اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

نوشته اصلی توسط 2500
    سلام به همگی خسته نباشید
    کل تاپک رو خوندم به جز قسمت آخر که انحرافی بود بقیش واقعا قشنگ بود اما چند تا سوال داشتم:

یکی اینکه سمت قسمت گرم توانایی ماکسیمومش چند درجست؟یعنی تا چند درجه نمیسوزه :question:

همینطور هم قسمت سرد حداکثر چقدر سرد می شود؟

دومی اینکه اگه ما دو تا المان رو به نحوی روی هم قرار بدیم که قسمت گرم اولی روی قسمت سرد دومی بیفته مشکلی پیش نمیاد؟احتیاج به چیزه خاصی نیست؟؟؟

و یکی دیگه هم اینکه برای 5 تا المان 10 آمپری منبع تغذیه رو چی کار کنیم که آمپر کم نشه؟(این منبع تغذیه همیشه رو اعصاب آدم )

راستی به نظرم برای خنک سازی از همرفت با آب زیاد استفاده کنیمم خوب جواب میده اما مخزن آب بزرگتر میشه و دو ت منبع آب هم میخوایم... :job:
    با تشکر از مهدی جان
    فقط به نظر من گذاشتن دوتا المان روی هم کار درستی نیست
    میدونم فکر میکنی الان که کلی یخ میشه و اینا
    ولی شما عملا با این بازدهی افتضاح جز سوختن دماغت هیچی دستگیرت نمیشه(ببخشید خیلی رک گفتم)
    به نظر من اگه کنار هم بذاری بهتر جواب میگیری
    بازم اگه دلت میخواد امتحان کن
    آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

پاسخ : همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

خیلی ممنونم
      نوشته اصلی توسط mahdi.7
      اینو دقیق نمیدونم دوستان بگن بهتره ولی به احتمال زیاد نباید از 80 درجه بالاتر بره...جنس خوبش (تو ایران کم پیدا میشه) در شرایط ایده ال (تغذیه خوب و دفع گرمای قسمت گرم به اندازه کافی)
      همون 80هم باشه عالیه
      یه دما سنج میزارم تو خنک کننده تا دما رسید به60 دور موتورو زیاد کنه...
      :job:
      نوشته اصلی توسط mahdi.7
      میتونه 70 درجه نسبت به طرف گرم اختلاف دمایی ایجاد کنه یعنی اگر بتونین دمای طرف گرم رو 0 درجه نگه دارین (نمیشه) در طرف سرد 70- دارین... اگه طرف گرم 40 درجه باشه طرف سرد 30- میشه و به همین ترتیب...
      خوب اختلافش که ok اما مثلا دمای -150 رو میتونه تحمل کنه؟؟؟ :question:
      نوشته اصلی توسط mahdi.7
      (در شرایط ایده ال و ماکزیمم)میشه و مشکلی هم پیش نمیاد فقط باید بینشون رو خمیر سیلیکون جنس خوب بزننین تا گرما رو خوب منتقل کنه
      اینجوری طرف گرم المان (اون که طرف سردش روی طرف گرم المان بعدی هست)اول بیشتر گرم میشه (وحشتناک) و طرف سرد المان دوم هم بیشتر سرد میشه (دفع حرارت طرف گرم مشکل میشه و یه تغذیه گردن کلفت هم میخواد!)
      اصلا تو خنک کردن مشکل ندارم اگه کار کنه فوق العاره میشهه :applause:

نوشته اصلی توسط mahdi.7
      سوییچینگ!!
      با جریان بیشتر از جریان مصرفی (جریان مصرفی 50 امپر میشه که جریان ماکزیمم سوییچینگ باید بیشتر از 50 امپر باشه)
      با این توان قیمت وحشتناکی میشه!! مگه میخواین چی کار کنین؟ مطمئنین جریان هر المانتون 10 امپره؟
      این سوییچینگ همیشه حرس من و در میاره!! :angry:
      خودش میگه 10 تازه من المان 12 می خواستم ....
      کم تر از 10 هست اما ما باید 10 آمپری داشته باشیم که افتش رو نشون نده!
      دارم فک میکنم از 5 تا 10 آمپزی استفاده کنم!راحت تره ن؟
      شارژر موبایل 2 آمپر بود دیگه؟!

می خوام یه ماده شیمیای رو دماشو بیارم رو منفی 150 تا 180 درجه....

TEC فوق العده است ت ت ت ت :applause: :applause:

اضافه شده در تاریخ :
      نوشته اصلی توسط masoud_m_bf
      فقط به نظر من گذاشتن دوتا المان روی هم کار درستی نیست
      میدونم فکر میکنی الان که کلی یخ میشه و اینا
      ولی شما عملا با این بازدهی افتضاح جز سوختن دماغت هیچی دستگیرت نمیشه(ببخشید خیلی رک گفتم)
      به نظر من اگه کنار هم بذاری بهتر جواب میگیری
      بازم اگه دلت میخواد امتحان کن
      نه موضوع سرد شدن نیست موضوع دماست ....
      ودیگر هیچ...
      منظور از بازدهی افتضاح 5 تا 10 درصده؟
      اگه آره این برای کار من جواب میده

و یه چیزدیگه اگه ما دو تا المان رو موازی کنیم دمای هر کدوم میشه مثلا منفی 50!!
      این یعنی کمترین دمای محیطمون میشه همین یعنی هیچی کمتر از منفی 50 سردتر نمیشه!ok!؟
      اما اکه دو تارو سری کنیم دمامون میشه منفی 120 تقریبا!
      یعنی همه چی رو میشه به این دما رسوند اما تو حجم کمتر که اصلا مشکلی نیست....

من میخوام دمارو بیارم پایین نمیخوام سرمای زیادی رو بدم به یه محیط بزرگ،در واقع وقتی المان هارو سری کنیم سرما متمرکز تر میشه روی محیط کوچکتر اما وقتی موازیش میکنیم این سرما پخش میشه...
      در کل الان مشکل یکی منبع تغذیس :angry:یکی حداکثر دمای سرد قابل تحمل tec تا ببینیم چندتارو میشه با همسری کرد :question: :question:
      وقتی دیگران به تو حسادت میکنند چه مفهومی دارد؟

خیلی ساده! یعنی این که تو دو قدم از آنها جلوتری پس به راهت ادامه بده.

دیدگاه

می خوام یه ماده شیمیای رو دماشو بیارم رو منفی 150 تا 180 درجه....
        با tecهایی که تو بازاره چنین چیزی غیر ممکنه .طرف با نیتروژن مایع به زور دما را روی بالای -150نگه میداره شما می خواهید با tecاین کار را بکنید .یدونه از این tecها بخرید با هاش کار کنید اون وقت از حرف خودتون خندتون میگیره .این tecها صداشون از دور خوشه و بازدهشون در حد افتضاحه و فقط برای کارهای خاص به درد میخوره و از طرفی اگر بخواهید دما را پایین بیارید باید مثلا tecاول 300وات باشه دومی 150وات سومی 75 و چهارم30
        کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
        ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
          با tecهایی که تو بازاره چنین چیزی غیر ممکنه .طرف با نیتروژن مایع به زور دما را روی بالای -150نگه میداره شما می خواهید با tecاین کار را بکنید .یدونه از این tecها بخرید با هاش کار کنید اون وقت از حرف خودتون خندتون میگیره .این tecها صداشون از دور خوشه و بازدهشون در حد افتضاحه و فقط برای کارهای خاص به درد میخوره و از طرفی اگر بخواهید دما را پایین بیارید باید مثلا tecاول 300وات باشه دومی 150وات سومی 75 و چهارم30
          اگه دو تا رو سری کنیم اولی دمای سمت گرمش بشه 80 سردش میشه 10
          سرد اون رو رو ی طرف گرم دومی بذارین طرف سردش میشه -60 و....
          حالا تلفات هم میشه در نظر گرفت....

برای اون هم که گفتین 300 وات و 150 وات و... اینا ok اما راه حل بهتریم وجود دارهه ه اونم اینه که مثلا یه tec با 2-3 تا tec موازی شده سری کرد... :job:

فکرشو کردم :read:
          فقط مشکل هموناییه که گفتم... :agree:

دیدگاه

داداش همونجور که deremel جان گفت اواز دهل از دور شنیدن خوشست :NO:
            اینی که تو تئوری میگی به فرض درست اما نمیشه با TEC به این دما رسید!!
            اگه میخوای تو این دما باشه برو سراغ نیتروژن مایع و یخ خشک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
              داداش همونجور که deremel جان گفت اواز دهل از دور شنیدن خوشست :NO:
              اینی که تو تئوری میگی به فرض درست اما نمیشه با TEC به این دما رسید!!
              اگه میخوای تو این دما باشه برو سراغ نیتروژن مایع و یخ خشک
              یعنی tec تا منفی 150 نمیره؟یا مشکل دیگه ای داره؟؟

بعدم اگه از نیتروژن مایع استفاه کنیم هزینه نجومی میشهه
              همشم باید نیتروژن مایع بریزیم روش خیلیی سخت و هزینه بردار میشههه

منبع تغذیه ه ه مساله این است.....

دیدگاه

بله تا این دما نمیرسه...
                خب هزینه سوییچینگش هم نجومی میشه!! ولی برای 1 باره
                بالاخره شما یه دستگاه سردساز خاصی میخواید که باید متحمل هزیته هاش هم بشید دیگه

دیدگاه

آقای 2500خیلی چیز ها رو کاغذ درسته اما در عمل تفاوت زیاد داره .بهترین کار اینه که برید 2تا دونه بخرید ببینید اصلا می تونید حرارتش را کنترل کنید یا نه ...........

نوشته اصلی توسط 2500
                  یعنی tec تا منفی 150 نمیره؟یا مشکل دیگه ای داره؟؟

بعدم اگه از نیتروژن مایع استفاه کنیم هزینه نجومی میشهه
                  همشم باید نیتروژن مایع بریزیم روش خیلیی سخت و هزینه بردار میشههه

منبع تغذیه ه ه مساله این است.....

به خاطر تلافات حرارتی خیلی زیاد من بعید می دونم بتونه چنین دمای کمی را ایجاد کنه ....................

من گفتم کلا به جای استفاده از tecبه فکر نیتروژن باشند .............نه اینکه رو tecنیتروژن بریزند

اتفاقا منبع تغذیه ساده ترین قسمته .الان پاور کامپیوتر دست دوم مناسب حدود15تومنه که راحت 10آمپر رو خروجی 12 میده پاور 10تومنی هم هست اما ممکنه 10 نده برا 5tec ده آمپری 5تا پاور باید خرید ................

چند سال پیش اینتل تو نمایشگاه سخت افزار آمریکا 3تا جعبه فلزی سیاه اورده بود هر کدوم اندازه یک بخاری گازی که بتونه دمای یدونه cpuرا ببره زیر منفی 100تو حالت اورکلاک . :eek:و یادمه که نوشته بود از یک خط برق اختصاصی استفاده کرده چون مصرقش بالا است :eek:
                  ولتر

دیدگاه

آقای 2500خیلی چیز ها رو کاغذ درسته اما در عمل تفاوت زیاد داره .بهترین کار اینه که برید 2تا دونه بخرید ببینید اصلا می تونید حرارتش را کنترل کنید یا نه ...........
                    موافقم اما خوب باید تستم بشه و گرنه همه چیز از روی کاغذ شروع میشه... :agree:
                    به خاطر تلافات حرارتی خیلی زیاد من بعید می دونم بتونه چنین دمای کمی را ایجاد کنه ....................
                    راستش منم اما اگه با 100 تا tec هم بشه من مشکلی ندارمم
                    ولی اگه برسه ه ه
                    هنوزم مطمعن نیستم باید دیتا شیتش رو نگاه کنم....
                    اتفاقا منبع تغذیه ساده ترین قسمته .الان پاور کامپیوتر دست دوم مناسب حدود15تومنه که راحت 10آمپر رو خروجی 12 میده پاور 10تومنی هم هست اما ممکنه 10 نده برا 5tec ده آمپری 5تا پاور باید خرید ................
                    آخه 5 تا نمیخواد بیشتر می خواد حداقل 10 تا....

دیدگاه

شما از یک طرف با خرید 100تا tecمشکل ندارید از طرفی برا 150تا100تومن پول منبع نغذیه ناراحتید :smile:الان منبع 12 چینی تو بازار هست 30آمپری که حدود 24 میده دونه ای 40تومن بود ..........قیمت جدید ندارم اونم گزینه خوبیه ..........تعداد tecها هم اگه زیاد شد همه را با هم سری کنید و راحت به برق شهر dcشده وصل کنید یعنی چیزی حدود 25 عدد .........البته باید همه یک مدل باشه

اگه رسیدن به این دما ها با tec و کلا این سیستم ها ممکن و به صرفه بود این همه آزمایشگاه ها پول برای خرید نیتروژن مایع پرداخت نمی کردند ...............

حالا من براشما پیشنهاد دیگه دارم طرف گرم tecرا با خروجی یک سیستم یخچال (کمپرسور گاز)خنک کنید مثلا روی دمای 0درجه بعد طرف سرد tecباید بشه منفی 60 اون وقت به فکر اضافه کردن tecهای بیشتر باشید
                      ولتر

دیدگاه

:wow: :applause: :applause: :wow:
                        دیتا شیت 12710 رو دیدم هیچ حرفی از دمای مینیمم نزده فقط دمای سمت گرم رو گفته و اختلاف دماش رو

اگه دمای سمت گرم 50 بشه میشه 96 وات با ختلاف دمای 75 درجه و اگه 25 بشه میشه 85 وات با66 درجه اختلاف دما اختلاف دمای 66-75 درجه میده
                        همین :wow:
                        :wow: :wow: :wow:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 2500
                          :wow: :applause: :applause: :wow:
                          دیتا شیت 12710 رو دیدم هیچ حرفی از دمای مینیمم نزده فطدمای سمت گرم رو گفته و اختلاف دماش رو

اگه دمای سمت گرم 50 بشه میشه 96 وات با ختلاف دمای 75 درجه و اگه 25 بشه میشه 85 وات با66 درجه اختلاف دما اختلاف دمای 66-75 درجه میده
                          به شرطی که بین 14 تا 16 ولت 10 آمپرش تامین باشه
                          آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

شما از یک طرف با خرید 100تا tecمشکل ندارید از طرفی برا 150تا100تومن پول منبع نغذیه ناراحتید :smile:الان منبع 12 چینی تو بازار هست 30آمپری که حدود 24 میده دونه ای 40تومن بود ..........قیمت جدید ندارم اونم گزینه خوبیه ..........تعداد tecها هم اگه زیاد شد همه را با هم سری کنید و راحت به برق شهر dcشده وصل کنید یعنی چیزی حدود 25 عدد .........البته باید همه یک مدل باشه
                            نه آخه اینجوری هر tec یه منبع تغذیه می خواد :eek: اینش بده اونوقت برای 100 تا tec میشه 100 تا پاور که خدا باید به خیر کنه!!
                            اما اون منبع تغذیه چینیه که گفتین اگه خوب باشه گزینه خوبیه ه ه
                            بعدم تا 100 تا tec رو کسی بهم میده مشکلی نیست اما من 100 تا پاور و ... (خدا باید به خیر کنه)وصل کردن سری کردن و...

اگه رسیدن به این دما ها با tec و کلا این سیستم ها ممکن و به صرفه بود این همه آزمایشگاه ها پول برای خرید نیتروژن مایع پرداخت نمی کردند ...............
                            شاید دلیل دیگه ای هم باشه....نمیدونم!شاید تا حالا کسی این کارو نکرده شاید ...

حالا من براشما پیشنهاد دیگه دارم طرف گرم tecرا با خروجی یک سیستم یخچال (کمپرسور گاز)خنک کنید مثلا روی دمای 0درجه بعد طرف سرد tecباید بشه منفی 60 اون وقت به فکر اضافه کردن tecهای بیشتر باشید
                            دقیقا این کار فوق العادست اما اگه یه مایع هم بهش اظافه کنیم میشه سرد کردن سانتریفوژی که کلی مزیت اظافه می کنه ما باید بتونیم منبع دمای گرم رو هم دماش رو تغییر بدیم که این کار این جوری راحت تر و دقیق تر میشه :read: :job:

دیدگاه

نیمه هادی ها دمایی دارند که دیگه درست کار نمی کنند که اورکلاکرها بهش کلد باگ میگند و فکر کنم رو همین حدود منفی 100باشه .برا همین موقع اورکلاک با نیتروژن دنبال خودشون سشوار می برند .....
                              تو دیتا شیت tecهم minدما را ننوشتند چون با این بازده افتضاح اصلا به این دما نمی رسه (منم شدم اون یارو تو کارتون که می گفت ::من می دونستم :mrgreen

الان این پاورهای کامپیوتر 1000واتی هم روی ریل 12 ولت حداقل 75 آمپر می دهند قیمتش هم با 5سال ضمانت حدود 300تومنه
                              ولتر

دیدگاه

به شرطی که بین 14 تا 16 ولت 10 آمپرش تامین باشه
                                آره دیگه مشکل بزرگ منبع تغذیه البته دوستمون حلش کرد....

نیمه هادی ها دمایی دارند که دیگه درست کار نمی کنند که اورکلاکرها بهش کلد باگ میگند و فکر کنم رو همین حدود منفی 100باشه .برا همین موقع اورکلاک با نیتروژن دنبال خودشون سشوار می برند .....
                                تو دیتا شیت tecهم minدما را ننوشتند چون با این بازده افتضاح اصلا به این دما نمی رسه (منم شدم اون یارو تو کارتون که می گفت ::من می دونستم )
                                نمیدونم خوب اینم حرفیه که فقط با آزمایش معلوم میشه باید فعلا تئوریش رو تموم کنیم تا بریم سر عملیش..

الان این پاورهای کامپیوتر 1000واتی هم روی ریل 12 ولت حداقل 75 آمپر می دهند قیمتش هم با 5سال ضمانت حدود 300تومنه
                                اون دست دوم 10 آمپریا 8 تاش 80 آمپر میده با120 تومن اما جا زیاد میگیرن وبدبختی داره ه ه

===============================================
                                یه سوالی پیش اومد کمپرسوری که بتونه هیدروژن رو مایع کنه قیمتش چند در میاد ؟اصلا تو ایران هست؟(خودم فک نمیکنم!)
                                این جوری مایع هیدروژن مایع رو به عنوان منبع سرد وارد سیستم میشه کرد! :agree:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X