اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش ارتباط آردوینو با متلب(از صفر تا 100)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : آموزش ارتباط آردوینو با متلب(از صفر تا

با سلام :
    ممنون از تمام دوستان ، طبق راهنمایی که شد ، متلب آردوینو رو شناخت

اما چند تا مشکل دیگه دارم :وقتی برنامه ساده روشن کردن led پایه 13 رو مینویسم و اجرا میکنم ، همچین error ی داده میشه

با این که قبلآ در پست ها در پاسخ به یکی از دوستان گفته شده بود به جای (.) باید (=) بزاری که من متوجه نشدم و ندیدم چنین چیزی ...

و مشکل بعدیم اینه که بعد از این که آردوینو توسط متلب شناخته شد ، پس از یک مدتی ، دیگه آردوینو رو نمیشناسه و به com متصلی آردوینو ایراد میگیره :

و همچنین بعدش ، در نرم افزار IDE هم دیگه آردوینو رو نمیشناسه و کابلش رو هم درآوردم و دوباره جا زدم و مشکل همچنان برقراره تا سیستم RESTART شود !!!

ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن ...
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

دوستان مشکل از ورژن متلب نیست ؟
      2013 رو نصب کردم ....

دیدگاه

چند نفر با 2013 جواب گرفتن ، خودم فکر نمیکنم از ورژن باشه ...

دیدگاه

پاسخ : آموزش ارتباط آردوینو با متلب(از صفر تا 100)

نوشته اصلی توسط jumper نمایش پست ها
          سلام به همه دوستان
          از اونجایی که کار با آردوینو گسترش پیدا کرده و امکانات خیلی خوبی داره در این تاپیک می خوام تا جایی که بلدم آموزش تنظیمات اولیه متلب برای کار با آردوینو بذارم و بعد با کمک شما یواش یواش پروژه انجام بدیم باهاش
          کتابخانه ای که متلب برای آردوینو در سیمولینک در نظر گرفته زیاد پیشرفته نیست و توابع زیادی نداره ولی خیلی مفید و کاربردیه چون هر چی باشه متلبه دیگه و شما می تونین با محیط بیرون ارتباط بگیرین و برای بوردتون بصورت گرافیکی برنامه بنویسین.

خب شروع کنیم
          قدم اول اینه که شما برین و تو سایت www.mathworks.com عضو بشین
          قدم دوم اینه که متلب ورژن های بالاتر از 2012 رو سیستمتون نصب کنید

خب بعد از اینا میریم که کتابخونه رو اضافه کنیم.
          البته اینم بگم که برای آردوینو دو تا support package وجود داره که یکیش همون کتابخونه سیمولینکه که حدود 88 مگابایته و یکیش برای کار تو محیط command window و m.file هست که حجم اون در حد 180 کیلو بایته.
          خب اول میریم سراغ اضافه کردن به سیمولینک:
          وقتی متلب رو باز کردید روی قسمت add-ons کلیلک می کنید تا باز بشه و در اونجا گزینه Get hardware support package رو انتخاب می کنید.

با این کار صفحه زیر باز میشه:

که شما گزینه اول یعنی install from internet رو انتخاب می کنید.بعد از اون تمام سخت افزار هایی که می تونن به متلب اضافه بشن رو میاره و شما آردوینو رو انتخاب می کنین و next رو میزنین.در این مرحله یه یوزر پس از شما می خواد که همون یوزر پسی که تو سایت متلب عضو شدین رو باید بهش بدین تا شروع به دانلود کنه.یکم طول خواهد کشید صبور باشین.
          نکته مهم اینه که در تمام مراحل فندق شکنتون فعال باشه
          وقتی تموم شد کتابخونه سیمولینک اضافه شده و با رفتن به محیط سیمولینک کتابخونه آردوینو رو خواهید دید :applause:

وقتی روش کلیک کنید 3 تا قسمت مییاره براتون که به شکل زیر هستن :

که اولی بلوک هاش هستن که میتونین باهاشون کار کنین:

دومی واسه ارتباط اترنت هست و سومی هم مثال های آماده برای یادگیری:

خب دیگه فک کنم چیزی از سیمولینک نموند

قسمت بعد اضافه کردن به محیط command window و m.file رو شروع خواهیم کرد
          امیدوارم مفید بوده باشه
          سلام و عرض ادب و تشکر بابت اطلاعاتی که میدین.
          سوال من اینه که آیا میشه فایل ها رو از جایی دانلود کرد و روی کامپیوتر دیگه ای که امکان دسترسیش به اینترنت نیست از طریق گزینه سوم که اینستال از طریق فایله عمل کرد.
          ممنون مبیشم اگر راه کاری یا لینکی برای دانلود فایل به من بدین.

دیدگاه

سلام چطور عضو بشم توی متلب؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

من هر کاری میکنم این فایل ها رو آردوینو آپلود نمیشن. چیکار کنننننم؟ آردوینوم هم uno هست. تو کامپایل کردن ارور میده همش.

دیدگاه

با سلام و عرض ادب
                در نصب کتابخانه ارتباط آردوینو با متلب به ارورError installing third party package Arduino software :Invalid zip file "C;\MATLAB\SupportPackages\R2013a\downloads\arduin o
                -1.0-windows.zip"بر میخورم از طرفی وقتی این فایل رااکسترکت می کنم میگه فایلی دانلود نشده من باید چکارکنم؟

دیدگاه

سلام . من میخوام ی ال سی دی کاراکتری 16*2 را با اردوینو و نرم افزار متلب راه اندازی کنم . اگه کسی اطلاعی داره لطفا راهنمایی کنین .

دیدگاه

بنا بر قدیمی بودن این تاپیک و به روز شدن قالب انجمن و به دنبال ان از دست دادن تصاویر با ارزش انجمن و از طرفی به روز شدن نرم افزار MATLAB و افزونه های ان سعی می کنیم در ادامه روند کار با اردوینو با استفاده از MATLAB رو به روز رسانی کنیم. لازم به ذکر است بنده هم در این زمینه تازه کار بوده و هیچ ادعایی ندارم. کاری که قصد دارم انجام بدم ترجمه و تکمیل مطالب انگلیسی هست. سعی می کنم عکس ها رو روی فضای اختصاصی خودم قرار بدم که از حذف ناگهانی ان ها جلوگیری بشه. (eca برای کامل شدن نیاز داره تا فضای خودشو داشته باشه که بعد از این همه سال اقای بلورچیان باید فکری به این حال بکنند) در ضمن فضا مورد استفاده ی من از سایت persiangig.com هست که جا داره از این عزیزان بخاطر نگهداری فایل های من به مدت بیش 10 سال بدون هیچ کمی و کاستی و مشکل تقدیر و تشکر کنم. در ضمن بنده با کپی کردن مطالب به شدت مخالفم و از این روسعی شده در تصاویر اسم سایت زده بشه تا اشخاص بی هنر کمی سخت تر بتونند مطالب رو توی کانال تلگرام یا سایت خودشون اپلود کنند! واقعا چرا این کار رو می کنند؟؟ برد اردوینو مورد استفاده بنده Uno از نوعsmd CH340 است که نیاز داره اول شما برای ارتباط با این برد یک نرم افزار رو نصب کنید بعد از اون برد کاملا و بدون دردسر شناسایی شده و اگر در صفحه ی دسکتاپ بر روی Computer راست کلیک کنید ,و به این مسیر برید میبینید که برد نصب شده >> Propertie> Device manager>Ports در کامپیوتر من وقتی به این مسیر میرم نوشته شده: (USB - SERIAL CH340(com3 و این یعنی برد من نصب شده. من از نرم افزار مربوطه ارایه شده در سایت دانشجوکیت استفاده کردم به دلیل حفظ قوانین بی سرته و گاها مسخره فروم خخخ از قرار دادن لینک این فروشگاه منع شده ایم. خودتون گوگل کنید پیداش می کنید. .ویندوز من هم 8.1 نسخه 64 بیتپس از نصب نرم افزار MATLAB 2017 ابتدا اقدام به نصب add ons های مورد نیاز اردوینو می کنیم... فندوق شکن خودتون رو فعال کنید (من از فندوق شکن HOTspotsheild استفاده کردم متاسفانه این بار IP های ایران از خارج فیلتر هست) بر طبق عکس زیر ابتدا از گوشه صفحه سمت راست، بالا بر روی Log in کلیک کنید در صورتی که بچه خوبی بودید و اکانت از قبل دارید یوزر و پسورد رو بزنید و وارد شوید در غیر اینصورت از صفحه جدید باز شده یک یوزر بسازید و بیایید جز بچه خوبا!! بعدش به قسمت add ons رفته و بر روی Get hardware support package کلیک می کنیم.بعد از باز شدن صفحه مورد نظر ابتدا برد اردوینو خودتون بزنید به USB و شروع کنید بر طبق عکس زیر add ons ها رو نصب کردن وقتی شماره 1 رو نصب کردید یک صفحه باز میشه که می گه ا رودوینو خودتونو نصب کنید توصیه میشه همین الان برد رو نصب کنید ولی اگه حواستون نبود و این صفحه رو بستید بعدا میتونید با تایپ arduinosetup در صفحه Command window خود MATLAB دوباره این صفحه رو باز کنید. توی دوتا عکس بعد این عکس پایینی می گم چطوری نصب کنیدخب بعد نصب اولین add ons صفحه زیر میاد توی تصویر مشخصه چه کاری انجام شده بر طبق همین پیش میریم. دوتا add ons دیگه این پروسه رو نداره فقط نصبشون کنید. در این حالت اردوینو ما کاملا نصب شده و اماده ی کار هست. می تونید برای چک کردن وضعیت بردتون در صفحه ی Command window کد زیر را بزنید
                    a = arduino()
                    توجه کنید که این کد فقط یکبار حواب میده و اگر خواستید دوباره وصعیت رو چک کنید اول باید متغیر a رو پاک کنیم پس اول میزنیم clear a بعد دوباره کد بالا رو میزنیم

خب اگه وقتی عبارت زیر رو تایپ کردید و پیام نداد 2 حالت وجود داره (توجه کنید که شما باید با استفاده از قسمت اول همین پست در پنجره Device manager ببینید که اردوینو به چه port از سیستمتون وصل شده و در دستور زیر اسم پورت خودتونو بنویسید
                    a = arduino('COM5','Uno')
                    1- هنوز متلب اردوینو نمیشناسه 2- برد رو شناخته ولی جوابی مبنی برا این نداریم حالا چطوری میشه مطمن شد که درست شناخته؟ کاری نداره یه دونه LED وصل می کنیم به مثلا پایه 13 و مینویسیم>>
                    writeDigitalPin(a, 'D13', 1);
                    اگه LED*روشن شد که درسته حالا اگه نشد چی؟ باید فندوق شکنتون رو فعال کنید و برید به این ادرس: https://de.mathworks.com/hardware-su...no-matlab.htmlتوی این صفحه هم یک فیلم اموزشی به زبان انگلیسی هست و هم یه فایل که از کنار صفحه سمت راست قابل دانلود هست. این فایل رو دانلود کنید.

بعد از دانلود MATLAB رو بازکنید و فایل رو با موس بگیرید بکشید بندازید داخل Command window ادرسش که اومد اینتر رو بزنید تا یک add ons دیگه با Matlab اضافه کنید. بعد از طی مراحل نصب که مثل بالا هست از شما می خواد که دوباره برد اردوینو خودتونو نصب کنید. برد رو دوباره نصب کنید(مانند قبل) و خب به احتمال 99 درصد مشکل نصب و ارتباط بین اردوینو و Matlab حل شده. حالا کد زیر رو بزنید و بعد ببینید چیزی در صفحه ی Command window میاد یا نه (توی سیستم من که چیزی نیاومد ولی برد نصب شده بود)
                    a = arduino('COM5','Uno')
                    حالا برای اطمینان از نصب صحیح برد یکبار دیگه روشن شدن LED رو بررسی می کنیم
                    writeDigitalPin(a, 'D13', 1);
                    در صورت استقبال آموزش رو ادامه میدیم
                    جدیدترین ویرایش توسط amin20107; ۰۴:۰۱ ۱۳۹۶/۰۶/۱۸.
                    گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                    همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

توجه کنید که در یک سیستم دیگر برد اردوینو UNO نصب شد و پس از نصب در متلب پیغام زیر نشان داده و برد مورد ازمایش قرار گرفت که کاملا جواب میداد. دادن پیغامی به صورت عکس زیر مبنی بر نصب صحیح برد می باشد. توجه کنید که در این پیغام کلمه ی Demo ,وجود ندارد. در واقع وجود کلمه ی Demo در پیغام MATLAB یعنی برد توسط MATLAB شناسایی نشده است. دوباره مراحل نهایی پست بالا رو تکرار کنید. یعنی به ادرس زیر بروید و مراحل نصب برد رو تکرار کنید. گاهی از مواقع پیش امده که با قطع و وصل برد یا بستن و دوباره باز کردن MATLAB مشکل اتصال برطرف شد.
                      https://de.mathworks.com/hardware-su...no-matlab.html

دیدگاه

سلام خدمت همهگی
                        من ازتباط رو برقرار کردم و اصلا مشکلی هم ندارم و خیلی خوب وشیک کار میکنه ...........
                        ولی برام جای سوال هست ....ایا امکان پروگرام کردن خود بورد وجود داره ؟؟؟ یا نه چون اینجوری زیاد جالب نیست...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
                          توجه کنید که در یک سیستم دیگر برد اردوینو UNO نصب شد و پس از نصب در متلب پیغام زیر نشان داده و برد مورد ازمایش قرار گرفت که کاملا جواب میداد. دادن پیغامی به صورت عکس زیر مبنی بر نصب صحیح برد می باشد. توجه کنید که در این پیغام کلمه ی Demo ,وجود ندارد. در واقع وجود کلمه ی Demo در پیغام MATLAB یعنی برد توسط MATLAB شناسایی نشده است. دوباره مراحل نهایی پست بالا رو تکرار کنید. یعنی به ادرس زیر بروید و مراحل نصب برد رو تکرار کنید. گاهی از مواقع پیش امده که با قطع و وصل برد یا بستن و دوباره باز کردن MATLAB مشکل اتصال برطرف شد.
                          https://de.mathworks.com/hardware-su...no-matlab.html
                          ایا ادامه ای هم برای این روند اموزش کاملتون در نظر گرفتید یا نه؟ چون من خیلی شدید به ادامه این اموزش و حتی کار با سیمولیک در متلب و اپلود بروی اردوینو رو به شدن نیاز دارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sasaor_1996 نمایش پست ها
                            ایا ادامه ای هم برای این روند اموزش کاملتون در نظر گرفتید یا نه؟ چون من خیلی شدید به ادامه این اموزش و حتی کار با سیمولیک در متلب و اپلود بروی اردوینو رو به شدن نیاز دارم
                            دوست عزیر متاسفانه بنده از 8 صبح تا 8 شب یا گاها تا 10 شب سرکار هستم و یه حقوق بخور نمیری هم بهم میدند ولی به دلیل وجدان کاری باید وظیفه ی خودم رو درست انجام بدم(این رو مدیون اموزش ها و کانال تلگرام استاد کی نژاد هستم) اکر شما نیاز شدید دارید مشاهده شده که سایت فرادرس یک اموزش ویدیویی به زبان فارسی در این زمینه تهیه کرده اند میتونید خریداری کنیدو انشالله که استفاده لازم رو ببرید. توی گوگل سرچ کنید "فرادرس".

دیدگاه

با سلام و تشکر فراوان از زحمات شما متاسفانه تصاویر مشاهده نمی شوند. این مورد اتصال آردوینو به نرم افزار متلب خیلی کاربردی و مفید است اگر مثالهای کاربردی دارید لطفا مطرح کنید. 

دیدگاه

خب چطوری بریزم موقع ریختن دیپلوی ارور میده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X