اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جایگزین کردن دیود مشابه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : جایگزین کردن دیود مشابه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
    اوکی ... مشکلتون رو گرفتم چیه .

بنظر من تاپیک اتون رو به بخش مرتبط منتقل کنید اونجا باشه برای استفاده آتی هم بهتره
    سلام مجدد
    من منتظر راهنمایی های جنابعالی هستم هر زمان که فرصت داشتید
    یک مدار دیگه هم قرار میدم در این فرصت،نظرتون رو بفرمایید

دیدگاه

سلام بابت پاسخگویی با تاخیر معذرت

ابزارهای انجمن در دسترس مدیرانش هست ( کلیت تاپیک مربوط به بخش منابع تغذیه میشه )

در مورد مدار دومی که گذاشتید بنظر من مدار خوبیه
      کلا کنترلرهای سری 384x کنترلهای خوبی هستن ، ۳۸۴۵ در تمام مودها کارائی مناسب داره .

فقط ترانس فلای بک رو باید اساسی بسازید .

روی همین توپولوژی از همین طراح یک مدار متغیر صفر تا صد ولت ۶۰ آمپر هم هست .

بعنوان یک منبع تغذیه ماندگار با راندمان بیش از ۹۰ درصد میتونه یه نگاهی بهش بندازید

دیدگاه

سلام بابت پاسخگویی با تاخیر معذرت

ابزارهای انجمن در دسترس مدیرانش هست ( کلیت تاپیک مربوط به بخش منابع تغذیه میشه )

در مورد مدار دومی که گذاشتید بنظر من مدار خوبیه
        کلا کنترلرهای سری 384x کنترلهای خوبی هستن ، ۳۸۴۵ در تمام مودها کارائی مناسب داره .

فقط ترانس فلای بک رو باید اساسی بسازید .

روی همین توپولوژی از همین طراح یک مدار متغیر صفر تا صد ولت ۶۰ آمپر هم هست .

بعنوان یک منبع تغذیه ماندگار با راندمان بیش از ۹۰ درصد میتونه یه نگاهی بهش بندازید
        خواهش میکنم ، بسیار متشکرم بابت همین مقدار وقت هم که گذاشتید
        بله جستجو کردم بابت انتقال تاپیک و دیدم باید با مدیر صحبت بشه
        اگر صلاح بدونید ادامه بدیم تا به نتیجه برسه و پیگیر میشم تا مدیران سایت منتقلش کنند
        بله این مدار رو هم در نظر داشتم اما دوتا مسئله مانع شد تا برم سراغش
        1-ورودی مدار 12 ولت 10 آمپر هست در صورتی که منبع من 24 ولت 15 آمپر هست،اگر زحمت بکشید و بفرمایید چه تغییراتی درش بدم برای استفاده با این منبع خیلی خیلی عالی هست
        مدار ساده و ارزانی هست و از طرفی تمام مشکل من رو برطرف میکنه
        2-نمیدونستم خروجی مدار تا چه جریانی رو ساپورت میکنه و از طرفی محدود کننده جریان هم نداره
        بحث ترانس رو هم که اگر قرار بشه بسازمش ، ان شاءالله اساسی میسازم
        بله اون رو هم دیدم،در واقع قصد داشتم فعلا بیام و با ساخت یک مدار اینچنینی کارهای عقب افتاده رو انجام و بعد برم سراغ ساختش

دیدگاه

خواهش

این سیستم فلای بک بسته شده حساسیتی به ولتاژ ورودی در بخش پاور نداره .

برای تغذیه آی سی مقاومت ورودی رو معمولا حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میگیرن با یک دیود زنر محدوده زیر ۱۳.۵ نگهش میدارن ( با یک رگولاتور خطی معمولی مثل 78m12 و مشابهاتش باز میشه همین کار رو انجام داد )

خروجی مدار بسته به هسته ترانس شما که تا کجا اشباع نشه میتونه جریان بده . ( با منبع تغذیه شما رنجش بسته به ولتاژ خروجی میتونه حدود ۱۱ تا ۳۰ آمپر باشه )

در مورد محدود کننده جریان سری 384x اصلا کنترلر current mode هستن .
          پایه ۳ ورودی اندازه گیر جریانه .

یه نگاهی به دیتاشیت آی سی بندازید گذشته از تکنیکهای مختلف متغیر کردن جریان برای آی سی میشه شات دان ، سافت استارتر و خیلی چیزای دیگه هم تعریف کرد .

صرفنظر از اینکه جریان ثابت یا جریان متغیر کار میکنید کنترلر فوق با رسیدن ولتاژ پایه ۳ به حدود ۱ ولت خروجی ماسفت پاور رو غیر فعال میکنه ( اساس کار سیستمهای current mode مانیتورینگ جریان شارژ هسته است .

با مقاومت ۵۰ میلی اهمی نقشه فوق جریان کات آف ورودی حدود ۲۲ آمپر هست

طبق شماتیک زیر جریان ولتاژ رو میتونید متغیر کنید ، برای رفرنس بایاس آی سی و درایو سوییچهای پاور هم مناسبه ضمن اینکه بجای مقاومت سری از روش اندازه گیری جریان هسته با ترانس استفاده شده ( این مدار نیم پل بسته شده )

جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۱۲:۱۹ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴.

دیدگاه

ممنون
            باید روی صحبت ها جنابعالی و مدار عمیق بشم
            و باز مزاحم میشم
            پس من اگر بیام و تغذیه آی سی رو اکی کنم(مداری که خودم گذاشتم)می تونم ورودی رو تا 24 ولت افزایش بدم،درسته؟
            بعد با 24 ولت ورودی ماکسیمم خروجی حدود چقدر میشه

دیدگاه

این سری 3843 تا 3845 ( ورژنهای اکستندد از نظر دما و دقت 284x و 184x هستن )
              مجموعا یک خانواده با رنج ولتاژ lockout متفاوت هستن ( در بقیه موارد کاملا مشترکن ... سری ۵ برای مینیموم ولتاژ راه اندازی ۱۰ ولت و سری ۴ مینیموم ۱۶ ولته ... سری ۳ ماکزیموم دیوتی سایکل ۴۹ درصد داره ، سری ۴ و ۵ دیوتی سایکل تا ۹۹ درصد هم میره )

از نظر راه اندازی هیچکدوم از آی سی های این سری مشکلی با رنج ولتاژ ورودی تا ۳۶ ولت ندارن ( داخل آی سی رگولاتور ولتاژ تغذیه و محافظ نصب شده uvlo هم جزو همین بلوکه )

اینکه در طراحی عنوان میشه تغذیه رو محدوده ۱۳.۵ ولت نگه دارید بخاطر آسیب ندیدن آی سی نیست . اکثر ماسفتهای پاور حداکثر ولتاژ گیت سورسی که میتونن تحمل کنن محدوده ۲۰ ولته چون این آی سی مستقیما گیت رو با ریلهای تغذیه درایو میکنه ولتاز تغذیه رو باید در محدوده مجاز ولتاژ گیت ماسفت نگه دارید ، وگرنه آی سی تا ۳۶ ولت و بالاتر با اضافه کردن یک مقاومت سری محدود کننده روی پایه تغذیه کار میکنه )

شما مطالعاتت رو کامل کن ، این خانواده آی سی ها هم در بازار داخلی با تنوع پکیج و رنج دما و دقت و دیوتی سایکل و غیره از برندها مختلف از زمانی که من بخاطر دارم موجود بودن .

ماکزیمم توان خروجی که میتونید بگیرید اگر همه موارد رو در حالت ایده آل اجرا کنید معمولا یکم بیشتر از ۹۰ درصد توان ورودی هست که میشه راندمان تبدیل

مشکل فعلی شما آی سی کنترلر و رنج ولتاژ کاری نیست .مهمترین مساله اینه که بتونی ترانس اصلی رو بسازی یا از روی یک برد آماده برداری ( طراحی و ساخت ترانس های جریان بالا یا ولتاژ بالا یک موضوع تخصصی هست که گذشته از اطلاعات پایه نیاز به تجربه و کلی تست داره )

دیدگاه

این سری 3843 تا 3845 ( ورژنهای اکستندد از نظر دما و دقت 284x و 184x هستن )
                مجموعا یک خانواده با رنج ولتاژ lockout متفاوت هستن ( در بقیه موارد کاملا مشترکن ... سری ۵ برای مینیموم ولتاژ راه اندازی ۱۰ ولت و سری ۴ مینیموم ۱۶ ولته ... سری ۳ ماکزیموم دیوتی سایکل ۴۹ درصد داره ، سری ۴ و ۵ دیوتی سایکل تا ۹۹ درصد هم میره )

از نظر راه اندازی هیچکدوم از آی سی های این سری مشکلی با رنج ولتاژ ورودی تا ۳۶ ولت ندارن ( داخل آی سی رگولاتور ولتاژ تغذیه و محافظ نصب شده uvlo هم جزو همین بلوکه )

اینکه در طراحی عنوان میشه تغذیه رو محدوده ۱۳.۵ ولت نگه دارید بخاطر آسیب ندیدن آی سی نیست . اکثر ماسفتهای پاور حداکثر ولتاژ گیت سورسی که میتونن تحمل کنن محدوده ۲۰ ولته چون این آی سی مستقیما گیت رو با ریلهای تغذیه درایو میکنه ولتاز تغذیه رو باید در محدوده مجاز ولتاژ گیت ماسفت نگه دارید ، وگرنه آی سی تا ۳۶ ولت و بالاتر با اضافه کردن یک مقاومت سری محدود کننده روی پایه تغذیه کار میکنه )

شما مطالعاتت رو کامل کن ، این خانواده آی سی ها هم در بازار داخلی با تنوع پکیج و رنج دما و دقت و دیوتی سایکل و غیره از برندها مختلف از زمانی که من بخاطر دارم موجود بودن .

ماکزیمم توان خروجی که میتونید بگیرید اگر همه موارد رو در حالت ایده آل اجرا کنید معمولا یکم بیشتر از ۹۰ درصد توان ورودی هست که میشه راندمان تبدیل

مشکل فعلی شما آی سی کنترلر و رنج ولتاژ کاری نیست .مهمترین مساله اینه که بتونی ترانس اصلی رو بسازی یا از روی یک برد آماده برداری ( طراحی و ساخت ترانس های جریان بالا یا ولتاژ بالا یک موضوع تخصصی هست که گذشته از اطلاعات پایه نیاز به تجربه و کلی تست داره )
                بازم ممنون از اطلاعاتتون
                منظور من فعلا ساخت همون مداری هست که خودم فرستادم
                با توجه به تاکیدی که شما روی ترانس دارید فکر کنم شما مدار تغذیه 0 تا 60 ولت رو که خودتون فرستادید مد نظر دارید
                شایدم من اشتباه برداشت کردم
                اما چیزی که من با اطلاعات کم (رشته من الکترونیک نیست)برداشت کردم از سلف مدار اولی ، یه هسته تیروئیدی هست که نوشته سیم با ضخامت 1.5 و دو لایه را 10 دور دورش بپیچیم
                حالا فکر کنم باید طبق جریانی که من میخوام استفاده کنم باید ضخامت سیم ها و قطر هسته بیشتر بشه
                نمیدونم یکم گیج شدم اما علاقمند به تست هستم
                برای همین ابتدا برداشتی که از راهنمایی های شما کردم رو به شماتیک مدار اضافه میکنم و بعد میرم سراغ ساخت و تست

دیدگاه

سلام
                  لطفا در مورد این مدار بنده رو راهنمایی کنید
                  چیزی که من برداشت کردم و تونستم بفهمم این بود

دیدگاه

نه من تاکیدی روی هیچ مداری ندارم ( اون شماتیک همونطور که توضیح دادم برای روشن شدن چگونگی بایاس آی سی کنرلر بود )

ترانس ( یا سلف که ترانس تک سیم پیچه ) محاسبات شار هسته ، ولت /آمپر دور ، تلفات هسته، روش سیم پیچی ، لحاظ کردن اثر پوستی هادی ها در ترانس عایق بندی ، فاصله هوایی بهینه هسته ، شیلد emi و یه سری موارد دیگه حین ساخت داره

صرف چند دور سیم ضخیم تر و هسته با مساحت و سطح مقطع بیشتر نیست .

سیمها باید چند لایه استفاده بشن و ...

برای شروع یه نگاهی به این لینک داشته باشید

محاسبات ترانسفورماتور فریت ،فرآیندیست که در آن مهندسان مشخصات مختلف سیم پیچی و ابعاد هسته ترانسفورماتور را بررسی میکنند. امروز میخواهیم در سایت ایران پاور به

دیدگاه

نه من تاکیدی روی هیچ مداری ندارم ( اون شماتیک همونطور که توضیح دادم برای روشن شدن چگونگی بایاس آی سی کنرلر بود )

ترانس ( یا سلف که ترانس تک سیم پیچه ) محاسبات شار هسته ، ولت /آمپر دور ، تلفات هسته، روش سیم پیچی ، لحاظ کردن اثر پوستی هادی ها در ترانس عایق بندی ، فاصله هوایی بهینه هسته ، شیلد emi و یه سری موارد دیگه حین ساخت داره

صرف چند دور سیم ضخیم تر و هسته با مساحت و سطح مقطع بیشتر نیست .

سیمها باید چند لایه استفاده بشن و ...

برای شروع یه نگاهی به این لینک داشته باشید

https://www.irnpower.ir/%D9%85%D8%AD...%A7%D8%AC/amp/
                      بله درسته کلی محاسبات داره
                      در مورد مداری که گذاشتم من برای جریان روی پایه 3 پتانسیومتر گذاشتم
                      آیا مورد تایید هست؟

دیدگاه

پتانسیومتر رو چطوری گذاشتی ؟ منظورم خود پتانسیومتر نیست منظورم بایاسش و نحوه فیدر ولتاژ خارجی برای تغییر دادن جریان خروجیه .

با شماتیک نشون بدی خیلی بهتره

دیدگاه

پتانسیومتر رو چطوری گذاشتی ؟ منظورم خود پتانسیومتر نیست منظورم بایاسش و نحوه فیدر ولتاژ خارجی برای تغییر دادن جریان خروجیه .

با شماتیک نشون بدی خیلی بهتره
                          من اصلا متوجه منظورتون نشدم(با توجه به اینکه رشتم الکترونیک نیست)
                          اما با توجه صحبت های قبلی جنابعالی که فرمودید پایه 3 آیسی میتونه جریان رو کنترل کنه یه پتانسیومتر سر راهش گذاشتم تا با راهنمایی و توضیحات شما بتونم بهینش کنم

دیدگاه

پایه ۳ کنترلر جریان هست یعنی پایه ۳ جریان هسته ... سوییچ پاور که اینجا ماسفت باشه رو مانیتور و پیکش رو به مقدار تعریف شده محدود میکنه . این موضوع در این آی سی ها پالس به پالس داره مانیتور و در خروجی درایور ماسفت اعمال میشه ( مثل تمام کنترلهای current mode )
                            دیتاشیت آی سی رو بخون اصول کارش رو اونجا میتونی پیدا کنی .
                            برای متغیر کردن جریان خروجی در سیستم های مد جریان یک سطح ولتاژ دی سی مجزا که مقدارش با اون پتانسیومتر میتونه تغییر کنه به پایه تزریق میشه ، با یک مدار جمع کننده تجمیع ولتاژ خروجی مقاومت سری سوییچ و ولتاژی که با پتانسیومتر تنظیم میکنید به پایه حسگر جریان وارد میشه ( راجع به رنج ولتاژی نزدیک ۰ تا زیر ۱ ولت صحبت میکنیم ... هر چقدر سطح این ولتاژ به ۱ ولت نزدیک تر باشه جریان قطع سوییچ پاور کمتر میشه و بالعکس )

توی شماتیک اون تغذیه ۰ تا ۶۰ ولتی که فرستادم میتونید این بخش فیدر و جمع کننده رو مشاهده کنید .

دیدگاه

پایه ۳ کنترلر جریان هست یعنی پایه ۳ جریان هسته ... سوییچ پاور که اینجا ماسفت باشه رو مانیتور و پیکش رو به مقدار تعریف شده محدود میکنه . این موضوع در این آی سی ها پالس به پالس داره مانیتور و در خروجی درایور ماسفت اعمال میشه ( مثل تمام کنترلهای current mode )
                              دیتاشیت آی سی رو بخون اصول کارش رو اونجا میتونی پیدا کنی .
                              برای متغیر کردن جریان خروجی در سیستم های مد جریان یک سطح ولتاژ دی سی مجزا که مقدارش با اون پتانسیومتر میتونه تغییر کنه به پایه تزریق میشه ، با یک مدار جمع کننده تجمیع ولتاژ خروجی مقاومت سری سوییچ و ولتاژی که با پتانسیومتر تنظیم میکنید به پایه حسگر جریان وارد میشه ( راجع به رنج ولتاژی نزدیک ۰ تا زیر ۱ ولت صحبت میکنیم ... هر چقدر سطح این ولتاژ به ۱ ولت نزدیک تر باشه جریان قطع سوییچ پاور کمتر میشه و بالعکس )

توی شماتیک اون تغذیه ۰ تا ۶۰ ولتی که فرستادم میتونید این بخش فیدر و جمع کننده رو مشاهده کنید .
                              سلام و عرض ادب
                              بابت وقفه ای که در بحث و صحبتمون افتاد معذرت میخوام
                              دلیلش هم عجله ای بود که قبلا هم عرض کردم در چند کار عقب افتاده داشتم و نیاز مبرم به یک کاهنده حداقل 10 آمپری بود
                              یک مدار کنترل دور آرمیچر پیدا کردم که خیلی ساده بود ولی توان کمی داشت و ماسفت ها زود داغ می شدند که با کمی تغییرات تونستم 10 آمپر ازش بگیرم و به عنوان کاهنده ازش استفاده کنم
                              مداررو قرار میدم و البته چند سوال کلی دارم و بعد میرم سراغ بحث اصلی

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سوال اصلی اینکه مدارات کنترل دور چه تفاوتی با کاهنده های باک دارن؟
                              خیلی ساده تر هستند،نیاز به سیم پیچ ندارن و ....و البته توان های بالا رو هم جواب میدن
                              از طرفی تلفات حرارتی هم خیلی کم دارن و در تلفات حرارتیشون در حد باک هست

دیدگاه

درود

دوست عزیز فکر میکنم سوال اصلی اینه که شما اصلا کاربرد مد نظرتون چیه ؟

مباحث قبلی در خصوص رگولاتور ولتاژ متغیر با قابلیت کنترل محدود کننده جریان بود( طبق توصیف و نیازی که شرح داده بودید )

این مداری که بعنوان اسپید کنترل موتور دی سی قرار دادید ( و از مشکلات اساسی که بعنوان اسپید کنترل موتور دی سی داره و حتی یک دیود هرزگرد و اسنابر در خروجی استفاده نشده فعلا فاکتور میگیریم ) من متوجه نشدم کاربرد شما چه چیزی بوده که این مدار داره براتون کار منبع تغذیه متغیر رو انجام میده ؟

این یک مدار آاستابل هست که با ne555 بسته شده ( ne 555 یکی از اولین آی سی های کلاسیک تایمر هست که معمولا در چهار مود اصلی مونو و بی استابل و آاستابل و اشمیت تریگر نزدیک ۴۰ ساله داره استفاده میشه ، البته کاربردش محدود به این چهار مود نیست و چند دهه قبل سری کتابهای ۵۰ مدار و ۹۰ مدار و غیره مبتنی بر این آی سی برای آشنایی اولیه با طرز استفاده از سیستمهای تایمر ارائه میشد که تا مدولاسیون fm و vco هم با این آی سی پیاده شده ... )

این آی سی با این کانفیگ داره یک موج مربعی با عرض پالس قابل تنظیم حدودی ( دیوتی سایکل زیر ۵۰ درصد ) با فرکانس کاملا متغیر در خروجی میده که برداشتن این پالس مربعی رو با دو تا ماسفت بعنوان سوییچ پاور به شکل موازی ( باز از این نحوه بستن سوییچ هم فاکتور میگیریم ) استفاده کردن .

سوال اینه که خروجی pwm چه سنخیتی با رگولاتور داره ؟؟؟
                                ( رگولاتورهای سوییچینگ هم از تکنیک pwm استفاده میکنن منتهی نه به این فرم فله ای بدون فیدبک ، بدون پروتکشن ،بدون امکان مانیتورینگ ولتاژ و جریان خروجی و خیلی موارد دیگه .

حدس من اینه شما داری یک بار مقاومتی رو با این سیستم درایو میکنی ( بعنوان المنت ، لامپ رشته ای یا همچین چیزی ) و احتمالا منظورتون از منبع تغذیه متغیر دیمر بوده نه منبع تغذیه .
                                چون این سیستم حتی ولتاژ خروجی دی سی صرفنظر از رگوله یا غیر رگوله اش ارائه نمیده .
                                اصلا منبع تغذیه نیست ! ( منبع تغذیه یا رگولاتور یا هر اسم دیگری روش بگذاریم ولتاژ دی سی یا ثابت یا متغیر در رنج تعریف و کنترل شده مستقل از میزان بار خروجی ارائه میکنه )

این سیستم داره یک موج مربعی ( یعنی ac با دامنه باندازه ولتاژ منبع اصلی که در کیس شما مقدارش ۲۴ ولته ) از ولتاژ دی سی منبع تغذیه اصلی ایجاد میکنه.میزان توان ارائه شده به بار ( که بار مقاومتی یا موتور بدون خاصیت سلفی قابل توجه معادل انتگرال پالس مربعی هست ( موتور یکم خاصیت سلفی داشته باشه یا اور ران بشه جریان فلای بک ولتاژ شکست ماسفتهای خروجی رو رد میکنه و این سوییچها میسوزن )

شما این سیستم رو در مینیمم عرض پالس ممکن ( با این قطعات مینیم عرض پالس حدود ۲درصده با فرکانس حدود ۷ کیلوهرتز ) قرار بده به یک تجهیز ۵ یا ۱۲ ولت ( ولو در حد آی سی آمپلی فایر ۲۰۰ وات ۴ باند خودرویی باشه ) ، یه یک خازن الکترولیت ۱۶ ولت و مشابهاتش اعمال کن قطعه درجا میسوزه یا میترکه ...( حداکثر عرض پالس ممکن زیر ۵۰ درصد با فرکانس نزدیک ۱۶۰ کیلوهرتزه )
                                رگولاتور سوییچینگ چیز دیگریه ، کار دیگری میکنه ، انرژی رو به شکل میدان مغناطیسی حین شارژ هسته ذخیره میکنه ( مقدارش برای هر پالس معادل 1/2L*i^2 هست که در اوردر نهایتا میلی ژوله ) بعد از قطع جریان سلف شارژ مغناطیسی ذخیره شده در هسته مجددا تبدیل به جریان الکتریکی میشه ... این جریان توسط دیود یکسوسازی میشه ، در یک یا چند مجموعه خازن ذخیره و بای پاس و فیلتر میشه ، از مقدار دی سی خروجی بعد از هر پالس با ارور امپلی فایرهای دارای رنج دینامیکی گسترده نمونه گیری میشه با ولتاژ مرجع مقایسه میشه بسته به اینکه چقدر از مقدار هدف کمتر یا بیشتره عرض پالس های بعدی تغییر میکنه و این لوپ بسته چه سیستم بدون بار باشه چه زیر بار کامل باشه سطح ولتاژ خروجی رو با زمان واکنش بسیار سریع در رنج هدف نگه میداره ... تکرار این ضربه های میلی ژولی به تعداد چند ده تا چند صد هزار بار در ثانیه نهایتا میشه توان موثر خروجی اوردر میلی تا حداکثر چند صد وات ( بسته به تنظیمات ولتاژ و جریان بار ... جریان بار از حد تعیین شده بخواد بالاتر بره سیستم با کاهش عرض پالس های شارژ اجازه نمیده از رنج لیمیت رد بشه و غیره )

این سوال و توضیحات شما بعد از اون همه بحث در مورد رگولاتور متغیر و انتخاب المانهای فعال مثل دیودهای پاور و آی سی کنترلر و جایگزینشون و اشاره اتون به سوختن چندین ماژول خریداری شده و نتیجه گیری که ایراد از جنس تقلبی بوده ! کماکان برای من اونقدر عجیبه که مجددا تاکید میکنم کلیه توضیحات و مدارهای معرفی شده قبلی رو فراموش کنید ، صرفا بفرمایید منظور نظر شما از رگولاتور متغیر برای استفاده در چه کاربردی هست ؟
                                جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۰۵:۲۷ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X