اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت جریان با ترانزیستور در مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تقویت جریان با ترانزیستور در مدار

ولتاژ خروجی IC در هنگامی که باید خروجی داشته باشد رو با مولتی متر اندازه بگیرید و اعلام کنید تا بررسی و مدار اصلاح بشه..
    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

ولتاژ خروجی IC در هنگامی که باید خروجی داشته باشد رو با مولتی متر اندازه بگیرید و اعلام کنید تا بررسی و مدار اصلاح بشه..
      سلام: متشکر دوست عزیز بابت راهنمایی!
      والا این ای سی pt2272 گراند نداره!!!
      منظورتان از ولتاژ خروجی ای سی چی هست؟؟؟؟ پایه شماره 10 یا همان q0 ؟؟؟ من ولتاژ گرفتم !!! نمیدانم درست هست یا نه!! پراب قرمز را به پایه شماره 10 و پراب مشکی را به گراند خود مدار وصل کردم و 0.56 ولت را نشان داد!!!!

سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
        سلام: متشکر دوست عزیز بابت راهنمایی!
        والا این ای سی pt2272 گراند نداره!!!
        منظورتان از ولتاژ خروجی ای سی چی هست؟؟؟؟ پایه شماره 10 یا همان q0 ؟؟؟ من ولتاژ گرفتم !!! نمیدانم درست هست یا نه!! پراب قرمز را به پایه شماره 10 و پراب مشکی را به گراند خود مدار وصل کردم و 0.56 ولت را نشان داد!!!!

سپاس
        تو شماتیک اصلی که گذاشتید نگاه کنید. VCC پایه ی 18 و GND پایه ی 9 هست. ضمناً طبق گفته ی خودتون مگه قرار نیست مدار رو جایگزین LED و مقاومت متصل به پایه ی 13 بکنید؟؟؟
        اگه ولتاژ خروجی 0.56V باشه که LED هم روشن نمیشه!! ولتاژ رو در هنگامی که قراره خروجی وجود داشته باشه اندازه بگیرید دوست عزیز.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: عکس داخل دیتاشیت من را به اشتباه انداخت!!! نوشته بود vss !!!
          خلاصه من الان نفهمیدم ولتاژ کدام پایه را می خواهید!! 18 یا 13 ؟؟؟؟
          اگر 18 را میخواهید ولتاژ 2.8 هست!!!
          ولی پایه 13 ولتاژ اش صفر بود!! چیزی نشان نمیداد!!!

سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: عکس داخل دیتاشیت من را به اشتباه انداخت!!! نوشته بود vss !!!
            خلاصه من الان نفهمیدم ولتاژ کدام پایه را می خواهید!! 18 یا 13 ؟؟؟؟
            اگر 18 را میخواهید ولتاژ 2.8 هست!!!
            ولی پایه 13 ولتاژ اش صفر بود!! چیزی نشان نمیداد!!!

سپاس
            نوشته VSS چون تکنولوژی MOS هست..
            پایه ی 18 که باید وصل باشه به 5V و 5V رو نشون بده !! چجوری شده 2.8V ؟؟؟
            شما این مدار ترانزیستور و رله رو به کدوم پایه ی IC وصل کردید؟؟ (شما تو شماتیک اول نشون دادید که قراره وصل بشه به پایه ی 13 !!) همون پایه رو زمانی که قراره خروجی داشته باشه و رله رو تحریک کنه، ولتاژش رو بخونید و بگید..!

دیدگاه

ممنون از تمام دوستان عزیز:
              مدار جناب K1.IEEE را بستم ولی جواب نداد!!!!
              کلا برای اینکه مطمئن بشم که رله سالم هست یا نه!!! فقط مدار تحریک رله را بستم و مستقیم بهش 5 ولت دادم!! و دیدم که صدای تیک اش در امد و led روشن شد!!!
              به نظر من ولتاژ پین Q0 یا همان شماره 10 : پایه ای سی که به مقاومت و بیس میرسه ضعیف هست!!! ایا ربطی میتونه داشته باشد!!!چون انجا 5 ولت دادم مستقیم کار کرد!!چطوری باید ولتاژ پایه های کلکتور و امیتر را اندازه بگیرم!!؟؟ پراب قرمز را به کلکتور و پراب مشکی به کجا باید وصل بشود(گراند اش کجاست)؟ برای هم امیتر هم لطفا توضیح بدهید!(ولتاژ گیری)؟مطمئن ام!منظورتون 2 تا پایه بوبین هست!!؟؟؟ مقاومت اش را چطوری اندازه بگیرم!!!
              یک پایه ولتاژ اش 4 ولت هست و یکی 4.2 ولت هست!!

سپاس
              پراب قرمز به کلکتور-پراب مشکی به امیتر: ولتاژ گیری وقتی انجام بشه که در فرستنده کلید مختص به این خروجی رو زده باشی.
              بله منظورم از دوپایه بوبین است.روش اندازه گیری هم مثل مقاومت!!!شما فرض کن اون تو یه مقامت معمولی گذاشتن .چه طوری اندازهه میگیری؟
              در ضمن وقتی در فرستنده کلیدشو زدی بیا در گیرنده وولتاژ دوپایه بوبین روهم اندازه بگیر.پراب قرمز به پایه بوبین که بهش 5ولت رفته وسر منفی هم به اون یکی پایه بوبین
              من شکم به اینه که اصلا سوسسچ نمیشه ویه جایی مشکل تو سوییچه نه جای دیگه
              [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

ممنون دوستان:
                پایه ی 18 که باید وصل باشه به 5V و 5V رو نشون بده !! چجوری شده 2.8V ؟؟؟
                به خاطر باتری 9 ولت کتابی بود!! به اداپتور وصل کردم و دوباره ولتاژ vcc ای سی(پایه 18) را گرفتم!! که 4.2 ولت نشان داد!! ولتاژ پایه 13 را صفر نشان داد!!!! پراب قرمز به پایه 13 و پراب مشکی را به پایه 9 وصل کردم!! و صفر نشان داد!!! نمیدانم چرا!! :angry:
                مدار رله و ترانزیستور به پایه 13 وصل شده!!!
                پراب قرمز به کلکتور-پراب مشکی به امیتر: ولتاژ گیری وقتی انجام بشه که در فرستنده کلید مختص به این خروجی رو زده باشی.
                دوست عزیز: این روش برای ولتاژ گیری امیتر هست یا کلکتور؟؟؟من به این روش ولتاژ گرفتم 4.7 ولت نشان داد!! البته زمانیکه از فرستنده :دکمه را فشار می دادم هیچ تغییری در ولتاژ ایجاد نمیشد!!!
                پایه بیس ولتاژ گیری اش چطوری هست؟؟؟
                بله منظورم از دوپایه بوبین است.روش اندازه گیری هم مثل مقاومت!!!شما فرض کن اون تو یه مقامت معمولی گذاشتن .چه طوری اندازهه میگیری؟
                مقاومت اش 0.06 بود!!!
                در ضمن وقتی در فرستنده کلیدشو زدی بیا در گیرنده وولتاژ دوپایه بوبین روهم اندازه بگیر.پراب قرمز به پایه بوبین که بهش 5ولت رفته وسر منفی هم به اون یکی پایه بوبین
                دقیقا همین کار کردم!! زمانیکه ولتاژ دو سر بوبین را گرفتم 0.20 ولت بود و زمانیکه دکمه فرستنده را فشار دادم 0.40 ولت شد!!!! زمانیکه 2 پایه رله یا بوبین را وارد سوراخ بردبرد نکرده بودم :ولتاژ 2 سر سیمی که به2 تا پایه بوبین می رفت دقیقا 5 ولت بود!!!! ولی زمانیکه به هم متصل شدند به ان وضعیت رسید!!
                سپاس

دیدگاه

خب همان طور که حدس میزدم مشکل اینه که اصلا ترانزیستور به اشباع نمیره! که بخواد سوییچ بشه و رله رو تحریک کنه
                  اون ولتاژ روهم که گفتم نه امیتره نه کلکتور بلکه ولتاژ کلکتور-امیتره.
                  مطمنی مقاومت 0.06 اهم بود :eek: یا شایدم 0.06 کیلو.کدومش؟
                  راستی ترانزیستورت رو هم چک کن که سالم باشه ودر تمام مراحل دیود موازی ومعکوس با بوبین فراموش نشه!
                  [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
                    مطمنی مقاومت 0.06 اهم بود :eek: یا شایدم 0.06 کیلو.کدومش؟
                    0.06 کیلو اهم هست
                    راستی ترانزیستورت رو هم چک کن که سالم باشه ودر تمام مراحل دیود موازی ومعکوس با بوبین فراموش نشه
                    ترانزیستور سالم هست!!! چون مدار ترانزیستور و رله را به صورت مجزا بستم و ولتاژ 5 ولت بهش دادم و رله حرکت کرد و صدا داد و led را روشن کرد!!!
                    علت اینکه ترانزیستور به حالت اشباع نمیره چی هست؟؟؟ یعنی مدار مشکل داره!!!
                    ایا میشه به مدار رله 6 ولت بست!! و به مدار 6 ولت اعمال کرد!! چون ای سی اش تا 15 ولت را میکشه!!
                    سپاس

دیدگاه

1. باتری 9V سالم هست؟؟ با مولتی متر چک کنید..
                      2. مداری که ارائه دادم رو با آداپتور تست کردید؟؟
                      3. ولتاژ پایه ی 13 رو زمانی که قرار بود 1 منطقی باشه چک کردید؟ صفر بود؟؟؟

دیدگاه

1. باتری 9V سالم هست؟؟ با مولتی متر چک کنید..
                        ولتاژ روی 6.6 بود!!
                        2. مداری که ارائه دادم رو با آداپتور تست کردید؟؟
                        بله: الان به اداپتور وصل هست! و بهتر شد!
                        3. ولتاژ پایه ی 13 رو زمانی که قرار بود 1 منطقی باشه چک کردید؟ صفر بود؟؟؟
                        متوجه نشدم!!! 1 منطقی!!! چطوری باید فهمید!!؟؟
                        سپاس

دیدگاه

پس باتری مشکل داره، استفاده نکنید.
                          آداپتورتون چند ولت و چند آمپر هست؟؟
                          مداری که شماتیکش رو گذاشتم، وقتی آداپتور به مدار وصله، کار می کنه؟؟

دیدگاه

پس باتری مشکل داره، استفاده نکنید.
                            بله: مشکل اره!! دیگه باهاش کار نمی کنم!
                            آداپتورتون چند ولت و چند آمپر هست؟؟
                            12 ولت متغیر هست!! 1امپری هم هست!!
                            مداری که شماتیکش رو گذاشتم، وقتی آداپتور به مدار وصله، کار می کنه؟؟
                            خیر: کار نمی کند!! مدار اش از بنیان مشکل داره گمان کنم!! چون اصلا از پایه 13 اصلا ولتاژی نمی گیرم!! مثلا توی مدار ماژول pir ما خروجی مان 3.3 ولت داشتیم برای راه اندازی ترانزیستور و رله و اینجا خروجی که 13 باشه ولتاژ نمیده(صفر هست!)!! ایا میتونه از ای سی باشه!! شاید سوخته باشه!! راهی برای تست هست؟؟
                            سپاس

دیدگاه

مطابق اولین شماتیک، همون مدار رو با LED و مقاومت ببندید و ببینید LED واکنشی نشون میده؟؟؟

دیدگاه

دوست عزیز، منظورم از اینکه ولتاژ رله رو چک کنین ببینین 5 ولته یا نه، این نبود که با مولتی متر ولتاژش رو اندازه بگیرین!! روی رله رو نگاه کنین ببینین ولتاژ تحریک نوشته شده 5 هست یا نه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X