اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جایگزین کردن دیود مشابه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : جایگزین کردن دیود مشابه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
    ببینید دوست عزیز

از نظر استفاده بله میتونید 1560استفاده کنید ( واقعیتش خیلی از دیودها ، ترانزیستورها ، ماسفت ها ، آی سی ها و غیره رو میشه بجای هم استفاده کرد مسائل مختلف این وسط هست که از یک محدوده خیلی بزرگ قطعاتی که میشه بجای هم استفاده کرد ما رو میرسونه به یه بازه کوچک چند تا قطعه در حالت بهینه از همه نظر )

این توضیح کلی رو داشته باشید برای انتخاب دیود یه دید کلی بهتون میده ( چه کارتون تعمیرات باشه چه طراح مدار باشید کلیات قضیه تقریبا مشابه هست )
    دیود اصلی شما یک دیود ۳ آمپر ۲۰۰ ولت فست هست . جایی که سرعت سوییچینگ بالاست اولویت ما اول دیودهای شاتکی هستن ، بعد فست ( شاتکی ها افت ولتاژبایاسشون کمتره همین باعت افت تلفات حرارتی روی دیود و افزایش راندمان سیستم میشه )
    جایگزینش گذشته از ولتاژ معکوس و ریت جریان باید reverse recovery time تقریبا برابر با دیود اصلی داشته باشه .

در مورد دیودها یه قانون کلی داریم که میگه هر چقدر جریان و ولتاژ معکوس بالا میره این تایم بازیابی معکوس اضافه میشه ، جایی که سیستم سرعت سوییچ بالا نیاز داره ترجیح طراح اینه تا جایی که میشه دیود با ریت جریان پایینتر استفاده کنه ( و اگر مجبور شد جریان رو بالاتر ببره اگر دیود شاتکی توی اون رنج سرعتی مد نظر نبود موازی کردن چند دیود سریع جریان پایین بهتر از استفاده از دیود کند تر جریان بالاست )

1560دیود ۱۵ آمپره .. شما ۳ آمپر نیاز داری . استفاده از دیود ۱۵ آمپری تقریبا همینقدر فضای اضافی روی برد میگیره که اگر فضا داری موردی نداره ( از نظر طراحی و ساختکار آماتوری و غیر بهینه میشه )

در مورد مقاومت فکر میکنم مقادیر رو اشتباه عنوان کردید ( مقاومت ۲۵ میلی اهم۵ وات یهمقاومت عجیب و غریب میشه که غیر از مدارات پاور خیلی سنگین جایی چنین مقاومتیمن ندیدم استفاده کنن ... مقاومت خیلی از کابلهای رایج متداول چند برابر این مقاومت میشه ! )

۲۵ میلی اهم ۵ وات میشه یک مقاومت آجری که در مداری با متوسط جریان عبوری ۱۵ آمپری قرار گرفته ... مقاومتهای زیر ۱ اهم وات بالا معمولا در مدارهای پاور بعنوان مقاومت سری برای اندازه گیری جریان استفاده میشن ( ولتاژ دو سر این مقاومت نماینده جریان عبوری از بخش مورد نظره ، در الکترونیک این نوع مقاومتها معمولا در بخش سوییچ اصلی منابع تغذیه سوییچینگ ، در ابزار آلات سنجش جریان ، بعضی شارژرها بعضی پاور آمپلی فایرها ، بعضی فلزیابها و اینجور موارد رایجه )

رنج اهمی در کاربردهای فوق حدود ۱ اهم تا خیلی پایین بگیرن رنج ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی اهمه .

( مقادیر کمتر از ۱۰۰ میلی اهم در الکترونیک بیشتر مقاومت های اس ام دی دقیق با پکیج های ۱۲۰۶ و ۲۵۱۲ هستن که بصورت سری موازی استفاده میشن ولو جریان در حد ۱۰ آمپر باشه همین مقاومتها جوابگو هستن )

در هر صورت اگر از مقدار ۰.۰۲۵ اهمی ۵ وات مطمئنید در فروشگاه مقاومت ۰.۱ اهمی ( ۱۰۰ میلی اهم ) هست که باید ۴ تا رو باهم موازی کنید ( دیگه نیاز نیست۵ وات هم باشن میشه ۴ تا ۱ وات موازی استفاده کرد ... ما در عمل این نوع مقاومتها رو با یک تکه سیم مفتول ضخیم جایگزین میکنیم )
    ممنون از وقتی که برای من گذاشتید
    اما این چند خط خیلی روشنترم کرد
    واقعیتش این قطعات (غیر از دیود ss56) در یک مدار باک هست که تصمیم گرفتم خودم بسازمش
    از بس ماژول کاهنده گرفتم و سوخت و عملا بی استفاده شد تصمیم گرفتم خودم یکی بسازم
    نقشه مدار رو هم قرار میدم
    هم نظرتون رو بفرمایید و هم اینکه اگر قابل استفاده هست دوستان استفاده کنن

دیدگاه

TL494 درایور خوبی بود منتهی ۱۵ سال قبل ( اگر میخوای بعنوان منبع تغذیه آزمایشگاهی استفاده کنی با سیستم سوییچینگ اصلا نمیشه کار کرد این رو مد نظر داشته باش ... بعنوان منبع تغذیه عمومی قابل استفاده است )

الان اینجا دو تا منبع تغذیه میخوای یدونه غیر رگوله ( احتمالا اینم سوییچینگه ) که تامین کننده توان از برق شهره .
      بعد دوباره باید بیای خروجی منبع اصلی رو با این مدار در رنج ولتاژ و جریان مد نظرت رگوله کنی که دوباره کاری میشه

الان سیستمهای تغذیه سوییچینگ خیلی تغییر کردن ( توتم پل هستن ... خروجیهاش ecopower هست و غیره .

بنظر منیک منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲۰ آمپر آماده بگیر ( اینا از آی سی های نسل جدید استفاده میکنن ) با انجام تغییرات در خروجی میتونی ولتاژ و جریانش رو متغیر کنی .

قیمت و دردسرش خیلی کمتر در میاد ... راندمان هم بالاتره .

برای رفرنس یه نگاهی به دیتاشیت iw1710 بنداز .
      اگر مشخصاتش اوکی بود چندتا منبع تغذیه مبتنی بر همین آی سی یا مشابهاتش پیشنهاد بدم
      ( در مدار فوق بجای دیود خروجی D1 میتونی هر دیود فست ۳ آمپر زیر ۶۰ ولتی بدون مشکل استفاده کنی منجمله ss36 که در فروشگاه هم موجوده )
      جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۱۱:۲۲ ۱۴۰۱/۰۳/۰۳.

دیدگاه

TL494 درایور خوبی بود منتهی ۱۵ سال قبل ( اگر میخوای بعنوان منبع تغذیه آزمایشگاهی استفاده کنی با سیستم سوییچینگ اصلا نمیشه کار کرد این رو مد نظر داشته باش ... بعنوان منبع تغذیه عمومی قابل استفاده است )

الان اینجا دو تا منبع تغذیه میخوای یدونه غیر رگوله ( احتمالا اینم سوییچینگه ) که تامین کننده توان از برق شهره .
        بعد دوباره باید بیای خروجی منبع اصلی رو با این مدار در رنج ولتاژ و جریان مد نظرت رگوله کنی که دوباره کاری میشه

الان سیستمهای تغذیه سوییچینگ خیلی تغییر کردن ( توتم پل هستن ... خروجیهاش ecopower هست و غیره .

بنظر منیک منبع تغذیه ۲۴ ولت ۲۰ آمپر آماده بگیر ( اینا از آی سی های نسل جدید استفاده میکنن ) با انجام تغییرات در خروجی میتونی ولتاژ و جریانش رو متغیر کنی .

اگر مشخصاتش اوکی بود چندتا منبع تغذیه مبتنی بر همین آی سی یا مشابهاتش پیشنهاد بدم
        ( در مدار فوق بجای دیود خروجی D1 میتونی هر دیود فست ۳ آمپر زیر ۶۰ ولتی بدون مشکل استفاده کنی منجمله ss36 که در فروشگاه هم موجوده )
        واقعیتش من یک منبع تغذیه سوئیچینگ 24 ولت 15 آمپر دارم و فقط کمبود شدید یک مدار دارم که بتونم باهاش این منبع رو متغیرش کنم البته با کمترین تلفات حرارتی
        ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاه

شماره آی سی کنترلرش رو بده بررسی کنم ، بعد بهتون اطلاع میدم چطور متغیرش کنید

دیدگاه

دیتا شیت iw1710 رو دیدم،ظاهرا خیلی راه اندازی ساده تری داره از tl494
            ممنون میشم یه مدار مناسب پیشنهاد بدید که بتونه 24 ولت 15 آمپر رو راحت کنترل کنه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

شماره آی سی کنترلرش رو بده بررسی کنم ، بعد بهتون اطلاع میدم چطور متغیرش کنید
            اوکی،برم بازش کنم خبر میدم

این هست کنترلرش

KA7500BD

دیدگاه

پاور شما احتمالا پاور atx کامپیوتر نیست ؟
              آی سی قدیمیه ... توی منبع تغذیه های حدود ۲۰ سال پیش رایج بود .

متاسفانه استفاده از این منبع تغذیه توجیه فنی و راندمان نداره

پیشنهاد تجربی : یک شارژر ( آداپتور دیواری یا معمولی ) بگیر .
              توی محصولات فروشگاه هم تا جایی که یادمه منبع تغذیه سوییچینگ های بدون کاور بود( ولتاژ هاشون رنج ۱۲ تا ۲۴ ولت ۲ تا ۵ آمپر بودن که بردهاشون رو رو با قیمت پایین میفروشن )

یدونه اش رو که کنترلرش با اونی که پیشنهاد دادم جور در بیاد انتخاب کن ... فقط باید یک ترانس فریت ( ترجیحا تیرویید ) طبق مشخصات مد نظر بپیچی ، با یک دیود پکیج to 220 ( تکی یا دوبل ) و چند تا خازن و نهایتا چوک جریان بالا بخش پاور مساله اش حله .

دیدگاه

توی محصولات فروشگاه هم تا جایی که یادمه منبع تغذیه سوییچینگ های بدون کاور بود( ولتاژ هاشون رنج ۱۲ تا ۲۴ ولت ۲ تا ۵ آمپر بودن که بردهاشون رو رو با قیمت پایین میفروشن )

یدونه اش رو که کنترلرش با اونی که پیشنهاد دادم جور در بیاد انتخاب کن ... فقط باید یک ترانس فریت ( ترجیحا تیرویید ) طبق مشخصات مد نظر بپیچی ، با یک دیود پکیج to 220 ( تکی یا دوبل ) و چند تا خازن و نهایتا چوک جریان بالا بخش پاور مساله اش حله .
                نه والا پاور کامپیوتر و ... نیست،منبع تغذیه سوءیچینگ هستش
                پارسال خریدم
                پاور بدون کاور 5 آمپر هم اتفاقا خریدم،اما فکر میکنم یک مدار باک که سر راه همین منبع بزارم برام کاربردی تره
                عکس منبع رو هم براتون میگذارم

دیدگاه

اوکی ( از طراحی قدیمی استفاده کردن )

این جریان۲۰ آمپر خروجی برات الزامیه ؟
                  یعنی مثلا رنج جریان ماکزیمم محدوده ۳ تا ۱۰ آمپر بشه برات مشکل سازه یا نه ؟
                  چون توی کار الکترونیک منبع تغذیه متغیر رنج ۳ و ۵ آمپر معموله ( آمپراژهای بالاتر زیاد کاربردی نیستن )
                  این رو از نظر بخش اقتصادی پرسیدم چون سیستمهای آماده در رنج استاندارد بدلیل انبوه سازی قیمتای خیلی مناسب تری دارن

اگر الزاما باید جریان بالا باشه ماژول با مقداری تغییرات پیشنهاد بدم

دیدگاه

اوکی ( از طراحی قدیمی استفاده کردن )

این جریان۲۰ آمپر خروجی برات الزامیه ؟
                    یعنی مثلا رنج جریان ماکزیمم محدوده ۳ تا ۱۰ آمپر بشه برات مشکل سازه یا نه ؟
                    چون توی کار الکترونیک منبع تغذیه متغیر رنج ۳ و ۵ آمپر معموله ( آمپراژهای بالاتر زیاد کاربردی نیستن )
                    این رو از نظر بخش اقتصادی پرسیدم چون سیستمهای آماده در رنج استاندارد بدلیل انبوه سازی قیمتای خیلی مناسب تری دارن

اگر الزاما باید جریان بالا باشه ماژول با مقداری تغییرات پیشنهاد بدم
                    متاسفانه من از یک تا حدود 13.5 آمپر نیازم میشه
                    محض افزایش اطلاعاتم میپرسم،مداری که بالا هست یعنی با منبع تغذیه سوئیچینگ کار نمیکنه؟
                    مگر خود مدار از سوئیچینگ برای کنترل جریان و ولتاژ استفاده نمیکنه
                    منبع مطالعاتی هم معرفی بفرمایید کافیه که شما نخواین کلی تایپ کنید

دیدگاه

چرا مدار کار میکنه ، ولی مثل خیلی چیزای دیگه اما و اگر داره .

دو تا منبع سوییچینگ وقتی باهم سری میشن بدلیل اینکه هر دو ریپل دارن و این ریپل هم فرکانس داره و سیستم هم جریان بالاست در حالت های خاص وارد مد رزنانسی میشن که پاسخ گذرای سیستم بعضا غیر قابل پیش بینی میشه ( ممکنه از هر دو طرف وارد محدوده های فوق بحرانی بشید )
                      یه لاین رگولاسیون داریم یک لود رگولاسیون ... لاین و لود وارد رنج همدیگه ( یا هامونی های هم دیگه ) بشن سیستم کنترلهای سوییچینگ آنالوگ قدیمی حالت رزنانس و ringing پیدا میکنن که حلقه ها معمولا خود تقویت کننده هستن و فیدبک به فیدفوروارد تبدیل میشه که نهایتا سیستم میتونه شدیدا ناپایدار بشه
                      در دیتاشیت iw1710 مشاهده کنید سیستم کنترل داره هر دو طرف رو به شکل دیجیتال مانیتور و پردازش میکنه ( در آی سی های قدیمی این امکانات اصلا متصور نبود )

طراحی منابع تغذیه سوییچینگ یک مبحث گسترده است ، بعد از ظهر چند تا کتاب بعنوان مرجع عمومی براتون ارسال میکنم ( الان دسترسی به سیستم ندارم )

در هر صورت قضیه پیچیده تر از چند صفحه مطلب و چند تا سایته

دیدگاه

چرا مدار کار میکنه ، ولی مثل خیلی چیزای دیگه اما و اگر داره .

دو تا منبع سوییچینگ وقتی باهم سری میشن بدلیل اینکه هر دو ریپل دارن و این ریپل هم فرکانس داره و سیستم هم جریان بالاست در حالت های خاص وارد مد رزنانسی میشن که پاسخ گذرای سیستم بعضا غیر قابل پیش بینی میشه ( ممکنه از هر دو طرف وارد محدوده های فوق بحرانی بشید )
                        یه لاین رگولاسیون داریم یک لود رگولاسیون ... لاین و لود وارد رنج همدیگه ( یا هامونی های هم دیگه ) بشن سیستم کنترلهای سوییچینگ آنالوگ قدیمی حالت رزنانس و ringing پیدا میکنن که حلقه ها معمولا خود تقویت کننده هستن و فیدبک به فیدفوروارد تبدیل میشه که نهایتا سیستم میتونه شدیدا ناپایدار بشه
                        در دیتاشیت iw1710 مشاهده کنید سیستم کنترل داره هر دو طرف رو به شکل دیجیتال مانیتور و پردازش میکنه ( در آی سی های قدیمی این امکانات اصلا متصور نبود )

طراحی منابع تغذیه سوییچینگ یک مبحث گسترده است ، بعد از ظهر چند تا کتاب بعنوان مرجع عمومی براتون ارسال میکنم ( الان دسترسی به سیستم ندارم )

در هر صورت قضیه پیچیده تر از چند صفحه مطلب و چند تا سایته
                        اوکی،تقریبا متوجه شدم مشکل چی هست
                        مداری پیشنهاد دارین که دوطرف رو مانیتور و پردازش کنه تا این مشکل پیش نیاد؟حالا با iw1710 یا ....

دیدگاه

الان من این رو گرفتم و دچار اتصال کوتاه شده،البته فکر کنم اتصال کوتاه در خروجی هست در صورتی که 12 آمپر بیشتر ازش نکشیدم
                          هر چقدر هم سعی کردم نتونستم تشخیص بدم عیب از کدوم قطعه هست

این پایینی رو هم اگر تا 15 آمپر ساپورت میکرد و البته بیخود و بی جهت دود نمیشد بره هوا علی رغم قیمت بالا میخریدم ولی.....

راستی اگر بتونم مبدل باک-بوست بسازم بهتره
                          بازم ممنون

دیدگاه

اوکی ... مشکلتون رو گرفتم چیه .

بنظر من تاپیک اتون رو به بخش مرتبط منتقل کنید اونجا باشه برای استفاده آتی هم بهتره

دیدگاه

اوکی ... مشکلتون رو گرفتم چیه .

بنظر من تاپیک اتون رو به بخش مرتبط منتقل کنید اونجا باشه برای استفاده آتی هم بهتره
                              با کمال میل
                              فقط بفرمایید کجا و چطوری منتقل کنم

دیدگاه

ظاهرا جناب مدیر فقط می تونن منتقل کنند تاپیک رو
                                مگر اینکه تاپیک جدید بزنم و پست ها رو یکی یکی کپی پیست کنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X