اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

Frequently Asked Questions -- مـبـاحـث و سـوالات مـتـداول

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : Frequently Asked Questions -- مـبـاحـث و سـوالات مـتـداول

با عرض سلام. من محمد کمالی، دانشجوی ارشد هوش مصنوعی ام و می خوام برای پروژه ام رنگ غالب (Dominant Color)یک تصویر رو در بیارم توی متلب. ممنون می شم راهنمایی بفرمایین.

اممم.. به نظرم رسید بیشتر توضیح بدم. تز من در مورد OCR چک های بانکیه. توی فاز اول من می خوام محل نوشته شدن مبلغ (یا هر المانی روی چک که بشه مبدا مختصات) رو پیدا کنم. چون چک ها متفاوت هستند می خوام اول از روی رنگشون (3 نوع چک بانک کشاورزی، که 3 رنگ مختلف دارندبرای بک گراند) نوع چک رو تشخیص بدم. بعد مختصات یه المان ثابت با توجه به نوع چک (مثل باکس نوشتن مبلغ یا آرم یا کلمه "ریال&quot رو در بیارم تا بتونم باکس نوشتن مبلغ به حروف و رقم رو پیدا کنم. و بعد از اون به فاز دوم یعنی تشخیص مبلغ بریم که تقریبا الگوریتمش مشخصه.

اولا که ممنون برای این محتوایی که ایجاد کردین. ثانیا خوشحال می شم توی مدت انجام این تز ازتون کمک بگیرم و همکاری کنم. :smile:

دیدگاه

سلام ..................

من خودم زیاد با این موردی که شما گفتید تا حالا کار نکردم؛ ولی یه سری از این تیپ کارا که انجام میشه معمولا با Gabor Filter ها میرن سراغش .. آخر پست زیر دو تا کد از Gabor هست .. میتونید از اونها استفده کنید ببینید چقدری میشه جواب گرفت .. نکته ای که این Gabor ها دارن اینه که بیشتر از اونی که به Intensity وابسته باشن به Texture وابسته هستن و این نکته میتونه کمکتون کنه تا اون نمادهای خاص رو در اسکناس ها از هم تشخیص بدید .. موفق باشید ..

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...6590#msg176590
      دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

سلام خدمت دوستان عزیز
        من یک سوال داشتم در مورد نصب و راه اندازی یک کتابخانه پردازش تصویر در visual c یا C#
        اسم کتابخانه VXL است و می توان اون رو از سایت http://vxl.sourceforge.net/ دانلود کرد.
        البته برای نصب به یک نرم افزار دیگه هم احتیاج داره به نام CMake که اون رو می شه از سایت http://www.cmake.org/ دانلود کرد.
        البته تو سایت خود VXL در مورد نصب توضیح داده : http://vxl.sourceforge.net/releases/install-release.html

ولی من موفقه به نصب نشدم :angry: :angry:
        اگه میشه کمک کنید؟؟؟ :cry2:
        من دشمن تو و عقاید تو هستم ولی حاضرم در راه آزادی عقیده ات جانم را فدا کنم. (ولتر)

دیدگاه

shoma behtare az ketakhune "opencv estefade **** na az in"
          { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان . من در پروژه ای نیاز دارم که مشخص که آیا فردی که جلوی دوربین قرار گرفته تصویر رو مخدوش کرده مثلا دستش رو جلوی دوربین گرفته یا خیر . لطفا راهنمایی بفرمایید ( پروژه آیفون تصویری )
            به دیگران بیاموز تا بتو بیاموزند
            bioosun@gmail.com

دیدگاه

سلام
              یا باید ازپردازش تصویر استفاده کنی که بنظرم تو این پرژه بصرفه نیست یا از سنسورهای مانع استفاده کن کنار دوربین یا این کارو هم میتونی بکنیکه اگر سیگنال خروجی تصویر از نوع مثبت باشه وقتی تصویر سیاه میشه حداقل دامنه رو داره یعنی شاید بشه با یه adc معمولی یه کارایی کرد
              موفق باشی

دیدگاه

سلام ...............

اگه میخواید با دید الکترونیکی به حل مساله فکر کنید؛ بهترین راه استفاده از سنسورهای PIR هست به نظرم .. از اونجایی که به راحتی با توجه به شعاع Sensivity ای که دارن میتونن تشخیص این رو بدن که مقابلشون مانع هست یا نه؛ شاید بتونن برای کار شما مفیئ باشن .. یه ایده ی دیگه از همین جنس میتونه استفاده از سنسورهای UltraSound باشه .. اونها هم سیستم پاسخ مشابهی دارن؛ یعنی مثل پاکت Echo عمل میکنن .. سیگنال رو میفرستن و منتظر پاسخش میمونن و بر حسب مدت زمان؛ میتونن فاصله رو ارزیابی کنن .. حالا سریع بودن مدت پاسخگویی یعنی اینکه جلوی اون سنسور مانعی وجود داره ..

امــا اگه میخواید از دید Vision به موضوع نگاه کنید؛ میتونید به دنبال سه کلمه ی کلیدی باشید .. این کاری که شما در موردش سوال مطرح کردید؛ به عنوان یکی از Challenge های رباتیک هم میشه بهش نگاه کرد و از همونجا میشه براش ایده ی حل مناسب هم ارائه کرد .. Obstacle Detection کلمه ی کلیدی ای هست که میتونه خیلی کمکتون کنه .. روش هاش هم تقریبا مختلفه و میشه از چندین زاویه ی مختلف بهشون نگاه کرد .. مثلا یکیش اینه که با استفاده از عکس های Monocular یا فریم های یه ویدئو؛ یه تخمین عمق انجام میدن از تصویر و بر حسب یه Threshold میتونن متوجه بشن که مانع جلوی لنز بینایی هست یا نه .. یکی دیگه از این روش ها استفاده از Infrared و Laser Beam هست که خیلی کلی میرن زیر شاخه ی Laser Intensity-Based obstacle detection .. این حیطه هم خیلی برای خودش رقابت های مختلفی داره .. یه سری دیگه از روش ها هم متمرکز میشن روی Apearance-Based obstacle detection .. اونها هم یه تیپ دیگه به مساله نگاه میکنن .. لینکهای زیر امیدوارم که بتونن مفید باشن برای این بحث شما .. موفق باشید ..

Some Theory behind Obstacle Detection
                http://www.swedetrack.com/obstact.htm

Obstacle Detection and Avoidance
                http://homepages.inf.ed.ac.uk/cgi/rb...ries.pl?TAG890

دیدگاه

با سلام .
                  با عرض خسته نباشید خدمت مهندسین عزیز، این ترم سه تا درس دارم : AVR,Matlab,Expert system می خواستم برای درس سیستم خبره یک پروژه ای را انتخاب کنم که مربوط به آن دو درس هم باشد، مثلا OCR در روبات های فوتبالیست، شما چه چیزی را پیشنهاد میکنی؟
                  اگر منبع، راهنمایی، پیشنهاد ِ پروژه و هر کمکی از دستتون بر میاد برای ما دانشجویان نرم افزار بکنید، خیلی ممنونتان می شوم.

موفق باشید.
                  ZILLION electronic team با مديريت رئيس تالار ARM
                  تاپيک برنامه نويسي گروه:
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=23410.0
                  ------------------------
                  اگر پرسش برنامه نویسی داشتید،خوشحال میشم کمک کنم:
                  http://www.aminsharifi67.blogspot.com

دیدگاه

سلام دوستان

کسی میدونه بهترین نرم افزار و سخت افزار برای پردازش تصویر چیه؟ اصلا چه نرم افزارهایی هست که توی پردازش تصویر باهاش کار میکنن؟ من خودم با matlab کار کردم و بیشتر سایتهایی که سرچ کردم به همین نرم افزار اشاره کردن. ولی میگن سرعت پردازشش پایینه. میخواستم بدونم چه نرم افزارهای دیگه هست که این نقص رو نداره. اگه از دوستان کسی اطلاعاتی داره ممنون میشم اینجا مطرح کنه.

دیدگاه

سلام
                      بنظر من هیچ چیز برای شروع نمی تونه جای مطلب رو بگیره شمامیتونید با مطلب نرم افزار دلخواه رو بنویسی وبه نتیجه برسونی بعد که ایرادات برطرف شد و راه صحیح رو پیدا کردی به C تبدیلش کنی و سرعت رو به شدت افزایش بدی.
                      سخت افزار هم هرچی سرعت پردازش بیشتر باشه بهتره میتونی بری سمت dsp
                      موفق باشی

دیدگاه

بهترین نرم افزار از لحاظ سرعت و امکانات تو زمینه پردازش ها از جمله پردازش تصویر LabVIEW هستش.
                        سخت افزار هم خب منظورت دقیقا چیه ؟ LabVIEW دوربین ها و سخت افزارات زیادی رو پشتیبانی می کنه. یه دوربین IEEE-1394 مناسبه. اگه میخوای بیشتر پول خرج کنی سخت افزارهای مخصوص NI هستش که فوق العاده هستن ولی فکر نکنم برای ایران بفرستند.
                        در مورد سخت افزار یه سایت هست فکر کنم اسمش اینه graftek.com که با NI هم مچه که میتونی قیمت ها و مدلها رو بررسی کنی.
                        موفق باشید

دیدگاه

سلام ...

من با مطلب یه مقدار کار کردم، پروژه کارشناسیم رو توی مطلب نوشتم و جواب گرفتم، ولی میخواستم بدونم کسایی که توی پردازش تصویر به صورت حرفه ای کار میکنن از چی استفاده میکنن.

- زبان برنامه نویسی labVIEW چیه؟ همون C؟

- یعنی تو همه زمینه ها از مطلب بهتره؟ چرا خیلی از اینایی که تو پردازش تصویر کار کردن از مطلب استفاده میکنن؟

منظورم از سخت افزار هم اینه که معمولا از چه سخت افزارهایی استفاده میشه، که با اطلاعاتی که دادید فکر میکنم بتونم اون چیزی که میخوام پیدا کنم.

فقط یه سوال دیگه:
                          در مورد FPGA و ARM هم یه چیزایی شنیدم، ولی اطلاعاتی در موردشون ندارم. برای پردازش تصویر از اینها هم استفاده میشه؟

خیلی ممنون از اینکه وقت میذارید.

دیدگاه

سلام

ایا در مطلب دستوری هست که بشه به کمک اون نوع توزیع تصویر ورودی را داشت. یعنی دستوری که تابعی را به ما بده که ورودیش مختصات هر پیکسل و خروجی اش کنتراست تصویر در اون مختصات خاص باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rt28
                              سلام ...
                              من با مطلب یه مقدار کار کردم، پروژه کارشناسیم رو توی مطلب نوشتم و جواب گرفتم، ولی میخواستم بدونم کسایی که توی پردازش تصویر به صورت حرفه ای کار میکنن از چی استفاده میکنن.
                              - زبان برنامه نویسی labVIEW چیه؟ همون C؟
                              - یعنی تو همه زمینه ها از مطلب بهتره؟ چرا خیلی از اینایی که تو پردازش تصویر کار کردن از مطلب استفاده میکنن؟
                              منظورم از سخت افزار هم اینه که معمولا از چه سخت افزارهایی استفاده میشه، که با اطلاعاتی که دادید فکر میکنم بتونم اون چیزی که میخوام پیدا کنم.
                              فقط یه سوال دیگه:
                              در مورد FPGA و ARM هم یه چیزایی شنیدم، ولی اطلاعاتی در موردشون ندارم. برای پردازش تصویر از اینها هم استفاده میشه؟
                              خیلی ممنون از اینکه وقت میذارید.
                              سلام ....................

در مورد نرم افزار؛ به هیچ وجه، قاعده ی صفر و یکی وجود نداره .. یعنی اینطور نیست که بشه دقیقا مرزبندی کرد و گفت که این نرم افزار بهتر از بقیه هست و ادامه ی ماجرا .. خیر .. الان اکثرا کارهایی که توی حوزه ی کارای پردازش تصویر انجام میشه؛ با همون متلب میره جلو .. خیلی اگر هم نیاز به سرعت بالا باشه؛ کدهارو به صورت اوپتیموم یا نهایت MEX مینویسن که مشکل پردازش در سرعت بالا و حلقه های پی در پی حل بشه .. از این سریعتر هم اگه بخوان کار کنن؛ یعنی به خاطر یه سری محدودیت مثلا فرض کنید که نیاز به قدرت پردازش بالا هست؛ یا حالا حجم دیتای در حال پردازش زیاده یا اینکه دفعات پردازش توی لوپ های طولانی میوفته که بار خیلی زیادی از CPU میگیره؛ از GPU و Cluster استفاده میکنن .. اون ها هم یه مقدار ظرافت خودش رو داره امــا راه حل فوق العاده پر کاربردیه .. ولی حالا این حرف به این معنا نیست که نرم افزارهای دیگه زیاد پرکاربرد نیستن .. نه .. اصلا .. مثلا الان یه مبحث خیلی پرکاربرد هست توی بحث های یادگیری؛ که کدش توی محیط Python نوشته شده و باید اون کد هارو تحت چنین فایل هایی استفاده کرد و از تحلیل نتایجشون استفاده کرد .. ولی متلب؛ یه حد وسط برای استاندارد سازی کارهای پردازش تصویره و برای همینه که خیلی ازش استفاده میکنن ..

در مورد سخت افزار هم الان کارایی هست که متمرکز شدن روی کدنویسی HDL برای پیاده سازی روی FPGA و CPLD های مجتمع .. از این جهته که اینا هم الان خیلی پرکاربرد شدن .. مخصوصا خانواده های Xilinx .. در مورد core های DSP هم که وضعیت کاملا تعریف شده هست .. یک سری بلوک های پیش ساخت برای استفاده ی بهینه و استاندارد از یه سری توابع پایه .. ARM امــا زیاد فعلا توی پردازش تصویر وارد نشده .. درسته که یه سری از خانواده هاش ورودی ویدئو و آیدیو دارن و یه واحد برای پردازش توشون پیش بینی شده امــا اینا صرفا یه سری کارهای Pattern انجام میدن که زیاد نمیشه تعمیمش داد به فرآیندهای پردازشی سطح بالا .. این یه حقیقته .. موفق باشید ..

دیدگاه

حسام جان خب بله من متلب رو انکار نمی کنم (مخلصشم هستیم !!) به قول یکی از دوستان همین سایت یه متلبه و یه مهندسی. منتها به نظر من عمده دلایلش بخاطر زیاد در دسترس بودنش و معروفتر بودنش مخصوصا در حوزه دانشگاه و کارهای دانشجویی و وجود منابع زیاد و کمی هم سابقه بیشترش(باز تو همون حوزه دانشگاهی) هست. اینکه میگم LabVIEW بالاترین سرعت رو داره رو من فقط نمیگم. آزمایش های زیادی در این زمینه انجام شده و شما میتونید خودتون یک الگوریتم مشابه رو برای این منظور تست کنید. در متلب و حتی در حالت فرمت MEX با استفاده از دستورات tic و toc (فکر کنم !) و تو لبویو با VI Analyzer . اینطوری زمان اجرای الگوریتم رو میبینید. که می بینید براحتی می توان لبویو را با C مقایسه کرد. اصلا از همون اول لبویو رو بر این اساس ساخته اند که بلادرنگ باشد و چند سال رو این زمینه تحقیق کرده اند و بعد نرم افزار رو طراحی کرده اند. تو نسخه 4 لبویو یعنی حدود 13 سال پیش بررسی کردن که سرعت اجرای کدها تقریبا به پای C میرسه حالا که دیگه لبویو به نسخه 9.1 هم رسیده.
                                اما تو حوزه صنعت که دیگه شوخی بردار نیست فکر نکنم اثری از متلب ببینید. اما لبویو تو کل دنیا (تقریبا بجز ایران !) تو صنعت حرف اول رو میزنه و NI کاربرد بدون نقص برخی محصولاتش مثل برخی امکانات ویژن رو حتی در مواردی مانند استفاده در سیستم های پزشکی تضمین می کنه !! و خیلی شرکت ها هستن که الان کارشون تولید تولکیت برای لبویو برای ساده تر کردن برخی کارها تو صنعت هستش و حتی من بیشتر این تولکیت ها رو دیدم که شروع تولیدشون از سالهای 1990 به بعد بوده. حالا نمیدونم میتونم منظورم رو برسونم یا نه. یعنی اینکه اون زمان اونور چقدر شناخته شده بوده این نرم افزار ولی متاسفانه تو ایران مدتیه که شناخته شده که البته هیچ تعجبی نداره. من خودم چند وقت پیش فکر میکردم این ویژن تازه چند ساله که اومده ولی بررسی که کردم دیدم خیلی سابقه داره.
                                حالا صنعت رو بیخیال. همین آموزش. تو خیلی از کشور ها دانشجویان همدوره ای ما (کارشناسی) باید واحد لبویو رو پاس کنن که عمدتا دانشجویان مهندسی برق و مکانیک هستن. حال اینکه متلب رو خودشون اگه بخوان میرن میخونن. می تونید تو نظرسنجی هایی که از دانشجوهاشون می کنن ببینید که عمده دانشجویان لبویو رو نسبت به متلب انتخاب کرده اند. (حتی تو پردازش سیگنال) یه فایل پی دی اف دارم که اگه خواستین میزارم ببینید.
                                تو لبویو براحتی میشه از دستورات متلب استفاده کرد. جالبه بدونید که MathScript لبویو حدود 95 درصد دستورات متلب رو پشتیبانی می کنه (اگه بعضی تولکیت ها مثل کنترل دیزاین رو نصب کنید) و جالبتر اینکه سرعت اجرای این دستورات از خود متلب بیشتره !!!!!
                                خیلی خیلی خیلی از قابلیت های دیگه هم داره که واسه ما ناشناخته هستش. مثلا یه نمونه قابلیتش اینه که میتونید تحت شرایطی از ماژولها و امکانات تولکیت ویژن و طراحی فیلتر دیجیتال و طراحی کنترل های مختلف (PID و فازی) و طراحی فیلتر تطبیقی و ... بر روی برخی Target ها (Embedded System ها) از جمله FPGA های Xilinx هم استفاده بکنید که خودش کدهای HDL مورد نظر رو تولید می کنه !!! (یعنی معادل هزاران خط کد VHDL) (ویژن فقط روی FPGA Target)
                                از یکی از نویسندگان ایرانی اونور آبی که پیشکسوت لبویو هستش و با خود NI بصورت مستقیم در ارتباط هستش پرسیدم که میگفت روی FPGA Module خیلی کار شده و خود منم چند تا مقاله درباره این قابلیت لبویو داده ام و میگفت سر و صدایی به پا کرده و ...
                                برای برنامه نویسی DSP های تگزاس (Target های محدود فعلا) ماژول کاملی داره.
                                برای برنامه نویسی موبایل (ویندوز موبایل و پاکت پی سی) هم تولکیت داره.
                                ارتباط با سخت افزارها رو دیگه نگو که خورده !!! بیش از هزاران هزار سخت افزار رو پشتیبانی می کنه. هر پورتی اعم از LAN و USB و PCI و 1394 و ...
                                همین ویژن اکوییسیشن حدود چند صد تا دوربین رو ساپورت می کنه. حالا بردهای مخصوص پردازش تصویر و Frame Grabber ها و ... بماند.
                                ارتباط با PLC مختلف و طراحی HMI و ...
                                و خیلی خیلی امکانات و چیزای دیگه .
                                اما خلاصه کلام اینکه واسه ما که پول نرم افزار نمیدیم خیلی فرق نمیکنه و منم رو هیچکدوم تعصب خاصی ندارم. بهتره این بحث رو ادامه ندیم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X