اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

عمر تریاک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : عمر تریاک

نوشته اصلی توسط hadi_hashemi_85
    نظر شما راجع به اون مدار دومی که مستقیم با ولتاژ دی سی سویچ میشه چیه ؟
    من اگه جات بودم برای کار به این مهمی رو نظر دیگران زیاد حساب نمیکردم و خودم همه چیزو تست میکردم.درباره مدار دوم هم نظری ندارم چون تا حالا نساختمش ولی به نظر استاندارد میاد.ولی مطمئنم استفاده از ترانزیستور (از هر نوعی) تو این مدار کاری بس اشتباهه. نه تقویت لازم داری نه فرکانس سوئئچینگ برات مهمه تازه ولتاژ هم که متناوبه و اصلا ترانزیستور کار نمیکنه....به هر حال شما طراحی...

دیدگاه

مشکلش اینجاست که من تا حالا تو هیچ کتابی نخوندم که ترانزیستور با ولتاژ متناوب بایاس بشه و هیچ جا هم ندیدم که برای سوئچ کردن ولتاژ متناوب از ترانزیستور استفاده بشه.
      پس من فردا برم ثبت اختراع کنم دیگه . :nerd:

اون مدار اولی رو که گذاشتم ، خوب کار میکنه.تقریبا 100 بار امتحان کردم.ولی در دراز مدت نمی تونم بگم . ترانزیستورها هم اوف نمی گن . اگه دقت کنین چه در موقع خاموش بودن وچه در موقع روشن بودن تریاک ولتاژ زیادی روش نمی افته .
      مشکل من این تریاکه . احساس می کنم با گذشت زمان جریان بیشتری برای تریگر می خواد .

دیدگاه

من اگه جات بودم برای کار به این مهمی رو نظر دیگران زیاد حساب نمیکردم و خودم همه چیزو تست میکردم
        تست کردنش که حتما تست می کنم . همین الان مدار رو تسته . چند روزه از صبح هر نیم ساعت یه بار میزنم کار میکنه .
        نظر اساتیدی مثل شما هم برام مثل گوهر ارزشمنده . همین خود شما شاید چند ساله که دارین در حیطه ی شیرین الکترونیک فعالیت میکنین . شاید من اون چیزی که تا یه ماه نتونم پیدا کنم شما با توجه به تجاربتون منو تو یه جمله راحت کنین .

پس شما اون تریگر مستقیم با ولتاژ دی سی رو تایید کردین ؟

دیدگاه

پس من فردا برم ثبت اختراع کنم دیگه .
          مگه شما همچین مداری ساختی؟ :eek:
          چند روزه از صبح هر نیم ساعت یه بار میزنم کار میکنه
          پس مشکلت چیه؟
          اساتید که قبل از من نظرشونو گفتن باز نظر نهایی با خودتونه...ولی از نظر من مدار خودتون هم مشکلی نداره.

دیدگاه

آره به خدا . مثل ساعت کار میکنه . البته پاره ای مشکلات تو آی سی تایمرم دارم که فک کنم به خاطر ریپل یا نویزه ، یک دقیقه خطا داره .
            حالا اون خیلی مهم نیست . مشکلم این تریاکه . گرم میشه . منو میترسونه . تو دیتاشیتش خوندم آخرش 100 درجست .
            از طولانی مدت میترسم .
            اینجاست که تجربه ی اساتید محترم چاره ی کار منه .
            این گرم شدن تریاک خطره یا طبیعیه . شما تا حالا نشده که یه مداری رو با تریاک ببندین و چند سال کار کنه .
            اسنوبر که شد 1کیلو و 100 نانو . خوب .
            سلف چی بذارم . سلفم هر چه قد بزرگ باشه از خود موتور که بزرگ نیست .آخه سلف چه کاری می تونه بکنه؟
            سلفو باید بخرم یا خودم با چوک درست کنم؟

دیدگاه

سلف چی بذارم . سلفم هر چه قد بزرگ باشه از خود موتور که بزرگ نیست .آخه سلف چه کاری می تونه بکنه؟
              سلفو باید بخرم یا خودم با چوک درست کنم؟
              اصلا سلف نذار همون اسنوبر کافیه.
              ین گرم شدن تریاک خطره یا طبیعیه
              یه کم اصولی تر کار کن ودماشو اندازه بگیر و با مقادیر دیتاشیت مقایسه کن.یه راه دیگه اندازه گیری توان تلف شده با استفاده از ولتاژ دو سرش در جریان عبوریست که باید با مقادیر دیتاشیت مطابقت کنه.و در نهایت از هیت سینک مناسب استفاده کن.

دیدگاه

این سلف یکی دو ساعتی میشد فکرمو سخت مشغول کرده بود . :nice:
                دماشو چطور اندازه بگیرم . یه lm35 بچسبونم درست نشون میده ؟

هیت سینکم یه مدتی میشه فکرمو درگیر خودش کرده . میخوام به جای هیت سینک ضایعات کارخونه رو تکه تکه کنم با پیچ بچسبونم به تریاک .

دیدگاه

درسته سلف نیاز نداری چون برق شهر رو برش که نمی زنی فقط سویچ میکنی
                  در ضمن اون ترانزیستور که ولتاژ گیت رو زمین میکنه کمی عجیب استفاده کردی
                  چون ظاهرآ ولتاژ منفی رو هم باید زمین کنه واین درست نیست احتمال سوختنش
                  زیاده بهتره گیت رو با ولتاژ +12 ولت درایو کنی و مقدار مقاومت رو کم کنی لازم
                  نیست منفی به گیت بدی میتونی از درایور ماسفت هم استفاده کنی یا درایور
                  ترانزیستوری بسازی.از هیت سینک استفاده کن جریان موتور رو اندازه بگیر
                  وتریاکی استفاده کن که 1/3 جریانش بیشتر باشه.
                  مقدار مقاومت گیت رو حدود 500 اهم بزار

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

البته وقتی میگم جریان موتو رو بگیر منظورم جریان راه اندازیه نه جریان نامی چون جریان راه اندازی بیشتره.

دیدگاه

12/500=25 میلی آمپر
                      منظورتون اینه که جریان ثابت +25 میلی آمپر رو به گیت بدم .
                      امتحان کردم . خیلی خوب جواب داد .

در ضمن اون ترانزیستور که ولتاژ گیت رو زمین میکنه کمی عجیب استفاده کردی
                      چون ظاهرآ ولتاژ منفی رو هم باید زمین کنه واین درست نیست
                      چطور میشه که اینجا +12 ولتو به گیت بدم و تریاکم نیم سیکل منفی رو هم هدایت کنه ، ولی اون ترانزیستورم نتونه .

من شماتیک داخلی تریاکو نتونستم پیدا کنم .پیدا کنم پرده از این راز بر ملا میشه
                      اگه دو تا تریستور معکوس شده رو در نطر بگیریم معادلات جور در نمیاد .

دیدگاه

چطور میشه که اینجا +12 ولتو به گیت بدم و تریاکم نیم سیکل منفی رو هم هدایت کنه ، ولی اون ترانزیستورم نتونه .

من شماتیک داخلی تریاکو نتونستم پیدا کنم .پیدا کنم پرده از این راز بر ملا میشه
                        اگه دو تا تریستور معکوس شده رو در نطر بگیریم معادلات جور در نمیاد .
                        نشون دادن تریاک بصورت دو تریستور معکوس بعنوان معادل برای آموزش و درک مفهوم کارکرد تریاکه تریاک دو تا تریستور معکوس نیست
                        دادن ولتاژ +12 ولت یا +10 ولت به گیت چیز تازه ای نیست اون موقع که اکثر دوستان بدنیا نیومده بودن توی همین فلاشرهایی که ریسه
                        بهش وصل میشه به وفور استفاده میشد و اون کسایکه اینارو میساختن سواد شما رو هم نداشتن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                          مشکلش اینجاست که من تا حالا تو هیچ کتابی نخوندم که ترانزیستور با ولتاژ متناوب بایاس بشه و هیچ جا هم ندیدم که برای سوئچ کردن ولتاژ متناوب از ترانزیستور استفاده بشه.دوم اینکه زمین مدار شما سمت راست مداره یا سمت چپ؟چون برای بایاس باید ولتاژ بیس امیتر مثبت باشه در هر صورت یکی از ترانزیستورها خاموشه درسته؟ یا اشتباه میکنم؟
                          دوست عزیز اون دوتا ترمینال ها سر راه فاز قرار میگیرن و به بیس سیگنال کنترلی اعمال میشه(دی سی)
                          شاید باید یکم قدرتی تر باید به ماجرا نگاه کنیم ،من ترانزیستوررو فقط و فقط یه سوئیچ میبینم که با اختلاف 0.7 بیس امیتر روشن میشه برای اینکه یه قدرتیم واینو دکتر اسکندریان بهم ما یاد داده (حداقل پیش فرضم اینه )
                          این اختلاف 0.7 در هر پیک دوسر بیس امیتر یکی اعمال خواهد شد پس هرکدوم فقط مقدار زمانی اندکی خاموش هستن که اصلا به چشمم نمیاد
                          من که این مدارو طراحی نکردم فقط تحلیلش کردم وقتی شما اینقدر بر نظر خودتون پا فشاری کردید من گفتم شاید اشتباه کنم بنابراین رفتم شبیه سازیش کردم و حرف من درست بود
                          شاید من منظورمو خوب نگفتم ولی به گفته هام و دانشم تو این زمینه ایمان دارم شک نکن تحلیل من درسته
                          اگر بازم مشکلی هست بگید بیشتر توضیح بدم
                          اما هادی جان مدار آخری که گذاشتی از یه چیزی مثل اون مداری که من گذاشتم برای درایو تایریستور استفاده کرده ولی من منظورم این بود که اون 2 تا ترانزیستور جایگزین همه مدار بشه یعنی کل مدار فقط بشه 2تا ترانزیستور که با توجه به قیمتشون بیخیالش چون ترانزیستورا باید ولتاژ معکوس زیاد وجریان زیاد تحمل کنن که قیمتش میره بالا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                            نه تقویت لازم داری نه فرکانس سوئئچینگ برات مهمه تازه ولتاژ هم که متناوبه و اصلا ترانزیستور کار نمیکنه...
                            دوست من پیشنهاد میکنم یکم روی مدار فکرکنی و تحلیل کنی قبل از اینکه قاطعانه صحبت کنی
                            منتظر بمون تا توی کتابا برات بنویسنش دیگه این آخرین راه میشه دیگه
                            حدس میزنم شما قدرتی نباشی
                            میخوام برات یه چیزی بگم که توی همه کتابا نوشته تایریستور ساختمانش درواقع دوتا ترانزیستوره که به نحوی به هم متصل شدن و از قضا برای جریان متناوب طراحی شده شما ظاهرا کتابا رو خوب مطالعه نمیکنی
                            لزومی نمیبینم عکس بزارم ولی اگه لزومی برای عکس هست از همون کتابایی که شما دوست داری برات عکس میذارم

دیدگاه

من ترانزیستوررو فقط و فقط یه سوئیچ میبینم که با اختلاف 0.7 بیس امیتر روشن میشه
                              خوب اشتباه شما همینجاس چون ما داریم درباره ترانزیستور صحبت میکنیم نه رله که فقط یه سوئیچ باشه.
                              دوست من پیشنهاد میکنم یکم روی مدار فکرکنی و تحلیل کنی قبل از اینکه قاطعانه صحبت کنی
                              من فقط چند تا سوال پرسیدم که همش بی جواب مونده...
                              زمین مدارتون رو نگفتید کجاس؟سمت چپ یا راست مدار؟در واقع میخوام بدونم امیتر کدوم ترانزیستور زمینتونه؟
                              میشه بفرمایید تو کدوم کتاب نوشته ترانزیستور با ولتاژ متناوب بایاس میشه؟ با این حساب ساختن SSR چه فایده ای داره؟
                              حدس میزنم شما قدرتی نباشی
                              حدست درسته من یه دانش اموز کنجکاوم.

دیدگاه

سلام دوستان
                                با اجازه همگی تا اساتید اینجا هستند من چند تا سوال بپرسم
                                سوال اول این که چند نوع اسنابر داریم؟و مقادیرشون چطوری محاسبه میشن
                                نوشته اصلی توسط Ghasede del
                                درسته سلف نیاز نداری چون برق شهر رو برش که نمی زنی فقط سویچ میکنی
                                سوال دومم در مورد این مطلب هست
                                که چرا فقط وقتی ولتاژ رو میخواین برش بزنیم به سلف نیاز هست؟اصلا این سلف قراره چیکار بکنه؟
                                با سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X