اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مباحثی در: مدولاسیون آنالوگ و دیجیتال و طراحی آنتن

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مباحثی در: مدولاسیون آنالوگ و دیجیتال و طراحی آنتن

سلام
    خیلی عالی پیش رفتی
    انشالله جواب مبسوط رو خواهم داد
    +
    یک آموزش هم دارم آماده میکنم
    انشالله میدم به شما تا پلودش کنی
    1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
    2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
    3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

و اما در رابطه با پاسخ پست 104 :

در رابطه با LNA داشتم پستتون رو میخوندم اول اینجوری بودم: :eek: بعد اینجوری شدم: :rolleyes: ودر حالی که اینجوری ادامه میدادم :agree: ، یهو آخرش اینجوری شدم :wow:
      پس الان فهمیدم چرا تگهای passive رو میشه فقط در فاصله چند سانتی(حدودا 10 سانت) خوند. چون فیلتر تعبیه شده در آن passive و دارای LNA نیست . آخه بدبخت این تگ تغذیه از خودش نداره حالا LNA که دیگه هیچی. فکر کنم تغذیه ش را از سیگنالی که ریدر براش میفرسته تامین میکنه . (یه جوری حس میکنم مثل یک صفحه ای میمونه که وقتی درحال دریافت سیگنال با فرکانس خاص باشه ( مثلا 125 کیلوهرتز) با خوردن این سیگنال بهش سیگنال مربوط به داده هاش را برمیگردونه. مثل یه دیوار ولی فرقش اینه که دیوار همون سیگنال را بر میگردونه ولی تگ سیگنال داده هاش را برمیگردونه.
      دقیقا همینه. تگ های پسیو داخلشون تغذیه نداره
      و مدار و فیلترشون با همون موجی که دریافت میکنن کار میکنه

در واقع تغذیه ش رو از بیرون و به صورت امواج الکترومغناطیسی میگیره

در رابطه با EIRP و گین آنتن خیلی چیزا یادگرفتم. مثلا الان میدونم آنتن isotropic تو واقعیت وجود نداره و یک آنتن ایده آله . همه ی آنتن ها در یک جهت توان بیشتری تشعشع میکنند. که گین آنتن میشه ماکسیمم توان در جهتی که توانش بیشتر از همه است تقسیم بر توان میانگین(همون توان تشعشعی آنتن ایزوتروپیک)
      آفرین!
      اما برای افزایش اطلاعات در مورد آنتنآ‌ها
      باید یک تاپیک ایجاد بشه
      و اساتید مخابرات میدان بیان کمکمون

در رابطه با محوشدگی که یکی از عواملش میتونه چند مسیریه سیگنال و اختلاف فاز در سیگنال مورد نظر و امکان تخریب آن باشه ، اطلاعات خوبی کسب کردم
      در منابع لاتین ئنبال عبارت fading باید بگردیم

در رابطه با FFT یکم یه چیزایی فهمیدم ولی بیشتر دوست داشتم ، یک مثال باشه که خوب متوجه بشم. این قسمت در gfsk بعد از فیلتر گاوسی قرار میگیرد؟
      اصلا میشه یک مثال به صورت شکلی بزنید که مثلا من از قسمت دیجیتال بایت 0x96 را به مدار شما میدهم (سرعتش را هرچی دوست دارید انتخاب کنید)و مثلا سیگنال من اینجوریه--> _----_--__--
      این FFT چیزی نیست که در جایی قرار بگیره!
      ما از فوریه برای دیدن بک گروند قضیه استفاده میکنیم
      در عمل چیزی به نام فوریه نداریم اینجا!
      در مورد شکل سیگنال بعد از عبور از فیلتر گاوسی
      اگه شما 0 و 1 پشت سر هم داشته باشی، در خروجی چی داری؟
      یه شبه سینوسی!
      حالا به جای اینکه 0 و 1 داشته باشی
      هر ترکیبی از اینا و میتونی داشته باشی:
      0100110001111001010100010111010111010
      شکلش چی میشه؟
      خیلی ساده:
      اگر بعد از 1، 0 نیاد، سیگنال وقتی به قله میرسه راه خودش رو ادامه میده
      تا یکدونه 0 ببینه. وقتی 0 دید میاد پایینی و به پیک منفیش میرسه!
      و تا زمانی که 1 نبینه (یعنی اگه چندتا 0 پشت سر هم باشه)
      راه خودش رو ادامه میده میره...

حالا میخوام خروجی فیلتر گاوسی و خروجی FFT و سیگنال مودوله شده و... را نشون بدید:
      اصلا حس میکنم کلا از جایی که سیگنال دیجیتال داده میشه (تو فرستنده) تا جایی که این سیگنال گرفته میشه(تو گیرنده ) ، یه مداره. که اون وسط بین آنتن گیرنده و آنتن فرستنده نوع لینک این مدار یه جوریه که ما نمیبینیمش ولی هست.(میخوام کلا با سیگنالی که میدیم یک مدار خوب از این نوع تحلیل بشه)
      خب این قسمت هم بی ربط میشه
      چون گفتیم که چیزی به نام FFT وجود نداره
      و فقط پشت پرده ی قضیه ست!
      از زمانی که سیگنال تولید میشه
      تا زمانی که در گیرنده دریافت میشه
      در "کانال" ارتباطی قرار داره
      که این کانال میتونه خیلی چیزا باشه!

در رابطه با سری فوریه :cry2:
      آخه چه دخلی به اینجا پیدا میکنه؟ من نمیفهمم. حس میکنم سری فوریه فقط برای این استفاده میشه که از یک سری موج سینوسی یک موج مربعی ایجاد کنیم . همین
      یک آموزش تصویری در مورد فوریه برای شما فرستادم
      لطفا در این قسمت پلود نمایید.
      ممنون

ولی تهش استفاده از فوریه را در سیستممون نمیدونم کجاست؟
      در اون pdf توضیح دادم

ولی الان به اشتابهم پی بردم. در رابطه با دیجیتال فوریه یک تعریفه که میگه این سیگنال دیجیتال هم میشه با فوریه تعریفش کرد.
      یک قکرایی تو مغزم بود ، الان خجالت میکشم بگم
      بحث فوریه درسیگنال های دیجیتال یه بحثیه که
      اگه فوریه ی آنالوگ رو بدونی
      +
      یه سری مسایل از سیگنال ها و سیستم ها
      میتونی باهاش کنار بیای!
      واقعا بحث سنگینیه
      در ضمن خجالت نداره که!
      "تانگردی آشنا زین پرده رازی نشنوی"
      :rolleyes:

در کل پس فیلتر گاوسی دو تغییر در سیستم انجام میده:
      1- سیگنال مربعی را به سینوسی تبدیل میکنه. چجوریش هم به من ربطی نداره ، فکر کنم مثل یک فیلتر پایین گذر عمل میکنه که فرکانس قطع بالاش همون فرکانس preamble است. چجوری میشه ساختشم ، شما انشالله بهم میگید چجوریه :rolleyes:
      2- با توجه به این موج خروجی از فیلترگاوسی با کارهایی که تو مودولاتور انجام میدیم ، موج خروجی دیگه یهو فرکانسش بین دوحالت عوض نمیشه و به قول ما نایینی ها یکمچو( yekamachoo ) یکمچو بین fc+fd و fc-fd تغییر فرکانس میده ( البته با توجه به سیگنال خروجی از فیلتر گاوسی)
      ساخت این مودولاتور را بلد نیستم. در رابطه با fsk و پرش بین دو فرکانس و کلیدزنی میتونستم حدسایی بزنم ولی gfsk :sad: ( انشالله مدارشو برام توضیح میدید :nerd: )
      1: سیگنال مربعی رو به شبه سینوسی تبدیل میکنه
      سینوسی کامل نیست.
      فرکانس قطعشم دقیقا نمیدونم چقدر باید باشه!
      اما قطعا با بیت ریت رابطه خواهد داشت!
      (همون preamble) :nerd:
      2: آره درسته
      برای تغییر آروم و جلوگیری از تغییرات سریع ( = فرکانس های بالا)

در رابطه با طرف گیرنده هم فکر کنم با fsk فرقی نداشته باشه . ولی مطمئنا فیلترهای ساده تری میشه برای gfsk طراحی کرد . دوتا فیلتر در بازه های fc+fd و fc-fd میزاریم و خلاص. در اینصورت وقتی در خروجی فیلتر ها سیگنال قوی دیدیم یعنی بیت مربوطه رسیده .
      طراحی این فیلترهای میان گذرهم ، دستتون را میبوسه
      قضیه همینه که فیلترهاش کمی پهنای باند کمتری دارن
      روش تشخیص هم همونیه که گفتی
      طراحی فیلتر هم که توی اینترنت هست
      اما خب تا اونجا که بتونم انشالله در خدمتم :read:

اون آموزشی که فرستادم برای شما
      بسیاری از مسایل رو برای شما در مورد فوریه و ... باز میکنه

دیدگاه

سلام :mrgreen:

از دوست خوبم آقای رستمی تشکر فراوان دارم( من هرچه تشکر کنم بازم کمه)

خوب من اون pdf را کامل خوندم. و همینجا میخوام یک اعترافی کنم:

من هرچی خواستم یک سوالی چیزی ازش دربیارم ، نمیشه. انقدر ساده و روان و قشنگ (به صورت مصور و کلمات کلیدی مشخص) نوشته شده که همه چیز واضحه.

خوب قبل از اینکه پلود کنم(البته تو پست اول اینکار را میکنم .. خوبه دیگه؟) فقط یک نتیجه گیری کلی از pdf میزارم:

در رابطه با آنالیز و سنتز خیلی چیزای خوبی یاد گرفتم .

آنالیز:
        فهمیدم آنالیز تقریبا همون بدست آوردن خروجی یک سیستم با توجه به ورودی و پاسخ فرکانسی اون سیستم است. در اینجا سیستممون همون فیلتر گاوسی بود . الان فهمیدم پاسخ فرکانسی فیلتر گاوسی که در ویکیپدیا داده شده چیه.
        فهمیدم فیلتر گاوسی یک سیستمیه که باتوجه به پاسخ فرکانسیش ، موجهای سینوسی ورودیش را فیلتر میکنه به نحوی که فرکانس های کمتر با همون دامنه ی خودشون از سیستم عبور میکنن و فرکانس های بزرگتر تضعیف( بلوکه) میشن و تاثیرشون تو خروجی نزدیک به صفر میشه.
        با توجه به این مساله و اینکه تعریف ما از موج مربعی ، بینهایت موج سینوسی با فرکانس های متفاوت است( این تعریف به صورت abstract (فارسیش الان یادم نیست ولی به اینجا فکر کنم خیلی ربط داشته باشه) است) پس اگر موج مربعی به عنوان ورودی به سیستم(فیلتر گاوسی) بدیم در خروجی متناسب با پاسخ فرکانسی(و پهنای باند فیلتر) یک موج شبه سینوسی دریافت میکنیم. هرچه پهنای باند کمتر ، موج بدست آمده به سینوسی شبیه تر.

پس میشه نتیجه گرفت که فیلتر گاوسی یک فیلتر پایین گذر است که هرچه فرکانس قطع بالاش کمتر باشه ، پهنای باند کمتر و موج خروجی بیشتر به سینوسی شبیه میشه.

سنتز:
        فکر کنم سنتز اینجا بدردمون نخوره( درسته؟)
        فهمیدم سنتز همون ترکیب یک سری سینوسی با همه . مثلا اگر ما نتونیم موج مربعی به صورت دیجیتال داشته باشیم ، میایم یک سری سینوسی تولید میکنیم و اونها را ترکیب میکنیم(همینجوری رو یک سیم میدیم؟ یعنی به این راحتی؟)

موج بدست آمده ( خروجی) یک موج شبه مربعی بدست میاید که البته در قسمتهایی که تغییر ناگهانی داره یکم بالا زدگی و پایین زدگی(خروج از دامنه موردنظر) بوجود میاد. برای اصلاحش میایم از فیلتر(اصلاح ضرایب ) استفاده میکنیم.
        همینجا میشه نتیجه گرفت 2 نوع فیلتر داریم:

1- فرکانسی: که فرکانسها را فیلتر میکند ( مثل فیلتر گاوسی)

2- دامنه ای: که میاد جاهایی که موج از دامنه مورد خارج میشه را حذف میکنه.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خوب پس یک نتیجه ای میگیریم از قسمت فرستنده:

موج مربعی ( که خروجی یک سریال اینترفیس از قسمت دیجیتال است) را وارد قیلتر گاوسی که پاسخ فرکانسیش مشخصه و فکر کنم به نحوه ی درست شدنش برمیگرده، میکنیم.

خروجی یک شبه سینوسی میشه که وقتی بیت 1 است بالای محور می باشد و وقتی صفر است پایین محور.(اگر نمودار دامنه بر حسب زمان را بکشیم : 1= بالای محور زمان 0= زیر محور زمان )

در مودولاتور باید به گونه ای باشه که بوسیله ی سنتسایزر و خروجی فیلتر گوسی یک خروجی به ما بده که برای قسمت هایی از موج ورودی( همون خروجی فیلتر گاوسی) که بالای محور زمان هستند فرکانس در پهنای باند 1 و زیر محور زمان فرکانس در پهنای باند 0 باشد.(که این مساله برای گیرنده شناخته شده است)

حالا این موج را میدیم به آنتن.

به نظرم مفاهیم را خوب فهمیدم ولی در عمل . یعنی اگه میشه میخوام یک مثال از مدار فیلتر پایین گذر برام بزنید و بگید این پاسخ فرکانسیش میشه فلان.(چرا و چگونگی)

یا برا فیلتر میانگذر همینطور.

------------------------------------------------------------------------------------------------

راستی الان یه خاطره هایی یادم اومد بزارید بگم جالبه :rolleyes:

من در دوران راهنمایی به مباحث بیسیم و فرستنده ی رادیویی fm و... علاقه ی زیادی داشتم.
        طوری که همیشه پولهام رو جمع میکردم و موقعی که به اندازه ی کافی میرسید ، بعد از مدرسه ( یا وسطش ( فرار از رو دیوار ) ) میرفتم تو یک مغازه الکترونیکی که خدا بیامرزدش یه پیرمرد بود ازین کیت های آماده(مشهدکیت) میاورد ، میخریدم و میرفتم خونه با هویه قطعات توش را رو برد لحیم میکردم.
        یادمه یک سری سیم پیچ بود بهش میگفتن بوبین لاکی(شبیه سلف) ، اینو هی دستکاری میکردم فرکانس خروجی تغییر میکرد و میفتاد تو کانال های مختلف رادیویی و البته تلویزیونی :mrgreen: یادمه تو خونه ی ما شبکه دو نمیشد دید چون صدا من همیشه توش بود :mrgreen:
        فکر کنم کیتها الان تو انباری له و لورده شده باشه. :cry2:
        یادمه یک نوعش یک کریستال داشت که فکر کنم کار همون سنتسایزر یا اوسیلاتور(تو کامپیوتر به تولید کنند موج مربعی میگیم اوسیلاتور که برای کلاک پردازنده استفاده میشه) میکرد(البته اینجا هم خیلی شبیهشه ، بخش سنتسایزر از کریستال که به عنوان اوسیلاتور است ورودی میگیره و در خروجی سینوسی های دلخواه میده). یادمه پیرمرده همش بهم میگفت تو لحیم کاری هواست به کریستاله باشه.(بردش را دقیق یادم نیست ولی بالای یک کیلومتر زده بود oo:. همیشه یه مساله ای به عنوان آنتن هوایی بود که من هیچوقت بهش نرسیدم ) - البته یادمه تو فرستنده کریستالیه دوتا قطعه بود قابل تنظیم ، یکیش که مطمئنم پتانسیومتر بود و خاصیت مقاومتی قطعه را تغییر میداد و یکی دیگش درست یادم نیست ولی پیرمرده یه چیزایی دربارش میگفت ، اسمش دریمر ، دیمر یا یه چی تو همین مایه ها، فکر کنم خاصیت خازنی قطعه متغییر بود.
        یادش بخیر. الان گریه م گرفت :cry: :cry2:

البته اگه به بحث مربوط میشه میرم تو انباری پیداشون میکنما.(اگه سالم باشن) از روش میشه قسمت های مختلف را توضیح داد؟ آخه بعد از فیلتر گاوسی یه جورایی شبیه مودولاسیون فرکانس آنالوگ میشه ( فکر کنم)
        راه اندازي ماژول nrf24l01p براي codevision (ارتباط بيسيم بين دو ميکرو) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=78587.0
        کوچ کردن از کدويژن به http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81025.0 : AtmelStudio
        نحوه نوشتن اصولي يک لايبرري و درايور نرم افزاري( بصورت ساده) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81071
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82130.0 سفارش راه انداز ماژول هاي مختلف توسط اعضاي انجمن
        انشالله به زودي تاپيک ها به روز رساني خواهد شد،

دیدگاه

چقدر سریع پیش رفت!
          یهو شد 108 تا پست! :eek:
          فکرشم نمیکردم!
          بریم ببینیم در 107 چی اومده؟

از دوست خوبم آقای رستمی تشکر فراوان دارم( من هرچه تشکر کنم بازم کمه)
          خوب من اون pdf را کامل خوندم. و همینجا میخوام یک اعترافی کنم:
          من هرچی خواستم یک سوالی چیزی ازش دربیارم ، نمیشه. انقدر ساده و روان و قشنگ (به صورت مصور و کلمات کلیدی مشخص) نوشته شده که همه چیز واضحه.
          خوب قبل از اینکه پلود کنم(البته تو پست اول اینکار را میکنم .. خوبه دیگه؟)
          نه بابا این حرفا چیه؟
          خواهش میکنم...
          من هم سعی کرده بودم که مصور باشه
          تا مفهوم رو بهتر برسونه.
          معمولا مثال عددی و تصویر- اونم از نوع رنگیش-
          مطلب رو بهتر جا میندازه!
          پست اول هم خوبه پلود بشه، چون این وسطا گم میشه

فهمیدم آنالیز تقریبا همون بدست آوردن خروجی یک سیستم با توجه به ورودی و پاسخ فرکانسی اون سیستم است. در اینجا سیستممون همون فیلتر گاوسی بود . الان فهمیدم پاسخ فرکانسی فیلتر گاوسی که در ویکیپدیا داده شده چیه.
          آنالیز همون تحلیله!
          ما دو سمت داریم: سیگنال، سیستم!
          ما هم سیگنال رو آنالیز میکنیم
          هم سیستم رو آنالیز میکنیم!
          سیگنال از یک سیستم عبور میکنه، خروجی هم دوباره میشه سیگنال
          یعنی داریم: سیگنال-->سیستم-->سیگنال

فهمیدم فیلتر گاوسی یک سیستمیه که باتوجه به پاسخ فرکانسیش ، موجهای سینوسی ورودیش را فیلتر میکنه به نحوی که فرکانس های کمتر با همون دامنه ی خودشون از سیستم عبور میکنن و فرکانس های بزرگتر تضعیف( بلوکه) میشن و تاثیرشون تو خروجی نزدیک به صفر میشه.
          فقط موج سینوسی نه!
          هر سیگنالی که بیاد، فیلتر میشه!
          در مثال ما، چون موج مربعی از یه عالمه سینوس ساخته شده
          پس تحلیل ما بر روی این سینوس ها انجام گرفته.
          و اون بحث تضعیفی که گفتی، کاملا درسته

با توجه به این مساله و اینکه تعریف ما از موج مربعی ، بینهایت موج سینوسی با فرکانس های متفاوت است پس اگر موج مربعی به عنوان ورودی به سیستم (فیلتر گاوسی) بدیم در خروجی متناسب با پاسخ فرکانسی (و پهنای باند فیلتر) یک موج شبه سینوسی دریافت میکنیم. هرچه پهنای باند کمتر ، موج بدست آمده به سینوسی شبیه تر.
          درسته. پهنای باند کمتر فیلتر سبب میشه فرکانسهای بالا بیشتر تضعیف و نابود شن
          و دیدیم که این فرکانسهای بالا بخاطر تغییرات سریع در حوزه ی زمان رخ میدن

پس میشه نتیجه گرفت که فیلتر گاوسی یک فیلتر پایین گذر است که هرچه فرکانس قطع بالاش کمتر باشه ، پهنای باند کمتر و موج خروجی بیشتر به سینوسی شبیه میشه.
          در آخرش که گفتی: "موج خروجی بیشتر به سینوسی شبیه میشه"
          در صورتی که موج ورودی مربعی یا شبه مربعی باشه!
          وگرنه در حالت کلی به شکل موج ورودی
          و سهم فرکانسهای مختلف در اون، بستگی داره.

فکر کنم سنتز اینجا بدردمون نخوره( درسته؟)
          فهمیدم سنتز همون ترکیب یک سری سینوسی با همه . مثلا اگر ما نتونیم موج مربعی به صورت دیجیتال داشته باشیم ، میایم یک سری سینوسی تولید میکنیم و اونها را ترکیب میکنیم (همینجوری رو یک سیم میدیم؟ یعنی به این راحتی؟)
          درسته. سنتز: در اینجا کاری باهاش نداریم.
          آره به همین راحتی!
          چند تا سینوس با فرکانسهایی که ضریب صحیحی از فرکانس اصلی هستن تولید میکنیم
          با دامنه هایی که قبلا محاسبه شدن،
          با هم دیگه جمع میکنیم
          میشه تقریبی از سیگنال مورد نظر ما

موج بدست آمده ( خروجی) یک موج شبه مربعی بدست میاید که البته در قسمتهایی که تغییر ناگهانی داره یکم بالا زدگی و پایین زدگی(خروج از دامنه موردنظر) بوجود میاد. برای اصلاحش میایم از فیلتر(اصلاح ضرایب ) استفاده میکنیم.
          درسته. چون داریم تقریب میزنیم، هرچی تقریب دقیقتر باشه
          سیگنال خروجی به سیگنال اصلی نزدیک تر میشه
          (به اصطلاح خطا کمتر میشه)

همینجا میشه نتیجه گرفت 2 نوع فیلتر داریم:
          1- فرکانسی: که فرکانسها را فیلتر میکند ( مثل فیلتر گاوسی)
          2- دامنه ای: که میاد جاهایی که موج از دامنه مورد خارج میشه را حذف میکنه.
          بذار یه توضیح کوچولو بدم:
          معنای فیلتر خیلی عامه!
          هرچیزی که جلوی عبور چیزی رو بگیره بهش میگن فیلتر!
          در شیمی، مواد، عمران، کامپیوتر و ... همه جا داریم
          فیلتر هوا، فیلتر روغن، فیلتر بنزین! (در اتومبیل) و ...
          اما در برق، در گرایش مخابرات، معمولا منظور از فیلتر یه چیزه:
          پاسخ فرکانسی سیستم.
          بنابراین هدف ما از فیلتر کردن: عبور یا جلوگیری از عبور برخی فرکانسهاست!
          (البته یک نوع فیلتر داریم، به نام تمام گذر
          برای اصلاح فاز به کار گرفته میشه)
          در مورد اون چیزی که شما گفتی: "فیلتر دامنه ای"
          در واقع هم درسته هم نادرست!
          چون در کل فیلتر هست
          اما در اینجا (مخابرات) بهش نمیگیم فیلتر
          مدارهایی که محدودیت های دامنه ایجاد میکنن
          مثلا یک نوعشون سیستم های غیر خطی هستن!
          حالا بماند، بحثش مفصله! کار نداریم.
          ...
          :read:

دیدگاه

ادامه ی 107:

خوب پس یک نتیجه ای میگیریم از قسمت فرستنده:
            - موج مربعی ( که خروجی یک سریال اینترفیس از قسمت دیجیتال است) را وارد قیلتر گاوسی که پاسخ فرکانسیش مشخصه و فکر کنم به نحوه ی درست شدنش برمیگرده، میکنیم.
            - خروجی یک شبه سینوسی میشه که وقتی بیت 1 است بالای محور می باشد و وقتی صفر است پایین محور.(اگر نمودار دامنه بر حسب زمان را بکشیم : 1= بالای محور زمان 0= زیر محور زمان )
            - در مودولاتور باید به گونه ای باشه که بوسیله ی سنتسایزر و خروجی فیلتر گوسی یک خروجی به ما بده که برای قسمت هایی از موج ورودی( همون خروجی فیلتر گاوسی) که بالای محور زمان هستند فرکانس در پهنای باند 1 و زیر محور زمان فرکانس در پهنای باند 0 باشد.(که این مساله برای گیرنده شناخته شده است)
            - حالا این موج را میدیم به آنتن.

به نظرم مفاهیم را خوب فهمیدم ولی در عمل . یعنی اگه میشه میخوام یک مثال از مدار فیلتر پایین گذر برام بزنید و بگید این پاسخ فرکانسیش میشه فلان.(چرا و چگونگی)
            یا برا فیلتر میانگذر همینطور.
            با توجه به اطلاعات بنده، نتیجه گیری شما درست به نظر میرسه
            در مورد فیلتر گاوسی هم که میخواستی
            یک لینکی پیدا کردم که یک نمونه فیلتر طراحی کرده
            و خودش گفته که این، یک تقریبی از گاوسی هست:
            http://sigcon.com/Pubs/edn/MakingEdges.htm
            خب در انتهای صفحه پاسخ فرکانسیشو آورده
            و روش بدست آوردنش هم نسبتا ساده ست!
            چون مدارش ساده ست!
            البته، برای طراحی فیلتر، قوانین و فیلترهای آماده وجود داره
            که معمولا از میان فیلترهای مختلف
            با توجه به کاربرد، یکیو انتخاب میکنیم
            و مقدایر رو طبق روابط موجود و آنچه که نیاز داریم
            محاسبه میکنیم!
            ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدصادق رستمی
              ادامه ی 107:
              با توجه به اطلاعات بنده، نتیجه گیری شما درست به نظر میرسه
              در مورد فیلتر گاوسی هم که میخواستی
              یک لینکی پیدا کردم که یک نمونه فیلتر طراحی کرده
              و خودش گفته که این، یک تقریبی از گاوسی هست:
              http://sigcon.com/Pubs/edn/MakingEdges.htm
              خب در انتهای صفحه پاسخ فرکانسیشو آورده
              و روش بدست آوردنش هم نسبتا ساده ست!
              چون مدارش ساده ست!
              البته، برای طراحی فیلتر، قوانین و فیلترهای آماده وجود داره
              که معمولا از میان فیلترهای مختلف
              با توجه به کاربرد، یکیو انتخاب میکنیم
              و مقدایر رو طبق روابط موجود و آنچه که نیاز داریم
              محاسبه میکنیم!
              ...
              سلام :rolleyes:

میشه دررابطه با فیلترها و روابطش یک مقدار بیشتر صحبت کنید. یا اینکه یک مقاله ای معرفی کنید که خیلی ساده فقط روابط و مدارهای خیلی ساده را گفته باشه؟

راستی قضیه مدار تانک LC چیه؟

راه اندازي ماژول nrf24l01p براي codevision (ارتباط بيسيم بين دو ميکرو) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=78587.0
              کوچ کردن از کدويژن به http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81025.0 : AtmelStudio
              نحوه نوشتن اصولي يک لايبرري و درايور نرم افزاري( بصورت ساده) : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=81071
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82130.0 سفارش راه انداز ماژول هاي مختلف توسط اعضاي انجمن
              انشالله به زودي تاپيک ها به روز رساني خواهد شد،

دیدگاه

دوستان عزیز سلام و ضمن عرض خسته نباشید

جناب مهندس رستمی و آقای Rebeus : عرض به حضور شما که به خاطر نمو مطالب ارزشمند شما و همچنین کارایی بیشتری مطالب مطرح شده

از شما دوستان عزیز میخوام ، از این به بعد مباحثی که مطرح میکنید، مباحث مرتبط رو تحت عنوان تاپیک جدید مطرح کنید و پشت بندش پاسخ مربوطه داده بهش

در ضمن مطالب قبلی ارائه شده با مرور زمان تقسیم موضوع خواهند شد.

با تشکر و عنایت شما
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41852.0
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52915.0
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43336.0
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=37862.0
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43699.0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X