اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

عمر تریاک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : عمر تریاک

اتفاقا همون تریاک هست
    Triode for Alternating Current
    شما چجوری میخوای اینو ترایاک بخونی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
      اتفاقا همون تریاک هست
      Triode for Alternating Current
      شما چجوری میخوای اینو ترایاک بخونی؟
      از شما دیگه بعید بود جناب پور ریکنده

بهتره اول میرفتی توی اینترنت یه سرچی میزدی
      نه اصلا بیا خودم چند تا نمونه میزارم ببین:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=64791.0

http://miladm317.blogfa.com/post/20/...C%D8%B3%D8%AA-

http://forum.apek.ir/thread-851.html

و......
      هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
        خوب اشتباه شما همینجاس چون ما داریم درباره ترانزیستور صحبت میکنیم نه رله که فقط یه سوئیچ باشه.من فقط چند تا سوال پرسیدم که همش بی جواب مونده...
        زمین مدارتون رو نگفتید کجاس؟سمت چپ یا راست مدار؟در واقع میخوام بدونم امیتر کدوم ترانزیستور زمینتونه؟
        میشه بفرمایید تو کدوم کتاب نوشته ترانزیستور با ولتاژ متناوب بایاس میشه؟ با این حساب ساختن SSR چه فایده ای داره؟حدست درسته من یه دانش اموز کنجکاوم.
        دقیقا در الکترونیک قدرت تمام المان ها مثل ترانزیستورنقش سوئیچ دارن
        هیچکدوم زمین نیست گفتم که بین فاز و بار باید قرار بگیره زمین بعد از بار متصل میشه
        آقابرای بایاس شدن باید بیس امیترت بیشتراز 0.7 بشه که در هر پیک یه کدوم از اون ترانزیستورا میشه باید روی شکل برات توضیح بدم (بعدا این کارو میکنم)

دیدگاه

بهتره یک توضیح کوچک بدم

برای تریاک چند نکته مهمه که توی دیتا شیتش هم نوشته واگر رعایت نکنید آسیب میبینه :

dv/dt(on : حداکثر ولتاژ قابل تحمل لحظه روشن شدن
          dv/dt(off : حداکثر ولتاژی که هنگام خاموش شدن تریاک میتواند تحمل کند ،
          di/dt(on : حداکثر جریانی که میتونه لحظه روشن شدن تحمل کنه

حداکثر ولتاژ قابل تحمل تریاک و حداکثر جریان قابل تحمل v max - i max

بار شما موتور هست و لحظه استارت جریان زیادی میکشه و باید di/dt را رعایت کنید به همین خاطر حتما باید حداقل یک سلف 100 میکروهانری سری با تریاک بزارید که از افزایش ناگهانی جریان جلوگیری کنید .

میدونیم که تریاک با تحریک گیت روشن میشه و هنگامی خاموش میشه که جریان mt1 به mt2 کمتر از جریان نگهدارنده تریاک بشه و تحریک گیت هم قطه بشه ، وقتی شما تحریک گیت را قطع میکنید که تریاک خاموش بشه چون بار شما سلفی هست بین جریان ولتاژ تاخیر میافته و حالتی پیش میاد که جریان Mt1-mt2 کمتر از حد نگهدارنده میشه و تریاک خاموش میشه اما ولتاژ لاین ممکنه روی پیک خودش باشه و خاصیت سلفی موتور هم ولتاژی زیاد دو سر تریاک میندازه که بهش میگن dv/dt off که شما از مدار اسنابر استفاده میکنید که این افزایش ناگهانی ولتاژ را کاهش بده ، طراحی اسنابر محاسبه داره اما بیشتر تجربی هست . باید از خازن Mkt 600 ولت و مقاومت 3 وات استفاده کنید .
          حتی دو سر تریاک هم vdr میزارند که اگر ولتاژ برگشتی ذخیره شده در مدار از تحمل تریاک بیشتر شد آسیب نبینه

به همین خاطر برای اینکه dv/dt on شما درست باشه باید تریاک را وقتی تحریک کنید که ولتاژ خط نزدیک صفر باشه که گفتم از اپتوتریاک عبور از سطح صفر استفاده کنید .

موتور وقتی مدتی کار میکنه مثل روز اولش نیست ، وقتی گرم میشه یا تحت فشار زیاد باشه جریان خیلی بیشتری میکشه ، که باید در انتخاب تریاک دقت کنی ، از تریاکهائی با پسوند cw حتمااستفاده کنید .bta16cw تریاک خوبیه ، مدلهای cw دارای مدار محافظ داخلی هستند و جریان گیت بیشتری برای راه اندازی نیاز دارند .
          موتورت را بزن به تریاک بزار یک ساعتی کار کنه برق را قطع کن و دست بزن به تریاک اگر گرم شده باشه مسکلی نداره اگر خیلی داغ شده باشه هیت سینگ براش بزار یا از تریاک با آمپر بالاتر استفاده کن
          فقط تحریکش را بهتره از اپتوتریاک استفاده کنی ، خود اپتوتریاکها در دیتاشیتشون مدار نمونه دارند از اپتوتریاک عبور از سطح صفر هم که استفاده کنی گیتش را تحریک دائم کنی فقط وقتی واتاژ نزدیکه صفره تحریک میشه و همیشه روی گیتت ولتاژ نداری
          دوستمون هم گفتند از فیوز استفاده کنی ، خیلی نکته مهمیه اگر به هر دلیلی موتورت اتصالی کنه یا هنگام نصب یک اشتباه کنی یا موتور قفل کنه di/dt خیلی زیادی میکشه که باعث میشه با چند بار و شاید اولین اتصالی تریاکت بسوزه ، متاسفانه فیوزهای ازون اصلا به درد نمیخوره باید از فیوز تند سوز استفاده کنی ، پاساژ توکل طبقه زیرزمین دارند گچی هست دونه ایی 1000

همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
          کانت

دیدگاه

باید از خازن Mkt 600 ولت و مقاومت 3 وات استفاده کنید .
            پلی استر 100 نانو مشکلی داره ؟

فقط تحریکش را بهتره از اپتوتریاک استفاده کنی ، خود اپتوتریاکها در دیتاشیتشون مدار نمونه دارند از اپتوتریاک عبور از سطح صفر هم که استفاده کنی گیتش را تحریک دائم کنی
            اون مداری که صفحه ی اول گذاشتم و گیت رو مستقیم با منبع دی سی روشن نگه میداره ، جریان عبور از سطح صفر که دیگه پیش نمیاد ؟ منبع تو پیک باشه یا نباشه یا موتور با منبع 220 اختلاف باز داشته باشه ، اینا توی اون مدار معنی ندارن که ، دارن؟

بار شما موتور هست و لحظه استارت جریان زیادی میکشه و باید di/dt را رعایت کنید به همین خاطر حتما باید حداقل یک سلف 100 میکروهانری سری با تریاک بزارید که از افزایش ناگهانی جریان جلوگیری کنید .
            100 میکرو هانری رو با چوک کوچیک می تونم درست کنم یا باید بخرم؟

دوستمون هم گفتند از فیوز استفاده کنی ، خیلی نکته مهمیه اگر به هر دلیلی موتورت اتصالی کنه یا هنگام نصب یک اشتباه کنی یا موتور قفل کنه di/dt خیلی زیادی میکشه که باعث میشه با چند بار و شاید اولین اتصالی تریاکت بسوزه ، متاسفانه فیوزهای ازون اصلا به درد نمیخوره باید از فیوز تند سوز استفاده کنی ، پاساژ توکل طبقه زیرزمین دارند گچی هست دونه ایی 1000
            از فیوز الکترونیکی استفاده کنم چطوره ؟
            میگم اصلا تریاک یا همومن به قول دوستان ترایاک خودش فیوزه دیگه . فیوز 1000 تومنی بگیرم که از تریاک 500 تومنی محافظت کنه .

دیدگاه

تو فروشگاه ECA سلف 100 میکرو هانری رو پیدا کردم که دونه ای تقریبا 40 تومن نوشته . جریان اینا رو ولی ننوشته .
              اینا جریان 10 آمپرو می تونن بکشن ؟

http://eshop.eca.ir/index.php?cPath=31_71

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_hashemi_85
                تو فروشگاه ECA سلف 100 میکرو هانری رو پیدا کردم که دونه ای تقریبا 40 تومن نوشته . جریان اینا رو ولی ننوشته .
                اینا جریان 10 آمپرو می تونن بکشن ؟

http://eshop.eca.ir/index.php?cPath=31_71
                نه عزیز این سلف ها اندازه یدونه مقاومت نیم واته و فکر کنم حداکثر 100میلی شاید هم کمتر برای 10 آمپر باید با سیم ضخیم روی مثلا تروئید پیچیده بشه
                کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                ولتر

دیدگاه

نه عزیز این سلف ها اندازه یدونه مقاومت نیم واته و فکر کنم حداکثر 100میلی شاید هم کمتر برای 10 آمپر باید با سیم ضخیم روی مثلا تروئید پیچیده بشه
                  منظورتون از تروئید چوکه ؟

دیدگاه

سلف تیروئیدی 100 میکرو هانری / 5 آمپر 17,600ریال

هنوز این 5 آمپره 1700 نومن :surprised:

دیدگاه

برای تریاک چند نکته مهمه که توی دیتا شیتش هم نوشته واگر رعایت نکنید آسیب میبینه :

dv/dt(on : حداکثر ولتاژ قابل تحمل لحظه روشن شدن
                      dv/dt(off : حداکثر ولتاژی که هنگام خاموش شدن تریاک میتواند تحمل کند ،
                      di/dt(on : حداکثر جریانی که میتونه لحظه روشن شدن تحمل کنه

حداکثر ولتاژ قابل تحمل تریاک و حداکثر جریان قابل تحمل v max - i max

میدونیم که تریاک با تحریک گیت روشن میشه و هنگامی خاموش میشه که جریان mt1 به mt2 کمتر از جریان نگهدارنده تریاک بشه و تحریک گیت هم قطه بشه ، وقتی شما تحریک گیت را قطع میکنید که تریاک خاموش بشه چون بار شما سلفی هست بین جریان ولتاژ تاخیر میافته و حالتی پیش میاد که جریان Mt1-mt2 کمتر از حد نگهدارنده میشه و تریاک خاموش میشه اما ولتاژ لاین ممکنه روی پیک خودش باشه و خاصیت سلفی موتور هم ولتاژی زیاد دو سر تریاک میندازه که بهش میگن dv/dt off که شما از مدار اسنابر استفاده میکنید که این افزایش ناگهانی ولتاژ را کاهش بده ، طراحی اسنابر محاسبه داره اما بیشتر تجربی هست . باید از خازن Mkt 600 ولت و مقاومت 3 وات استفاده کنید .
                      حتی دو سر تریاک هم vdr میزارند که اگر ولتاژ برگشتی ذخیره شده در مدار از تحمل تریاک بیشتر شد آسیب نبینه

به همین خاطر برای اینکه dv/dt on شما درست باشه باید تریاک را وقتی تحریک کنید که ولتاژ خط نزدیک صفر باشه که گفتم از اپتوتریاک عبور از سطح صفر استفاده کنید .

موتور وقتی مدتی کار میکنه مثل روز اولش نیست ، وقتی گرم میشه یا تحت فشار زیاد باشه جریان خیلی بیشتری میکشه ، که باید در انتخاب تریاک دقت کنی ، از تریاکهائی با پسوند cw حتمااستفاده کنید .bta16cw تریاک خوبیه ، مدلهای cw دارای مدار محافظ داخلی هستند و جریان گیت بیشتری برای راه اندازی نیاز دارند .
                      موتورت را بزن به تریاک بزار یک ساعتی کار کنه برق را قطع کن و دست بزن به تریاک اگر گرم شده باشه مسکلی نداره اگر خیلی داغ شده باشه هیت سینگ براش بزار یا از تریاک با آمپر بالاتر استفاده کن
                      فقط تحریکش را بهتره از اپتوتریاک استفاده کنی ، خود اپتوتریاکها در دیتاشیتشون مدار نمونه دارند از اپتوتریاک عبور از سطح صفر هم که استفاده کنی گیتش را تحریک دائم کنی فقط وقتی واتاژ نزدیکه صفره تحریک میشه و همیشه روی گیتت ولتاژ نداری
                      ببینید تمام صحبت های شما درسته اما نکات ظریفی وجود داره
                      رعایت همه اینها در زمانی بسیار اهمیت داره که تریاک به قول خودمون یا ترایاک آقای چمنی برای کنترل دور مورد استفاده قرار بگیره
                      و با برش شکل موج در هر نیم پریود با خطر مواجه میشه در اینجا مقادیر لحظه ایی کمتر وجود داره و تعداد لحظات زمان روشن خاموش شدن
                      تریاک (من میگم تریاک چون فروشنده هست که تعیین میکنه اسمش چیه مثل خیلی از چیزای دیگه) کم هست.
                      پس استفاده از یک جنس مرغوب میتونه بی هیچ مشکلی کار کنه.
                      مثال میزنم این دیمرهایی که در کولرها استفاده میشه با اینکه دور هم کنترل میکنه خرابی کمی داره.
                      مسئله بعدی هزینه هست بعضی اوقات مشتری اینگونه هزینه اضافی رو بر نمی تابه حتی من زمانی در موردی به مشتری کفتم با این شرایط
                      کار کرد مدار در طولانی مدت تضمین میشه اما طرف گفت دوست عزیز ما روی تعمیرات بعد هم حساب باز کردیم.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

بله شما درست میگین قیمت تمام شده خیلی مهمه ، جنس مرغوب هم خرابی کمی داره ، بله کنترل دور ندارند و به قول شما راه اندازیش احتمال کمی داره خراب بشه
                        راه اندازی صحیحش را میگیم دیگه هر مداری را با چندین روش میشه راه اندازی کرد نگاه کنه به هزینه تمام شده و درخواست مشتری

MKT از پلی استر بهتره
                        مداری که شما گذاشتین هیچ کدام را رعایت نمیکنه و ممکنه یکبار پیش بیاد لحظه ایی که ولتاژ در پیک باش کلید استارت زده بشه و بیشترین جریان لحظه ایی از تریاک عبور کنه و آسیب ببینه به علاوه اینکه گیتت همیشه داره تحریک میشه
                        دوستمون هم پاسخ گفتند سلفی که گفتین جریانش کمه باید از سلف جریان بالا استفاده کنید یا خودتون با سیم ضخیم یک سلف درست کنید بتونه جریان زیاد را عبور بده .
                        فیوز را میشه راحت عوض کرد اما تریاک را باید برد را باز کنی و قلع کش و ... باید فیوزت حتما تند سوز باشه اگر میتونی الکترونیکی طراحی کنی که سریع عمل کنه خوبه

فکر کنم شما یک رله فایندر 12 ولت 16 آمپر بزارید (4 تومنه ) با یک سلف که باهاش سری کنی جرقه نزنه ارزونتر در بیاد .
                        کانت

دیدگاه

فکر کنم شما یک رله فایندر 12 ولت 16 آمپر بزارید (4 تومنه ) با یک سلف که باهاش سری کنی جرقه نزنه ارزونتر در بیاد .
                          بازم شرمنده . سلف و بیخیال شدم . خیلی گرونه . من میخوام کل مدار2500 تومن دربیاد . اگه بیشتر باشه میرن تایمر مکانیکی4000 تومن میخرن . تا بیان ریسک کنن و این مدارو ازم بگیرن .

یه سوال : VD=12 v که تو دیتاشیت تریاک نوشته ،منظورش اینه که تا ولتاژ T1-T2 تا به 12 ولت نرسه تریگر نمیکنه؟
                          اگه اینطوری باشه اپتو تریاک گذر از صفرم کاری نمیتونه بکنه که . در هر حالت برش داریم

دیدگاه

بله
                            خوب 12 ولت کجا و 120 ولت پیک کجا
                            اپتو حداقل نزدیک صفر استارت میکنه
                            کانت

دیدگاه

نگاه کنید دیتا شیت اپتو مدار نمونه گذاشته

مقاومت 360 اهم را تا میتونی زیاد بزار بستگی به موتورت داره اما اکثرا یک کیلو جواب میده
                              rin هم که باید محدود کنی کلا نزدیک 15 ma جریان بکشه بستگی به نوع اپتو داره

این اپتو خودش نزدیک صفر که باشه استارت میکنه واسه همین میتونی گیت را همیشه روشن بزاری

قیمتش هم کم میشه
                              کانت

دیدگاه

خروجی اپتو تریاک مستقیم به گیت وصل نمی شه که. حد اقل یه 250 اهم میخواد ؟
                                اگه فرض کنیم 250 اهم باشه ، برای تامین حداکثرجریان تریگر گیت که10میلی آمپره تو مد(T-,G-)و(T , +G+) ولتاژ v=250*0.01
                                v=2.5 ولت میشه .البته خیلی زیاد نیست . تقریبا صفره . ولی باید اینم در نظر گرفت که جریان گیت تا 310/250=1.2 آمپر میره که زیاده . واسه این باید مقاومتو بالا ببریم که این هم متقاعبا باعث خواهد شد ولتاژ تریگر بالا بره .
                                ولی تو اون مدار زیر تریاک درنواحی(T2,+G+) و (+T2-,G) دائما تریگره و همیشه از احظه ی صفر هدایت می کنه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X