اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت کوره القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت کوره القایی

این مشکل وقتی پیش میاد که مقاومت معادل سری با مدار تانک خیلی کوچیک باشه و در نتیجه Q بره بالا. در این حالت شما باید فرکانس رو ببری بالا تا جریان پایین بیاد.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام
      من دیشب مدار رو با سیم ها نسوز 4 مونتاژ کردم و زدم به 110 ولت. مدار خیلی باحال کار کرد و تو 2 دقیقه قطعه به 470 درجه رسید :surprised: :wow:
      ولی بعدش :cry2:
      تصمیم گرفتیم بریم روی 220 ولت و با کلی دعا و صلوات مدار رو زدیم به برق شهر. حدود 2 ثانیه مدار درست کار کرد اما یهو فیوز کارگاه پرید. وقتی برق رو وصل کردیم متوجه شدیم که (از رو فیلمی که موقع کار ضبط میکردیم) جریان ورودی در همون 2 ثانیه از 30 آمپر هم بیشتر شده و ما حواسمون بهش نبود :cry2:
      بعدش هم که IGBT ها رو تست کردیم و دیدیم که 51 هزار تومن خسارت دیدیم :angry:

من برای کنترل جریان چکار کنم؟ جریان رو 220 خیلی زیاد میشه که البته غیر منطقی نیست، ولی من همچین توانی لازم ندارم و IGBTهام کشش رو ندارن. تو 110 ولت (البته موقع کار میاد رو 92 ولت) جریان 15 آمپره و IGBT ها بسیار خنک تر از چیزی هستن که میشه فکرش رو کرد. اما مسلما وقتی ولتاژ 2.5 برابر بشه جریان هم کم کم 2 برابر میشه.

سوال بسیار مهمی که دارم راجع به دستاشیت IGBT هام هستش. این دیود معکوس داخلیش چند آمپره آخر (IXSN80N60AU1):
      بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
      اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

باسلام.IGBT مذکور برای فرکانسهای 15 کیلوهرتز مناسب است. برای استفاده در فرکانس 30کیلوهرتز باید حداقل IGBT 40 کیلوهرتزی بکار ببرید.
        موفق باشید.
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

معمولا جریان دیود معکوس همون جریان IGBT است. فقط از نظر افت ولتاژ ممکنه بیشتر از اون باشه و حرارت زیادی ایجاد کنه.

راستی بالاخره چرا سوخت؟ حرارت یا جریان غیر مجاز؟

دیدگاه

گفتگوی خیلی جالبیه.
            مدار کاملتون رو بذارین یه نگاهی بکنم.
            اگر چیزی را می دانید در اختیار کسی که نمی داند و می پرسد قرار بدهید.نترسید که اگر به او بگویید بیشتر از شما خواهد دانست.چراکه دیر یا زود از کس دیگری خواهد پرسید.پس نام نیکوی یاد دهنده دانش به او را از آن خود کنید.

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

سلام
              من بالاخره به shining رسیدم :wow:

کوره در مدت 2 دقیقه قطعه رو به 680 درجه میرسونه و بعد از اون تا دقیقه سوم قطعه به 750 میره و از اون به بعد تو همون دما گیر میکنه :cry2:

حالا من چه کار کنم؟
              الان کار 3 روزه که timeout شده. حداکثر 5 روز بتونم وقت بگیرم. لطفا منو راهنمایی کنید :
              1. چطور IGBT مناسب رو انتخاب کنم؟
              در حال حاظر BSM100GB120DLC (IGBT Module, VCG 1200 V, VCE 1200 V, IC 200 A رو استفاده می کنم. تو ولتاژ 110 ولت جریان ورودی خط 24 آمپره و جریان مدار تانک هم خیلی زیاده و نمیدونم چطور محاسبه کنم یا اندازه بگیرم.

2. چطور باید توان کوره رو ببرم بالاتر تا قطعه رو ذوب کنم؟ اگه ولتاژ کار رو از 110 فعلی به 220 ببرم مشکلم حل میشه جریان مدار چقدر میشه؟( در مورد اصول کار مدارم تو چند تا پست قبل تر توضیح دادم.

heeeeeeeeeeeeeeelp

دیدگاه

به نظرم مشکل الانت با یک چیز حل میشه. یه ظرف سفالی که قطعه رو بزاری توش و کویل هم بیرونش باشه. اینجوری انتقال حرارت به هوا خیلی کم میشه و دما بشدت بالا میره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                  به نظرم مشکل الانت با یک چیز حل میشه. یه ظرف سفالی که قطعه رو بزاری توش و کویل هم بیرونش باشه. اینجوری انتقال حرارت به هوا خیلی کم میشه و دما بشدت بالا میره
                  آره پیشنهاد خوبیه. ولی فکر کنم کسی که این کار رو سفارش داده اینطوری نپسنده. آخه قرار یه پیل گرمایی بسازه که قطعه کار فعلی منبع گرمای پیل هستش. نمیدونم شاید قبول کرد. ولی مطمئنم موثره، چون الان اونقدر تابش حرارتی داره که تا حالا ندیده بودم.
                  افزایش فرکانس از 20 کیلو فعلی تا 40-50 کیلو میتونه موثر باشه؟

دیدگاه

تا جایی که ترانزیستورات از گرما تلف نشن می تونی فرکانس رو ببری بالا. اما تا جایی که یادمه فرکانس بالا باعث میشه سطح جسم بیشتر گرم بشه تا عمقش. این نکات رو بررسی کن.

نکته دیگه اینه که هنوز می ترسی بری روی 220؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                      تا جایی که ترانزیستورات از گرما تلف نشن می تونی فرکانس رو ببری بالا. اما تا جایی که یادمه فرکانس بالا باعث میشه سطح جسم بیشتر گرم بشه تا عمقش. این نکات رو بررسی کن.

نکته دیگه اینه که هنوز می ترسی بری روی 220؟
                      بله که میترسم
                      80 هزار تومن IGBT خریدم. یه تجربه تلخ 45 هزار تومنی هم از 220 داشتم تو هفته پیش :cry2:

دیدگاه

با یه واریاک ولتاژ رو نرم نرم بالا ببر.
                        اگر چیزی را می دانید در اختیار کسی که نمی داند و می پرسد قرار بدهید.نترسید که اگر به او بگویید بیشتر از شما خواهد دانست.چراکه دیر یا زود از کس دیگری خواهد پرسید.پس نام نیکوی یاد دهنده دانش به او را از آن خود کنید.

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

سلام
                          امروز به دیوار خوردیم :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:
                          هر کاری کردیم، از 750 درجه بالاتر نرفت که نرفت.

حالا فقط یه سوالم رو جواب بدید، برای رسوندن یه قطعه 200 گرمی به دمای 900 درجه در مدت زیر 10 دقیقه چه توانی لازمه؟ آیا میشه با مدل Half bridge به این توان رسید؟ چه فرکانسی رو پیشنهاد میکنید؟ آیا فرکانس 20KHz برای این کار زیاده؟

دیدگاه

فرض می کنیم قطعه آهنی باشه. و اتلاف حرارتی صفره.

ظرفیت گرمایی ویژه ی آهن رو از اینجا پیدا می کنیم:

http://en.wikipedia.org/wiki/Specific_heat_capacity

مال آهن هست 450 ژول بر گیلوگرم.درجه کلوین

پس 200 گرم آهن صفر درجه ی سانتیگراد اگه بخواد بشه 900 درجه 81000 ژول انرژی لازم داره.

اگه 10 دقیقه زمان بگذاریم تا این انرژی رو بهش بدیم میشه 135 وات :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                              فرض می کنیم قطعه آهنی باشه. و اتلاف حرارتی صفره.

ظرفیت گرمایی ویژه ی آهن رو از اینجا پیدا می کنیم:

http://en.wikipedia.org/wiki/Specific_heat_capacity

مال آهن هست 450 ژول بر گیلوگرم.درجه کلوین

پس 200 گرم آهن صفر درجه ی سانتیگراد اگه بخواد بشه 900 درجه 81000 ژول انرژی لازم داره.

اگه 10 دقیقه زمان بگذاریم تا این انرژی رو بهش بدیم میشه 135 وات :smile:
                              منم اولش اینطوری محاسبه کردم که الان تو گل گیر کردم :icon_razz: :angry:
                              اصلا از لحظه ای که قطعه سرخ میشه اونقدر تابش حرارتی بالا میره که نگو و نپرس.
                              شما تا حالا کوره ساختید؟ به چه دمایی رسیدید؟ کورتون چطوری بود؟

دیدگاه

نساختم اما چون باید یه جا قیمت میدم دو روز روش وقت گذاشتم. تجربیات پاور الکترونی به هم شبیهند. مثلا اگه یه بار IR2153آ‌رو درست جواب بگیری تو همه ی مدارات دیگه بدردت می خوره. رو منابع رزونانسی هم کار کردم مخصوصا LLCآ‌

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X