اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه جریان گیت Mosfet و IGBT

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : محاسبه جریان گیت Mosfet و IGBT

نوشته اصلی توسط b_m
    سلام.افت ولتاژ یه بحث ثانویه هست.الان درایور 2 آمپری داره میسوزه مشکل این چی هست؟
    مقاومت گیت رو 100 اهم گذاشتم.
    نوشته بودید ماسفتهای بالایی خوب روشن نمیشن.دلیلش رو اون بالا توضیح دادم.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

استاد عزیز لطف کردید بابت جوابتون. این پست قبلی رو که زده بودم به این مظمون بود:
      سلام.یه درایور سه فاز با ir2110 طبق دیتاشیت بستم.با خازن الکترولیت 10 میکرو و مقاومت گیت 15 اهم ماسفت هم ماسفت P80NF10 هست.ولتاژ vcc 15 ولت هست.درایور بعد از حدود 20 ثانیه میسوزه مقاومت رو افزایش دادم به 100 اهم. زمان بیشترشد ولی باز میسوزه !!اینجا اگر با این مقاومت هم نسوزه ولتاژ خروجی 6 ولت هست ولی ولتاژ ورودی ماسفت ها 24 ولت.ماسفت بالای پل کامل روشن نمیشن.کسی راه حل رو میدونه ؟

مشکل اول سوختن درایور بود.بعد که مقاومت رو 100 اهم گذاشتم درایور بعد از 3 دقیقه سوخت .با مقاومت 15 اهم به 30 ثانیه هم نمیرسید.
      الان 15v/100(ohm)=150ma میلی آمپر آیا درایور باید بسوزه؟!!

دیدگاه

سلام دوستان
        من یه igbt mitsubishi cm200du-12f دارم http://www.mitsubishielectric.com/se...00du-12f_e.pdf
        میخواستم اگه میشه برای درایو کردنش منو راهنمایی کنید.
        طبق فورمولی که استاد جبراییلی فرمودند جریان گیت میشه 5.63A و مقاومتش 2.6
        1 ایا این محاسبات درسته؟
        2 از چه فرکانسی برای درایو کردن متور 24 ولتی استفاده کنم؟
        3 از چه درایوری استفاده کنم که این جریان را براش تامین کنه؟ آیا ای سی هایی مثل icl7667 این توانایی هارو داره؟ :redface: :redface: :rolleyes:

به نظرتون میشه از l298 استفاده کرد؟ :nerd:

دیدگاه

اگه زحمتی نیست این مدارش را هم یه توضیحی بدید که e1 و c2 به هم متصل اند و چه فایده داره؟
          قضیه اون دوتا دیود چیه؟

دیدگاه

سلام-در مورد مداری که شماتیک ان گذاشته شده علاوه بر ایرادهایی که گفته شده یک ایراد بزرگ دیگر ان که دقت نکردم این است که تغذیه ان را نمیتوانید با تقسیم مقاومتی ایجاد کنید زیرا خود ای سی دارای امپدانس متغییر بوده و با مقاومت پایینی موازی میشود که در لحظه هایی که باید جریان بدهد ولتاژ تغذیه اش افت میکند و در لحظات بی باری تغذیه ان افزایش میابد و در یکی از حالتهای فوق بسته به مقدار مقاومت خواهد سوخت---لذا باید تغذیه ای جداگانه برای ان بسازید--در مورد درایو موتور هم نیازی به ای جی بی تی 200 امپری نیست و میتوانید از ماسفتهای ولتاژ پایین تا حدود 60 ولت و جریان 100 امپری استفاده کنید--فرکانس هم بستگی به مشخصات موتور دارد--اتصالات هم برای راحتی مونتاژ و کاهش نویز میباشد.ان دو دیود هم دیودهای هرز گرد میباشند که در دروس الکترونیک به ان پرداخته شده.و گاهی از اوقات هم نیاز میشود که در توپولوژیهای خاصی از دیود سری با سوییچ استفاده شود که در اینصورت شما میتوانید با اتصال کوتاه کردن گیت امیتر یکی از سوییچها از دیود داخلی ان استفاده کنید تا مدار سوییچ و دیود خیلی تمیز و جمع و جور باشد.
            در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

پاسخ : محاسبه جران گت Mosfet و IGBT

آخه متورش متور لیفتراک برقیه 2.5 تن را جابه جا میکنه
              البته این متور فقط رو زمن با سرعت راه رفتن ادم حرکت میده
              دقیقا هم نمیدونم چند امپره
              از l298 نمیشه برای درایور (ای جی بی تی) استفاده کرد؟ :rolleyes:

دیدگاه

با سلام خدمت شما دوستان انجمن

دیدگاه

پاسخ : محاسبه جران گت Mosfet و IGBT

نوشته اصلی توسط bardiya3
                  آخه متورش متور لیفتراک برقیه 2.5 تن را جابه جا میکنه
                  البته این متور فقط رو زمن با سرعت راه رفتن ادم حرکت میده
                  دقیقا هم نمیدونم چند امپره
                  از l298 نمیشه برای درایور (ای جی بی تی) استفاده کرد؟ :rolleyes:
                  سلام
                  درایور مستقیم بدون ایزوله برای ایجیبیتی جریان بالاTC4422 واپتودرایو هم Hp3120البته بعداز اپتو ترانزیستورتقویت جریان هم لازمه.
                  من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

با عرض سلام و خسته نباشید
                    لطفا بگین با چه ماسفت درایوری میشه یه ماسفت قدرت با ولتاژ 800ولت 7امپرو درایو کرد
                    مثلا ماسفت MTW7N80E

دیدگاه

سلام
                      با هردرایوری براحتی میشه ماسفت فوق رو درایو کرد.اگر اپتو درایو نیاز باشه hp3120 واگر ایزوله نیازنباشه با tc4422 و....
                      درصورتی که از ایسی pwm کنترلر استفاده میکنید نیازی به درایور جداگانه نیست.

دیدگاه

سلام دوستان
                        من این مدار پایین رو بستم:

حالا میخواستم ببینم این جریان لحظه ای که میگن گیت میکشه رو چطور میشه مهار کرد(یعنی جریان از آی سی کشیده نشه). تا جایی که من میدونم به دو دلیل میخوام این کار رو بکنم:
                        1.جریان لحظه ای به 555 آسیبی نزنه(که بعید میدونم بزنه چون حداقل تو این چند روز که در حال تست بود اتفاقی برای 555 نیفتاد).
                        2.شارژ و دشارژ خازن گیت که باعث میشه این جریان لحظه ای بوجود بیاد رو از یه منبع دیگه تامین کنم(خازن) تا تلفات کمتر بشه. آیا اینا که گفتم درسته؟؟؟

حالا دوستان چی پیشنهاد میکنن برای اینکار؟

مقادیری که از مدار بالا بدست آوردم:
                        Vgs = 11 v
                        Vds = 52 mv
                        Rds = 146 اهم
                        Id = 2.75 A
                        منبع هم 12 ولت 3 آمپر هست.

دیدگاه

سلام
                          ایسی 555تا 300میلی امپرجریان پیک تحمل میکنه.
                          جریان گیت نبایدمهاربشه،بلکه نیاز گیت هست.
                          مداری موجودنیست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                            سلام
                            ایسی 555تا 300میلی امپرجریان پیک تحمل میکنه.
                            جریان گیت نبایدمهاربشه،بلکه نیاز گیت هست.
                            مداری موجودنیست.
                            منظورم از مهار این بود که از آی سی کشیده نشه این جریان، میدونید جریان لحظه ای گیت چه مقدار هست؟ نمیشه این جریان رو از یه خازن تامین کرد؟؟؟ آخه یه همچین چیزی شنیده بودم.

دیدگاه

سلام
                              علم که شنیدنی نیست،خواندنی ست.
                              اگر مداری پیدا کردید یا در کتابی خواندید ،انوقت درسته.
                              به دیتاشیت ماسفت مورد نظر مراجعه کنید و مقدار مقاومت گیت رو پیدا کنید و قرار بدید تا پیک جریان عبوری از گیت بدست بیاد.
                              بطور مثال اگر مقدار مقاومت(حداقل) رو 10 اهم نوشته باشه انوقت با توجه به اینکه تغذیه ایسی رو 12 ولت دادید 12/10= امپر1.2

دیدگاه

با سلام
                                جناب جبرائیلی بابت مطالب ارزشمندتون بسیار سپاسگذارم
                                در مورد ماسفت ها پارامتری وجود داره بنام Ptot که بطور مثال در Z44 نوشته شده 110 وات
                                در هنگام انتخاب قطعه برای سوئیچ این Ptot چه نقشی داره؟
                                بطور مثال اگر من قرار باشه بار رو بطور پیوسته درایو کنم و ولتاژم 12 ولت و جریانم 15 آمپر باشه آیا با توجه به اینکه توان رو 110 نوشته با Z44 شدنی هست یا خیر؟(گذشته از اینکه Vds=55, ID=50 هست توی این ماسفت و مقاومت درین سورس پایینی هم داره)
                                بحث بنده فقط روی این Ptot هست که کلا چیه و ممنون میشم اگر یه توضیحی راجع به این قضیه هم بدید

با سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X