اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

چه مدل از فنهای CPU را به کار گرفتید؟
    فن AMD ساده مستطیلی دور بالا

به هیتسینک قسمت گرم دست بزنید ببینید دماش در چه حدیه
    در حالتی که فن روشن باشه در حد معقول هست یعنی حدود 35 درجه ولی اگه فن خاموش کنم سریعا داغ میشه در کل قسمت گرم دماش نرمال هست

خمیر سیلیکون برای انتقال حرارت هست میدونم دوست عزیز و از اضافات CPU نصب کردن مونده بود داشتمش

سیلیکونیو به چه صورت بر روی TEC زدید و آیا TEC تحت فشار است
    (سیلیکنی را میزنید باید TEC را محکم فشار دهید تا در آن فرو رود
    و کامل به هیتسینک بچسبد...)
    سیلیکون بین هیت سینک و تک هستش و ماملا سطح اون رو پوشونده ولی فشاری بهش نیست

آیا TEC را نسوروندین و قبلا حتی برای چند ثانیه بدون هیتسینک به کار
    ننداختید,
    برای اینکه این اتفاق نیافته 2 تا گرفته بودم اولیو باهاش تست میکردم بعد که همه چی اوکی شد دیدم جواب نمیده دومی رو هم امتحان کردم اونهم دقیقا به همین صورت هست
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

پاسخ : همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

نوشته اصلی توسط abil_jef
      با تشکر از دوستان بااین مساله هایی که دیدم پس میشه برا ماشین کولر ساخت حالا میمونه که چند بی تی یو لازمه برا یه اتاق سواری لازمه ایا کسی میدونه؟
      سلام
      راستش دوست عزیز دقیق نمیشه گفت
      با این که ماشین اتاق کوچکی داره ولی عایقبندی خیلی ضعیفی داره و میشه گفت
      در تابستان یک کوره حرارتی هست و به سختی میشه خنکش کرد
      پراید حدود 2500 تا 3000 بی تی یو هست
      اما این ماشینهای جدید ژاپنی و کره ای (مدلهای بزرگ و سیسی بالاشون مثل تینا...)
      حدود 5000 تا 7000 بی تی یو کولرش برودت تولید میکنه , که بسیار کولر قوی هست
      وانتها چون اتاقشون کوچک هست و نصف واشینهای دیگر است , حدود 1500 بی تی یو
      برای انها کفایت میکنه...
      آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
      مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
      _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
        سلام
        راستش دوست عزیز دقیق نمیشه گفت
        با این که ماشین اتاق کوچکی داره ولی عایقبندی خیلی ضعیفی داره و میشه گفت
        در تابستان یک کوره حرارتی هست و به سختی میشه خنکش کرد
        پراید حدود 2500 تا 3000 بی تی یو هست
        اما این ماشینهای جدید ژاپنی و کره ای (مدلهای بزرگ و سیسی بالاشون مثل تینا...)
        حدود 5000 تا 7000 بی تی یو کولرش برودت تولید میکنه , که بسیار کولر قوی هست
        وانتها چون اتاقشون کوچک هست و نصف واشینهای دیگر است , حدود 1500 بی تی یو
        برای انها کفایت میکنه...
        سلام
        شاید بی ربط باشه
        ولی این آقا ادعا کرده با این شیشه ها دما رو از 54 به 38 میرسونه!
        اگه واقعا اینجوری باشه تو وضعیت کولر خیلی تاثیر گذاره
        آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud_m_bf
          سلام
          شاید بی ربط باشه
          ولی این آقا ادعا کرده با این شیشه ها دما رو از 54 به 38 میرسونه!
          اگه واقعا اینجوری باشه تو وضعیت کولر خیلی تاثیر گذاره
          سلام مسعود خان
          چه شیشه های را میفرمایید
          میتونید بیشتر توضیح بدید؟
          مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
          _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی micro
            سلام
            المان 12706 رو به پاور وصل کردم جریان 2 آمپر بیشتر نمی کشه !!!!!! oo:
            حتی به باتری ماشین هم وصل کردم باز 2 امپر می کشه هیچ برفکی روش جمع نمی شه فقط روی المان خنک و خیس می شه. :angry: :angry: :angry:
            لطفا راهنمایی کنید :applause: :applause:
            سلام دوست عزیز
            جریان مصرفی به دو دلیل کاهش پیدامیکنه :
            1- یا منبع تغذیه نمیتونه جریان مورد نیاز را برای TEC تامین کنه
            2- و یا دفع حرارت به خوبی انجام نمیشه که در این صورت
            راندمان به شدت افت پیدا کرده و جریان مصرفی کاهش پیدا میکنه...

دیدگاه

سلام دوستان میبخشید میپرم وسط بحث :biggrin: ولی اینو در نطر بگیرید که راندمان آلترناتور(دینام) خودرو نمیتونه از 60 درصد بیشتر بشه و اگه بخوایدTEC استفاده کنید ....بقیش رو خودتون بهتر میدونید پدر موتور ماشین درمیاد :biggrin:
              لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                سلام دوستان میبخشید میپرم وسط بحث :biggrin: ولی اینو در نطر بگیرید که راندمان آلترناتور(دینام) خودرو نمیتونه از 60 درصد بیشتر بشه و اگه بخوایدTEC استفاده کنید ....بقیش رو خودتون بهتر میدونید پدر موتور ماشین درمیاد :biggrin:
                سلام
                نه این مشکل نیست
                درسته که دینام معمول ماشین در مدلهای مثل پژو 405- پراید -206 - پیکان... حدود 60 آمپر هست
                اما دینامهای در بازار هستند (برای سیستم های پخش حرفه ای) که تا 300 آمپر خروجی دارند
                و مثلا روی پژو 405 بسته میشه و مشکلی به وجود نمیاد
                اما محسن جان هم تا حدی درست میگن:
                خوب هر چی توان بیشتر از دینام بکشید , به همان نصبت شفت دینام هم سخت تر و سفت تر خواهد شد
                پس فرقی نمیکند که کولر الکتریکی و از دینام به موتور وصل باشد و یا مکانیکی که مستقیم به موتور وصل است
                در حدود 5 اسب بخار از قدرت موتور , برای کولر مصرف خواهد شد....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                  سلام دوست عزیز
                  جریان مصرفی به دو دلیل کاهش پیدامیکنه :
                  1- یا منبع تغذیه نمیتونه جریان مورد نیاز را برای TEC تامین کنه
                  2- و یا دفع حرارت به خوبی انجام نمیشه که در این صورت
                  راندمان به شدت افت پیدا کرده و جریان مصرفی کاهش پیدا میکنه...
                  سلام و سپاس
                  خیلی ممنون که راهنمایی کردید...
                  در ضمن با اینکه باید خمیر سیلیکون بزنم به خاطر اینکه این خمیر در دسترس نداشتم مجبور شدم با نخ اون رو با هتسینگ بچسبونم :icon_razz:
                  هتسینگ رو گذاشتم داخل آب خنک :nice: :nice: ولی نشد که نشد :cry2: :cry2:
                  به نظر شما این خمیر اینقدر می تونه تاثییر گذار باشه oo: oo:
                  ممنون :applause:

دیدگاه

سلام
                    المان 12706 رو به پاور وصل کردم جریان 2 آمپر بیشتر نمی کشه !!!!!! oo:
                    حتی به باتری ماشین هم وصل کردم باز 2 امپر می کشه هیچ برفکی روش جمع نمی شه فقط روی المان خنک و خیس می شه. :angry: :angry: :angry:
                    لطفا راهنمایی کنید :applause: :applause:
                    با سلام خدمت دوستان عزیز
                    عذر تقصیر یه مدتی در بستر بیماری بودم ، نتونستم بیام
                    کارت اون فروشگاه رو پیدا کردم
                    مجتمع تخت جمشید هست اینم تلفنش : 66952303 البته خودش میگه دیگه برند ترمال تیک خیلی نداره ، فقط دیپ کول داره اسم مدیر فروشگاهش هم آقای بهمنی ،( دیروز باهاش صحبت کردم )
                    درخصوص شما هم دوست عزیز باید عرض کنم این المان ها تا اونجایی که من اطلاع دارم در ولتاژ حدود 15 الی 17 به حداکثر توان ( و آمپر ) مصرفیشون می رسن.
                    با ولتاژ 12 شما همون حدود ها باید ازش انتظار داشته باشی ....
                    راستی دوستان من یه آقایی رو پیدا کردم توی اصفهان ، میگه 12 المان 12716 داره با هم میفروشه ، اگر پایه هستین هم 08 هاشو بخریم ، هم 16 هاشو ... پول بذاریم روی هم با هم شیر کنیم ...

دیدگاه

پاسخ : همه چیز درباره المان های سردکننده TECو س&#16

سلام و سپاس
                      در ضمن با اینکه باید خمیر سیلیکون بزنم به خاطر اینکه این خمیر در دسترس نداشتم مجبور شدم با نخ اون رو با هتسینگ بچسبونم :icon_razz:
                      همه صحبت های شما دوستان درست ، اما کولر پراید حدود 7 الی 8 اسب بخار ( در دور 2500 آر پی ام ) از قدرت موتور رو میگیره ... من فکر نمی کنم که دینام 300 آمپری هم ، نیاز به همچین قدرتی داشته باشه ...

دیدگاه

سلام دوست عزیر
                        اگه من ولتاژ رو روی 15 تا 17 ولت بزارم قطعه آسیب نمی بینه oo: oo:
                        چون تو فروشگاه نوشته با 12 ولت کار میکنه oo: oo:

دیدگاه

سلام و سپاس
                          سلام دوست عزیز
                          بله , خمیر سیلیکنی خیلی خیلی مهم هست

دیدگاه

سلام دوست عزیر
                            اگه من ولتاژ رو روی 15 تا 17 ولت بزارم قطعه آسیب نمی بینه oo: oo:
                            چون تو فروشگاه نوشته با 12 ولت کار میکنه oo: oo:
                            راستش من یه المان 1702 و 1704 و 1706 رو با 15 و 17 و 17 ولت تست کردم ، جواب داد و نسوخت ، اما مطمئن نیستم ، حالا دوستانی که اطلاعات بیشتری دارند باید به طور قطع نظر بدن !
                            اما چیزی که هست ، خنک سازی المان به نظرم خیلی تاثیری روی آمپر نداره ، چون همون لحظه اول هم که برق به المان وصل می کنی( خنک ترین حالت طرف گرم المان ) ، با 12 ولت ، آمپر کمی می کشه ، حداقل مال من اینطوریه ...
                            من کل این پست ها رو ظرف مدت یک هفته خوندم و از تمام مطالب دوستان نوت برداشتم ( چون خودم چند اختراع با این المان داشتم ) که از تجربیات دوستان استفاده کنم ، خیلی از دوستان هم در طی آزمایشات خودشون به ولتاژهای بالاتر از 12 ولت اشاره کردند ...
                            به هر حال اطلاعات بنده همین اندازه هست .... التبه بنده کتابی در خصوص المان های ترموالکتریک درحال گردآوری دارم به خاطر همین مدتیه که از سورس های خارجی که استفاده می کنم به ولتاژهای بالاتر هم برخورد کردم
                            راستی دوستان می دونستید که غیر از المان ترموالکتریک ، المان ترمویونیک هم هست که بازدهی سرما و گرماش تا 3 برابر المان های ترموالکتریک هست ... البته بیشتر به عنوان یک ژنراتور از اون استفاده میشه ...

دیدگاه

یک سری TEC ها ماکزیمم ولتاژشان 15 و گروهی 18 ولت هست
                              باید دیتا شیت TEC را از فروشنده بگیرید
                              دفع حرارت بد قسمت گرم TEC موجب کاهش شدید راندمان میشود
                              ماکزیمم جریان مصرفی در ماکزیمم ولتاژ معرفی شده در دیتاشیت حاصل میشود
                              مثلا اگر 15.2 ماکزیمم ولتاژ باشد , در مدل 06 , در این صورت در ولتاژ 15.2 ما باید
                              جریان مصرفیمان به 6 آمپر برسد که معمولا به دلیل بد بودن کیفیت تمام TEC ها بالای 5.5
                              نخواهد رفت...
                              در ولتاژ 12 باید 4 آمپر مصرف داشته باشد و در 10 ولت حدود 3 آمپر ....

دیدگاه

سلام به همه دوستانی که لطف می کنن و نظر خودشون رو می دهند. :applause: :applause:
                                ولتاز های 3.3 و 12- ولت پاور رو با هم سری کردم یه 15.3 ولت شد دادم به المان اولش خوب سرد کرد ولی بعدش سرمایی نداشت oo: oo: ولی جریانش نسبت به 12 ولت رفته بود بالا یعنی شده بود 3 آمپر اولش 4 آمپر میزنه ولی بعد از یک ثانیه به 3 آمپر افت می کنه oo:
                                من امروز خمیر سیلیکون رو سفارش دادم . وقتی بدستم رسید دوباره تست می کنم و نتیجه رو حتما اعلام می کنم.
                                اینم نوع خمیری که از eca سفارش دادم :
                                AMASAN 10 مارک gr 01536 41 خمیر سیلیکون آلمانی
                                امیدوارم که خمیر خوبی باشه :nice: :nice:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X