اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مباحثی در: مدولاسیون آنالوگ و دیجیتال و طراحی آنتن

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مباحثی در: مدولاسیون آنالوگ و دیجیتال و طراحی آنتن

لینک زیر را نگاه کنید : (ببخشید دست خطم بده :redface: البته تند تند مینوشتم :rolleyes: )

http://mortazavi91.persiangig.com/image/DSC_0808.jpg

این تقریبا همه چیزیه که من میدونم.

یک سوال دیگه:
    من راستش هنوز نفهمیدم چرا از فیلتر گاوسی استفاده کردیم:

خوب مثلا سنتسایزر را طوری میساختیم که دو موج سینوسی با فرکانس های 2.4556 گیگاهرتز و 2.4564 گیگاهرتز در خروجی میداد .

خوب حالا مودولاتور را طوری میساختیم که اگر 1 ( 3.3 ولت) بهش ورودی میدادیم موج 2.4564 را در خروجی میگذاشت( موج 2.4564 را انتخاب میکرد(مالتی پلکس میکرد - select میکرد) )و در صورتی که 0 ( 0ولت ) بهش ورودی میدادیم موج 2.4556 را در خروجی میگذاشت .

خلاص .. :mrgreen:
    الان نه دیگه پهنای باندی داریم نه سری فوریه نه فیلتر نه هیچ چیزه دیگه :mrgreen:
    ربط اینا به قضیه چیه؟
    راه اندازي ماژول nrf24l01p براي codevision (ارتباط بيسيم بين دو ميکرو) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=78587.0
    کوچ کردن از کدويژن به http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81025.0 : AtmelStudio
    نحوه نوشتن اصولي يک لايبرري و درايور نرم افزاري( بصورت ساده) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81071
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82130.0 سفارش راه انداز ماژول هاي مختلف توسط اعضاي انجمن
    انشالله به زودي تاپيک ها به روز رساني خواهد شد،

دیدگاه

خب، با عرض معذرت از تاخیر...
      جواب پست 48:

خوب در اینجا سوال فراوان است:
      پس این شد که ما توسط سیستم دیجیتال ( او صف tx fifo ) بیت ها را به صورت صفر و یک ذخیره کردیم .(در اینجا چون بحث nrf است تو سیستم دیجیتال 0 را صفر ولت و یک را 3.3 ولت در نظر میگیریم)
      حالا از صف اطلاعات را به صورت موج مربعی(دیجیتالی) به مودولاتور میدیم.
      ولی در gfsk مستقیم اینکار صورت نمیگیره و این بین یک فیلتر گاوسی میاد که مثل شکلی که گذاشتید لبه های موج مربعی را میزنه و شبیه سینوسی میکنه(راستی میشه از این فیلتر برای تولید sPWM استفاده کرد ؟ بچه ها خیلی این مشکل را داشتند - اینطوری با میکرو یک موج مربعی میسازیم و به این فیلتر میدیم و ازش خروجی میگیریم( بهتر از هیچیه که))
      خوب کاری نداریم ، پس مهمترین مساله اینه که فیلتر بین اطلاعات دیجیتال و مودولاتور قرار میگیره و دیگه کاری به خروجی مودولاتور و اینا نداره ( فقط کارش تغییر در موج دیجیتال است)
      در fsk به شکل زیر برای مودولاتور تعریف میشد:
      آقای مودولاتور هر جا 0 ولت دیدی (مثلا) موج با فرکانس 2.4556 از سینتسایزر بگیر و تو خروجی بزار
      آقای مودولاتور هر جا 1 ولت دیدی موج با فرکانس 2.4564 از سنتتسایزر بگیر و تو خروجی بزار
      ولی تو gfsk اینجوری تعریف میشه:
      آقای مودولاتور هر جا ولتاژ منفی دیدی (بخش پایینی سینوسی تولید شده توسط فیلتر گاوسی) موج با فرکانس 2.4556 از سینتسایزر بگیر و تو خروجی بزار
      آقای مودولاتور هر جا ولتاژ مثبت دیدی (بخش پایینی سینوسی تولید شده توسط فیلتر گاوسی) موج با فرکانس 2.4564 از سینتسایزر بگیر و تو خروجی بزار
      این درسته؟
      بله، در gfsk قبل از اینکه سیگنال به مدولاتور fsk داده بشه از یک فیلتر گاوسی میگذره.
      در بالا اشتباه ننوشتم! دقت کنید:
      مدولاتور gfsk همون مدولاتور fsk هست که قبل از ورود سیگنال یک فیلتر گاوسی در سر راهش هست!
      یعنی اگه یک مدولاتور fsk داشته باشی
      قبل از اینکه سیگنال رو بهش بدی (همون داده های دیجیتال) (همون 0 و 1 ها)
      از یک فیلتر گاوسی (البته پهنای باند این فیلتر باید متناسب با فرکانس سیگنال باشه) عبور بدی
      به مدولاتور gfsk خواهیم رسید
      یک لینک هم میذارم، اطلاعات خوبی داره داخلش:
      http://wwwhome.ewi.utwente.nl/~gerez...gfsk-intro.pdf

در مورد sPWM اطلاعات کافی ندارم!
      آیا منظور اینه: Summer Program for Women in Mathematics ؟ :rolleyes:
      لینک: http://www.gwu.edu/~spwm/
      شوخی کردم
      مخفف: Synchronized Pulse-Width Modulation هستش یا Sinusoidal PWM ؟
      چون تعریف دوم در اینورترهای سه فاز استفاده میشه.

در مورد قسمت آخری هم که گفتی: fsk و gfsk با اون روشی که گفتی کار میکنن
      بله درسته. یعنی اینکه شما مفهوم و فرق بین fsk و gfsk رو فهمیدی

خوب پس این چه ربطی به پهنای باند داره ؟
      پهنای باند مربوط میشه به بخش خروجی مودولاتور و مربوط میشه به اختلاف فرکانس که در یک فرکانس مرجع خاص وجود داره ( همون حوزه تغییر fd )
      مگه اینطور نیست؟
      اگه این جوری بشه که ایندوتا باهم ربطی پیدا نمیکنند ( اولی مربوط به سیگنال اطلاعات است و دومی مربوط به سیگنال مدوله شده)
      اگه یادت باشه یک مثالی زده بودم از مدار و بیت ریت و پهنای باند!
      که اونجا گفته بودن این مفاهیم چطوری به هم ربط پیدا میکنن!
      در اینجا فقط به یک نکته اشاره میکنم، تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل:
      یادته که در مثال گفته بودم: پهنای باند مداری که داریم 1 مگاهرتز در نظر میگیریم!
      خب!
      این یعنی محدودیت در ورود سیگنال!
      از طرفی هم گقتم که: سیگنالهای مربعی تیز، فرکانس های بالایی دارن
      و پهنای باندشون در تئوری بینهایته!
      خب حالا قراره یک سیگنال وارد یک مدار بشه که:
      پهنای باند مدار محدوده، پهنای باند سیگنال وسیعه!
      خب چه کار کنیم باید؟
      طی روشی که در اینجا استفاده از فیلتر گاوسیه، پهنای باند سیگنالمون رو کاهش میدیم!
      :applause:
      ...
      :read:
      1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
      2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
      3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

سلام آقای رستمی ، کم پیدایید :mrgreen: دیروز خیلی منتظرتون بودم :rolleyes:

دیگه تا رسیدن به نتیجه میخوام فقط در اینباره صحبت بشه به خاطر همین زیاد میپرم تو صحبتهاتون. شرمنده ام :redface:

در رابطه با اینکه موج مربعی پهنای باند بی نهایت داره ، خوب اینو قبول دارم چون برای اینکه اینهمه تر و تمیز در بیاد باید دامنه ی سینوسی ها خیلی کم بشه بطوری که با نگاه به صورت خط در بیان. برای اینکار باید اون فرمول سری فوریه n برابر با بی نهایت باشه ، یعنی تابع از بینهایت سینوسی با فرکانس های متفاوت تشکیل شده باشه .
        که این نتیجش همون پهنای باند بی نهایت میشه.( البته پهنای باند بی نهایت در حوزه ی آنالوگ )

خوب من اینو کامل فهمیدم.(با نرم افزار های مختلفم شبیه سازیش کردم و دیدم دقیقا همینطور)

ولی خوب مگه مرض داریم ( با خودمم ها ) سیگنال مربعی را مستقیم به خط انتخاب مالتی پلکسر آنالوگ میدیم و نه پهنای باند( هرتز) سیستمی داریم و نه اینکه پهنای باند بینهایت برامون مهمه .(بینهایت باشه)
        آخه چه جوری پهنای باند خروجی بینهایت میشه ؟؟!!! حالا اگه خروجی یهو بین دو فرکانس نزدیک به هم در پهنای باند 1 مگ بپره ( کل سینوسیها برای یک بیت خاص یکی باشند ( مثلا با اون مثال قبلیا کل 1200 تا سینوسی) ) چه دخلی پیدا میکنه با افزایش پهنای باند؟ آخه ما که از پهنای باند 1 مگ خارج نشدیم.

(توجه شود که پهنای باندی که nrf برای 1mbps در نظر گرفته 1MHz است . ولی خوب این مگه مربوط به خروجی نمیشه ( بازه ی تغییر fd ) چه ربطی به سیگنال مربعی ورودی داره؟ )
        راه اندازي ماژول nrf24l01p براي codevision (ارتباط بيسيم بين دو ميکرو) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=78587.0
        کوچ کردن از کدويژن به http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81025.0 : AtmelStudio
        نحوه نوشتن اصولي يک لايبرري و درايور نرم افزاري( بصورت ساده) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81071
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82130.0 سفارش راه انداز ماژول هاي مختلف توسط اعضاي انجمن

دیدگاه

خب بریم سراغ پست 58.

کلا پس میشه یه نتیجه گیری خوب کرد:
          تو مودولاسیون دیجیتال . شکل موج خروجی به صورت دو حالت متفاوت برای 0 و 1 است :
          من درست یادم نیست ولی تو مدار 1 یه چیزایی میخوندیم :
          مثلا می گفتن سینوسی با فرمول A کسینوس اومگا t بعلاوه ی فی تشکیل شده:
          در fsk: مودولاتور به نسبت ورودی دیجیتالش میاد سینوسی را طوری دستکاری میکنه که فرکانس تغییر کنه( دستکاری اومگا)
          در psk : مودولاتور به نسبت ورودی دیجیتالش میاد سینوسی را طوری دستکاری میکنه که فاز تغییر کنه( دستکاری فی ) (تو شکلهایی هم که دادید مشخصه که موج شیفت پیدا کرده ، یعنی وقتی سیگنال اطلاعات دیجیتال در حالت IDLE یا (تو لاجیک مثبت 0)است سیگنال خروجی یک سینوسی است با یک فرکانس ثابت است و وقتی 1 میشه یک اختلاف فاز تو سیگنال خروجی ایحاد میشه
          نتیجه گیری خوب شما رو کامل میکنم:
          در مدولاسیون دیجیتال از چندین نوع سیگنال آنالوگ (که اکثرا سینوسی هستن)
          برای ارسال داده استفاده میشه.
          بستگی داره که بخوای چندتا داده رو باهم ارسال کنی.
          مثلا اگه فقط 0 و1 داشته باشی، دوتا سیگنال مختلف،
          اگه 00 و 01 و 10 و 11 داشته باشی، چهارتا سیگنال،
          اگه 000 و 001 و ... و 111 داشته باشی، 8 تا سیگنال الی آخر ...
          همچنین مدولاسیون های مختلف، اکثرا (نه همه شون) از همون سه پارامتری
          که گفتی در مدار 1 برای سینوس در نظر گرفتن، استفاده میشه:
          یعنی: فاز، فرکانس، دامنه! و یا ترکیب این ها!
          در مورد اون PSK هم که گفتی، راحت ترین کار استفاده از cos و cos- ه!
          چرا؟
          کسینوس از مقدار ماکزیمم شروع میشه و نزول میکنه
          منفی کسینوس از مقدار مینیمم شروع میشه و صعود میکنه
          پس تشخیصش راحت تر و قابلیت اطمینانش بیشتره.
          پس میایم این کارو میکنیم: برای 0 از cos- و برای 1 از cos استفاده میکنیم ...

در ask : اینجا کلا در حالت IDLE موج خطی میشه و دیگه سینوسی نیست(البته با توجه به نظریه فوریه اینم یجور سینوسیه مثل حالات قبل)
          راستش موقعی که به OOK تو صحبتاتون برخوردم یه چیز یادم اومد که کلا بی ربط به این مسائل ولی پیش خودم گفتم ، گفتنش بهتر از نگفتنشه:
          داشتم تحقیق میکردم که به یک روش رسیدم: OFDM
          در رابطه با کلیدزنی بود و انتخاب یک موج توسط مالتی پلکسر.
          این روشش همون استفاده از آی سیه هست که یک مالتی پلکسر آنالوگه؟؟؟
          در مورد OFDM سه تا لینک میذارم، آخریش کمی پیشرفته تر و با جزییات بیشتره
          یک نگاهی بکنشون:
          http://home.iitj.ac.in/~ramana/ofdm-tutorial.pdf
          http://bwrcs.eecs.berkeley.edu/Class...Lec16_ofdm.pdf
          http://www.ieee.li/pdf/viewgraphs/in..._multiplex.pdf
          و در مورد OOK میخوام یک توضیح اضافه بدم که مفید واقع میشه
          البته با توجه به IDLE که گفتی یادم اومد که اینم بگم:
          فرض کن برای 0 از 0 و برای 1 از سینوس استفاده کنیم!
          فرض کن میخواهیم رشته ی 01101... رو بفرستیم که با 0 شروع شده
          یا حتی رشته ی 000... که همه شون 0 هستن رو ارسال میکنیم!
          سوال:
          مگه در اینجا حالت IDLE برابر با 0 نیست؟ یعنی مگه سیگنال 0 و سیگنال IDLE هردوتاشون 0 نیستن؟
          خب حالا باید چیکار کنیم؟ چطوری تشخیص بدیم؟
          جواب:
          یک بحثی هست به نام سیکرونیزاسیون (سنکرون سازی) (همزمان سازی)
          خب چه کاری صورت میده؟
          اول اینکه باید فرستنده و گیرنده بدونن که هر بار، چند بیت داده پشت سرهم ارسال میشه
          مثلا باهم قرار میکنن که: در هر بار 8 بیت رو پشت سر هم مبادله میکنیم
          دوم اینکه باید بدونن سرعت ارسال و دریافت چقدره
          چون باید سرعتشون هم برابر باشه تا داده ها رو درست تشخیص بدن!
          سوم اینکه باید بدونن بین هر بار ارسال داده در هر مثلا 8 بیت، چقدر تاخیر میذارن تا بعدی ارسال شه
          چون در گیرنده تا داده ها رو در هر بار (اینجا 8 بیت) دریافت کنه و ذخیره کنه در رجیستر مربوطه
          و یا اینکه توسط پردازنده پردازش بشه، اندکی زمان لازمه
          پس بین هر ارسال باید اندکی تاخیر موجود باشه! تا مشکلی پیش نیاد.
          برای سنکرون سازی میشه روش های مختلفی استفاده کرد:
          - استفاده از بیت سینکرون سازی: مثه usart که بیت start و stop داره
          که مشخص میکنه که : هی بچه ها! داده اومد، دست بکار شین!
          - استفاده از بایت های سنکرون سازی: در برخی ماژول ها مثه rfm12 قبل از اینکه داده ها رو بفرستیم
          باید preamble ارسال کنیم. که معمولا 0xAA رو چند بار (بین 1 تا 10 بار، بستگی به چیزای مختلی داره)
          ارسال میکنیم! 0xAA میشه: 10101010
          یعنی داریم 0 و 1 رو پشت سر هم میفرستیم.
          - و روش های دیگه برای سنکرون سازی.
          اصلا در مخابرات یکی از بحث ها همین سنکرون سازیه!
          خب در همین OOK هم میشه همین کار رو کرد
          مثلا قبل از ارسال داده همیشه یک بیت یا بایت برای سنکرون سازی ارسال بشه
          که گیرنده بتونه حالت 0 رو از IDLE تشخیص بده.
          همزمان سازی، کارکردهای بسیاری داره که در اینجا فقط به سه تاش اشاره شد!

دیدگاه

بریم سروقت پست 59:

عجب .
            من هرچی میخوام تو دیجیتال بمونم ، مثل اینکه نمیشه. آخه من نسبت به آنالوگ آلرژی دارم ، با روحیاتم سازگار نیست :دی
            این بحث فیلترم که کلا یه جوریه. اصلا فیلتر یکی از اصول دینمون را نغض میکنه یعنی عدل . عدل میگه همه مساوین ولی تو این فیلتر این عدل رعایت نمیشه یه دسته میتونن رد شد ولی یه دسته نه ( ما هم که جون خودمون مسلمون واقعی هستیم(منظورم خودمما))
            اکثر دیجیتال کارا با آنالوگ مشکل دارن تا اونجا که میتونن میخوان ازش فرار کنن!
            منم اوایل همش میخواستم فرار کنم! بعدش دیدم نخیر! شتریه که رو همه میخوابه! اخ ببخشید، دم در همه میخوابه!
            خلاصه اینکه سعی کن باهاش کنار بیای! وگرنه بالاخره یه جایی جلوتو میگیره!
            این دنیا هم نگیره، سر پل صراط! ازت شکایت میکنه که چرا ازش بد گفتی :rolleyes:
            در مورد فیلتر هم، اتفاقا بر روی عدل خداست! بگو چرا؟
            چون فقط کسایی میتونن عبور کنن که "قابل" باشن!
            حالا که بحث به اینجا رسید، یادی کنم از استاد مرحوم دکتر یغمایی.
            یکی از کلاسهایی که با ایشون داشتیم سیگنال ها و سیستم ها بود!
            چون ترم 4 بودیم و تقریبا تازه کار، درس سیگنال هم درس سخت، برای فهم مطالب
            تا اونجا که میتونست، مثال های غیر درسی میزد! خیلی جالب بود برامون
            حتی خیلی وقتا سر کلاس از حافظ و سعدی میخوند!
            داستان و مثل هم تا دلت بخواد بلد بود ... خدا رحمتش کنه...

یه حس هایی بهم میگه این فیلتر باند باریک میان گذر طراحیش سخت تر از بقیه فیلترهاست. چون باید خیلی کارش دقیق باشه ( نسبت طیف فرکانسی که عبور میده به طیف فرکانسی که عبور نمیده ، خیلی خیلی کمه)
            تو که انقدر حست خوبه، چرا از آنالوگ فرار میکنی؟
            نصف آنالوگ، حس کردنیه! جدی میگم!
            بر خلاف دیجیتال که اکثرش ذهنیه و باید توی ذهنت و خیالت تمام کارها رو انجام بدی
            اما در آنالوگ، نصفش ذهنیه نصفش حسی! :eek:
            مثلا وقتی یک قطعه در یک مدار آنالوگ خراب میشه، یک آنالوگ کار تقریبا میتونه با حسش بگه کدوم قطعه ست!
            جدی میگما! باید آنالوگ کارا رو از نزدیک ببینی تا به حرفم برسی!
            در مورد فیلتر ها همیشه یادت باشه:
            هرچقدر فیلتر ایده آل تر باشه (به ایده آل نزدیک بشه) ساختش پرهزینه تر و سخت تره!
            هزینه در اینجا: قطعات بیشتر+ قطعات دقیق تر+ تاخیر!!!

ادامه دارد انشالله...

دیدگاه

ادامه ی پاسخ پست 59:

خوب در رابطه با اون 100 تا 700 کیلوهرتز حرفتون متینه : بزاریددو حالت مینیمم و ماکسیمم یعنی 100 کیلوهرتز و 700 کیلوهرتز را بررسی کنم: (بررسی ها برای بیت 1 یعنی باند مرکزی 2.4564 گیگاهرتز انجام میشود)
              خوب اول میخوایم طرف گیرنده (دی مودولاتور) یک فیلتر باند باریک میانگذر که پهنای باند عبوریش 100 کیلوهرتزه بزاریم. خوب با توجه به فرمایشاتتون اگر گیرنده موجی بین 2.45635 گیگاهرتز تا 2.45645 گیگاهرتز دریافت کرد این یعنی حاجی بیت 1 دریافت شده.
              برای حالت 700 کیلو هرتز: در این حالت اگر گیرنده موجی بین 2.45605 گیگاهرتز تا 2.45675 گیگاهرتز دریافت کرد به معنی 1 است . پس طیف فرکانسی بیشتری نشان دهنده ی یک است. )
              ولی منظورتون از گفتن 100 تا 700 چیه؟
              اگر میگفتید 100 تا 800 من دیگه برا 800 دهنم بسته میشد . چون بیش از 800 صد درصد نمیشه و با توجه به اینکه fd را 400 کیلو هرتز گرفتیم ، اگر فیلتر را بالا 800 کیلو بگیریم اون وقت 0 و 1 قاتی میشد و فرکانس ها رو هم میفتاد( امکان داشت یک فرکانسی بیاد و هم فیلتر نشان دهنده 0 بگه این صفره و هم فیلتره نشان دهنده یک بگه این یکه و بینشون دعوا و بزن بزن میشد)
              ولی خوب چرا شما حد بالا را 700 گرفتید؟ هنوز 100 تا دیگه جا داره که .
              سوال دیگه: اصلا روی چه حسابی حد پایین را 100 گرفتید . حد بالا محدودیت داره ، قبول . ولی حد پایین محدودیتی نداره که. مثلا 300 میگرفتید یا 50 میگرفتید یا هرچیزی
              قبل از پاسخ به سوال شما اول یک تعریف رو بگم برای یاد آوری:
              پهنای باند یک فیلتر میان گذر: فاصله بین فرکانس قطع بالا و فرکانس قطع پایین!
              مثلا اگه پهنای باند یک فیلتر میانگذر با فرکانس مرکزی 2.456 گیگاهرتز برابر با 1 مگاهرتز باشه
              با فرض اینکه فرکانس قطع بالا و پایین متقارن هستن، میشه فیلتری که از:
              2.456 گیگ منهای 500ک هرتز تا 2.456 بعلاوه ی 500ک هرتز. یعنی میشه در فاصله ی:
              2.4565 و 2.4555 گیگاهرتز!
              خب تا اینجا درست!
              اما باید یک نکته ای رو ذکر کنم:
              در تعریف فرکانس قطع چی گفتیم؟ فرکانس قطع:
              فرکانسی که توان سیگنال خروجی بیشتر از نصف توان خود سیگنال باشه.
              خب درست، چه دخلی به اینجا داره؟
              کاری که برای ما میکنه اینه که:
              بذار اول یک نکته ای رو اضافه کنم: تصویر زیر رو ببین:
              http://upload.wikimedia.org/wikipedi...idth_2.svg.png
              اونجا که نوشته: 3db- میدونی دامنه ش چقدره؟
              0.7 دامنه ی ماکزیمم! (از نظر ولتاژ. از نظر توان همون 0.5 میشه ها)
              خب چی میخوام بگم؟
              شکل رو ببین:
              http://msp.ucsd.edu/techniques/v0.11/book-html/img856.png
              اینکه فیلتر چند تا پارامتر داره. یکیش "باند گذر"ه همون transition band (باند انتقال هم میگن)
              هرچه فیلتر بهتر باشه، این باند کوچیکتر میشه. فیلتر تیز تر میشه.
              حالا میخوام اون 0.7 رو بیام با اینجا قاطی کنم! فقط خوب دقت کن، با مثال میگم:
              فرض کن فیلتر میانگذری داریم که:
              فرکانس مرکزیش 1مگاهرتزه و فرکانس قطع پایینش 950 ک هرتزه بالاش 1.05 مگاهرتزه و باند گذرش 50ک هرتزه
              (پهنای باندش چقدره؟ 1.05 منهای 0.95 مگ: 100 ک هرتز)
              خب حالا این فیلتر رو گذاشتیم برای سیگنالهایی در بازه ی 1.05 و 0.95 مگاهرتز
              و دوست داریم باقی سیگنالهای خارج از این باند عبور نکنن!
              خب حالا با توجه به اون شکل و اینکه باند گذر رو 50ک هرتز گرفتیم فرض کن یک سیگنال در فرکانس 925 ک هرتز باشه
              با توجه به تصویری که گذاشتم، قسمتی از این سیگنال 925 ک هرتزی عبور میکنه!
              که سهمش هم کم نیست! شاید نصف شاید 0.4 مش شایدم 0.35 مش عبور کنه!
              خب خب خب خب!
              برگردیم به اینکه برای چی این مثال رو زدم؟
              مگه نپرسیدی که چرا به جای 800 گفتم 700!
              علتش دقیقا همینه! یعنی وجود "باند گذر" در فیلترها!
              توجه: در فیلترهای ایده آل کامل (در عمل نداریم، نگرد نیست! گشتم نبود!) باند گذر مقدارش 0 ه!

اما در مورد اینکه چرا گفتم 100 و نگفتم 50 یا 30؟
              اینم بخاطر اینه که ساختن فیلترهای باندباریک تیز، هزینه ش بالاست!
              یعنی میایم کمی پهنای باند رو بیشتر میکنیم
              تا کمی از هزینه ها کاسته بشه.
              هزینه ها چی بود؟ : تاخیر، قطعات بیشتر، قطعات دقیقتر.

ادامه در پست بعدی .... انشالله
              (پ.ن: علت اینکه میرم به یه پست دیگه اینه که حجم پست زیاد نشه و خوندنش راحت تر باشه)

دیدگاه

همچنان ادامه ی 59:

بیاید یکم درباره ی تاثیر نویز تو حالت های مختلف فکر کنیم:
                قبلش یک سوال پایه ای دارم:
                فرض کنیم یک فرستنده نخاله اون طرف بیاد دقیقا به فرکانس در محدوده ی فرکانسی صفر ما موج بفرسته ، ما هم در همون لحظه تو محدوده ی فرکانسی 1 ، موج بفرستیم.
                در این جا برا گیرنده چه موجی میرسه ( یعنی این دوتا فرکانس با هم جمع میشن؟ یا میانگین گرفته میشن؟ یا اصلا دو تا موج با هم متمایزن و باهم میتونن تو محیط یاشن)
                یک مثال دور از بحث ما :
                تو محیط دوتا موج با فرکانس متفاوت دقیقا در یک لحظه ایجاد میشن یکی به فرکانس 100 مگاهرتز و دیگری به فرکانس 200 مگاهرتز . اینا چون تو یک لحظه تو محیط وجود دارن آیا روی هم تاثیر میزارن؟
                خب! آفرین. سوال قشنگی پرسیدی!
                بذار یه کم بحث رو داغ کنمش!
                سیگنالی که به ورودی آنتن گیرنده میرسه چیه؟
                جمع و ضرب و تقسیم و تفریق و ... همه ی سیگنال هایی که در فضا موجودند! :eek: :eek: :eek:
                اصن یه وضی! oo:
                حالا دیدی چرا گفتم: هربار که موبایلتو برمیداری صحبت میکنی وسطش یک اس ام اس هم میاد! چرا باید ایمان بیاری!
                اصلا بحث داده ها در محیط (که بهش میگیم کانال) یه جورایی بی پدر مادره!
                هر بلایی که دلت بخواد سر این سیگنال بدبخت میاد!
                اصلا نویز در سیستم های بیسیم، ضرب شونده ست!
                هان؟ چیه؟ دلش میخواد! میتونه، ضرب میشه! :NO:
                اگه میتونی جلوشو بگیر!
                نه تنها ضرب میشه، خود سیگنال هم دچار محوشوندگی میشه!
                اصلا سیگنال دچار چند مسیری هم میشه! :angry:
                من در همینجا، یک دقیقه سکوت میکنم به احترام مهندسین مخابرات! :nerd:
                تئوری های بحث های این چنینی خیلی سنگینه!
                اگه اطلاعات میخوای باید کتاب Digital Communication تالیف Praokis & Salehi رو ببینی!
                (مولف دومش ایرانیه. خدا حفظش کنه. پراوکیس هم از نویسندگان بزرگیه. خدا حفظش کنه)
                اومده حالت های مختلفی که بر سر این سیگنال بدبخت میاد رو بررسی کرده بعلاوه برخی استاندارها!
                حالا فکرشو بکن که اینا این ها رو عملی هم کردن!
                (توجه: تکنولوژی موبایل برای چند سال پیشه؟ الان داریم وارد نسل چهارمش میشیم!)
                در مورد مثالی هم که گفتی:
                بله بر روی هم تاثیر میذارن. اینکه تاثیرشون چطوری باشه پارامترهای زیادی هست!

خب خیلی ترسوندمت. بذار یه کم خیالت رو آسوده هم بکنم:
                اینجا هم مثال. فرض کن میخوای در باند 2.456 گیگاهرتز کار کنی!
                فرض هم بکن که پهنای باند 1 مگاهرتز باشه!
                خب گیرنده میاد چکار میکنه؟
                خودش رو بر روی فرکانس مرکزی 2.456گیگ با پهنای باند 1مگ تنظیم میکنه
                یعنی سیگنال هایی رو دریافت میکنه که بین 2.4555 و 2.4565گیگ باشن!
                بقیه ی سیگنالها رو بیخیال میشه!
                در هر صورت، محیط هرچقدر هم که داغون باشه، بالاخره سیگنال اصلی هم
                علاوه بر شونصدتا سیگنال دیگه به گیرنده میرسه دیگه :rolleyes:

خوب برگردیم به بحث ، اونجا بودیم که دو تا فرستنده داریم یکی داره تو طیف فرکانسی 0 تعیین شده در گیرنده موج میفرسته . و دقیقا در همون لحظه یک فرستنده دیگه تو طیف فرکانسی 1 تعیین شده در گیرنده موج میفرسته.
                حالا فرض کنیم شما جواب من رو اینجوری دادین که چون دوتا فرکانس متفاوتند رو هم هیچ تاثیری نمیزارند.
                خوب اگه اینطوری باشه که اشک گیرنده دراومدست. بد بخت تو یک لحظه هم یک دریافت کرده هم صفر ،حالا تکلیف چیه؟ (به این میگن محو شدگی ؟ یعنی گیرنده نمیتونه تصمیم بگیره و محو قضیه میشه :دی)
                پس اگر اینطور باشه هرچی فیلترمون را باریکتر بگیریم بهتره چون اینطوره موج های مزاحم کمتر مزاحمت ایجاد میکنن و اکثرشون فیلتر میشه ( مگه خیلی سمج باشن و از شانس بد ما خیلی به فرکانس های مرکزیمون نزدیک باشن( گفتم فرکانس های مرکزی چون دوتا فرکانس مرکزی ،یکی برای 1 و دیگری برا 0 داریم)
                بله! در این حالت اشکش دراومدست که هیچ، اصلا خودشو به بیخیالی میزنه
                تقریبا چیزی شبیه این: یعنی انمگار نه انگار که داده ای اومده!
                خب بنده خدا هم حق داره! دو تا سیگنال گرفته، دروغ بگه؟ نمیتونه که!
                مثه بعضی آدما نیست که! "مجبوره" راستشو بگه! دوتا دریافت کرده، چیزی نمیگه
                تا ما بفهمیم که نه! داده درست دریافت نشده!
                در مورد انتخاب فیلتر هم حق با شماست!
                باریک کردن باند گذر خوبه، اما... هزینه؟ :rolleyes:

این فقط در صورتیه که فرض زیر درست باشه(تورو خدا نگید غلطه که کل نتیجه گیریام از بین میره)
                دو موج با فرکانس متفاوت در یک لحظه میتواند هردو باهم در محیط باشند و روی هم تاثیر نگذارند.
                آره، امکانش هست!
                یعنی هر دوتا سیگنال برسن به گیرنده.
                اما به هرحال بر روی هم تاثیر هم خواهند گذاشت!
                ولی خوشبختانه تاثیرشون قابل برطرف کردن هست در بسیاری از موارد!

دیدگاه

ادامه ی پاسخ 59:

الان که داشتم فرض بالا را مینوشتم فکرم رفت تو اینکه ، حالا اگه فرستنده ی دومی نخاله نبود و دقیقا همون بیتی که میخوایم را emit کرد (فریاد زد) تازه فرض کنیم دقیقا تو فرکانس فرستنده خودمون اینکار را کرد یعنی در یک لحظه در محیط دوتا موج با فرکانس برابر داشته باشیم که هردو برای گیرنده مثلا در حوزه ی بیت یک باشند.
                  دیگه صددر صد باید رو هم تاثیر بزارند چون فرکانسشون یکیه دیگه. رو چه مولفه ای این تاثیر گذاشته میشه . یعنی فکر کنم اینجوریه که یک موج جدید با همون فرکانس مشترک ایجاد میشه که یک مولفه اش تقویت شده.
                  اگر فرض کنیم که مولفه ی دامنه باشه پس یعنی dBm موج رفته بالا که خیلی خوبه . اینجوری اگه گیرنده دورترم باشه یک را میگیره و برد افزایش پیدا میکنه.

خدا از دهنت بشنوه :nice:
                  اگه اینطور بشه که عالیه!
                  حرفت درسته و در مورد توان بیشتر دریافتی هم درسته و همچنین در مورد افزایش برد!
                  اما فقط یک نکته توجه بشه:
                  فاز! مثلا اگه این دوتا سیگنال 180 درجه اختلاف فاز داشته باشن هم رو خنثی میکنن.
                  تا اختلاف فاز 120 درجه مشکل حادی پیش نمیاد!
                  بیش از 120 درجه تا -120 درجه سیگنال ضعیف تر میشه!
                  (اثباتش ساده ست. اگه میدونی که چه خوب. وگرنه خیلی مهم نیست)

ولی شایدم اون فرض غلط باشه چون تو سری فوریه برای تبدیل یک موج مربعی به موج سینوسی دیدیم که یک سری موج با فرکانس های متفاوت باهم جمع شدن و یک موج بمون دادند که تابع مربعی را تقریب زدند که فرکانسش با فرکانس اون سینوسیی که حداکثر فرکانس را داره برابره:
                  مثلا من بعد از اون روز که بهم اون قضیه دیجیتال به آنالوگ رو گفتید، رفتم سراغ کتاب ریاضی مهندسی که برای تبدیل با چهار تا سینوسی (که تقریب خوبی برامون میزنه) فرمول میشه :
                  f= sin(x) + 1/3 sin(x/3) + 1/5 sin(x/5) + 1/7 sin(x/7)
                  که f نهایی میشه یه چی تو مایه های همون موج مربعی ولی به صورت سینوسی که فرکانس این سینوسی نهایی فرکانسش با sin(x/7) برابره .
                  در مورد فرض بالا که در قسمت قبل توضیح دادم
                  میمونه اون مثال از ریاضی مهندسی که اصلاحش میکنم:
                  باید اینجوری مینوشته:
                  یک موج مربعی با فرکانس 2Pi با تقریب چهارتا سینوس برابر میشه با:
                  sin(x)+(1/3)sin(3x)+(1/5)sin(5x)+(1/7)sin(7x)
                  که فرکانسش میشه همون فرکانس سینوس ایکس. یعنی 2Pi !

پس اگه اینجوری باشه الان صدای تیک تیک ساعت بالا سرم فرض میکنیم اگر موج 15 کیلوهرتز باشه با موج تولیدی توسط مودم وایرلسم که فرکانس موجش 2.4 گیگاهرتز است چون باهم تولید میشن قاتی میشه و یک موج با فرکانس 2.4 گیگاهرتز تولید میشه. پس من نباید صدای تیک تیک ساعت را بفهمم.( اینطوری صدای تیک تیک ساعت از بین نمیره ولی اگه یک زمین کوب( همین که خیلی صداش وحشناکه) تو کوچه کار کنه و باش زمین را سوراخ کنند. صداش تو فرکانس محسوس با گوش منه و طوریه که دیگه من صدا تیک تیک ساعت رو نمیفهمم( چون توانش زیاده؟ dbm )
                  اصلا چی شد همه چیز قاتی شد.
                  یکی از بحث های مهم همونه که گفتی: دامنه ی بیشتر!
                  در محیط های پر نویز، یکی از راه هایی خیالمون راحت بشه از اینکه سیگنال درست به مقصد برسه
                  اینه که توان سیگنال ارسالی رو زیاد بکنیم!
                  توی ماژول rfm یا nrf هم یه قسمتی گذاشته که ما بتونیم خودمون توان سیگنال ارسالی رو دستکاری کنیم!
                  یکی از دلیلهاش همینه!
                  چیزی هم قاطی پاتی نشده، اصلا خودتو ناراحت نکن!
                  در دو پست قبل در مورد یه سری مسایلی صحبت کردم که یکسری از سوالاتت رو جواب میده!
                  در مورد فرکانس ساعت و مودم!
                  گوش انسان فرکانس بیشتر از 20 ک هرتز رو نمیشنوه!
                  حالا چه بهش برسه چه بهش نرسه!
                  بعدشم اینکه سیگنالی که در کنار تو وجود داره ایناست:
                  سیگنال تیک تیک ساعت، سیگنال مودم، سیگنال موبایلت، سیگنال جمع تک تک اینها، سیگنال جمع همه شون با هم، سیگنال ...
                  یه عالمه سیگنال وجود داره
                  اما خوشبختانه دامنه ی سیگنال تیک تیک ساعت به میزان قابل توجهی از بقیه بیشتره

دیدگاه

بریم سراغ پست 60:

لینک زیر را نگاه کنید : (ببخشید دست خطم بده :redface: البته تند تند مینوشتم :rolleyes: )
                    http://mortazavi91.persiangig.com/image/DSC_0808.jpg
                    این تقریبا همه چیزیه که من میدونم.
                    خب همیبنه دیگه! درسته...
                    در مورد سوالی که اونجا پرسیدی:
                    از تبدیل فوریه برای باز کردن بحث استفاده کردم!
                    وگرنه در عمل، واحدی وجود نداره که برای ما تبدیل فوریه بگیره!
                    فقط برای اینکه بدونه بک گروند این قضایا چه خبره
                    سعی کردم از فوریه برای بیشتر متوجه شدن استفاده کنم :nice:

یک سوال دیگه:
                    من راستش هنوز نفهمیدم چرا از فیلتر گاوسی استفاده کردیم:
                    خوب مثلا سنتسایزر را طوری میساختیم که دو موج سینوسی با فرکانس های 2.4556 گیگاهرتز و 2.4564 گیگاهرتز در خروجی میداد .
                    خوب حالا مودولاتور را طوری میساختیم که اگر 1 ( 3.3 ولت) بهش ورودی میدادیم موج 2.4564 را در خروجی میگذاشت( موج 2.4564 را انتخاب میکرد(مالتی پلکس میکرد - select میکرد) )و در صورتی که 0 ( 0ولت ) بهش ورودی میدادیم موج 2.4556 را در خروجی میگذاشت .
                    خلاص .. :mrgreen:
                    الان نه دیگه پهنای باندی داریم نه سری فوریه نه فیلتر نه هیچ چیزه دیگه :mrgreen:
                    ربط اینا به قضیه چیه؟
                    پاسخ شما رو لینک زیر داده: (خودمم هم نمیدونستم، این نکته رو الان یاد گرفتم)
                    http://www.palowireless.com/infotoot.../radio/109.asp
                    برو به قسمت: سوال سوم!
                    سوال اینه: So, why is GFSK implemented in Bluetooth Radios , and not FSK , is it cheaper?
                    میگه چرا در مواردی مانند بلوتوث از gfsk استفاده شده، و از fsk استفاده نشده. مگه ارزونتره؟
                    پاسخ داده:
                    The spectral width for FSK is unlimited, comparatively, there is a limitation on GFSK. fc "climbs slowly" to fd in GFSK, However, in the case of FSK, fc "jumps sharply" to fd, which greatly decreases spectral efficiency.

GFSK is not implemented in the Bluetooth radio unit for cheaper chips (since you need to put an extra pulse-shaping filter in front of the modulator), but for spectral efficiency.
                    میگه پهنای طیفی fsk نامحدوده (همون بحثی که قبلا اشاره شده بهش) که در gfsk از این نامحدود بودن جلوگیری میشه. در gfsk فرکانس سیگنال ارسالی به جای اینکه یه دفعه از fc به fc+fd بپره (ویا fc-fd) (یعنی حالتی که در fsk رخ میده: پرش فرکانسی) به آرومی صورت میگیره! که پرش سریع در fsk سبب اقزایش پهنای باند میشه و با جلوگیری از پرش سریع در gfsk این مشکل حل میشه!
                    میگه که: استفاده از gfsk در بلوتوث بخاطر ارزونتر بودن مدار نیست، چرا که یک فیلتر گاوسی بیشتر داره، بلکه بخاطر پهنای بانده!
                    حالا یه توضیح اضافه تر بدم:
                    مطلبی که در فوق گفته یعنی این: به جای اینکه سیگنال مثلا از 2.456 گیگ به 2.4564 بره، اینکار آروم آروم انجام میشه! یادته گفتم 1200 تا سینوس در اون سرعت 1 مگابیت بر ثانیه ارسال میشه؟
                    در fsk از اول همه همون فرکانس 2.4564 رو دارن
                    اما در gfsk چند تا سینوس طول میکشه تا به 2.4564 برسه! یعنی نمیپره!
                    :eek:

دیدگاه

خیلی خیلی ممنونم.

منتظرم پست 62 هم جواب داده بشه تا نتیجه ها را بریزم وسط ( نتیجه ها : خیلی خیلی عالی ( البته از نظر خودم ) بی قراری میکنم که نظر شما را ببینم.)

فکر کنم پست 62 تو پست 68 پاسخ داده شده ، ولی خوبه که در رابطه باش یکم توضیح بدید . (مخصوصا اون مالتی پلکسر آنالوگ و خط سلکتش)

دیدگاه

خب بریم سراغ پست 62:

در رابطه با اینکه موج مربعی پهنای باند بی نهایت داره ، خوب اینو قبول دارم چون برای اینکه اینهمه تر و تمیز در بیاد باید دامنه ی سینوسی ها خیلی کم بشه بطوری که با نگاه به صورت خط در بیان. برای اینکار باید اون فرمول سری فوریه n برابر با بی نهایت باشه ، یعنی تابع از بینهایت سینوسی با فرکانس های متفاوت تشکیل شده باشه .که این نتیجش همون پهنای باند بی نهایت میشه.( البته پهنای باند بی نهایت در حوزه ی آنالوگ )
                        خب تا اینجا که کامل متوجه شدی، بذار به یک نکته ای هم اشاره کنم!
                        در برخی موارد مانند اینجا (موج مربعی) در بازسازی سیگنال (تقریب سیگنال)، پدیده ای رخ میده به نام:
                        "پدیده ی گیبس"! که کمی ناخواسته ست!
                        لینک زیر رو ببین: http://math2pc.persianblog.ir/post/69/

خوب من اینو کامل فهمیدم.(با نرم افزار های مختلفم شبیه سازیش کردم و دیدم دقیقا همینطور)

اسم نرم افزار هم میگفتی :rolleyes:

ولی خوب مگه مرض داریم ( با خودمم ها ) سیگنال مربعی را مستقیم به خط انتخاب مالتی پلکسر آنالوگ میدیم و نه پهنای باند( هرتز) سیستمی داریم و نه اینکه پهنای باند بینهایت برامون مهمه .(بینهایت باشه)
                        آخه چه جوری پهنای باند خروجی بینهایت میشه ؟؟!!! حالا اگه خروجی یهو بین دو فرکانس نزدیک به هم در پهنای باند 1 مگ بپره ( کل سینوسیها برای یک بیت خاص یکی باشند ( مثلا با اون مثال قبلیا کل 1200 تا سینوسی) ) چه دخلی پیدا میکنه با افزایش پهنای باند؟ آخه ما که از پهنای باند 1 مگ خارج نشدیم.
                        (توجه شود که پهنای باندی که nrf برای 1mbps در نظر گرفته 1MHz است . ولی خوب این مگه مربوط به خروجی نمیشه ( بازه ی تغییر fd ) چه ربطی به سیگنال مربعی ورودی داره؟ )
                        این مورد هم در قسمت قبل توضیح داده شد
                        که استفاده از فیلتر گاوسی چطور سبب کاهش پهنای باند میشه!
                        *توجه: در سیگنالها، تغییر سریع از یک مقدار به مقدار دیگه (مثلا از -1 به 1)
                        سبب تولید سیگنالهایی با فرکانس بالا میشه
                        یعنی پهنای باند افزایش پیدا میکنه!
                        اون پهنای باندی هم که nrf گفته 1Mhz هم خروجی ی مدولاتورشه هم ورودی فیلتر گیرنده!
                        یعنی شما باید پهنای باند در گیرنده رو هم 1Mhz بذاری!
                        اما ایرادی هم نداره که خود مدولاتور هم پهنای باندش 1 مگ باشه!
                        ...
                        :read:

دیدگاه

خوب قبلش بگم که سوال اصلی من هم اکنون ارتباط فرکانس موج با برد آن است( در یک توان و دامنه ثابت و در یک محیط ثابت ):
                          به عنوان مثال دو موج داریم که توانشون برابره باهم و برابر با 0 دسیبل است. یکی با فرکانس 100 مگاهرتز و دیگری با فرکانس 2.4 گیگاهرتز . ( در یک محیط بدور از هیچگونه سیگنالی(ایزوله) که البته تو این محیط در و دیوار زیاده) :

اول بگم که با توجه به اینکه p=1/2 (a^2) است پس دامنه دو موج باهم برابره .
                          در رابطه با توان: وقتی توانشون برابره پس باتوجه به اینکه "توان = مقدار انرژی در واحد زمان" ، پس انرژی شون باهم برابره ، پس بردشونم برابره.
                          اینا درسته؟
                          یه جورایی خصوصیات موج ها با فرکانس های متفاوت را میخوام بدونم

در رابطه با بعضی سوالات بصورت پیام خصوصی مطرح شد که پاسخی فرمودید ، در رابطه با ضربه و پاسخ ضربه :
                          بنده از ضربه و اسخ ضربه فقط اینو میدونم که ضربه یک حرکت ناگهانی است(در بازه زمانی نزدیک به صفر ) پس پاسخ آن هم باید ناگهانی باشد.
                          مثال: یکی به صورت خیلی ناگهانی به من مشت میزنه (ضربه وارد میکنه) و بنده هم به صورت خیلی ناگهانی(به دلیل اینکه هر عملی عکس اعملی داره و هر ورودی یک خروجی داره) یک سیلی روانه صورتش میکنم.
                          اطلاعاتم در این باره بسیار پایین است . بخاطر همین چیزی نفهمیدم.

خوب پس منم به صورت ناگهانی تحلیل هام را قرار میدم( اصلا نترسید ، فقط می خوام دقیق بخونیدشو و مشکلات رو بهم بگید)
                          با تشکر

دیدگاه

سوالات از پست 50
                            قسمت اول :
                            همون مفهوم ایزوتروپ که در شیمی داشتیمه.
                            داراى خواص برابر از هرسو، همگراى، داراى خواص فیزیکى مشابه
                            آره آره یادم اومد( از بس از شیمی دور بودم کلا همه چیز یادم رفته)
                            همون که عدد اتمیشون یکی بود ولی تعداد نوترون ها متفاوت بود ، درنتیجه عدد جرمی متفاوت داشتند(یعنی یک عنصر با عدد جرمی های متفاوت)
                            خوب چه دخلی داره به اینجا؟
                            من در بارش به جمله ی زیر برخوردم:
                            effective isotropically radiated power is the amount of power that a theoretical isotropic antenna (which evenly distributes power in all directions) would emit to produce the peak power density observed in the direction of maximum antenna gain

پس این یه ربطی به یک آنتن خاص پیدا میکنه چون نوشته آنتن ایزوتروپیک داریم و EIRPمقدار توان موثریه که این نوع آنتن در تمام جهات ساطع میکنه.(یعنی توان موج را تقسیم میکنه و به همه طرف موج میفرسته ( یعنی آنتنی داریم که کل توان را به یک طرف متمرکز کنیم؟ (اره ، دیش ، دیش ماهواره فکر کنم اینطوریه))
                            در رابطه با ادامه ی جمله در رابطه با گین آنتن گفته (که اصلا نمیدونم چیه) . فکر کنم آنتن یک جوریه که موج ارسالی ازش ، در یک سمت توانش بیشتر و در سمت دیگه توانش کمتره( این به گین هم ربط پیدا میکنه؟؟)
                            ببنید نظریه زیر درست است؟
                            نظریه: مقدار توان موثر موج فعلی که در سر آنتن قرار میگیرد ، برابر است با جمع جبری توان ها در سمت های مختلف آنتن.
                            پس اگه بخوایم یه جوری باشه که فقط به یک سمت موج بفرستیم باید آنتنمون جوری باشه که کل توان را روی یک سمت قرار بده و در بقیه سمت ها توان تقریبا صفر بشه(مثل دیش)

قسمت دوم:
                            فرض کن یک سیگنال سینوسی داری با فرکانس هرچی که دلت میخواد
                            با دامنه ی a و فاز دلخواه. توان این سیگنال همواره برابر با ( a به توان دو) تقسیم بر 2
                            حالا که میگی سیگنال رو میکشیم
                            یعنی دامنه رو افزایش میدیم
                            یعنی داریم a رو زیاد میکنیم
                            پس توان سیگنال افزایش پیدا میکنه.
                            معمولا افزایش توان، افزایش برد هم داره...
                            پس که اینطور گفتم چرا اینا اینقدر به هم ربط پیدا میکننا.
                            خوب حالا یه چی دیگه داریم که بهش میگن توان : اونچه که من یادمه توان یا پاور مقدار انرژیی که در واحد زمان تولید یا مصرف میشه .( ژول بر ثانیه) که البته اینجا تابلوه که مصرف میشه ، چون به مرور زمان کم میشه . (البته به خاطر قانون پایستگی ، ازبین نمیره که میشه حدس زد به چی تبدیل میشه ، مثلا یه مگس تو هواست ، موجمون میخوره بش یکم از اون وارد بدن مگسه میشه ( البته شوخی میکنم ، دیوار و اینهمه چیزه کت کلفت هست که مگس در برابرش هیچیه) ( بخاطر همین وقتی داد میزنیم اگر فاصله طرفمون خیلی دور باشه طرف صدامون رو نمیفهمه ، از بس خورده به درو دیوار جونش(انرژیش) گرفته شده)
                            پس این جونش(انرژیش ) کم شدن و فرمولی که فرمودید( p=(a^2)/2 ) و عکس زیر باهم در ارتباطند:
                            http://www.fda.gov/ucm/groups/fdagov-public/documents/image/ucm109222.gif

برای در آوردن ته تو این فرمول تحقیق کردم ، که به لینک زیر از ویکی پدیای عزیز رسیدم:
                            http://en.wikipedia.org/wiki/Wave_power
                            تو قسمت Notes بخش b ( که با فونت ریز نوشته شده):

اولش که فرموله هست که تو مدار1 داشتیم.
                            پس مقدار انرژی موج در واحد محیط افقی میشه : ( E=(1/2)pg(a^2) )
                            فعلا فقط E(انرژی) و a(دامنه ی موج (ولت)) رو میدونم.
                            بعد یه یا گذشته و فرمول روبرو را نوشته: E=(1/8) pg(H^2)
                            خوب تابلوه دیگه H همون ولتاژ پیک تو پیک موج است. و درستم میشه.
                            بعد فکر کنم خواسته فرمول اولی رو اثبات کنه اول فرمول m0=(1/2)(a^2) را گفته ( که اصلا نمیدونم چه حوری اومد(لطفا توضیح دهید)) و بعد از اون گفته E=pgm0 که میشه نتیجش گرفت.
                            دقیقا میخوام بدونم این p و g و m0 چی هستند و چجوری بوجود میان.

توانم که میشه انرژی موج در واحد زمان پس اینا با فرموا شما صد در صد در ارتباطند.

قسمت 3 :
                            سوالی نیست ( با قسمت 2 مرج شده)

دیدگاه

سوالات پست 51 :
                              سه تا پارامتر داشت فرمولش:
                              TPO * loss feedline * gain antenna = ERP
                              با فرض فوق، TOP ثابته. همچنین گین هم ثابته.
                              میمونه : loss feedline که نمیدونم تحت چه شرایطی تغییر میکنه
                              اگه وضعیتش مشخص بشه، به جواب میرسیم
                              آیا اون گین آنتن ربط پیدا میکنه به پست قبلیم قسمت اول؟ همون مفهوم ایزوتروپیک و مسیرهای مختلفی که در این مسیر ها مقدار توان موج رو آنتن ، یک مقدار مشخصیه.(به نسبن آنتن استفاده شده)

در رابطه با loss feedline هم که یک تحقیقات جزئی کردم و به یک پی دی اف رسیدم (که تو پیام خصوصی براتون ، فرستادم و خوشبختانه شما هم تاییدش کردید) :
                              متاسفانه من اون پی دی اف را رو مرورگر باز کردم و جایی سیو نکردم . اگه میشه آدرسش را از پیام های خصوصیتون در بیارید و قرار دهید.
                              راستی حتما برای مبحث آنتن ، بعدا باید تحقیق بشه.

دیدگاه

سوالات از پست 52:
                                قسمت اول :
                                دقیقا نمیدونم چرا از عبارت "باند پهن" استفاده کرده. در بحث های مخابراتی دو تا اصطلاح داریم
                                "باند باریک" و "باند پهن" البته در الکترونیک هم، در تقویت کننده ها دیدم چنین چیزی رو.
                                برای اطلاعات بیشتر، لینک های زیر رو ببین.تعریفشون در مخابراته:
                                http://en.wikipedia.org/wiki/Wideband
                                http://en.wikipedia.org/wiki/Narrowband
                                برای تعاریف فوق باید بدونی "پهنای باند همدوسی" چیه؟
                                http://en.wikipedia.org/wiki/Coherence_bandwidth
                                اما اینکه اینجا wide band چقدر میشه، باید حساب کرد. که از عهده حقیر خارجه.
                                در مورد اینکه گفته: 1 میلی وات به ازای هر 5مگاهرتز، (که نمیدونم آیا این جزو تعریفه یا اینکه استاندارده)
                                اگه مثلا ما 2 مگاهرتز در نظر بگیریم میشه 10 میلی وات.
                                اما از همه ی اینا گذشته در اون لینکی که گذاشتم گفته:
                                www.qdg.org.au/qdgwire.htm#IEEE 802.11b Wi-Fi
                                یه سری استاندارهایی هست که اگه کسی بخواد سیستمی طراحی کنه باید اونا رو رعایت کنه
                                لینک زیر رو ببین:
                                http://www.qdg.org.au/qdgwire.htm#IEEE%20802.11b%20Wi-Fi%C2%A0
                                با توجه به این استاندارها، EIRP یا ERP باید مقدارش طبق جداولی باشه که ذکر شده
                                (یادمون باشه که این مقدار به 3 تا پارامتر بستگی داشت)
                                و اگر بخوایم سیستم استانداردی بسازیم، باید این رو رعایت کنیم
                                خوب پس این یک استاندارده که مثلا میگه : حاجی تو که داری یک فرستنده طراحی میکنی حواست باشه که نباید موجت از x dBm قدرتش بشتر باشه.
                                ولی فکر کنم پهنای باند با حداکثر توان استاندارد یه رابطه ای دارند. یعنی مثلا در یک پهنای باند باریک نمیشه توان موجمون را زیاد کنیم ، ولی اگر پهنای باند بیشتر شد ، میشه اینکار را کرد را کرد .
                                جملات زیر را نگاه کنید( از یکی از لینک هایی که دادید برداشتم):

Australian power limits
                                915 MHz - 928 MHz Not exceeding 1W EIRP
                                2400 MHz - 2483.5 MHz Not exceeding 4W EIRP
                                5150 MHz - 5350 MHz Not exceeding 200mW EIRP
                                5725 MHz - 5850 MHz Not exceeding 4W EIRP
                                EIRP = Effective Isotropic Radiated Power.
                                این یعنی تو استرالیا این استانداردها وجود داره؟ که یعنی تو این پهنای باند خاص EIRP بیشتر از مقدار ذکرشده نشه. پس میشه نتیجه گرفت ارتباط پهنای باند و EIRP را فقط استاندارد ها تعیین میکنند و EIRP خودش به فرکانس ربطی نداره و فقط به اون سه تا جز که تو فرمول ERP بود بستگی داره

جالبه تو لینکاتون به جمله ی زیر برخوردم:
                                Information for antenna building: 1/2 wavelength is 61mm, and 1/4 wavelength is 30.5mm.
                                پس یعنی بسته به نوع آنتن ، طولش باید نصف طول موج یا یک چهارم طول موج باشه . که در فرکانس 2.4 مقادیر به ترتیب میشه حدود 61 میلیمتر و 30.5 میلیمتر. ( خوب این دو نوع آنتن چین؟ کدوم دونوع؟)

قسمت 2:
                                سوالی نیست

قسمت 3 :
                                کاملا درست میگی با توجه به اینکه از عبارت non-overlapping استفاده شده
                                برای بدست آوردن تعداد کانال 2.525 رو منهای 2.4 گیگاهرتز میکنیم و تقسیم بر 2 مگاهرتز.
                                (البته در حالتی که پهنای باند 2 مگاهرتز داریم. اگه پهنای باند 1 مگاهرتز بود تقسیم بر 1 مگ میکردیم.)
                                حالا در مورد خود 2.4 و 2.525 به دو صورت میشه نگاه کرد:
                                - اول: مثلا برای 2.4 با پهنای باند 2 مگکا هرتز، فرکانس مرکزی رو 2.401 در نظر بگیریم
                                - دوم: این باند ISM که به قول استادمون "وحی منزل" نیست، حالا یه کم اینورتر یا اون طرف تر
                                حالا با این اوصاف بازهم باید ببینیم در عمل، ماژولی که داریم، کدوم حالته.
                                و در مورد اینکه گفتی: "مگه بازه ی قانونی بین 2.4 گیگاهرتز و 2.525 گیگاهرتز نیست؟"
                                نه!!! طبق استاندارد، ISM Band در 2.4 گیگاهرتز برابره با:
                                2.400 GHz 2.4835 ~ GHz
                                پس میشه نتیجه ی زیر را گرفت:
                                در ISM band پهنای کلی باند 83.5 مگاهرتز است که میتونیم این باند را بسته به تمایل و هزینه های گیرنده(فیلتر) به چند زیر باند تقسیم کنیم . با توجه به لینک هایی که در قسمت 1 دادید ولینک زیر:
                                http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11
                                فرستنده هایی که این پهنای باند را به 13 ( یه جا گفته 13 یه جا گفته 14) (تو لینک بالا گفته 14 ولی 14همیش ،یه تیکه گندش خارج از ISM band است.
                                سوال : چرا اینجا اینقدر روهم رو هم افتاده ، در صورتی که در nRF اینطور نیست ( 1 مگ 1مگ جدا جدا شده که هیچکدومش رو هم نیست) (چرا تو استاندارد non-overlapping نیست و روهم روهم افتاده؟ )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X