN ، قیمتش هم 250 تومن بود ، با بار تا 100 اهم هم بیشتر ار 2 ولت افت نمیکنه...

شاید موقع کشیدن جریان بالا , ولتاژتون به این محدوده میرسه یهو و آی سی به حالت خاموش میره.
                      این امکانش زیاده ، اما در هر صورت توانی که به این مدار وارد میشه خیلی بیشتر ار توانی هستش که از مدار خارج میشه، زیر بار 10 اهم ولتاژ ورودی 8.3 ولت و جریانش 1450 میلی میشه ، در حالی که خروجی (در مد ولتاژی آی سی) 6.9 ولت با 690 میلی آمپره ، یعنی در حدود 12 وات ورودی با 4.5 وات خروجی :angry: :angry:
                      آخه این مدار به چه درد میخوره؟

دیدگاه

این ایسی UC3843 با MC34063 فرقشون تو چیه؟ یا اینطور بگم مورد استفادشون چیه؟ روی بارهای سلفی میشه ازشون بهره گرفت؟
                        فرق ذاتی ندارن. هردو کنترل سوئیچینگ هستند. فرق واقعیشون تو چیدمان داخلیشونه. مثلا MC34063 j یه ترانزیستور تک داره تو خروجیش. همچنین هم ولتاژ مد کار می کنه هم جریان مد و ...

حالا ایمان جان
                        گفتی ولتاژ رفرنس آی سی افت می کنه . این مشکل رفع نشد؟ ولتاژ رفرنس آی سی باید روی 5 ولت ثابت بمونه و اگه افت کنه هیچ انتظاری از کارکرد مدار نباید داشته باشی. دلایلش هم می تونه افت ولتاژ ورودی، بی مارک بودن آی سی(من 3 مارک مختلفشو دارم که هیچکدوم کارکرد مشابه ندارند) و کشیدن جریان زیاد از این پایه باشه.

دیدگاه

باسلام. حضور دوستان -داخل تمام ای سی های Pwm Controler یک مدار UVLO قرار داده شده تا درصورت افت ولتاژ منبع ازمقدار معینی - خروجی خاموش بشه
                          تاماسفت خروجی بدلیل نرسیدن به حالت اشباع آسیب نبیند.آی سی UC3843A حداقل ولتاژ روشن شدنش 8.2 ولته.طبق گفته های دوستمون درجریان 1450میلی امپر
                          ولتاژمنبع 8.3 ولته که بادرنظر گرفتن خطای ولت متر وهمچنین خطای ساخت آیسی دراین ولتاژمدار UVLO عمل میکند.درضمن منبع 10 ولتی که درجریان 1450 میلی امپر
                          1.7 ولت افت ایجاد میکنه مطمعنآ جهت این کاربرد مناسب نیست.درضمن ماسفت های معمولی هم جهت کاربرد درمحدوده زیر 10 ولت مناسب نیستند.برای اینکه این ماسفتها
                          برای به اشباع رسیدن به ولتاژ گیت بالاتر از 10 ولت نیاز دارند.(مراجعه به DATA SHEET ).برای این محدوده ولتاژ (کمتر از 10 ولت) بهتره ازماسفتهای دیجیتالی که با ولتاژ گیت 5 ولت
                          به اشباع میرسند استفاده بشود.این نکته راهم باید درنظر داشت که مدار Totem Pole خروجی آی سی همواره 1ولت افت ایجاد مینماید.(5. ولت روشن +5. خاموش).
                          درضمن منظور از جایگزینی سلف 1mH5 با سلف 50uH عوض کردن شکل هسته نبود بلکه افزایش مقدار اندوکتانس سلف بود.
                          موفق باشید.
                          من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

سلام
                            احمد جان :

گفتی ولتاژ رفرنس آی سی افت می کنه . این مشکل رفع نشد؟
                            گفتم که ، یه 5 ولت جداگانه از همون پاور گرفتم و به این پایه وصل کردم، ولتاژ حدود 1 ولت اضافه شد که خوب این بی فایده است...

کشیدن جریان زیاد از این پایه باشه
                            آخه این پایه به قسمت قدرت وصل نیست که بخواد جریان بکشه ، حتی پایه خروجی (پایه 6) مدار را هم که به 2 تا BJT وصل کردم و مستقیم به آی سی وصل نکردم (مدار خودم را ببین) . پایه فیدبک هم که جریان نمیکشه :angry:

ابی جان:
                            درضمن منبع 10 ولتی که درجریان 1450 میلی امپر 1.7 ولت افت ایجاد میکنه مطمعنآ جهت این کاربرد مناسب نیست
                            اولا منبع 10 ولت نیست و 12 ولته.
                            دوما منبع پاور کامپیوتر بود. آخه روی یه پاوری که نوشته 450 وات، نمیشه که با 12 وات برق کشیدن ولتاژش 4 ولت افت کنه ! :eek: پس میشه نتیجه گرفت که ایراد از مصرف کننده هستش ...
                            سوما با باطری ماشین (ماشین روشن) هم مدار را امتحان کردم، ورودی/خروجی را نتونستم اندازه گیری کنم که ولتاژشون چقدره ولی در هر حال بار من که تلویزیون بود را نتونست روشن کنه، دقیقا همون اتفاقی که وقتی از پاور استفاده میکردم افتاد (تلویزیون لحظه ای روشن و خاموش میشد)...

درضمن ماسفت های معمولی هم جهت کاربرد درمحدوده زیر 10 ولت مناسب نیستند.برای اینکه این ماسفتها برای به اشباع رسیدن به ولتاژ گیت بالاتر از 10 ولت نیاز دارند.(مراجعه به DATA SHEET ).برای این محدوده ولتاژ (کمتر از 10 ولت) بهتره ازماسفتهای دیجیتالی که با ولتاژ گیت 5 ولت به اشباع میرسند استفاده بشود
                            من با 3 نوع ماسفت مختلف امتحان کردم، خروجی فرقی نکرد. حتی با SMP60N03 که VDSS=30 ولت داره هم امتحان کردم :angry: :angry:
                            IRFP250 و K2718 را هم تست کردم. FS3KM هم تست کردم...
                            حالا شما میتونید ماسفت خاصی را پیشنهاد کنید؟
                            هر چند ما مشکلمون دلیل افت ولتاژ ورودی هستش ، اینکه اصلا چرا ولتاژ ورودی و خروجی افت میکنه، اینکه بعد از افت، چه کار کنیم فکر نکنم راه حل مناسبی باشه...

درضمن منظور از جایگزینی سلف 1mH5 با سلف 50uH عوض کردن شکل هسته نبود بلکه افزایش مقدار اندوکتانس سلف بود.
                            ضمن تشکر از احمد جان که در مورد سلف کمک های بسیاری به من کردند، من با دورهای مختلف تست کردم، یه دور یه دور اضافه کردم و تست کردم، خروجی هیچ فرقی نمیکرد، به نظر میرسه مشکل از جای دیگه باشه. :angry:
                            من تروییدم طبق کاتالوگ ، با هر دور حدود 5000 نانو هانری اضافه میکنه، آخرین بار 27 دور تابوندم، 27 به توان 2 ضبدر ظرفیت میشه: 27*27*5000 یعنی حدود 3.5 میلی هانری :eek: ( من از 4 دور یه دور یه دور تا 27 دور پیش رفتم :angry

در هر صورت مرسی از دوستان...
                            من که این مدار را بی خیالش شدم، ولی اگر کسی چیزی به ذهنش میرسه بگه، شاید به درد افراد دیگه بخوره...

دیدگاه

:angry:
                              آخه چرا آدمو تحریک می کنی با این وقت کم بشینه از این چیزا درست کنه

دیدگاه

باسلام. دوست عزیز بهتر بود مدار ساخته شده بر روی باطری ماشین رو ابتدا با بار مقاومتی تست میکردی بعد با تلویزیون.
                                در ضمن اگر تلویزیون شما رنگی بوده باشه طبیعی که روشن وخاموش بشه.چرا؟ به جهت اینکه در داخل تلویزیونهای رنگی مداری قرار داده شده بنامEGAUSSING
                                شبیه همین مدار هم در داخل مانیتور شما وجود داره که براحتی میتونید از منو اون رو پیدا کنید.عملکرد این مدار برای عمل مغناطیس زدایی از اطراف لامپ تصویره.
                                بدین نحو که یک سیم پیچ دور لامپ تصویربا یک PTC روی برداصلی سری شده ودوسر اون هم به تغذیه AC وصل شده .بمحض روشن شدن تلویزیون جریان لحظه ای
                                شدیدی ازسیم پیچ عبور میکنه(AC) وبدلیل وجود PTC (افزایش مقاومت) از کار میافته.شاید این دلیل اصلی بوده باشه.
                                درضمن وقتی اکثر پاورهای کامپیوتر رو باز میکنم در قسمت 12 ولت یک دیود 3آمپری قرار داره! .توان خروجی یک پاور به هسته فریت داخلیش بستگی داره نه برچسب
                                خارجیش.
                                بااضافه کردن یک 5ولت کمکی نمی تونید مشکل رو رفع کنید.بجهت اینکه مدار UVLO از یک طرف به تغذیه آیسی واز یک طرف به 5 ولت و ازطرف دیگرهم به گیت خروجی
                                وصل شده تا کارش رو درست انجام بده.
                                با همه اینها شما باز تست کن ما هم تامیتونیم ایده میدهیم.
                                موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X