اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت کوره القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت کوره القایی

فهمیدم چرا از دمای 750 نمیشه بالا رفت. چون تو اون دما آهن کاملا خاصیت مغناطیسیش رو از دست میده. که به این نقطه ، نقطه کوری (مادام کوری کشفش کرده) می گویند :
    http://en.wikipedia.org/wiki/Curie_point

چطوری این مرز رو رد کنم؟
    بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
    اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

وقتی آهن خاصیت مغناطیسیشو از دست بده ضریب هسته پایین میاد و فرکانس رزونانس میره بالا. تو هم مجبوری فرکانس سوئیچینگ رو در این دما بالاتر ببری تا بتونی توان بیشتری بهش بدی و از این نقطه عبور کنه
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

من اسیلاتور رو وابسته به بار طراحی کردم و شکل موجم دائما سینوسی با دامنه 400Vpp هستش و رو همین حساب میگم که با این فرکانس نمیشه این مرز رو شکوند.
        الان به این فکر کردم که من 8 میکرو فاراد خازن تانک دارم و 400Vpp در فرکانس 20KHz دو سرش دارم، این یعنی 284 آمپر جریانی که از خازن میگذره :surprised:
        من IGBT توشیبا 100A مستقیم و 200A لحظه گذاشتم و کار میکنه. یا IGBT خیلی باحاله یا این محاسبات اشتباهن. البته هر IGBT و دیود فقط 1/4 سیکل هدایت دارن.

دیدگاه

درست حساب کردی و عجیبه که هنوز IGBT ها سالمن oo:

تازه جریان پیک میشه 400 آمپر

شاید مشکل تو سایز کویلته و باید بیشتر بپیچی؟
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

به احتمال زیاد در اندازه گیری جریان خطا وجود دارد ایا ازترانس جریان استفاده کرده اید؟کمی بیشتر توضیح دهید.
            در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

جریان ورودی که با یه آمپرمتر AC اندازه گرفتم 28 آمپر بود.
              جریان مدار تانک رو هم این طور حساب کردم که فرکانس سینوسی 20KHz و ولتاژ پیک تو پیک 400ولت دو سر خازن 8 میکروفارادی هستش که 400 آمپر پیک تو پیک رو به همراه داره(Xc=1 ohm(.
              من میدونم که جریانم همچین چیزیه، الکی نبود که مجبور شدم تو مدار تانک کابل شماره 50 استفاده کنم متری 4 هزار تومن :icon_razz: جواب سوالم رو که نمیشد مرز 750 رو شکوند گرفتم :
              www.inductionheating.co.uk

I am heating a small diameter magnetic wire on my induction heater and when it gets to 750°C it suddenly will not get any hotter?
              This phenomenon is known as current cancellation. Due to changes in the materials relative permeability the depth of penetration in the material pre-curie is much less than post-curie. Once the current penetration is beyond a certain depth the current flow one way in the component cancels out the current going the other way therefore significantly reducing the heating effect. Often the radiated losses then out weigh the heat input leading to the phenomena you are observing.

www.forgemag.com

Dual- and Multiple-Frequency Approach
              In order to avoid undesirable temperature non-uniformity along the perimeter of an RCS billet or slab, it is advantageous to use a dual-frequency approach, in which a low frequency is used in the initial heating stage when the whole slab or most of the billet remains magnetic. Then, when the surface temperature of the billet and/or the temperature of an appreciable portion of its corner exceed the Curie point, a higher frequency is applied.

دیدگاه

دوست عزیز با مولتی متر نمیتوان جریان با فرکانس 20 کیلو هرتز و شکل غیر سینوسی را اندازه گیری کرد وخطای خیلی زیادی خواهید داشت دروس اندازه گیری الکترونیکی را مرور کنید.در ظمن علت داغ شدن سیمهای شما به دلیل اثر پوستی میباشد جهت جلوگیری از این امر باید سیم خروجی و سیمهای ترانس را با استفاده ازسیم لاکی بهم تابیده شده و با قطر کمتر از 1 میلی متر(3 امپر به ازای هر میلی متر مربع و سپس محاسبه تعداد انها) استفاده نمایید در ظمن جهت اندازه گیری جریان باید مثلا 100 دورسیم در یک هسته یو یو 1116 بپیچید و با موازی نمودن یک مقاومت 100 اهم 5 وات و یک خازن 10 نانو با سیم پیچ ان و گذراندن جریان مورد اندازه گیری از بین هسته و با استفاده از اسیلسکوپ مقدار وولتاژ را اندازه گیری نمایید که برابر جریان خواهد بود.
                در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط etgpsp
                  دوست عزیز با مولتی متر نمیتوان جریان با فرکانس 20 کیلو هرتز و شکل غیر سینوسی را اندازه گیری کرد وخطای خیلی زیادی خواهید داشت دروس اندازه گیری الکترونیکی را مرور کنید.در ظمن علت داغ شدن سیمهای شما به دلیل اثر پوستی میباشد جهت جلوگیری از این امر باید سیم خروجی و سیمهای ترانس را با استفاده ازسیم لاکی بهم تابیده شده و با قطر کمتر از 1 میلی متر(3 امپر به ازای هر میلی متر مربع و سپس محاسبه تعداد انها) استفاده نمایید در ظمن جهت اندازه گیری جریان باید مثلا 100 دورسیم در یک هسته یو یو 1116 بپیچید و با موازی نمودن یک مقاومت 100 اهم 5 وات و یک خازن 10 نانو با سیم پیچ ان و گذراندن جریان مورد اندازه گیری از بین هسته و با استفاده از اسیلسکوپ مقدار وولتاژ را اندازه گیری نمایید که برابر جریان خواهد بود.

سلام
                  ممنون از توجهتون.
                  این شکل موج ها کاملا سینوسی هستن. نیازی هم به ترانس و مولتی متر و ... نیست. به نظرم موضوع چیز دیگه ای هستش.

دیدگاه

بالاخره جواب گرفتی ؟

چطوری فرکانس ساز رو با مدار کالیبره کردید،یعنی از کجا می دونین که الان فرکانس مدار دقیقا همون مناسب همون LC است!،اندکی تاخیز زمانی می تونه مشکل ساز بشه
                    علاوه بر این برای کاهش تلفات در ادوات سویچینگ از روش سویچینگ در نقطه عبور صفر ولتاژ یا جریان باید استفاده کرد که تلفات قطعه مربوط به Rise,fall.
                    علاوه بر اون به دلیل dv/dt های خیلی بالا،امپدانس های درونی مدار Bridge مساله هایی بوجود میاره که آسیب میزنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mjtooba
                      بالاخره جواب گرفتی ؟

چطوری فرکانس ساز رو با مدار کالیبره کردید،یعنی از کجا می دونین که الان فرکانس مدار دقیقا همون مناسب همون LC است!،اندکی تاخیز زمانی می تونه مشکل ساز بشه
                      علاوه بر این برای کاهش تلفات در ادوات سویچینگ از روش سویچینگ در نقطه عبور صفر ولتاژ یا جریان باید استفاده کرد که تلفات قطعه مربوط به Rise,fall.
                      علاوه بر اون به دلیل dv/dt های خیلی بالا،امپدانس های درونی مدار Bridge مساله هایی بوجود میاره که آسیب میزنه.

سلام
                      مرز 750 رو که نتونستم بشکنم. طرف همینطوری گفت خوبه. میخواست پیل سوختی بسازه واسه دانشگاه.
                      طرز کار کوره من با اون چیزایی که همه میگن فرق داره. من یه پالس به مدار تانک میدم و بعد از اون شیب صعود و نزول رو تعقیب میکنم که فکر کنم همینی بشه که شما میگید فرکانس خودش قفل میشد. یکی از مشکلات کار من این بود که منبع تغذیه ام رو ناشیانه طراحی کردم و اصلا جدی نگرفتمش. این ماجرای dv/dt که میگید ،دقیقا چیه؟

دیدگاه

آقا من متالورژی خوندمو یکمی هم از برق سرم می شه. یه کویل القای برای پایان نامه ارشدم لازم دارم که تا 1100 درجه گرما بده مهم نیست که چقدر زمان میبره. مشکل دمای کوری هم ندارم چون نمونه جنسش تنگستنه.
                        ممکن نقشه یه مدار که واقعا کار می کنه به من بدین؟ یا حداقل یه جوری راهنماییم کنید که بتونم یه چیزی بسازم.
                        در زمینه برق و الکترونیک یه نجربیاتی دارم و درباره کوره القایی هم اطلاعات دارم ولی دقیقا نمی دونم چه المانهایی باید استفاده کنم.

دیدگاه

باسلام.حضور دوستان عزیز:برای کار با قطعات قدرت بخصوص IGBTهاداشتن مشخصات دقیق اونها وبکار بردن بجا وکامل اون خیلی مهمه.
                          IGBTها بطور ذاتی وساختاری جریانی تا 2برابر جریان نامی رو بمدت 1میلی ثانیه تحمل میکنن.ولی این مزیت باعث افت شدید فرکانسی شده
                          که درنهایت باعث افزایش دمای اون میشه که این هم مزید بر علت شده وانرژی مورد نیاز جهت سوئیچینگ قطعه رو کاهش میدهد.
                          درضمن افزایش dv/dt در لحظه خاموش شدن سوئیچ ها لازمه که این عمل باعث افزایش ولتاژSpike روی کلکتورمیشه که جهت کاهش این
                          ولتاژ بکار بردن مدارات اسنابر RC or RCD لازم و ضروریه.برای طراحی وساخت یک کوره القایی بالاتر ازنقطه کوری به نکات زیادی باید توجه داشت.
                          موفق باشید.
                          من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

جریان رزونانس اون میزانه و کل کوره شبیه یک ترانس عمل می کنه که خورده های آهن در داخلش حکم طرف دوم ترانس رو دارند که اتصال کوتاه شدند و جریان گردشی داخلشون باعث گرم شدنشون میشه.فکر می کنم جریان تغذیه به مراتب پایین تره. :rolleyes: فکر کنم تو ذوب آهن هم یه چیزی با آهن مخلوط می کنند تا ذوبش کنند>.. :agree: مثلا یه ماده ای با دمای کوری بالاتر از دوب آهن و... (اطمینان ندارم!) oo:
                            Gracias A La Vida
                            [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
                            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
                            http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
                            زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

تو تارنمای زیر مطالب خوبی در مورد Induction Heating آورده شده که در مورد تحریک مدار تانک نیز توضیح داده

http://www.richieburnett.co.uk/indheat.html

[move]

URMO LAKE IS [s]THIRSTY[/s] DEAD
                              [/move]

دیدگاه

من شک دارم منبعی پیدا بشه که از دمای کوری رد شده باشه. قضیه یه تکنولوژِی خفنیه :agree: باید مدار یا سیستمی باشه که فرکانس رزونانس رو با سرعت بسیار بالایی در دمای کوری بدست بیاره. در حقیقت در دمای کوری فرکانس رزونانس ناپیوستگی داره و شدیدا تغییر می کنه و روند قبلیش رو نداره. اینورتر هم اگه سریع بخواد فرکانس ها رو جاروب کنه (بسته به طراحیش) ممکنه بسوزه و محدودیت داره :rolleyes:
                                فکر کنم البته CSI ها این مشکلو ندارند و فقط VSI ها در این مورد مشکل دارند . راستی دمای کوری رو اگه تونستید با روش مشخصی رد کنید برید حتما ثبتش کنید ...کار خیلی خوفیه گویا :wow: :bye
                                Gracias A La Vida
                                [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
                                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
                                http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
                                زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X