اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

قبلا هم تو همین تاپیک یه مورد گفتم میشه ساخت.کمترین هزینه رو داره. برو از تعمیراتی ها یه هیتسینگ cpu کارکرده بخر.فکر نکنم بیش از 5 هزار باشه.بعد مغزی داخلیش رو درار.(جنسش مس هست)
    اون استوانه مسی رو که دراوردی بعد با دریل یه سوراخ از بغل بزن تا مرکز.یه سوراخ هم از بالا بزن تا اون سوراخ قبلی.
    یه جورای L مانند میشه.
    بعد میتونی سوراخ ها رو قلاویز بزنی و 2 تا سرشیلنگی گاز بهش وصل کنی.
    اگر هم میخوای مسیر عبور اب طولانی تر بشه اون سوراخ که از بغل میزنی رو بیشتر برو جلو.ولی نه اونقدری که از طرف دیگه دربیاد.
    بعد 2 تا سوراخ با فاصله مناسب از بالا بزن تا همین سوراخ پایینی.
    بعد 2 تا سر شیر شیلنگ ببند به سوراخهای بالای استوانه و یه درپوش هم بزار رو سوراخ بغلی. شکلش تقریبا اینجوری میشه _|_|
    اگه خواستی درست کنی و مشکلی داشتی بگو تا شکلش رو واست بکشم.همشهری
    گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
    "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

دیدگاه

پاسخ : همه چیز درباره المان های سردکننده TECو سیستم Water Cooling ( بسیار جالب )

سلام
      12706 با قیمت نزدیک یازده هزار خوبه؟ منظورم قیمتشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pmc
        سلام
        12706 با قیمت نزدیک یازده هزار خوبه؟ منظورم قیمتشه
        بله خوبه
        من 06 گرفتم 17 تومن که اصلا ارزششو رو نداشت / اگر میتونید جریان و ولتاژ رو به خوبی تامین کنید 08 توصیه میشه :smile:

دیدگاه

12715هم بود 35000
          یه سوالی که برام پیش اومد اینکه چرا با گرم شدن میسوزه؟ درواقع تحملش تا چه درجه ایه؟که ازون که بیشتر بشه میسوزه

مثلا همین 06

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pmc
            12715هم بود 35000
            یه سوالی که برام پیش اومد اینکه چرا با گرم شدن میسوزه؟ درواقع تحملش تا چه درجه ایه؟که ازون که بیشتر بشه میسوزه

مثلا همین 06
            این تک ها بواسطه تو نیمه هادی نوع N و P تشکیل شده که این نیمه هادی ها با قلع به هم متصل هستند....
            و حالا اگه درجه طرف گرم تک (TEC) بالاتر از 70 الی 80 (درجه ذوب قلع مرغوب) بالاتر بره باید با المان تک تون خدافسی کنید
            در کل سعی کنید دمای طرف گرم رو رو نرمال (20 تا 40 ) درجه نگه دارید //// حالا هرچه خنک تر بازدهی طرف سرد به همون نسبت بیشتر

نکته: درجه ذوب قلع بسته به نوع مرغوب و نامرغوب و درصد الیاژ بکار رفته میباشد , از این رو عدد بالا یک عدد تخمینی میباشد :nerd:

دیدگاه

اگر قوی اون رو میخواین
              یه اصطلاحی داره ، میگن High-performance پلتیر
              تو 5 ولت 10 آمپر میکشید ، سیم آمپر متر و اون سیم داخلیش ذوب شد
              ولی قدرتی دارنا !!!
              البته اینم بگم که تو ایران نیست

دیدگاه

با سلام خدمت تمامی دوستان عزیزی که برای این تاپیک زحمت کشیدند و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات

لطفا این مطلب رو بخونید تا فکر ساخت کولر یا اب سردکن رو با این المان بی خیال بشید!!! :mrgreen:

این مشخصات المان سرد کننده فروشگاه هست
                Chip Type: TEC1-12710
                Dimensions: 40 * 40 * 3.4mm element 127 for the number of
                Wire size: 300 ± 5mm RV lead long standard single-head 5mm tinned wire
                Internal resistance: 1.2 ~ 1.5Ω (ambient temperature of 23 ± 1 ℃, 1kHZ Ac test)
                Maximum temperature: △ Tmax (Qc = 0) above 60 ℃.
                Working current: Imax = (when 15Vmax voltage start) 10A
                Rated voltage: DC12V (Vmax: 15.5V)
                Refrigeration power: Qcmax 92W
                Assembly pressure: 85N / cm2
                Working environment: temperature range -55 ℃ ~ 83 ℃ (high ambient temperature will directly affect the cooling efficiency)
                Packaging Technology: four weeks standard 704 silicone rubber seal
                Packaging Standard: foam box packaging, storage conditions Ambient temperature -10 ℃ ~ 40 ℃
                Storage conditions: -40 ~ 60 ℃

همونطور که مشاهده می کنید میزان گرمایی که حداکثر این المان می تونه منتقل کنه معادل 92 وات هست
                حالا مصرف برق خود امان چقدر هست؟10*12=120 وات
                نسبت انرژی منتقل شده به انرژی مصرفی میشه بازده گرمایی که برای این المان میشه 92/120=0.767

حالا این عکس مال یه کولر گازی در پیته

حالا بازده گرمایی این دستگاه میشه 3660/1400=2.614

یعنی با این المان برای اینکه 100 وات گرما رو منتقل کنید نیاز به 130 وات انرژی دارید و در طرف گرم 230 وات گرما دارید
                ولی در اون کولر گازی برای انتقال 100 وات گرما نیاز به 38 وات انرژی داریم و در طرف گرم 138 وات گرما داریم

حالا متوجه میشیم که چرا در کارهای واقعی و روز مره از این المان استفاده عملی نمیشه و فقط در جاهای خاص که محدودیت های خاص دارند استفاده میشه (مثلا در فضاپیما ها)

موفق و پیروز باشید
                :bye

[glow=black,2,300]بردی جالب با سیستم عاملی جالب !!![/glow]

دیدگاه

سلام
                  من با می خواستم از این المان ها برای خنک کردن استفاده کنم(البته نوع المان هنوز مشخص نیست). ولی شرایط سیستم با زمان تغییر میکند.
                  کل مسئله به این صورت است که یک بلوک که توسط هیتر گرم شده رو با استفاده از این المان می خوام خنک کنم. ولی می خوام زمانی که هیتر روشنه این المان خنک کننده که در مجاورت یک سطح بلوک قرار گرفته باعث اتلاف حرارت نشه. یعنی Q آن صفر باشد. :nerd:
                  با اینکه کاتالوگ چن تا محصول رو بررسی کردم ولی متوجه نشدم که این المان چه موقع کمترین q رو داره؟
                  ممنون میشم راهنماییم کنین. :nice:

دیدگاه

دوست گرامی
                    مشخصات عنصر نیمه هادی مورد نظر صحیح ولی مشخصات کولر گازی ذکر شده تبلیغ محض میباشد ...
                    زیرا مطابق قوانین ترمودینامیک برای انتقال N ژول انرژی همیشه به مقداری بیش از N نیازمند میباشیم ...
                    با یک استدلال ساده نیز میتوان به درستی این این مضمون کاملا پی برد
                    به طور مثال اگر میتوانستیم با استفاده از 38 ژول انرژی 100 وول انرژی را جابجا نماییم ( که دمای ناشی 138 ژول در اختیار ما باشد ) به راحتی میتوانستیم این چرخه را تا بینهایت ادامه داده و انرژی را از هیچ بوجود آوریم
                    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

پاسخ : همه چیز درباره المان های سردکننده TECو س

دوست گرامی
                      مشخصات عنصر نیمه هادی مورد نظر صحیح ولی مشخصات کولر گازی ذکر شده تبلیغ محض میباشد ...
                      زیرا مطابق قوانین ترمودینامیک برای انتقال N ژول انرژی همیشه به مقداری بیش از N نیازمند میباشیم ...
                      با یک استدلال ساده نیز میتوان به درستی این این مضمون کاملا پی برد
                      به طور مثال اگر میتوانستیم با استفاده از 38 ژول انرژی 100 وول انرژی را جابجا نماییم ( که دمای ناشی 138 ژول در اختیار ما باشد ) به راحتی میتوانستیم این چرخه را تا بینهایت ادامه داده و انرژی را از هیچ بوجود آوریم
                      در ابتدا بگم که مشخصات کولر گازی ذکر شده کاملا صحیح و برای یک کولر گازی معمولی است درصورتی گه در حال حاضر کولرهای گازی با بازده گرمایی بالاتر از 3 نیز وجود داره و تازه این برای محدوده دما های عادی هست.
                      و در مورد قوانین ترمودینامیک که اشاره کردید باید بگم که این صحبت کاملا اشتباه هست و خیلی خیلی بعید میدونم که اصلا همچین قانونی وجود داشته باشه. :eek:
                      برای مثال همین کولرهای آبی که ما داریم دارای بازده گرمایی بالاتر از 1 هستند. هرکدام از این دستگاهها از اصول ثابت و مشخصی پیروی می کنند که کاملا روشن است و شعبده بازی نمی کنن که بگیم امکان نداره!
                      در مورد مثال هم شما فکر کردی ما داریم با 38 ژول انرژی 138 ژول خلق میکنیم در صورتی که ما داریم 100 ژول انرژی رو منتقل می کنیم نه خلق!!!

اگر این المانهای سرد کننده اینقدر عالی بودند که شرکت های بزرگ دنیا تا الان هزار رقم از کولرهای مختلف و ... ساخته بودند و داشتند تبلیغ می کردند و به خورد من و شما می دادند. معلومه که تا وقتی میشه یه کاری رو با انرژی کمتر یعنی مصرف برق پایینتر انجام داد نمیان با وسیله دیگری که 5 برابر بیشتر برق مصرف میکنه انجام بدن. کلا هر چیزی کاربرد خودشو داره و حالا ما خیلی اصرار داریم که با اینا کولر بسازیم! نمیگم نمیشه ولی اصلا به صرفه نیست چون 5 برابر کولر گازی برق مصرف میکنه (در سرمایش برابر)

در کل در مورد کولر ها برای سنجش میزان توانایی خنک سازی و یا بهتر بگم انتقال انرژی از واحد BTU/hr (هر BTU میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر یک درجه از 60 درحه فارنهایت به 61 درجه فارنهایت برساند) استفاده میشه مثلا وقتی میگن کولر گازی 12000 منظور همون 12000 BTU/hr هست یا وقتی می گن کولر آبی 7000 هم همینطور
                      حالا برای تبدیل BTU/hr به W باید عدد BTU/hr رو تقسیم بر 3.41 بکنید تا معادلش به وات بدست بیاد
                      مثلا برای عکسی که گذاشتم 12000/3.41=3520 وات که تقریبا با عدد ذکر شده در عکس که دورش خط کشیدم برابری میکنه
                      توان مصرفی برق هر دستگاهی هم مشخصه و با تقسیم توان انتال گرما به توان دستگاه بازده گرمایی بدست میاد

خیلی موارد واقعیت با اون چیزی که ما فکر می کنیم متفاوته

اینم منتقل کننده حرارت با مایع
                      http://www.iran-module.ir/product_in...88%DA%86%D9%83

دیدگاه

نوشته اصلی توسط biglord
                        با درود خدمت دوستان و اساتید بزرگ

اول از همه چیز یه گله کوچیک کنم از مدیرانی که پست بنده رو به عنوان اسپم حذف کردند و اصلا کار درستی نبود چون در اون پست یه سری مقدماتی گفته بودم اسم چندتا از کاربران رو به عنوان استاد خودم قید کرده بودم و تقدیر تشکر کرده بودم ازشون....

اوکی از اینا بگذریم ما نیز زدیم تو کار این المان های tec :agree:
                        چند روز پیش یه 08 خریدم به قیمت خدا تومن از پاساژ مهتاب خیابان سعدی.... و جای تاسف داره که این المان ها اینقدر گرونه....
                        راستش دوستانی که گفته بودن از این المان به عنوان کولر نمیشه استفاده کرد باید عرض کنم که اگر به خوبی بتونیم قسمت گرم المان رو خنک کنیم در طرف دیگه المان سرمای راضی کننده ای داریم که میتونیم ازش به عنوان یه کولر خنک کننده حرفه ای جم و جور استفاده کنیم و این رو در عمل در کار استاد چمنی دیدیم :nerd:

خب برای اینکار من چند تا عکس از قطعاتی که دارم رو تهیه کردم و با همینا قصد دارم یه سیستم خنک کننده که حد اقل بتونه یه اتاق 3*4 رو خنک کنه رو میخوام را اندازی کنم / که امیدوارم در عمل جواب بده :biggrin:

سلام دوست عزیز میشه مشخصات این پمپ رو بگین و از کجا تهیه کردین وقیمتش چنده؟
                        من هرچه قدر دنبال پمپ 12 ولت اینجوری که خارج از آب باشه گشتم نتونستم پیدا کنم

دیدگاه

این پمپ ها دایم کار نیستن مال شیشه شور باید باشه

دیدگاه

دوست گرامی
                            سرما سازهای نیمه هادی وسایل خارق العاده ای نیستند ولی به سبب نبود وسایل مکانیکی در آنها راندمان بهتری از وسایل الکترومکانیکی مثل کولرهای گازی دارند .... لطفا به خاطر داشته باشید هنوز بهترین موتورهای الکتریکی بخش بزرگی از انرژی الکتریکی را به صورت گرما و ... به هدر میدهند ....
                            در مورد برگه مشخصات هم لازمه عرض کنم استفاده کنندگان از آنها ( که اکثرا مهندسین الکترونیک و ... میباشند ) دقیقا به مضمون آن توجه خواهند نمود و احتمالا با کاربران کولر های گازی کاملا متفاوت خواهند بود ...
                            در مورد بخش فیزیک قضیه نیز ، بحث چندان پیچیده نمیباشد .... زیرا به راحتی میتوان استدلال نمود در تحت هیچ شرایطی نمیتوانیم با مثلا 10 ژول انرژی گرمایی بیش از همان مقداری که 10 ژول ایجاد مینماید در اختیار داشته باشیم ...به این معنی است که اگر از 10 ژول انرژی به هر منظور استفاده نمیاییم در نهایت و حداکثر گرمایی را در اختیار خواهیم داشت که همان 10 ژول میتواند ایجاد کند و هر نوع ادعایی بر داشتن دمای بیشتر نقض قانون بقای انرژی میباشد
                            پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

دوست عزیز
                              فکر می کنم کامل و روشن مطلب رو روشن کردم و بیش از این نیازی به توضیح نمی بینم و هرکسی با علم به مطالب بالا بهتر می تونه تصمیم بگیره

با آرزوی موفقیت برای تمامی دوستان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi.elvo

سلام دوست عزیز میشه مشخصات این پمپ رو بگین و از کجا تهیه کردین وقیمتش چنده؟
                                من هرچه قدر دنبال پمپ 12 ولت اینجوری که خارج از آب باشه گشتم نتونستم پیدا کنم
                                با درود

همونطور که اروین جان گفتند این پمپ ها برای شیشه شوی ماشین هست (پیکان مدل 65 )
                                و خیلی کارایی خوبی دارن زیرا اصلا داغ نمیشه و موتور اسیب نمیبینه (در طولانی مدت) چون به قول خودمون موتور پمپ در بیرون قرار داره و هوا بهش میخوره و از اون مهم تر برای اینکه یکسره پمپ فعال باشه از یه 7805 در ورودیش استفاده کردیم که ولتاژ 5 ولت به پمپ اعمال میشه و در نتیجه اگر 24 ساعت هم فعال باشه هیچ مرگش نمیشه :biggrin: :nice:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X